Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Podať si ruku s arteterapiou

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Dana

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Ne Aug 14, 2005 17:37    Predmet: Podať si ruku s arteterapiou Odpovedať s citátom

Výtvarná tvorba je mojím srdcom. Venujem sa jej už dlhé roky. Vnímam ju ako tvorca i ako vyučujúci Vv. Ale až životné udalosti posledného obdobia ma priviedli k inému pohľadu na výtvarnú tvorbu.Snažím sa porozumieť jej ako arteterapii.
Zoznámila som sa s tým, že arteterapia je liečba umením, výt. prejavom, výt. aktivitami, využíva liečebnú silu tvorivej činnosti, je prostriedkom k osobnému vyjadreniu, sebapoznávaniu, rozvoju neverbálnej komunikácie...
A iba premýšľam. Arteterapia predpokladá spontánnu tvorbu. Spontánna tvorba je nádherná. Tvoriť spontánne ale nie je také jednoduché.Najmä u dospelých. Uvoľňiť sa, odovzdať sa, nesnažiť sa tak o výsledok."Prežívať "tvorenie. Nepridŕžať sa vopred premyslených predstáv, prijať, že výsledok je veľkou neznámou. Zo škôl máme skôr vžitú predstavu posudzovania na základe výsledkov.V arteterapii ale výsledok nie je dôležitý.Ale paradoxom je, že práve spontánna tvorba, kde nás výsledok až tak nezaujíma, prináša často obdivuhodné výsledky.
Výt. tvorbu som nikdy nevnímala ako výkon a už vôbec nie ako niečo, čo sa dá objektívne odmerať ,ako napr. čas bežca, hodnotiť, ako napr.počet bodov v teste, správnosť riešenia matematickej rovnice...Výt. tvorba nie je výkon, je to kus duše.Tu je asi pole pôsobnosti arteterapie a je úžasné.
Všetko, čo dáme na papier, i spôsob, akým to urobíme, sú jedinečné. Ak to dokážeme urobiť bezprostredne, spontánne - určite to budeme my. Nebude to, napr. kompozícia dobrá alebo zlá. Bude to kompozícia naša. Kompozícia našej duše. A v nej sa dá čítať. Ale zároveň niečo pochopíme aj z výt. umenia. Niečo o kompozícii, o farbe, o čiare, o výrazových prostriedkoch, o ich schopnosti vyjadrovať.
Zaujímavé súvislosti nachádzam aj pri spätnom pohľade na svoju tvorbu. Akoby som stála sama pred sebou jasnejšie. Napr. obdobie, keď som inklinovala k témam šnúr, uzlov, motaníc, bludísk...Až teraz si nejak uvedomujem súvislosti so životnými situáciami, prežívaním...Alebo iné obdobie,keď som cítila potrebu riešiť svetlo a ticho v obrazoch.Spätne a vďaka regresnej terapii spoznávam, čo znamená túžba po svetle v mojom živote. Nie je to náhoda.
Potrebujem ale arteterapiu prijať i akosi inak. Cez niekoho iného. Kto nevidí vo výt. tvorbe nič zvláštne, nevenuje sa jej, nič mu nehovorí.
Odpoveďou mi je zatiaľ skúsenosť s jednou dievčinou.Nerada kreslí.Keď robila svoje obrázky, kreslila bez slov, po tvári jej chvíľu ticho
stekali slzy. Farba, po ktorej siahla, spôsob, akým ťahala línie,plocha, ktorú pokryla kresbou,i sama výpovedná hodnota obsahu kresby nádherne do seba zapadli.Jej krátke ústne popisovanie obrázkov bolo už pokojným slovným doplnením, hlbším uvedomením toho,čo sa deje.Akoby sama sebe ukázala veci v jasnejšom svetle.
Arteterapia sa mi zdá ako jedna z možných ciest, ako sa poznávať, vyjadriť, pomôcť si, požiadať o pomoc.Je na nás, či chceme po nej chvíľu kráčať, či nás vôbec osloví.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ne Aug 14, 2005 20:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Danka, vďaka za tento kúsok poznania. Mnohé patrí aj k životu, ale možno aj ku každému slovu na tomto fóre.

Dana Napísal:
Spontánna tvorba je nádherná. Tvoriť spontánne ale nie je také jednoduché.Najmä u dospelých. Uvoľňiť sa, odovzdať sa, nesnažiť sa tak o výsledok."Prežívať "tvorenie. Nepridŕžať sa vopred premyslených predstáv, prijať, že výsledok je veľkou neznámou.

Je príjemné čítať, keď niečo ide od srdca a ešte je v tom cítiť prítomné prežívanie. Rád čítam túto kombináciu.

Chcel by som vedieť ešte niečo viac o procese arteterapie. Čo sa deje s človekom keď zrazu vidí čo mu pred očami vzniká, prípadne čo bolo v jeho vnútri a teraz sa na to pozerá on a aj celý vesmír? Dosť mi to prípomína opätovné prežívanie emocionality a tráum v regresnej terapii.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
goja

Založený: 20.05.2005

PríspevokZaslal: Po Aug 15, 2005 7:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďalšia ženská energia na fóre.

Kreslím, kreslím pre zábavu.
Predtým skôr pre moju hlavu.
Srdce zapoj, slová klamú.

Papier, ruka, ťahy štetcom
dávajú nám odpovede
ako žiť aj bez spovede.

flowers flowers flowers
Návrat hore
Dana

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Po Sep 05, 2005 21:15    Predmet: Odpovedať s citátom

goja, vďaka. Very Happy
Patrik, tiež vďaka. Very Happy Pokúsim sa odpovedať na tvoju otázku.

Obraz, ktorý spontánne vzniká pred našimi očami a je pravdivo vnútorne prežitý, je súčasťou nás samých. Pri tvorení obrazu sa uvoľňuje niečo z nášho vnútra, oddeľuje z nevedomia. V arteterapii riadenou imagináciou, vizualizáciou sa môžeme vrátiť k niektorým minulým udalostiam, môžeme ich znovu prežiť, výtvarne zhmotniť. Cielené podnety môžu v nás vyvolávať predstavy, oživovať spomienky, navodzovať zážitky, citové znovuprežívanie i odhaľovať traumatizujúce momenty.
Oživené vnútorné obrazy, vnútorné pocity akoby sa vynárali z nás a hľadali cestu von nie formou slov a viet, ale unikali vo výtvarnej podobe.
Vo výtvarnom umení nie je možné skryť pretvárku či obraz duše. Aj vytvorený obraz nie je iba sám sebou, ale veľa vypovedá. A v arteterapii je výpoveďou určenou predovšetkým pre samotného autora.
To, že sa pozeráme na vytvorené z odstupu, z nadhľadu, ako na niečo, čo je "vonku", je oslobodzujúce. Zároveň sami pre seba odhaľujeme významy. Možno prekvapivé. Prežívame malé poznanie seba samých. Výtvarný obraz nám umožnuje vidieť veci trochu z iného pohľadu, je príležitosťou vidieť ich inak, možno viac pochopiť. To môže viesť k zmene postojov, k zmene vnímania seba, druhých...
"Obraz z vnútra" je zrazu akoby zachytený, zhmotnený na papieri. Ľahšie sa o ňom hovorí. Tiež sa môžeme k nemu kedykoľvek vracať, znovu a znovu ho vnímať, nachádzať v ňom nové súvislosti.
Častokrát už len vznik spontánneho "dielka" na základe vnútorného prežívania je úspechom, znamená uvoľnenie emócií, zmiernenie napätia. S obrazom sa dá i ďalej pracovať pomocou voľných asociácií a interpretácie. Pri nej, keďže svoju predstavu o sebe vyslovuje autor sám, je najdôležitejšie, ako výtvarný obraz vidí on sám, čo cíti.
Arteterapeutovi však obraz tiež mnohé napovedá, naznačuje. Uvedomuje si, napr. v kresbe, čo je v nej, aké sú výrazové prostriedky, ako kresba vznikala, ale i to, čo v nej chýba. Niekedy práve to môže byť významné alebo zraňujúce.
Arteterapeut tým, že má pred sebou "zhmotnenú" časť vnútra na obraze, môže citlivo podporovať tvorcu v tom, aby sám pre seba odhalil to, čo sa v jeho spontánnom obraze zrkadlí. Voľnými asociáciami ho môže viesť k zamysleniu, pochopeniu svojich pocitov, k hlbšiemu sebapoznaniu.
Samotný výtvor môže prehovoriť tiež k iným. Osloví tých, ktorým je niečím blízky, ktorých niečím zaujal alebo, naopak, pre niečo znepokojil. Ktorí sa s ním pre niečo stotožnili. Porozumeli mu, uvideli v ňom kus seba,
pocítili blízkosť.
Návrat hore
Petronela

Založený: 27.06.2005

PríspevokZaslal: Pi Dec 02, 2005 9:52    Predmet: nadherne zo srdca napisane Odpovedať s citátom

Danka,

vidno, ze malujes s laskou a bavi Ta to.

Z vlastnych skusenosti viem, ze tahy stetca, ak maju zobrazit skutocne dusu, nemozno riadit logikou. Casto by som urcite kresby namalovala symetrickejsie, krajsie s inym odtienmi, ale ak maju zobrazit moju skutocnu vnutornu realitu, jednoducho to nejde. K malovaniu sadam vo chvilach, kedy som pretazena starostami inych a lezi mi to ako bremeno na dusi. Od hotoveho obrazku vstavam stastna a vesela, s optimiznom. Nepopieratelne ma to svoj efekt.

Dnes rano som dokonca sledovala relaciu, kde sa hovorilo, ze aj obycajne kreslenie na papier pocas prednasky, alebo skolenia, ma vypovednu a terapeuticku hodnotu a je to lepsie ako cigareta. Rolling Eyes

Rada som Ta citala.

(ospravedlnujem sa, ze nepouzitie diakritiky, ale sila zvyku Cool )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Po Feb 20, 2006 21:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Niečo z iného súdka, ale podobného - tento link ma pobavil aj potešil aj.. http://fcmx.net/vec/get.swf?i=003702

Smile Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: