Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

znásilnenie
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Heliana

Založený: 30.01.2010

PríspevokZaslal: Pi Feb 05, 2010 5:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Včera som si prečítala stať o privtelencoch. Je to veľmi zaujímavé a niečo na tom bude, nech už sa to nazýva aj takto alebo inak. Hm zaujímali by ma názory, na situáciu, ak by ste zistili, že daný klient nie je schopný prekonať z minulosti traumu, ale spomienkami by sa tá trauma len prehlbovala, ako by ste to riešili?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martyn

Založený: 05.12.2007

PríspevokZaslal: Pi Feb 05, 2010 6:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud by terapeut pracoval tak jak ma pracovat, tak se mu to nestane.
Jedine je mozne pruchodem udalosti restimulace nejakeho jineho traumatu.
To samozrejme terapeut zachyti a nasledne zpracuje s klientem jako predchozi trauma.
Podle jiste teorie overene v praxi klientova psychika nepusti vice nez je schopen klient zpracovat.
Pokud ano je to spise lekce pro terapeuta.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Marcel

Založený: 10.06.2007

PríspevokZaslal: Pi Feb 05, 2010 8:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Perfektne vystihnute Martyn.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Heliana

PríspevokZaslal: Pi Feb 05, 2010 19:49    Predmet: Odpovedať s citátom

"Podle jiste teorie overene v praxi klientova psychika nepusti vice nez je schopen klient zpracovat."

Podľa akej teórie, klientova psychika nepustí? Celkom by ma to zaujímalo.
A čo to znamená, že nepustí? Má každý takýto obranný mechanizmus?
Mne sa zdá, že práve ja ho nemám.
Návrat hore
Marcel

PríspevokZaslal: Pi Feb 05, 2010 20:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana Napísal:
"Podle jiste teorie overene v praxi klientova psychika nepusti vice nez je schopen klient zpracovat."

Podľa akej teórie, klientova psychika nepustí? Celkom by ma to zaujímalo.
A čo to znamená, že nepustí? Má každý takýto obranný mechanizmus?
Mne sa zdá, že práve ja ho nemám.

Ako je ta teoria pomenovana Ti nepoviem Heliana, lebo mi to nie je zname. Zname mi vsak z praxe je, ze klientova psychika "pusti" do jeho vedomia iba tie zaznamy a informacie z pamate, ktore si je klient schopny uvedomit a spracovat.

Osobne, som este nestretol cloveka u ktoreho by to nefungovalo (pri mne v terapii).
Ak by sa nieco take predsa len vyskytlo, je to podla mna tak ako Martyn vravi: "spise lekce pro terapeuta" a toho som uz bol svedkom.

Pri inych metodach ako je regresna terapia tohto typu sa moze stat, ze terapeut "otvori" klientovi nieco, na co este nie je pripraveny. Potom z toho mozu mat komplikacie obaja.

Naposledy upravil Marcel dňa So Feb 06, 2010 8:25, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: So Feb 06, 2010 5:15    Predmet: Odpovedať s citátom

No ano, preto to tu prechádzam a zamýšľam sa nad tým všetkým, že sa mi niečo také už stalo, ako opisuješ v tom druhom prípade. Preto tá opatrnosť.
Návrat hore
Marcel

PríspevokZaslal: So Feb 06, 2010 8:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Tvoju opatrnost plne chapem, obzvlast, ked uz mas urcite skusenosti.
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Feb 07, 2010 5:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako to môže vyzerať ak niekto to "nepustí" jednoducho nemá? Sú aj takí ľudia, čo tú "brzdu" nemajú?
Návrat hore
AndreaRapantova

Založený: 09.01.2006

PríspevokZaslal: Ne Feb 07, 2010 7:39    Predmet: prax Odpovedať s citátom

Heliana,
je dost problematicke opisovat mechanizmy, zazitky, priebeh...terapie.
Je to to iste ako v inych cinnostiach: "raz zazit je viac ako stokrat pocut"

Ta "brzda" v terapii znamena, ze klient, ktory nie je pripraveny dozvediet sa alebo pustit urcite obsahy svojho podvedomia, bud jednoducho na terapiu nepride alebo sa terapia zameria na iny "lahsi" problem, ktory sa spracuje ako prvy. Teda sa "pribrzdi" v tempe a v rieseni toho zavazneho problemu. Tiez sa mi uz stalo, ze klientka prisla a len sme sa rozpravali o jej probleme, k samotnemu regresu nedoslo na prvom sedeni, lebo mala strach a ked prisla po 3 mesiacoch znovu, v pohode si sadla a prechadzali sme vsetko potrebne. Proste to v nej "dozrelo".
Do regresu terapeut klienta nenuti, je to velmi individualne a preto je lepsie zacat komunikovat s konkretnym terapeutom, ktory sa ti bude venovat. Niekedy sa na sedenie caka aj viac mesiacov u niektorych terapeutov...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
AndreaRapantova

Založený: 09.01.2006

PríspevokZaslal: Ne Feb 07, 2010 7:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Napriklad konkretne:
keby teraz prisla ku mne klientka, ktora by povedala, ze chce riesit znasilnenie ale zacala by do podrobnosti rozpravat o tom, ze musi byt opatrna, ze sa jej uz nieco s nejakym liecitelom stalo...najskor by som s nou prechadzala v rgerese tu udalost s liecitelom a problem opatrnosti, pripadne strachu.

Pred kazdou terapiou sa terapeut s klientom rozprava tak dlho, ako je to potrebne. A terapeut, kedze pozorne pocuva, vnima comu klient venuje najvacsiu pozornost a to sa nasledne riesi v terapii.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
Marcel

PríspevokZaslal: Ne Feb 07, 2010 12:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana Napísal:
Sú aj takí ľudia, čo tú "brzdu" nemajú?

Takuto „brzdu“ ma pravdepodobne kazdy clovek. Presnejsie by bolo pouzit namiesto slova „brzda“ pojem „filter“. Prave tento filter rozhoduje, ktore informacie a zazitky sa z pamate prepustia, alebo neprepustia do vedomia cloveka, v zavislosti od toho ci je ich schopny pochopit a prijat.

Pod pojmom pamat, tu chapeme „ulozisko“ vsetkych informacii a zazitkov, ktore dusa v priebehu svojej existencie zazila.

V pripade, ze sa filter „pokrivi“, sa mozu do vedomia dostat aj informacie, ktore clovek nedokaze spracovat (pochopit, uvedomit, prijat). Filter sa moze pokrivit vplyvom drog, alkoholu, liekov, roznych ritualov, atd.

Heliana Napísal:
Ako to môže vyzerať ak niekto to "nepustí" jednoducho nemá?

Ak je filter pokriveny a do vedomia sa dostavaju informacie, na ktore clovek nie je pripraveny moze sa to prejavovat depresiami, uzkostlivymi stavmi, agresivitou, samovrazednymi sklonmi, atd.
Návrat hore
Marcel

PríspevokZaslal: Ne Feb 07, 2010 12:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcel Napísal:

Heliana Napísal:
Ako to môže vyzerať ak niekto to "nepustí" jednoducho nemá?

Ak je filter pokriveny a do vedomia sa dostavaju informacie, na ktore clovek nie je pripraveny moze sa to prejavovat depresiami, uzkostlivymi stavmi, agresivitou, samovrazednymi sklonmi, atd.

Este by som dodal, ze clovek, ktory je Empatom ma taktiez tento filter pravdepodobne pozmeneny, pretoze prepusta do vedomia informacie, ktorych zdrojom nie je jeho vlastna pamat, ale dokonca druhy clovek. Tieto pocity Empatovi nepatria, no napriek tomu ich ma vo svojom vedomi a pocituje ich akoby mu patrili.
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Feb 07, 2010 14:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem, či som empat alebo schizotyp. Ale už som sa naučila rozlišovať pocity. Je zaujímavé, čo si napísal o empatoch myslím, že sa mi také veci stávajú. Niekedy je to hrozné a vyčerpávajúce.
Mám pocit, že mnou prejde hocičo. Niekedy je to až neuveriteľné.
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Feb 07, 2010 14:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo sa môže stať ak sa empat dostane k liečiteľovi?
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Feb 07, 2010 14:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Môže ho "odsnímať "?
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 2 z 5

Prejdi na: