Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Existuje vedomie aj mimo telo? Odpovedať má výskum

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Pi Sep 19, 2008 21:13    Predmet: Existuje vedomie aj mimo telo? Odpovedať má výskum Odpovedať s citátom

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=616986
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bkoprivov

Založený: 10.07.2008

PríspevokZaslal: So Sep 20, 2008 21:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Nestačí prostý Zákon zachovania hmoty a energie?
Návrat hore
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Ne Sep 21, 2008 8:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie, nestačí. Alebo je vedomie nejakou energiou?
bkoprivov

PríspevokZaslal: Ne Sep 21, 2008 11:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Je nepochybným faktom, že nie som fyzik. Ja som vyslovene zmyslový, humanitný človek.Ale chcem pochopit pojmy, ktoré používate a ktorými označujete to, čo zrejme sama zmyslami vnímam. Bol by si, prosím, taký láskavý - staneš sa na chvíločku mojím učitelom, Quasar?
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: Ne Sep 21, 2008 14:44    Predmet: Odpovedať s citátom

bkoprivov Napísal:
Je nepochybným faktom, že nie som fyzik. Ja som vyslovene zmyslový, humanitný človek.Ale chcem pochopit pojmy, ktoré používate a ktorými označujete to, čo zrejme sama zmyslami vnímam. Bol by si, prosím, taký láskavý - staneš sa na chvíločku mojím učitelom, Quasar?

Za predpokladu, že hľadáš fyzika, tak nie Ani ja nie som fyzik. (No toľko viem, že vedomie nie je energia.)
bkoprivov

PríspevokZaslal: Ne Sep 21, 2008 20:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile Smile Smile ..... Nehladám fyzikov. S pokorou počúvam tých, čo vedia viac ako ja, potom si to preberiem a ak cítim - takto by to mohlo byt - tak prijímam poznatok, pokial mi ho vlastná skúsenost nevyvráti. Wink
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: Ne Sep 21, 2008 22:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak sa pýtaj, čo chceš vedieť...
bkoprivov

PríspevokZaslal: Po Sep 22, 2008 7:22    Predmet: Odpovedať s citátom

O akom vedomí sa hovorí v článku? Nemyslím si, že o vedomí, ktorý je ako pojem definovaný v psychologii ako najvyššia s rečou spojená funkcia mozgu., ktorá vznikla u človeka v procese spoločenských vztahov a že je individuálne, kolektívne a skupinové. To predsa nie je to, čo sa oddeluje po smrti od tela, alebo áno? A čisté vedomie, o ktorom sa hovorí v matafyzike - to predsa nie je až také lahké zažit, ak je to vobec možné vo fyzickom tele. Tak ako by sme ten - stav - mohli opísat, aby sme neopísali vedomie ega? Mala som predstavu, že po smrti existujeme ako istý druh čistej energie...
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: Po Sep 22, 2008 18:32    Predmet: Odpovedať s citátom

bkoprivov Napísal:
O akom vedomí sa hovorí v článku? Nemyslím si, že o vedomí, ktorý je ako pojem definovaný v psychologii ako najvyššia s rečou spojená funkcia mozgu., ktorá vznikla u človeka v procese spoločenských vztahov a že je individuálne, kolektívne a skupinové. To predsa nie je to, čo sa oddeluje po smrti od tela, alebo áno?

No a prečo nie?
Vedomie je len jedno. Jeho ďalšie delenie na individuálne, skupinové/kolektívne, na podvedomie, nevedomie a pod. je len pomôcka, ktorá má pomôcť uchopiť a pochopiť niektoré javy s ním súvisiace. A tiež záleží, od kiaľ sa "pozeráš". Ak sa pozeráš z úrovne jednotlivca, ktorý sa vníma ako bytosť oddelená od všetkého ostatného, ako svojbytná entita, ktorá sa líši od iných svojbytných entít, tak čo sa týka vedomia, môžeš hovoriť o individuálnom vedomí (daného jedinca). No ak sa pozrieš z pohľadu Stvorenia ako celku, kde je všetko so všetkým prepojené - a hranice medzi jednotlivými vedomiami sú vlastne "iluzórne" - potom môžeš hovoriť o kolektívnom vedomí... a predsa je to stále len To Jedno Vedomie... ak chceš, nazvi ho Absolútne Vedomie...

Predstav si, že je to ako keď spíš a snívaš. Tvoj sen je pre teba realitou, ktorá má pre teba možno podobnú váhu ako realita tzv. bdelého stavu. Keď sa však začínaš zobúdzať zo spánku, to, čo vlastne robíš je, že presúvaš ohnisko svojej pozornosti (ohnisko pozornosti svojho vedomia) z vnútorného sveta navonok. Týmto presunom si uvedomíš svet - fyzický - okolo seba i seba samotnú....

Na smrť sa možno môžeme pozrieť ako na podobný proces presunu ohniska pozornosti vedomia z fyzickej reality do nefyzickej. S tým rozdielom, že na rozdiel od spánku je kvalita toho presunu veľmi odlišná a nesie so sebou aj zánik identity daného jedinca... Takto to zatiaľ ponímam ja.
Quasar

PríspevokZaslal: Po Sep 22, 2008 18:34    Predmet: Odpovedať s citátom

A ešte k tej energii: vedomie je, zdá sa, viazané na energiu, no nevidím ich ako totožné pojmy.
bkoprivov

PríspevokZaslal: Po Sep 22, 2008 21:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno.... a vždy, ked sa zobudíme na vyššej úrovni -až vtedy spoznáme, že sme len snívali... a tak špirálovito vyššie.... a aj to, čo je pre nás dnes ešte nedosiahnutelné, raz spoznáme ako sen, z ktorého sme sa práve zobudili ... ale raz sa nám tie sny oddelenosti snívat prestanú a spoznáme, že sme Jedno. Naše koncepcie sú shodné. Dakujem. Razz
Návrat hore
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Ut Sep 23, 2008 12:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar otázka vedomia nie je taká jednoznačná, doteraz neexistuje žiadna všeobecná definícia. Pojem "vedomie" je vari najrozmazanejší pojem aký dnes poznáme. Mnoho vedcov aj filozofov používa túto nálepku na označenia veľmi rozdielnych javov. Niektorí napr. chápu pod "vedomím", vedomie ja/sebauvedomenie, takéto chápanie "vedomia" úzko súvisí s pojmom identita. Iný zasa chápu pod vedomím tok kválií (subjektívne kvalitatívne zážitky) - nevidíme elektromagnetické žiarenie s vlnovou dĺžkou 450 nm ale máme kvalitatívny zážitok modrej farby. Nič také ako modrá pritom fyzikálne neexistuje. Ďalší zasa spájajú vedomie so spracovaním informácii, s navyšovaním informačnej hodnoty. Pre iných vedomie = ohnisko pozornosti. A môžme pokračovať vo výpočte významov pojmu ďalej. Ako vidieť nie je "vedomie" ako "vedomie". V závislosti od toho, čo chápeme pod nálepkou "vedomie" môžme polemizovať o tom, či majú "vedomie" zvieratá (zrejme prežívajú kváliá, no rozmýšľajú o sebe "kto som"?) a pod.

Uvidieť obrázok (kválium) ešte neznamená, že po smrti ostáva zachované vedomie ja (vedomie ohraničenej bytosti s trvalou identitou).
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: Ut Sep 23, 2008 13:23    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Quasar otázka vedomia nie je taká jednoznačná, doteraz neexistuje žiadna všeobecná definícia. Pojem "vedomie" je vari najrozmazanejší pojem aký dnes poznáme...

To mi je jasné. Aj preto som sa veľmi do odpovedania na otázku bkoprivov nechcel hrnúť, ale zase nechať to bez odpovede sa mi tiež nevidelo... No, čo už...?
Quasar

PríspevokZaslal: Pi Jún 18, 2010 9:50    Predmet: Doktori, pátrajúci po duši, našli život po smrti Odpovedať s citátom

Článok o prekvapujúcom závere jedného výskumu britských lekárov, uverejnený v novinách Telegraph...
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: