Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Byť sám sebou alebo byť členom stáda?

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: St Mar 21, 2007 9:54    Predmet: Byť sám sebou alebo byť členom stáda? Odpovedať s citátom

Dovolím si tu, iniciatívne, naštartovať diskusiu, ktorá sa zrodila v téme o vnímaní pod vplyvom drog. Tam sa totiž objavili príspevky, ktoré sú myslím zaujímavé a keďže odkláňajú čiastočne debatu už novým smerom, pokračujme teda tu.

So zaykom5 súhlasím v tom, že by sme mali byť v prvom rade sami sebou - hoci je to úloha nesmierne ťažká, vzhľadom k tomu, čo so sebou prináša: od prevzatia zodpovednosti za seba a svoj život, cez nutnosť vzoprieť sa zaužívaným pravidlám a normám správania sa, až po fakt, že táto cesta nevyhnutne vedie k istej osamelosti, pretože okolie jedinca, ktorý sa usiluje žiť v súlade so sebou a teda nekonvenčne, často reaguje s nevôľou, nepochopením, nátlakovo a manipulatívne, v snahe vrátiť ho späť do "koľají normálnosti" - teda aby nevyčnieval a radšej splynul so šeďou davu/stáda...

V tejto súvislosti mi nedá neuviesť stratégiu toltéckych bojovníkov, ktorí hovoria o tzv. kontrolovanej pošetilosti, ktorú chápem ako taký spôsob fungovania v spoločnosti, kedy jedinec ide svojou cestou srdca, teda nasleduje seba samého, no robí to tak, že nie je nápadný - predstiera "stádovitosť", predstiera "normalitu"...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Mar 21, 2007 15:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolil som si prekopírovať zayko5 príspevok z témy Vnímanie pod vplyvom drog.

zayko5 Napísal:
nie je nutné sa všetkého vzdávať, to netvrdím, ja som písal, že treba konať podľa toho čomu veríme..

ja som žil v Bratislave 12 rokov, potom v Prahe 4 roky a pracoval som vo veľkých korporáciách ako programátor a žil tento mestský život, zarábanie a míňanie desaťtisícov mesačne, jazdenie autom, nakupovanie v supermarketoch, nezmyselné plytvanie, pustošenie seba aj okolia atď až som si uvedomil že to nie je to správne.. a skrátka som dal pred dvoma rokmi výpoveď zložil som sa s kamošom a kúpili sme tu v Hriňovej na Lazoch drevenicu a odvtedy som tu a som nezamestnaný a žijem si tu v klude.. niečo si tu aj pestujem, a som 50 metrov od CHKO Poľana, mám psa atď ale nevzdal som sa zas všetkého, mám napríklad internet cez wifi ale nemám TV (asi 5 rokov), chodím pešo cez kopec do lokálnych potravín (auto nemám asi 7 rokov) mesačné výdavky klesli na 5000,- neplatím totiž nájom 12.000 venujem sa štúdiu a liečiteľstvu, niečo zarábam cez inet programujem ale hlavne svoju stránku a pod ...

a viem že moja mama to nechápe ale napriek tomu náš vzťah je vynikajúci, dokonca mi pomáha, netvrdím že na blízkych netreba brať ohľad ale vravím že máme žiť podľa svojho presvedčenie...

ľudia sa boja že budú hmotne nezabezpečení atď ale vlastne je to všetko len strach (ega) zo smrti a potom obmedzovanie seba samého.. netreba sa smrti báť, tu pomáha silná viera v Ducha svätého ... založím tému Smrť a napíšem niečo, teraz idem sa idem chystať na cestu za Patrikom idem na kurz prenatálnej techniky..

nejdem sa o mne +dalej rozpisovať ide len o to, že som chcel naznačiť, že môžeme robiť to s čím vnútorne súhlasíme..,
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zayko5

Založený: 12.10.2006

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 10:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar prosím Ťa uveď nejaké príklady, osobné skúsenosti s predstieraním normálnosti..
Quasar

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 12:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Zúčastňuješ sa všetkých každodenných činností, aktivít s vnútorným odstupom, nezaangažovanosťou, resp. nepripútanosťou k výsledku. napr. si kúpiš auto, hoci aj typ ako jaguár (za predpokladu, že na to máš Wink ) nie však preto, aby si dokazoval svoj spoločenský status, alebo svoje bohatstvo, alebo si ním kompenzoval komplex menejcennosti, alebo sa predvádzal, ale preto, že je to tvoj prostriedok k dosahovaniu nejakých cieľov. Na majetku teda nelipneš - v prípade náhlej straty - napr. tvojho luxusného jaguára - to neznamená pre teba osobnú tragédiu, ktorá ťa vykoľají a narobí z tvojho života mizériu... Poznám človeka, ktorý bol vďaka podnikaniu veľmi bohatý, no isté okolnosti ho prinútili sa svojho bohatstva vzdať a nerobilo mu to problémy. Nedávno investoval a prišiel o dosť veľkú finančnú čiastku, pohybujúcu sa v tisícoch dolárov - bol prirodzene nahnevaný, no nemal som dojem, že by ho to nejak obzvláš silne trápilo, hoci už boháč nie je a určite mu to nebolo úplne ľahostajné.

Potrebuješ ďalšie príklady?

(Uvedené nie sú príklady z mojej osobnej skúsenosti)
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 13:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
Potrebuješ ďalšie príklady?
(Uvedené nie sú príklady z mojej osobnej skúsenosti)

áno, tento príklad je pekný, súhlasím je dôležité nelipnúť na veciach, ľuďoch ani mzšlienkach, či pocitoch, lebo zmena a strata sú nutné a lipnutie je preto zdrojom nešťastia a utrpenia..

ale nevidím tam to predstieranie normálnosti.. kupoval si predsa jaguár lebo ho potreboval na dosiahnutie cieľa (aj keď o tom cieli tak trocha pochybujem) a nie preto aby si o ňom okolie myslelo, že je normálny..

mne sa pretvarovanie nejako nepozdáva.. prečo by som sa mal tváriť inak ako je mi prirodzené? veď tváriť sa normálne (resp. podľa očakávania okolia) to práve nie je normálne.. možná toto správanie vyvoláva ešte väčší vnútorný rozpor ako neuvedomelá stádovitosť, kedy sa človek o nič nesnaží len tupo mechanicky opakuje vzor, ktorý mu je podsunutý

skús ešte uviesť nejaký osobný príklad kedy sa takto uvedomelo pretvaruješ aby si nepobúril svoje okolie..
Quasar

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 14:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Aby som to preformuloval, ide tu o "hranie role" - na rozdiel od bežne rozšíreného nevedomého stotožňovania sa s rolami, ktoré v živote obsadzujeme. Uvedomuješ si, že to, čo robíš, nie si ty sám, máš od toho vnútorný odstup, ktorý však navonok nemusí byť badateľný.

Ospravedlňujem sa, že nepíšem osobne, nie som v tej fáze ani zďaleka. Predtým som použil termín "kontrolovaná pošetilosť", ktorý pochádza od Castanedovho učiteľa. Podľa neho sme všetci pošetilí, no bojovníci svoju pošetilosť kontrolujú, teda plne si uvedomujú svoju pošetilosť a vďaka tomu majú vnútorný odstup, čo im umožňuje ďaleko väčšiu slobodu a najmä neupadanie do hier o moc a aenergiu, ani do drám, ktoré vo svojej nevedomej/neuvedomovanej pošetilosti vytvárame a prežívame... Ak nechápeš, čo ti tu popisujem, utíš rozum a otvor viac srdce a "čítaj ním"

Naposledy upravil Quasar dňa St Mar 28, 2007 14:02, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 14:01    Predmet: Odpovedať s citátom

je mojou hlbokou prirodzenosťou poburovať, spochybňovať, nesúhlasiť, odporovať, upozorňovať na opačnú (odvrátenú, skrytú) stranu.. to je častý vonkajší dojem, ktorý budia moje reakcie.. ale ja nie som v srdci proti - som skôr opačný... ja sa snažím svojou negáciou dopĺňať do celosti, harmonizovať - nie odmietať a rozdelovať.. podľa mňa ke potrebné upozorniť aj na rub veci a prijať ho ako rovnocenný k lícnej strane. inak ustrnieme vo vývoji.. jedine takéto rebelantstvo je motorom pokroku..
Quasar

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 14:06    Predmet: Odpovedať s citátom

To čo píšeš
Citácia:
je mojou hlbokou prirodzenosťou poburovať, spochybňovať, nesúhlasiť, odporovať, upozorňovať na opačnú (odvrátenú, skrytú) stranu..
, je tvoja predstava o sebe samom, ale bol by si prekvapený, že je to v skutočnosti možno úplne inak, než si myslíš. To, čo si napísal totiž môže byť len akási tvoja racionalizácia pred sebou samým i nami, aby si vysvetlil svoje konanie a tendencie, zakrývajúc si sám pred sebou skutočné motívy... Twisted Evil
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 14:18    Predmet: Odpovedať s citátom

to je hodnotenie z okolia.. v rodine mi dohovárali, že mám bzť slušný, v škole mi za to dávali dvojku zo správania, v práci ma volal riaditeľ na koberec atď.. toto sa so mnou vezie celý život ale zatiaľ boli z veľkej časti takéto pokusy okolia o tvarovanie mojej osobnosti podľa spoločenských noriem neúspešné

ja niekedy zachádzam možná až do extrémov.. napríklad ani na úplne bežnú otázku často neodpoviem priamo ale negatívnou protiotázkou.. často urobím opak toho čo sa odo mňa očakáva aj keby som sa s tým nestotožňoval len preto aby som na túto možnosť upozornil.. alebo dám negatívnu odpoveď a keď s ňou druhá strana súhlasí v ďalšej sekunde zmením svoju odpoveď znova na opačnú

niekedy to ľudí privádza k zúrivosti, ale nútim ich takto mať svoj názor a rozhodovať sa nezávisle na rozhodnutiach iných (mojich)

a toto nie je možné asi robiť technikou o ktorej hovoríš ty.. ak sa budem tváriť nenápadne, nikoho ani nenapadne zamýšľať sa nad tým či sú len zmechanizovanými členmi stáda alebo či sú samostatne mysliacimi bytosťami
Quasar

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 14:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Spôsobov, ako privádzať ľudí k (seba)uvedomeniu je množstvo, je otázne, nakoľko ich ten tvoj posilní v ich obranách a doterajších postojoch a nakoľko im vedomie rozšíri (čo nie je vylúčené)...
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 18:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
Spôsobov, ako privádzať ľudí k (seba)uvedomeniu je množstvo,

Ak riešime tmu druhých, pohltí nás - ak riešime tmu svoju, zasvietime.

Takže pre mňa otázka neznie - "Byť sám sebou alebo členom stáda?" - ale znie "Ako žiť?".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Mar 29, 2007 22:48    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
... ja niekedy zachádzam možná až do extrémov.. napríklad ani na úplne bežnú otázku často neodpoviem priamo ale negatívnou protiotázkou.. často urobím opak toho čo sa odo mňa očakáva aj keby som sa s tým nestotožňoval len preto aby som na túto možnosť upozornil.. alebo dám negatívnu odpoveď a keď s ňou druhá strana súhlasí v ďalšej sekunde zmením svoju odpoveď znova na opačnú

niekedy to ľudí privádza k zúrivosti, ale nútim ich takto mať svoj názor a rozhodovať sa nezávisle na rozhodnutiach iných (mojich) ...

V minulosti som casto restimuloval ludi , a aj dnes sa mi to dari bez velkej namahy ...

Odkedy som v regrese zistil, ze som bol takto "predkodovany" za ucelom, ktory nebol ani na prospech moj ani na prospech restimulovanych (nechcem byt konkretnejsi aby som vas nevystrasil) ... sa snazim toto svoje otroctvo redukovat ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Eva

Založený: 06.03.2008

PríspevokZaslal: Ut Mar 11, 2008 23:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Nepoznam zajka5 ani Quasara, ale po precitani ich rozhovoru som si z ich tych zopar slov vytvorila take akoby fiktivne postavicky.
Vznikol mi pribeh o ktory by som sa s vami chcela podelit.
Je to zvlastne, ale zajko5 som ja do urciteho veku mojho zivota a poslednych zopar rokov som Quasar Laughing
ako zajko5 sa mi velmi v zivote nedarilo..bola som odcudzovana a nepochopena. Viem ale z urcitostou povedat, ze v tomto obdobi som samu seba nepoznala,nevidela,nevnimala..myslela som si,ze ano,ale az dnes chapem,ze nie..
ovplyvnovala som zivoty druhych ludi dost nevhodne,len preto,lebo niekde vo mne cosi kricalo po spojeni s ludmi a balo sa samoty ale vlastne aj samej seba..
nebola som stastna aj ked som si to nahovarala.zivot a ludia okolo mna mi aj patricne ukazovali,ze tato cesta ma k sebe samej a ku stastiu neprinesie.
dlho som si to nechcela pripustit.
ale v istom okamihu nastal v mojom zivote isty zlom.
rozlucila som sa so zajkom5 a prisiel Quasar.

zaciatky boli velmi neiste priam bojazlive..pochopila som ake zlozite a tazke a teda nesmierne obdivuhodne je narodit sa do tohoto sveta..

myslim,ze som nikdy nechcela a nedokazala prijat tu moju cast zajko5.
a viem,ze ziaden clovek ktory ma poznal ako zajka5 to tiez nedokazal..
ani moji najblizsi..
viete,co je zvlastne?
ze iba moja cast Quasar to dokazala..ale zostalo to mojim tajomstvom,lebo viem,ze u mna je v bezpeci..

dnes sa mi uz aj niekedy podari byt sama sebou..

(ospravedlnujem sa,ak sa niekto bude citit po mojich slovach dotknuty,nie je to mojim zamerom. )
Návrat hore
angeli

Založený: 10.01.2008

PríspevokZaslal: St Mar 12, 2008 14:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Eva mas ss Wink
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Po Mar 21, 2016 22:17    Predmet: Odpovedať s citátom

... netušil som, že sa táto téma stane znova aktuálnou ... obzvlášť ak na viacerých videách pána BK je v pozadí práve tento obraz "ovce/tigre-stáda"... opakované podprahové posolstvo ?

[img]http://i1.wp.com/slovensko.co.uk/wp-content/uploads/2015/10/LDu-ZN0JwD81.jpg?fit=1024%2C1024[/img]

... Patrik v príspevku z 2007 teda predpovedá aj výsledok ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: