Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Asertívne práva

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
IVAN

Založený: 05.05.2005

PríspevokZaslal: Ne Jan 15, 2006 14:27    Predmet: Asertívne práva Odpovedať s citátom

Asertívna komunikácia je účinný a konštruktívny spôsob komunikácie. Je alternatívou neadekvátnych a neefektívnych štýlov – v zmysle pasivity, alebo agresivity, a to preto, že je nemanipulatívna, voči druhým a súčasne neumožňuje manipuláciu proti človeku samotnému.
Byť asertívny, teda znamená prevziať zodpovednosť za seba, svoje rozhodovanie i konanie, schopnosť adekvátne sa vysporiadať s kritikou, ale aj tešiť sa z úspechov a pozitívne prijímať spätnú väzbu..

ASERTÍVNE PRÁVA
1. Mám právo sám posudzovať svoje správanie, myšlienky a emócie a byť za ich dôsledky sám zodpovedný.
Manipulačná povera ale človeku nanucuje predstavu, že jedinec nemôže objektívne posudzovať sám seba. Že teda musí byť posudzovaný, hodnotený a priamo, či nepriamo kontrolovaný vonkajšími pravidlami a reálnymi či fiktívnymi autoritami, ktoré sú mu nadriadené či už z pozície statusu, moci, veku – múdrosti, zrelosti..
2. Mám právo neponúkať žiadne ospravedlnenia a výhovorky ospravedlňujúce moje správanie.
Manipulačná povera: za svoje správanie som zodpovedný iným..
3. Mám právo posúdiť, či a nakoľko som zodpovedný za riešenia problémov iných ľudí.
Manipulačná povera: voči určitým ľuďom mám väčšie záväzky ako voči sebe samému. Je nutné obetovať svoje hodnoty, aby sa systém udržal v chode.
4. Mám právo zmeniť svoj názor.
Manipulačná povera: ak sa človek prikloní k určitému názoru, nemal by ho meniť. Ak niečo zmení, mal by sa ospravedlniť, priznať si chybu..
5. Mám právo robiť chyby a byť za ne zodpovedný.
Manipulačná povera: Nesmiem robiť chyby, a ak ich robím mám sa hanbiť. Som nespoľahlivý ak robím chyby..
6. Mám právo povedať „Ja neviem“.
Manipulačná povera: mal by si poznať odpovede na všetky otázky, týkajúce sa možných dôsledkov môjho správania – inak si nezodpovedný.
7. Mám právo byť nezávislý na dobrej vôli ostatných..
Manipulačná povera: ľudia s ktorými prichádzam do styku, musia mať ku mne dobrý vzťah. Je dôležité aby ma ľudia mali radi..
8. Mám právo robiť nelogické rozhodnutia.
Manipulačná povera: všetko čo robím musí mať logiku podľa všeobecne platných pravidiel..
9. Mám právo povedať „Ja ti nerozumiem“.
Manipulačná povera: musím byť citlivý, senzitívny k potrebám iných. Vedieť aj bez toho aby to povedali čo chcú, potrebujú.
10. Mám právo povedať „Je mi to jedno“.
Manipulačná povera: Človek má povinnosť snažiť sa byť stále lepší a lepší.

Ako vidíme archetypy hodnotenia, moci, dokonalosti a kontroly tu pískajú a my tancujeme parádny taneček cez našu komunikáciu..
Pri asertivite sa používajú aj rôzne kontramanipulatívne techniky a metódy..Ale to skôr nabudúce..

Tak si to všetci precíťme a pozorujme ako tenká hranica môže byť medzi pasivitou a agresivitou.. Archetyp manipulácie nás zaujímavo učí čo to znamená "sloboda".. banana banana

Pekné dni Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: