Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Vypnutí komplexu oběti

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
klap

Založený: 20.05.2005

PríspevokZaslal: Št Feb 24, 2011 22:36    Predmet: Vypnutí komplexu oběti Odpovedať s citátom

http://baudysjr.blog.respekt.ihned.cz/c1-50643050-vypnuti-komplexu-obeti

patrik a ostatní čo hovoríte na postup terapeuta?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Št Feb 24, 2011 23:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Klap, je to terapeutka Kristínka a jej manžel Toník Baudyš.

Tu je zaujímavý zvrat v terapii: Asi si připadám trochu jako oběť. Čeho všeho jsi obětí?

Kristínka použila trochu terapeutickú skratku a rozvinula slovo obeť.

tu je ďalší zvrat: Tak se podívej, jestli je také těžké vidět, že i tvoji klienti jsou Tvoje oběti.

Tu tiež použila skratku a hodnotenie.

Myslím, že si to mohla dovoliť, lebo svojho manžela pozná a on pozná ju. Inak by som takéto skratky všeobecne v terapii nedoporučoval.
V prvom prípade môže byť od pripadania ako obeť k obeti vo viacerých formách celkom dlhá terapeutická cesta.
V druhom došlo ku konfrontácii(je ťažké vidieť a aj iný okolo sú Tvoje obete), kde by to nemuselo vždy tak dobre dopadnúť. Ak by klient nezareagoval, tak by už nebolo cesty späť, čo by mohlo spôsobiť slušnú restimuláciu.

Inak pre uvedomenie si témy obete fajn a asi aj pre čitateľov tejto kazuistiky.
Osobne ale nie som fanúšikom takýchto skratiek.

Stačí, Klap?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Heliana

Založený: 30.01.2010

PríspevokZaslal: Pi Feb 25, 2011 5:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Naozaj zaujímavý zvrat. Takýto zvrat nastáva v terapii aj pri iných prípadoch? Napr. aj pri znásilnení, akéhokoľvek druhu?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Pi Feb 25, 2011 11:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana, určite ale väčšinou je to o niečo citlivejšie a robia sa tam menšie uvedomovacie skoky závislé od pripravenosti klienta a jeho nastavenia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: Pi Feb 25, 2011 13:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Znie mi to ako gycovy pribeh s happyendom, cim nemyslim nic urazajuce.
Poukazem na negativa tohoto postupu ako zamyslenie sa.

Pozastavujem sa na tom, ci naozaj staci klientovi (klient terapeuta) iba ukazat, ze to co pocituje je iba iluzia a klam a tym to vyriesime. Ak uvazime, ze klient sa citi byt obetou, tj. jeho osobnost nastolila tento rezim, potom je myslim velmi podstatne ako dlho tento rezim existuje. Ak dlho, potom budu existovat psychologicke cinitele ("bloky"), ktore budu dbat na zachovanie pocitu obeti co poukazuje na sirsiu diagnozu. Ukazat preto klientovi, ze je to iluzia, potom nestaci.

Dalsia vec akym sposobom moze byt overena objektivnost ak terapeut je v uzkom vztahu s klientom. Kde je jasna zaujatost co akokolvek sa moze terapeut snazit o objektivne stanovisko. Ci teda odpovedou nechcela (mozno aj nevedome) "posilnit" vlastnu poziciu vo vztahu.
Návrat hore
klap

Založený: 20.05.2005

PríspevokZaslal: Pi Feb 25, 2011 13:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Stačí, Klap?

isto
Návrat hore
Heliana

Založený: 30.01.2010

PríspevokZaslal: So Feb 26, 2011 18:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Už dlhšie som rozmýšľala nad tým, čo som komu urobila, keď ako malé dieťa som bola účastníkom incestu. Možno som bola votrelec v matkinej maternici, ktorá to dieťa nechcela. Aj moje počatie bolo možno znásilnením, pre ňu pravdepodobne, musela otca veľmi neznášať. Potom som prišla na svet a zrazu som obrala brata o pozornosť dospelých, ktorí sa točili dovtedy len okolo neho. Asi sa cítil sám, keď som sa narodila. Tak mi možno spravil to isté odsekol ma blízkych vzťahov vydieraním a vyhrážkami o inceste....možno :(

...a možno sú niektoré veci úplne inak ako vypadajú.....
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: