Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Kritika abreaktivní psychoterapie

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
akomon

Založený: 15.12.2008

PríspevokZaslal: So Jan 31, 2009 20:08    Predmet: Kritika abreaktivní psychoterapie Odpovedať s citátom

Dobrý den pane Bálint. Měl bych dotaz. Na regresi jsem už před několika lety byl, ale potřeboval bych ještě nějaké věci dořešit. Zaujala mě metoda hlubinné abreaktivní psychoterapie. Ale nyní jsem si přečetl kritiku této metody od jednoho regresního terapeuta. Terapeut před touto technikou varoval. Dokonce je to prý převzato od Dianetiky L. Rona Hubbarda, zakladatele Scientologické církve. Dále důrazně varoval před „odvaděči duší“, které dle nich mají být údajně přivtěleny nebo jinak přidruženy ke klientům. Prý je to úplná pitomost, za to velká móda. Duše nás prý provází ojediněle a je k tomu vždy důvod.

Vím, že tento terapeut-kritik nemá moc dobrou pověst, ale přesto ve mě začal vrtat červík pochybnosti: Co kdyby mě to nějak ublížilo, pokud bych tuto metodu podstoupil.

Můžete mi prosím sdělit Váš názor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
akomon

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 0:10    Predmet: Dianetika Odpovedať s citátom

Něco málo k dianetice jsem si přečetl, např.:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Dianetika
ale nejsem si jistý tím, že se jedná o stejnou nebo obdobnou metodu jako abreaktivní psychoterapie.
Scientologové jsou kritizováni, že prý "tahají ze svých oveček informace", které by pak případně mohli proti nim použít, tím nad nimi získavají moc. Dále se svými stoupenci údajně manipulují a k tomu používají i nějaké hypnotické techniky.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 12:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlbinná abreaktívna psychoterapia Andreja Dragomireckého, u ktorého som sa učil ja, je založená na štúdiu Dianetiky od Ron Hubbarda. Andrej sa snažil dodržať podrobne aj postup, ktorý navrhol Hubbard. Ak si preštudujete Teóriu osobnosti od Andreja Dragomieckého, tak môžete zistiť, že to je veľmi výstižne a do vedeckej formy prerozprávaná teória Hubbarda.

Technika odvádzania privtelených duší mala svoj vrchol na prelome tisícročí, kedy regresný terapeuti nemali techniky na zvládanie niektorých problémov, kde sa model privtelenej duše objavoval. Sú to najmä problémy bez somatických prejavov, model závislosti, model sebavedomia alebo lepšie povedané sebauvedomenia...
Momentálne máme k dispozícii ďalšie techniky, ktoré sú efektívnejšie, takže ja osobne aj moji žiaci už túto techniku používajú menej v jasne stanovených prípadoch - ide hlavne o rozlúčku so zosnulým príbuzným, kde je ešte stále účinnou metódou pochopenia a doplnkom k celkovej terapii. Osobne odvádzanie privtelených duší som prestal nazývať terapeutickou metódou, ale poznávacou a tak aj k nej pristupujem.

Čo sa týka scientológie tam mám veľmi málo informácií z prvej ruky. Je to inštitúcia a podľa toho sa aj chová a podľa toho sa k nej chová aj okolie. Okrem dianetických techník ( obdoba hlbinnej abreaktívnej psychoterapie) používajú ďalšie techniky, ktoré je možné nájsť celkom podrobne popísané od odídencov scientológie - http://www.freezone.org/ - tam môžete nájsť aj mnoho príbehov zo scientológického sveta - s upozornením, že ide o príbehy odídencov, takže objektivitu tam nehľadajte.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 12:45    Predmet: Re: Kritika abreaktivní psychoterapie Odpovedať s citátom

akomon Napísal:

Vím, že tento terapeut-kritik nemá moc dobrou pověst, ale přesto ve mě začal vrtat červík pochybnosti: Co kdyby mě to nějak ublížilo, pokud bych tuto metodu podstoupil.

Můžete mi prosím sdělit Váš názor.

Možete napísať aj zdroj? Kto je ten kritik?

Osobne si nevyberám terapeuta podľa techniky, ktorú používa, ale podľa jeho osobnosti. Ak dôverujete terapeutovi, tak potom je to predpoklad, že použije techniku, ktorá neublíži. Takto by som asi odpovedal na Vašu otázku ublíženia. Regresná terapia aj vo forme hlbinnej abreaktívnej psychoterapie je v zásade psychoterapia ako každá iná a platia pre ňu tie isté úskalia a možné úblíženia. Ak by Vám to nestačilo môžem napísať aj viac neskôr - teraz ma už čochvíľa čaká klient. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
akomon

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 22:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Děkuji za odpověď, takto to stačí.

Jméno kritika Vám zašlu na e-mail. Zde ho nebudu jmenovat, protože nechci, aby se tady případně rozhořela nějaká nezdravá diskuze.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 22:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Akomon, ako chcete, rozumiem. Diskusia je ale vždy dobrá o hocičom. Vyjasní aspoň stanoviská a veci neostávajú otvorené.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: