Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Autoterapia

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Okt 26, 2005 10:51    Predmet: Autoterapia Odpovedať s citátom

Presunuté z témy Vybavovanie nášho minulého života

Quasar Napísal:
Zaujíma ma, či sa môžem auditovať sám, teda bez prítomnosti auditora... Ak áno, aký je presný postup?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Okt 26, 2005 11:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozrejme je to možné. Postupuje sa presne ako keby tam bol aj terapeut, len si otázky kladieme sámemu sebe.

To, že to je možné ale neznamená, že to je jednoduché. V terapii ideme do tráum a udalostí, ktoré nás práve ovplyvňujú. Ak ich "nevieme" riešiť v živote, nemusí byť ani jednoduché "nechať" si ich asociaovať a vybavovať v autoterapii. Obrazne povedané - riešime fóbiu z pavúkov - tak že si medzi pavúkov sami sadneme, dotýkame sa ich a čakáme kým sa ten problém vyrieši ( veľmi zjednodušene povedané ).

Autoterapia si často vyžaduje skúsenosti s terapiou a ani vtedy nie je zaručené, že prejdeme všetko tak, ako by sme to prešli s terapeutom.

Quasar Napísal:
Ak áno, aký je presný postup?

Nechcem sa vyhnúť odpovedi aký je postup, ale nedá sa to napísať ako kuchársky recept - 100g múky atď. Pri receptoch kuchárenia predpokladáme, že kto ten recept číta, vie pracovať so zápalkami a hrncami a podobne. Okrem toho ja základnú techniku prednášam v teórii a praxi 7 dní. Prenatálnu techniku tiež 7 dní a vzťahovú podobne. Plus semináre.. Nie je to možné celé napísať do niekoľkých riadkov.

Ak by ste sa chcel s terapiou zoznámiť, je možné si kúpiť knihu od Andreja Dragomireckého, kde je celý postup popísaný ( HAP - Základná technika ). Tento postup môžete potom aplikovať aj v autoterapii. Prípadne si počkajte na nejaké moje výplody. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Št Okt 27, 2005 6:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem, tieto odpovede mi stačia. Ako sa auditor vlastne vyhne restimulácii traumy počas práce s klientom? Ak sa vraciam k udalosti, ktorá vyvolala bolesť, pravdepodobne spustím proces znova a to povedie s veľkou pravdepodobnosťou k spusteniu obranného mechanizmu potlačenia... Je teda nejaký postup pre to, ako to "obísť", resp. zvládnuť?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Okt 27, 2005 7:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
Ako sa auditor vlastne vyhne restimulácii traumy počas práce s klientom? Ak sa vraciam k udalosti, ktorá vyvolala bolesť, pravdepodobne spustím proces znova a to povedie s veľkou pravdepodobnosťou k spusteniu obranného mechanizmu potlačenia... Je teda nejaký postup pre to, ako to "obísť", resp. zvládnuť?

Táto tématika má viacero rovín – neviem, či popíšem všetky, ale skúsim.

V prvom rade je potrebné, aby mal terapeut spracované, pokiaľ je to možné, “väčšie“ problémy jeho života, aby nedochádzalo k silnej restimulácii, ktorá by zabraňovala v terapii. Skúsenosť ale ukazuje, že k nám často príde len klient, na ktorého sme akoby „pripravený“, takže k takýmto silným restimuláciám dochádza málokedy.

Na predchádzanie restimulácie v terapii existujú techniky, ktoré si môže „cvičiť“ terapeut ( akoby dopredu ) - posilňujú a ukazujú na jeho vnímanie, čo nepriamo pôsobí potom aj na proces jeho prípadnej restimulácie v terapii. V podstate je možné použiť rôzne psychologické techniky rozvoja intuície, pozornosti, zámeru a podobne.

Potom je tu spôsob práce s klientom : napríklad - terapiu zaznamenávame na papier, alebo do počítača, pričom to čo klient prežíva potom ide len cez nás na iné médium ( len to cez nás „prechádza“ – neostáva! ). Terapeut sa potom môže lepšie sústrediť na zámer, prežitky klienta a podobne – na restimulácie sa sústreďuje papier alebo počítač. Wink .. Takýchto „fintičiek“ je viacero, aby sme priamo či nepriamo zábránili nežiadúcej restimulácií, s ktorou je potrebné rátať v terapii, keďže každý ( aj terapeut ) rieši nejaký problém. Budem popisovať skoro všetky v knihe, alebo je možnosť sa o nich dozvedieť na mojich kurzoch.

Niektoré techniky, ak už restimulácia nastane aj v terapii, som popísal v téme Uzemňování.
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: Št Okt 27, 2005 12:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem. Zdá sa však, že som predošlý príspevok naformuloval tak, že som dostal "inú" odpoveď. Tak ešte raz:

Ako zabráni terapeut restimulácii/retraumatizácii na strane klienta? Ak ho T vracia do spomienok na veľmi bolestnú, traumatickú situáciu, K vlastne prežíva túto traumu nanovo... čo opätovne na jeho strane spúšťa obranné mechanizmy napr. potlačenie, vytesnenie, popretie atď. Teda, ako s tým T zaobchádza? Alebo, ak je už teda nevyhnutné v rámci HAP vyvolať spomienkou traumu znova, čo s tým? Ako zaisťujete, že K odíde zo sedenia v emocionálnej pohode, bez znovuprežívania tráum?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Okt 27, 2005 20:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:

Ako zabráni terapeut restimulácii/retraumatizácii na strane klienta? Ak ho T vracia do spomienok na veľmi bolestnú, traumatickú situáciu, K vlastne prežíva túto traumu nanovo... čo opätovne na jeho strane spúšťa obranné mechanizmy napr. potlačenie, vytesnenie, popretie atď. Teda, ako s tým T zaobchádza? Alebo, ak je už teda nevyhnutné v rámci HAP vyvolať spomienkou traumu znova, čo s tým? Ako zaisťujete, že K odíde zo sedenia v emocionálnej pohode, bez znovuprežívania tráum?

HAP je založená na opätovnom prechádzaní tráum z minulosti. Je to jej podstata. Emocionálna pohoda klienta a NIELEN TO sa zaručuje opätovným prechádzaním danej traumy - prichádza komentár k tejto traume, ktorý tam predtým nebol z dôvodu zúženého vedomia, ktoré vyvolala daná trauma.

Quasar Napísal:
...čo opätovne na jeho strane spúšťa obranné mechanizmy napr. potlačenie, vytesnenie, popretie atď. Teda, ako s tým T zaobchádza?

Len daným postupom HAP, ktorý je popísaný v Andrejovej D. knihe Psychoterapie I, zámerom a osobnosťou terapeuta. Žadne iné techniky na potlačenie potlačenia, nie sú potrebné, ba sú nežiadúce.
Je potrebné si aj uvedomiť, že klient síce prežíva opätovne traumy z minulosti, ale v pohodlí terapeutovej pracovne - Mechanizmy potlačenia, vytesnenia.. na základe ohrozenia prežívania sa vôbec nemusia realizovať. Nechcem ale povedať, že sa pri silnej restimulácií niekedy nerealizujú. Stále ale stačí postup HAP, zámer.. ,kde dokonca často klient prichádza aj na to, že podružne používa takéto rôzne utekové riešenia.
Viac naozaj, myslím, až pri podrobnejšom štúdiu regresných techník.

Možno už je aj jasnejšie prečo nie je možné niektoré problémy riešiť autoterapiou, napriek tomu že teoreticky to možné je.
Návrat hore
karellight

Založený: 07.10.2005

PríspevokZaslal: So Okt 29, 2005 6:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že autoterapie je možná.
Nikoliv však vhodná pro cca 99% lidí.
Spíš než k terapeutickému efektu dojde pouze ke zvětšené restimulaci.
(mluvím z vlastní zkušenosti)

Myslím, že pro to aby byla autoterapie úspěšná, je nutná jedna věc:
řídící schopnost musí být v průběhu autoterapie stále větší než intenzita restimulace. ( tento princip je vlastně uplatňován při terapii terapeut-klient)
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: Po Okt 31, 2005 9:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem za odpovede. Aj ja som skúšal auto-auditing a tuším som sa iba restimuloval... Moja otázka však súvisí s technikou tzv. "rekapitulácie", ktorá sa na auditovanie podobá, akurát že ju človek vykonáva sám. Prechádza pritom minulé udalosti, od najčerstvejších až po tie, ktoré sú lokalizované do vzdialenej minulosti, či už v tomto fyzickom živote alebo pred ním... V prípade, že je vykonaná správne, človek pri nej znovuprežíva danú udalosť, pričom získava vhľad na jej skutočný priebeh, teda neskreslený interpretačným systémom Ego-mysle. Tým dôjde k uvoľneniu uviaznutej (emocionálnej) energie a rozšíreniu vedomia...
Návrat hore
karellight

Založený: 07.10.2005

PríspevokZaslal: Po Okt 31, 2005 11:20    Predmet: Odpovedať s citátom

jaký je rozdíl v rekapitulaci a v znovuprožívání ?

asi v objemu zpracovaných informací........
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: Po Okt 31, 2005 13:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Znovuprežívanie ešte nemusí znamenať získanie odlišného pohľadu na prežitú udalosť. Je tu však značná podobnosť. Je možné, že technika znovuprežívania má pôvod v "rekapitulácii" - spomienkach Druhého Ja.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Nov 02, 2005 10:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
Ďakujem za odpovede. Aj ja som skúšal auto-auditing a tuším som sa iba restimuloval... Moja otázka však súvisí s technikou tzv. "rekapitulácie", ktorá sa na auditovanie podobá, akurát že ju človek vykonáva sám. Prechádza pritom minulé udalosti, od najčerstvejších až po tie, ktoré sú lokalizované do vzdialenej minulosti, či už v tomto fyzickom živote alebo pred ním... V prípade, že je vykonaná správne, človek pri nej znovuprežíva danú udalosť, pričom získava vhľad na jej skutočný priebeh, teda neskreslený interpretačným systémom Ego-mysle. Tým dôjde k uvoľneniu uviaznutej (emocionálnej) energie a rozšíreniu vedomia...

Myslím, že odlišnosti nie sú v prechádzaní udalostí ( v obidvoch prípadoch ide o znuvuprežívanie, aby prišiel komentár - rozšírenie vedomia ), ale KTORÉ udalosti sa prechádzajú. HAP začína nejakým prejavom najčastejšie v prítomnosti, pričom hľadá príčiny v udalostiach minulosti a rekapitulácia "rekapituluje" dôležíté "stretnutia", ktoré sme počas života zažili, pokiaľ sa nemýlim.
Inak povedané - HAP v nejakom stretnutí s niekým alebo niečím nemusí vidieť problém. Ak toto stretnutie rekapitulujeme, môžeme "ZISTIŤ", aký toto stretnutie malo naozaj vplyv. Technika rekapitulácie sa skôr podobá na vzťahovú techniku.
Návrat hore
93351

Založený: 11.06.2011

PríspevokZaslal: Ne Jún 19, 2011 17:22    Predmet: pre Quasar Odpovedať s citátom

Existuju skusenosti s audio-auto-auditingom?

Dalo by sa nieco zacat s pripravenou zvukovou stopou s otazkami, ktore budu zodpovedat tomu, kam sa chceme dostat.
Pravda z nejakym prisediacim, ktory by v pripade nejakeho vaznejsieho problemu zasiahol..
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Jún 20, 2011 22:31    Predmet: Re: pre Quasar Odpovedať s citátom

93351 Napísal:

Také skúsenosti nepoznám. Ono nie je problém v kladení otázok. Problém je v adekvátnych odpovediach na zadané otázky.
Ak už má pri nejakej audio-auto-terapii sedieť niekto, tak to potom rovno môže robiť terapiu. Wink
Návrat hore
93351

Založený: 11.06.2011

PríspevokZaslal: Ut Jún 21, 2011 8:48    Predmet: Re: pre Patrik Odpovedať s citátom

tak ako pises. len aby ten prisediaci vedel adekvatne reagovat. Zrejme bude rozdiel vo vedeni terapie, alebo byt tam len pre zabezpeku a vediet akciu prerusit, ak by vyskytli pri sedeni komplikacie.

Poznas regres. terapeutku Alicu Toporkovu z Radzoviec pri Filakove?

Alebo takto: vedel by dat avizo ked budes najblizsie vo Filakove a teda venovat sa mojej osobe trosilinku? Smile Budem pocteny.

Patrik Napísal:
93351 Napísal:

Také skúsenosti nepoznám. Ono nie je problém v kladení otázok. Problém je v adekvátnych odpovediach na zadané otázky.
Ak už má pri nejakej audio-auto-terapii sedieť niekto, tak to potom rovno môže robiť terapiu. Wink

Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Jún 21, 2011 17:02    Predmet: Re: pre Patrik Odpovedať s citátom

93351 Napísal:

Poznas regres. terapeutku Alicu Toporkovu z Radzoviec pri Filakove?

Alebo takto: vedel by dat avizo ked budes najblizsie vo Filakove a teda venovat sa mojej osobe trosilinku? Smile Budem pocteny.

Alicu nepoznám.
V SR pracujem len v Martine. Mrzí ma to.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: