Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Depresia

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Babsi

Založený: 06.04.2011

PríspevokZaslal: St Apr 06, 2011 12:49    Predmet: Depresia Odpovedať s citátom

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať o vhodnosti regresnej terapie pre mňa. Mám 29 rokov a časté depresie, ktoré sa zhoršili tak okolo 20. roku života. Kvôli depresii a neschopnosti nadviazať partnerský vzťah som začala pred 3,5 rokmi chodiť na psychoterapiu (moji rodičia sa rozviedli, keď som mala 7 rokov a odvtedy som nebola v kontakte s otcom, myslela som si, že problémy v partnerských vzťahoch nejako súvisia so vzťahom s otcom). Asi po roku terapie sme začali s hypnózami (neboli to direktívne hypnózy), kde sa mi spontánne začali vybavovať obrazy sexuálneho zneužívania v detstve mojím otcom. Predtým som o sexuálnom násilí zo strany otca nevedela, v podstate som si na neho takmer ani nepamätala, ale mala som z neho vždy panický strach. Obrazy boli veľmi silné, všade ma prenasledovali, počula som zvuky, začala som mať úzkosť, výrazne som schudla, nebola som schopná normálne fungovať. Psychologička ma poslala na psychiatriu, kde ma nastavili na antidepresíva - brala som ich 2 roky a kvôli silným nežiadúcim účinkom som ich musela pred 3 mesiacmi vysadiť. Psychický stav sa mi zase začal zhoršovať, cítim silnú úzkosť, smútok, bezvýchodiskovosť, veci mi prestávajú dávať zmysel, mám pocit, že sa stále točím v kruhu a neviem z neho výjsť von.
Dnes mi psychologička oznámila, že mi už nemôže/nevie pomôcť a mala by som hľadať iné formy terapie.
Problém je v tom, že v hypnóze som sa síce dozvedela, čo sa stalo, teda pravdepodobne som našla príčinu, prečo mám napr. paniku zo vzťahov, uvedomila som si ju, no stále neviem tie obrazy spracovať, stále cítim úzkosť a smútok. Preto by som sa chcela poradiť, či by mi regresná terapia vedela pomôcť naučiť sa s tými zážitkami žiť, integrovať ich do môjho života a postupne sa od nich oslobodiť. Akoby som ten problém mala mentálne spracovaný, ale neviem ho spracovať emocionálne.
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marcel

Založený: 10.06.2007

PríspevokZaslal: St Apr 06, 2011 14:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozdravujem Vás Babsi!

Presne ako píšete, v hypnóze ste sa dostali k pravdepodobným príčinám určitých problémov (napr.: panika zo vzťahov) a restimulovali ste ich. Restimulovali - čiže, znovu pripomenuli informácie (obrazy, emócie) z traumatických zážitkov z minulosti, ale nespracovali ich.

V regresnej terapii je možné spracovať podobné traumy tak, aby na Vás tieto obrazy a nepríjemné emócie už nemali dosah a neovplyvňovali viac v živote.
Chcem však podotknúť, že znásilnenie v detstve môže byť iba jednou z viacerých príčin, ktoré Vám spôsobujú problémy v súčasnosti (depresia).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Apr 06, 2011 14:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Babsi, vítam Ťa na fóre.

Ak niečo vystúpi na terapii, tak by bolo ideálne, aby sa to spracovalo tam. Každá terapia by mala mať mechanizmy ako spracovať to, čo prišlo v jej procese.
Ak tento proces vstúpi do inej terapie nerieši sa problém klienta, ale problém procesu inej terapie.

Vybavenie znásilnenia počas hypnózy môže znamenať čokoľvek na úrovni myšlienok, slov alebo činov. Všetky úrovne je potrebné prebrať, prejsť a zistiť(spracovať), ktorá sa tam objavuje. Potom je tam otázka spracovania na emocionálnej úrovni.
Z praxe môžem povedať, že väčšina znásilnení sa deje na myšlienkovej úrovni alebo lepšie povedané myšlienkovo-emocionálnej úrovni. Zároveň ich spracovanie vyžaduje trpezlivosť a jasné techniky. Paradoxne sa "lepšie" spracováva znásilnenie na úrovni činu. Nespracovanie znásilnenia môže znamenať konflikt na úrovni psychiky, ktorý môže vyústiť až do depresie = emocionálnej smrti.

V regresnej terapie podobné problémy riešime.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Apr 06, 2011 15:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Inak v 50-60-tych rokoch v USA bolo celkom veľké množstvo takýchto hypno-terapií. Väčšinou nekončili depresiami, alebo končili žalobami na rodičov a tam sa nejako dokončoval proces, ktorý začal na terapii. Nie všetky skončili vpohode. Niektoré ale áno a súd dokázal priniesť riešenie. Ktovie, či sa hypnoterapeuti z toho poučili.
Návrat hore
Heliana

Založený: 30.01.2010

PríspevokZaslal: St Apr 06, 2011 16:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Babsi.

Chcem Ti len vyjadriť obdiv, že si schopná písať o tejto téme a hľadáš riešenia. Veľa, žien o nej nehovorí, lebo nedokáže, pri tom ako som sa dozvedela v rôznych terapiách vychádzajú na povrch takéto veci častejšie ako by sa zdalo.

Len som chcela napísať, že Ti prajem veľa šťastia pri riešení problému.
Návrat hore
Babsi

PríspevokZaslal: St Apr 06, 2011 16:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj,
veľmi pekne ďakujem za odpoveď a povzbudenie.
Ja som si tiež myslela, že keď daný certifikovaný psychológ a psychoterapeut robí s určitými technikami, ako je napr. hypnóza, tak je potom schopný problém, ktorý sa objavil, aj zvládnuť. Lebo teraz je síce super, že asi viem, kde je problém, len žiaľ mi to veľmi nepomohlo, lebo túto informáciu neviem spracovať.
Mne sa v tej hypnóze objavili veľmi silné obrazy, v podstate to bol pre mňa dosť veľký šok, akoby som to prežívala znova a znova. Na povrch sa vyplavili silné pocity, ktoré som vtedy prežívala, ako strach o život, odpor, bezmocnosť, beznádej, zrada, smútok, opustenosť, bevýchodiskovosť atď. Na nasledujúcom sedení mi psychologička povedala, že sme vyčerpali počet sedení, ktoré prepláca poisťovňa, že ona peniaze za sedenie neberie, teda terapiu končíme a ak budem potrebovať ešte niečo doriešiť, môžem prísť o 6 mesiacov a budeme pokračovať ďalej. Takže to, čo na terapii vystúpilo, na terapii spracované nebolo.. Za tých 6 mesiacov som upadla do hlbokej depresie, lebo som s tými pocitmi zostala úplne sama, nevedela som, ako ich mám spracovať, stále ma prepadávali, útržky obrazov z hypnózy som mala stále pred očami.
Po pol roku som sa na terapiu vrátila, psychologička vyhlásila, že so mnou nemôže pracovať, lebo mám hlbokú depresiu a bojí sa, že sa rozvinie nejaká psychóza a poslala ma na psychiatriu. Tam ma nastavili na antidepresíva, psychicky mi bolo lepšie, ale začali migrény a skončilo sa to otravou organizmu pred troma mesiacmi. Počas toho, ako som bola na liekoch, sme viedli terapiu formou rozhovoru, no žiaľ mne proti hlbokým pocitom smútku a opustenosti nepomohlo pochopenie toho, že otec nebol zrelý a mal komplexy a potreboval zažiť pocit nadvlády a mama mala depresiu, tak mala čo robiť sama so sebou. Ja to všetko chápem na úrovni rozumu, len týmto mentálnym pochopením nie som schopná odbúrať všetky tie pocity, zvýšiť si sebavedomie a začať konečne nejako normálne plnohodnotne fungovať.
Ako som vysadila antidepresíva, všetky pocity sa začali v silnej forme vracať.
Dnes mi psychologička povedala, že mi už nevie pomôcť a mám hľadať iné formy terapie (navyše jej poisťovňa nebude preplácať nejaké výkony, tak mi to vyšlo tak, že som asi naviac). Takže asi tak.
Tak sa pokúšam hľadať iné formy terapie.. A dúfam, že ich nájdem.. Ďakujem.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Apr 06, 2011 19:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Babsi, to čo si napísala o procese terapie je veľmi podobné, čo si napísala o svojom probléme. V živote sa nám veci majú tendenciu opakovať a niekedy sa to deje aj u certifikovaných terapeutov a samozrejme sa to deje niekedy aj u regresných terapeutov. Jednoducho vstúpime do podobnej rieky(hlavne ak jej prúd je veľmi silný) a niečo si uvedomíme. Je to prvý krok a môžeme sa posunúť ďalej. Možno to bude slabá útecha, ale toto vstúpenie už zrejme nebolo také silné a zároveň sa Ti všetci zainteresovaný snažili pomôcť.

Všetci terapeuti a terapeutické smery sa možno snažíme, aby sa v terapeutickom procese našlo skôr riešenie ako opáčko. Nie vždy sa to podarí. Držím palce, aby si našla prirodzené pokračovanie a riešenie.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Apr 06, 2011 19:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Babsi Napísal:
Na nasledujúcom sedení mi psychologička povedala, že sme vyčerpali počet sedení, ktoré prepláca poisťovňa, že ona peniaze za sedenie neberie, teda terapiu končíme a ak budem potrebovať ešte niečo doriešiť, môžem prísť o 6 mesiacov a budeme pokračovať ďalej.

Určite tu treba aj povedať, že toto je podľa mňa výslovne neprofesionálne a v terapeutickom procese by také niečo nemalo byť. Terapeuti v rodinnej terapii, ktorí pracujú na poisťovňu to napríklad riešia darovaním. Polemika poisťovníctva a psychoterapie sa už vedie nejakú dobu, ale ešte sa k ničomu konkrétnemu pokiaľ viem nedošlo. Sú zástanci pre aj proti. V žiadnom prípade by ale nemalo dôjsť k ohrozeniu riešenia problémov klienta procesom terapie alebo že by sa výslovne procesom terapie klient dostal do vnútorného alebo iného konfliktu.
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: St Apr 06, 2011 23:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Babsi, z tvojich slov som nabral mozno nespravny, ale moj, dojem, akoby "obrazy" = info predbehli "zaludok" = schopnost travit ... akoby doslo k pokusu o priame vykopnutie dveri 13. komnaty ...

... do 13. komnaty je pravdepodobne prijemnejsie vstupovat trochu pomalsie a mozno klukatou cestou naviackrat "opakovane stieraneho losu" ...

... vyhoda je, ze na kazdej "zatacke" nam vesmir pripravi male utrpenie = cvicenie, z ktoreho ziskane ciastkove uvedomenie, nam umozni pripravit sa, aby ten "zakusok" z poza 13. dveri sme stravili bezo zvysku ...

... asi ani sam neviem preco, mam potrebu ta spomalovat, zvycajne robim opak, ale mozno asi nejde ani o to, ci pouzijes "skratku" a ktoru vlastne, ale skor o to, ci si na jedno akej ceste, dokazet pohybovat plynulo tak, ZE BUDES STIHAT VSIMAT SI "znamenia" ...

... jeden taky "karmicky pedal" ktorym sa da regulovat rychlost je HODNOTENIE - vid. temy tuto na fore ...

... myslim, ze regres moze pomoct ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Babsi

PríspevokZaslal: Št Apr 07, 2011 8:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj,
velmi pekne dakujem za odpovede.
Daniel, vidim to rovnako, neviem, ci som uz bola pripravena na vykopnutie tych dveri, ale asi nie, ked mam s tym doteraz taky problem. Vela inych veci sa vyplavilo aj prirodzenejsie a jemnejsie, ich to spracovanie sice bolelo, ale mala som pocit, ze to zvladam a aj som to zvladla. To vykopnutie bolo, akoby ma presiel parny valec a este stale sa z toho snazim pozviechat.
No uz to nezmenim a musim hladat sposoby, ako to stravit nejako dodatocne .
Este raz dakujem.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: