Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Terapia divadlom

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: St Jún 29, 2005 8:36    Predmet: Terapia divadlom Odpovedať s citátom

Kdesi som svojho casu cital malu poznamku o tom, ze v starom Grecku liecili ludi tak, ze ich nechavali "hrat divadlo" ... ak mate o tom niekto viac informacii, rad by som si ich precital ...a mozno nielen ja ... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
gorimir

Založený: 25.05.2005

PríspevokZaslal: St Jún 29, 2005 21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Hm.... Čo sa týka divadla, tam je to v dvoch smeroch: Pythagorejská estetika, ktorá zasahovala aj do antickej drámy, počítala s tzv. kathársis - očistením. Ale išlo vlastne o "literárnu" terapiu - prostredníctvom vygradovania deja a identifikácie s postavami sa dosahovalo riešenie konfliktu. A je sranda, že intuíciu na pomenovanie problémov mali Gréci dosť dobrú. Mimochodom, "texty" sú náplňou štúdia literatúry na gympli - Sofoklova Antigona a niekde aj Kráľ Oidipus.

To, o čom píšeš, je ale niečo iné a o tom som ešte nepočul, ale pozriem do múdrej knihy a vytiahnem nejaké informácie....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
exlibris

PríspevokZaslal: Po Aug 01, 2005 6:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Gori, nemyslí Daniel náhodou tvz. "konštelácie"? Nezažila som ich, ale známi spomínajú Rodinné konštelácie, z popisu mi to pripadalo ako psychoterapia pomocou akéhosi divadla, kde skupina ľudí hrala kompletnú rodinu niektorého z účastníkov.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ut Aug 02, 2005 8:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel skôr myslel asi ďalekú minulosť a terapie v Starom Grécku a inde. Rodinné konštaláce môžu vychádzať práve aj z týchto terapií. Dúfam, že Gorimir niečo nájde, keď bude mať viac času. Jeho schopnosti už poznáme. Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Ut Aug 02, 2005 8:51    Predmet: Odpovedať s citátom

... zaujimaju ma povodne zdroje, stara podoba takychto technik, ale velmi rad si precitam o ich porovnavani s modernymi konstelaciami alebo gestalt terapiou ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Aug 07, 2005 20:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
... ale velmi rad si precitam o ich porovnavani s modernymi konstelaciami alebo gestalt terapiou ...

Už sa na tom pracuje.. Smile Aj ja si o tom prečítam rád. Poprosil som o vyjadrenie zasvetených.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Dec 28, 2005 17:11    Predmet: Re: Terapia divadlom Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Kdesi som svojho casu cital malu poznamku o tom, ze v starom Grecku liecili ludi tak, ze ich nechavali "hrat divadlo" ... ak mate o tom niekto viac informacii, rad by som si ich precital ...a mozno nielen ja ... Smile

Dostal som mailom otázku, že ak v Grécku liečili hraním divadla, či aj toto : http://pocitace.sme.sk/clanok.asp?rub=pocit_spravy&cl=2525013 hranie je terapiou.

Možno, áno. Možno si časť ľudskej rasy ( inak dosť veľká ) našla svojho "internetového terapeuta". Ale ak sa toto divadlo stane životom - realitou, prestáva plniť rolu pomoci, podobne ak by niekto miesto ŽITIA chodil len na regres. Sad

Ktovie či sa NÁM niekedy nestalo niečo podobné, že sme z hry urobili "realitu" a teraz si napríklad točíme podobné kolo na internete v "hre" Second Life. Wink
Návrat hore
filozofka

Založený: 05.07.2009

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 21:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Jedna z metod je hrat hru - s vymenou uloh. Povedzme, ze s niekym mas vztahove problemy. Zahrate si hru s otocenim uloh - Ty hras jeho, a on Teba. Na zaciatok navodite nejaku konkretnu situaciu, ktora predchadza problemu - napriklad prichod domov. Kazdy v hre znazornuje toho druheho - a tym nepriamo vyjadruje, ako ho vnima.

Neuveritelne je, ze to funguje aj v pripade, ze sa zapoji neznamy clovek - trebars do ulohy Teba. Zaziva rovnake pocity, rovnake postoje, ako Ty.

A ked Ty hras ulohu cloveka, s ktorym mas problemy - zazijes jeho postoje, a to Ti umozni pochopit jeho reakcie.

Neviem, ci si prave toto mal na mysli. Ale je to genialne.
Návrat hore
avalon

Založený: 07.02.2010

PríspevokZaslal: St Feb 10, 2010 10:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Hladala som temu prave o Rodinných konšteláciach a prave dnes som v tejto našla zmienku . Parkrat som sa zučastnila tychto "hier" aj ako riešiaca problem ale aj ako zastupca niektoreho člena rodiny klienta. No priznam sa, som z toho dosť sklamaná. Ako divadlo to bolo velmi zaujimave, hlavne prežívanie jednotlivých osob, ktorí naozaj preciťovali osobnosť, povahu jednotlivých postav v rozostavení. Ale vyvodiť z toho zaver prave terapueta podla mojho pozorovania nebol správny a nebol dotiahnutý do konca.A preto sa podla mna problem vlastne ani nevyriešil, len naozaj šlo o hru, predstavenie. A myslim, že na tom su založené konštelácie, na predstavení a nie na riešení. Preto sa tak vyjadrujem k tomu, lebo mne osobne 4 x nepomohli vyriešiť ptroblem a aj niektorych, ked som sa pytala, či sa uz niečo pohlo, tak nikto nepotvrdil. Ale radi tam chodili a chodili a dufali, že este niečo a stale este niečo je nutne pochopiť a mnohí sa stali na tom závislí. Tymto som sa chcela iba podeliť so skusenosťami s touto terapiou.
Návrat hore
agi

Založený: 20.09.2009

PríspevokZaslal: Ut Feb 15, 2011 10:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel, ak ta este zaujima tato tema, nedavno som sa dozvedela o tzv.. playback theater-- v skratke ide o improvizovane divadlo, so spolupracou publika,, niekto z obecenstva moze porozpravat isty svoj problem alebo traumu kt. ale nebola dokoncena alebo si to uz dana osoba nepamatala..herci túto temu spracuju a vytvoria staro-novy koniec...je to podobne ako rodinne konstelacie...no ma to koniec.. Smile
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: So Feb 19, 2011 20:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: