Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
pala

Založený: 24.07.2008

PríspevokZaslal: Pi Jan 09, 2009 22:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Da sa dat medzi slova nemotivovana a bezpodmienencna rovnitko ?

Nedá.
Bezpodmienečná je božia láska - neurčuje nám podmienky na to aby nás miloval a prejavoval nám svoju lásku.

V mojich začiatkoch som mala motiváciu spoznávať Boha - chcela som na vlastnej koži pocítiť jeho lásku, chcela som sa oslobodiť od vecí, ktoré ma zväzovali a chcela som mať všetky požehnania, ktoré zasľubuje písmo. Teraz, keď som HO spoznala, milujem HO ako svojho najlepšieho rodiča, ktorého si vážim a prijímam jeho rady...

... ale to slovné spojenie "motivovaná - nemotivavaná láska" to mi nejde do súvislosti ...

Daniel Napísal:
Je mozne prosit Boha o nieco, a sucasne nepodmienovat svoju lasku ocakavanim naplnenia prosby ?

Je možné prosiť Boha o niečo, lepšie povedané odovzdať mu svoj problém, alebo dilemu a tým sa odpútať od svojej prosby a ďakovať dopredu za to, že výsledok bude to najlepšie v danej situácii. Samozrejme, že keď sa niečo pýtam, čakám odpoveď a tak isto keď Bohu odovzdávam problém, očakávam riešenie. Ale nie je to podmienka mojej lásky k nemu, je to dôvera a viera a ochota prijať Jeho riešenie a pripustiť, že nie sme dokonalí a že potrebujeme vodcu, aby sme neboli zmietaní životom.
A ešte niečo z mojej vlastnej skúsenosti - ak odovzdám problém Bohu, výsledok je vždy nad moje očakávania. Wink
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: So Jan 10, 2009 11:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Da sa dat medzi slova nemotivovana a bezpodmienencna rovnitko ? Je mozne prosit Boha o nieco, a sucasne nepodmienovat svoju lasku ocakavanim naplnenia prosby ?

Neviem či zrovna rovnítko. Dá sa asi žiadať o pomoc a zároveň bezpodmienečne milovať aj keď pomoc nepríde. V bhakti-yoge je prosiť Boha o niečo neprípustné (preto nemotivovaná láska = bez očakávania, prosenia, žiadania čohokoľvek vrátane dosiahnutia nebeských svetov). Prosba o niečo je vždy vytváranie ďalšej karmy (hoci len nevedomým) očakávaním naplnenia prosby => ďalšie zrodenie.

Podľa Bhagavad-Gíty je to práve myšlienka v momente smrti, ktorá rozhoduje o ďalšom zrodení. Táto myšlienka je determinovaná predošlými skutkami, preto sa bhakti-yogíni celý život snažia mať vo vedomí iba myšlienku na Boha. Pomocou recitovania/spievania mena Boha (mantry) sa trénujú na to aby neboli v momente smrtí zmätený a dokázali myslieť iba na Boha. Podľa vaišnavskej (bhakti) interpretácie Bhagavad-Gíty by mal byť výsledok tohto snaženia večný život v Krišnalóke (duchovná planéta kde sídli Krišna/Višnu). Bhaktická tradícia je monoteistická a dualistická, podobne ako kresťansvo. Individuálna duša je úplne oddelená od Boha, nikdy sa mu nemôže vyrovnať, splynúť s ním. Duša a Boh sú dve úplne odlišné, nezávislé veci.

V rámci školy Yoga (spojenie s Bohom) existujú však aj iné smery ako napr. raja-yoga, ktorá je nedualistická, hlása jednotu duše s Bohom. Oddeleneosť je len prejavom ilúzie. V rámci celého hinduizmu sú aj iné filozofické školy než Yoga (Mimasa, Nyaya, Vaisheshika, Sankhya, Vedanta). Napr. Advaita Vedanta, hlása neexistienciu osobného Boha (Boha ako osoby), rovnako aj individuálnej duše a hovoria o neosobnom Brahmane (kľudne si to predstavte ako inteligentnú energiu z ktorej je utkaný celý vesmír), všetko ostatné je ilúzia - mája (Boh ako osoba, individuálna duša, hmota, duchovné svety...) - výtvor mysle. Vaisheshika je dokonca materialistická atomistická škola. Spektrum ortodoxnej indickej filozofie je veľmi široké, preto je naše západné súborné označenie "hinduizmus" (podľa rieky, ktorá tým územím tečie) veľmi nešťastné. Mnohé smery sú priamo protichodné a ich stúpenci sa nemajú vôbec v láske - napr. advaitisti a bhaktici (krišňáci). Okrem týchto 6 ortodoxných škôl (založených na Védach) nazývaných ako hinduizmus existujú aj neortodoxné indické školy - buddhizmus, džinizmus. Každá škola má výklad skutočnosti iný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
DNA

Založený: 09.05.2008

PríspevokZaslal: Po Jan 12, 2009 14:14    Predmet: Odpovedať s citátom

[/quote]Každá škola má výklad skutočnosti iný.[/quote]Hm... ale ktorý je potom pravdivý? Question
Návrat hore
bkoprivov

Založený: 10.07.2008

PríspevokZaslal: Po Jan 12, 2009 18:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Čím viacej zažívam na vlastnej koži , aká nevyhnutnost vládne životu, aké nepochopitelné , ale silné " duchovné prúdy " nás " dopravia " tam, kde je to pre nás " najlepšie" , tým menej cítim potrebu prosit o čokolvek.
Dostávam všetko, tak o čo prosit ?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Po Jan 12, 2009 19:02    Predmet: Odpovedať s citátom

DNA Napísal:
Citácia:
Každá škola má výklad skutočnosti iný.
Hm... ale ktorý je potom pravdivý? Question

DNA, všetky a žiadne podobne ako všetky a žiadne výklady Biblie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
DNA

PríspevokZaslal: Po Jan 12, 2009 19:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
DNA Napísal:
Citácia:
Každá škola má výklad skutočnosti iný.
Hm... ale ktorý je potom pravdivý? Question

DNA, všetky a žiadne podobne ako všetky a žiadne výklady Biblie.
Tak to tu už nikto nič negarantuje? Rolling Eyes
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Jan 12, 2009 20:28    Predmet: Odpovedať s citátom

To je karma.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
DNA

PríspevokZaslal: Po Jan 12, 2009 20:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
To je karma.
zato ťa nebudem kárať.
Návrat hore
pala

PríspevokZaslal: Ut Jan 13, 2009 8:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
To je karma.

Patrik, týmto si vyjadril svoju momentálnu karmu?
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Jan 13, 2009 8:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie, vyjadril som tým karmu výkladov v spojení s pravdou.
Návrat hore
DNA

PríspevokZaslal: Ut Jan 13, 2009 15:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Nie, vyjadril som tým karmu výkladov v spojení s pravdou.
Dobre a čo je vlastne pravda o nás a našom pôvode a zmysle života?A podla čoho poznáme čo je pravda a to nielen pravda osobná lebo tá je len zmesou osobných dojmov ale pravda univerzálna-platná všade a pre všetkých ludí.?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Jan 13, 2009 15:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja poznám univerzálnu pravdu len ako prítomné prežívanie. Keďže nám karma ukazuje na náš stav prítomného prežívania, tak nám pochopenie tohoto pojmu a čo je za ním pomáha dobrať sa k pravde - nech ostávame v téme.
Návrat hore
pala

PríspevokZaslal: Ut Jan 13, 2009 18:27    Predmet: Odpovedať s citátom

DNA Napísal:
A podla čoho poznáme čo je pravda a to nielen pravda osobná lebo tá je len zmesou osobných dojmov ale pravda univerzálna-platná všade a pre všetkých ludí.?

Podľa môjho názoru by malo byť správne učenie a jeho výklad ( ďalej budem uvádzať pod slovom "pravda" ) charakteristické zrozumiteľnosťou a jednoduchosťou, aby bolo pochopiteľné pre všetkých ľudí v každej dobe. "Pravda" by mala obsahovať všetko, čo človek pre šťastný a slobodný život potrebuje. Ani jedna myšlienka si nesmie protirečiť a každý princíp musí zapadať ako puzzle do jedného celku. Jej úlohou je tvoriť, jej uplatnenie nesmie produkovať deštrukciu.

Táto "pravda" nesmie naklásť na ľudí bremená, ale naopak má odľahčiť naše životy. Nesmie ľudí okrádať o čas tým, že budú čítať a študovať rozsiahle a pre život nepodstatné texty, ktoré zavádzajú a odbočujú od zdroja.

Teória "pravdy" by sa mala pozitívne odzrkadliť v reálnom živote človeka ako aj ľudí okolo nás. Iba využitie jej princípov v praxi odhalia jej správnosť a podstatu.

... môj názor a osobná skúsenosť ...
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

Prejdi na: