Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Aug 24, 2005 11:08    Predmet: Karma Odpovedať s citátom

Karma je pravidlo v dualite, ktorý ukazuje na náš stav v nej.

Dualita je prejav rozdielu dvoch potenciálov.

flora007
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Aug 25, 2005 22:12    Predmet: Re: Karma Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Karma je pravidlo v dualite, ktorý ukazuje na náš stav v nej.

Dualita je prejav rozdielu dvoch potenciálov.

flora007

Strucne definicie, ale nic mi nevravia ... mozes Patrik k tomu dolozit uvahu, ktorej zaver si uz uviedol ? Pripadne, moze niekto iny citovat nejake azijske zdroje ohladom definicii karmy ? Mam pocit, ze to slovo je dost dolezite na to, aby bolo presne chapane ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Pi Aug 26, 2005 7:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak trochu z izmov :

Karma tiež karman je slovo zo sanskrtu a znamená osud alebo čin.

V hinduizme je učenie o karme z zmysle vybitia osudu alebo odplata za dobré a zlé činy pri znovuvteľovaní. Indickí teosofovia nechcú ani príjímať dary, aby ich neuseli v budúcom živote vracať. Karma je princípom, ktorý poháňa kolo neustálých znovuzrodení „samsára“.

Kabala hovorí o učení o gilgule – karmu nie je možné odvrátiť, je to nutnosť, kde sa dochádza k odplate v dobrom aj zlom. Učenia vychádza z pádu prvých ľudí a s ním spojené oddelenie od dobra a zla, čo malo za následok, že časť Adamovej duševnej substancie prepadla moci kefiloth. ( Izák Luria, Ch. Vital )

Či existuje v kresťanstve pojem Karma je diskutabilné. V Ev. Sv. Jana IX, 1-3 je Ježišov výrok na otázky učedníkov – „Cestou Ježíš uvidel človeka slepého od narodenia. Učeníci sa pýtali : Rabbi, kto zhrešil : on sám, či jeho rodičia, že sa narodil slepý? Ježíš im odpovedal : Ani on nezhrešil, ani jeho rodičia, ale na ňom sa mali zjaviť skutky Božie.
Inde sa zase píše : „Novozákonná citacia Lukáša, 12.59: Pravím tobě : nevyjdeš odtud, dokudž bys i toho posledního haléře nenavrátil.
Jakub 3.6: Jazyk pak [jest] oheň [a] svět nepravosti. Takť jest postaven jazyk mezi osudy našimi, nanečišťující celé tělo, a rozpalující kolo narození [našeho,] jsa rozněcován od ohně pekelného.

Podľa indickej karmy je utrpenie nevinných utrpením zaslúženým a špatná karma trvá až do doby vyslobodenia – mokša. Každým činom človeka, či už dobrým alebo zmlým sa vytvára karmické puto, ktoré je dlhom v nasledujúcom živote.
Pre kresťana je dobro prostriedkom ku spáse, pre indického teosofa je zdrojom ku podrobovaniu sa kolobehom životov. Karma-jóga učí, že človeka nespútava sama činnosť, ale pripútanosť k činnosti.
Niektoré vety a autorov som si požičal od Milana Nakonečného.

Podľa mňa je karma len pravidlo, ako semafór v ktorom je obsiahnutý aj policajt za križovatkou. Neexistuje dobrý a zlý semafor. On len svieti a tým nám ukazuje cestu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
bkoprivov

Založený: 10.07.2008

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 11:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Dostala som včera nádherný darček - karmický horoskop od naozaj dobrého astrologa. Priznám sa, po prečítaní som si v tichom šoku " sadla na zadok ". Žiadna veta typu - bola si tým a tým - boli to skor vety typu - je velký predpoklad toho a toho...
Vela som čítala o tzv. karme, teoreticky by som o nej asi dokázala rozprávat velmi dlho. Ale toto ma naozaj zasiahlo. Každá jedna udalost - predovšetkým ak bola zlá - naraz má zmysel. Ak zoberiem udalosti svojho života ako celok od narodenia k súčasnému okamžiku, svoje vnútorné obavy z vlastných možností a schopností , ktoré sa v mojom živote prejavujú, zistujem, že sa to všetko uberá smerom, akým naznačuje karmický horoskop. Viem, že udalosti našej budúcnosti dokážeme ovplyvnit tým, ako sa správame a ako konáme dnes. Ale čo práve dnešný okamih?Z toho, čo som práve pochopila, mám pocit, ktorý sa velmi blíži pocitu, ked sedíš v lietadle a ono vzlieta. Neskutočná sila a ty na nu nemáš najmenší vplyv. Jediné, čo možeš je doverovat pilotovi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bkoprivov

Založený: 10.07.2008

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 11:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Razz Razz Razz ...ale nakolko je jeden konkrétny pilot lietadiel mojím skutočným priatelom tak vlastne neviem, či sa to vlastne pri pilotovi celé končí.
Návrat hore
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 14:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Pripadne, moze niekto iny citovat nejake azijske zdroje ohladom definicii karmy ? Mam pocit, ze to slovo je dost dolezite na to, aby bolo presne chapane ...

V 3. verší 8. kapitoly Bhagavad-Gíty, posvätnej knihy hinduizmu, Krišna odpovedá Arjunovi: "Činnosť vytvárajúca hmotné telá živých bytostí sa nazýva karma, plodonosná činnosť." Podľa Bhagavad-Gíty sú karmou všetky činnosť konané s myšlienku na odmenu, či už dobré alebo zlé. Keď niekomu pomôžeš, aby si mal dobrý pocit, je to karma. Keď niekomu ublížiš, kvôli svojmu osohu je to karma. Keď prijmeš dar, z ktorého máš úžitok, ako Patrik písal, je to tiež karma. Keď sa modlíš k Bohu, aby ti pomohol alebo aby si išiel do neba, je to karma. Dôsledkom karmy je opätovné zrodenie v dualite a tak aj podliehanie utrpeniu a smrti. Karma-yoga je cesta zbavovania sa karmy, ide o odopieranie si plodov vlastnej práce. Napr. navaríš večeru, no dobrovoľne ju dáš zjesť niekomu inému a zostaneš hladný. Ďalšími cestami ako sa zbaviť karmy boli u starých Indov obete božstvám alebo bhakti-yoga, nezištná, nemotivovaná láska k Bohu (u nás sa väčšinou modlíme s úmyslom nejakého zisku – pomoc, vyliečenie, ochrana, dostať sa do neba...).
Návrat hore
pala

Založený: 24.07.2008

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 16:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Inde sa zase píše : „Novozákonná citacia Lukáša, 12.59: Pravím tobě : nevyjdeš odtud, dokudž bys i toho posledního haléře nenavrátil.

Ahojte, dovolím si sem vložiť väčšiu časť textu, ktorý obsahuje citovanú vetu. Mám skúsenosti, že sa spravidla nedá správne pochopiť jedna veta vytrhnutá z kontextu a myslím si, že takto nám to oveľa viac povie a tiež si myslím, že sa oplatí nad tým aspoň zamyslieť:
54A vravel i zástupom: Keď vidíte oblak, že vystupuje od západu, hneď hovoríte, že ide dážď, a býva tak. 55A zase keď vidíte, že veje poludný vietor, hovoríte, že bude horúčava, a býva. 56Pokrytci, tvárnosť zeme a neba viete zkúmať a posúdiť, a jakože potom tohoto času nezkúmate? 57A prečo aj sami od seba nesúdite toho, čo je spravedlivé? 58Lebo kým ideš so svojím protivníkom k vrchnosti, na ceste sa pričiň o to, aby si sa ho sprostil, aby ťa snáď nezavliekol k sudcovi, a sudca by ťa vydal hajdúchovi, a hajdúch by ťa uvrhnul do žalára. 59Hovorím ti, že nevyjdeš ztade, dokiaľ nezaplatíš aj posledného haliera.

V kresťanstve sa nehovorí o karme, skôr o dedičnom hriechu. Žiadne minulé životy, ale jeden život v priebehu ktorého si máme zvoliť cestu...môj názor.
pala

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 16:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Jakub 3.6: Jazyk pak [jest] oheň [a] svět nepravosti. Takť jest postaven jazyk mezi osudy našimi, nanečišťující celé tělo, a rozpalující kolo narození [našeho,] jsa rozněcován od ohně pekelného.

Ešte sa pozrime na ev. Jakoba v kontexte:
1Moji bratia, nebuďte mnohí učiteľmi vediac, že budeme prísnejšie súdení. 2Lebo mnoho klesáme všetci. Ak niekto neklesá v slove, to je dokonalý muž, ktorý má moc pojať na úzdu i celé telo. 3Hľa, koňom dávame zubadlá do úst, aby nás poslúchaly, a tak sem i ta obraciame celé ich telo. 4Hľa, i lode, hoci sú také veľké a hnané krutými vetry, dajú sa sem i ta obrátiť najmenším kormidlom, kamkoľvek sa ľúbi pohnať tomu, kto ju spravuje. 5Tak i jazyk je malý úd a veľkým sa honosí. Hľa, maličký oheň akú veľkú horu zapáli! 6I jazyk je oheň, svet neprávosti; takým stáva sa jazyk medzi našimi údami, ktorý poškvrňuje celé telo a rozplameňuje kolo života od narodenia a je rozplameňovaný peklom.

...aj to je pekné, slovom vieme niekedy viac ublížiť ako fyzicky a následky sú dlhodobé...

Ak by to malo byť tak, že by sme mali žiť viac životov a v každom živote v inej podobe a s tým, že sme si vždy preniesli niečo z toho predošlého, tak mi prosím vysvetlite, pretože som v tomto laik, že či za tým nasleduje vzkriesenie a večný život. Ak áno, v akej podobe a z ktorého života bude me vzkriesený?
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 19:41    Predmet: Odpovedať s citátom

pala Napísal:

Ak by to malo byť tak, že by sme mali žiť viac životov a v každom živote v inej podobe a s tým, že sme si vždy preniesli niečo z toho predošlého, tak mi prosím vysvetlite, pretože som v tomto laik, že či za tým nasleduje vzkriesenie a večný život. Ak áno, v akej podobe a z ktorého života bude me vzkriesený?

Môžeš si to predstaviť tak, ako keď kresťania veria v jeden život. Tiež má svoje menšie celky. Pôrod, ranné detstvo, detstvo, puberta, dospievanie, dospelosť, staroba, smrť -> večný život. Niektoré iné náboženstvá to len rozdelili na tisíce až milióny rokov na rozdiel od kresťanstva, ktoré to rozdelilo na pár desiatok. Wink Podstata ostáva tá istá.

Karma je východný pojem, ale jeho význam je zakorenený aj v kresťanstve. Príčina a následok. Nemá nič spoločné s minulými životmi. Len je to pojem, ktorý si osvojili hlavne náboženstvá, ktoré model minulých životov majú v sebe obsiahnuté.
Návrat hore
pala

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 17:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Podľa mňa je karma len pravidlo, ako semafór v ktorom je obsiahnutý aj policajt za križovatkou. Neexistuje dobrý a zlý semafor. On len svieti a tým nám ukazuje cestu.

Tak to by som nechcela, aby mi nejaká karma ukazovala cestu. Akú cestu by mi mohla ukazovať napríklad tá zlá karma?
Aká vlastne karma môže byť ( pozitívna, negatívna, ... a aká ešte )? Je to nejaká energia, ktorá má na nás vplyv? Prejavuje sa tak, že určuje naše vlastnosti, konanie, naše spontánne reakcie? Alebo sa od nej odvíjajú deje okolo nás, ktoré sa nás potom dotýkajú? Alebo si ju nesieme ako nejaké bremeno a tým pádom je pre nás všetko ťažšie, alebo naopak?
Máme ju od narodenia, alebo si ju postupne tvoríme? Do akej miery dokáže zasahovať do nášho života?
Čo vlastne s ňou? Ako si ju môžeme zmeniť ( očistiť )? Ako môžeme jej vplyv zastaviť, alebo prelomiť?

Nie som typ človeka, ktorému povedia horoskopy ( aj tie karmické ), že toto si nesieš so sebou a musíš sa s tým zmieriť. Hľadám možnosti ako môj život zlepšiť. Nechcem mať pocit, že ma život unáša ako steblo vo vetre a ja to nemôžem ovplyvniť.
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 19:21    Predmet: Odpovedať s citátom

pala Napísal:
Akú cestu by mi mohla ukazovať napríklad tá zlá karma?

pala, akú cestu ti môže ukazovať? No predsa ťa upozorňuje na to, že ak konáš deštruktívne, proti životu, tak to bude mať pre teba negatívne dôsledky (teda, vytvorenie si tej "zlej karmy").

Citácia:
Aká vlastne karma môže byť ( pozitívna, negatívna, ... a aká ešte )? Je to nejaká energia, ktorá má na nás vplyv?

Inými slovami (zjednodušene): nečiň druhému to, čo nechceš, aby činil on tebe. Čo zaseješ, to budeš žať. Ako si ráno ustelieš, tak pôjdeš spať. Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva... isto poznáš aj ty nejaké podobné príslovia a porekadlá, ktoré odrážajú karmické princípy v každodennom živote Wink

Citácia:
Prejavuje sa tak, že určuje naše vlastnosti, konanie, naše spontánne reakcie? Alebo sa od nej odvíjajú deje okolo nás, ktoré sa nás potom dotýkajú? Alebo si ju nesieme ako nejaké bremeno a tým pádom je pre nás všetko ťažšie, alebo naopak?

Sčasti áno, sčasti sa podieľa na tom, aký sme, s akou "výbavou" prichádzame na tento svet - fyzicky aj psychicky. Rečou kresťanou je "krížom, ktorý si so sebou nesieme"...

Citácia:
Máme ju od narodenia, alebo si ju postupne tvoríme?

Áno, v oboch prípadoch.

Citácia:
Do akej miery dokáže zasahovať do nášho života? Čo vlastne s ňou? Ako si ju môžeme zmeniť ( očistiť )? Ako môžeme jej vplyv zastaviť, alebo prelomiť?

pala, o tomto je každá duchovná prax: vedie človeka o.i. aj k tomu, aby svojimi skutkami vytváral čo najmenej negatívnej karmy... Kresťanských Desatoro je tiež návod na to, ako ju nevytvárať. Chápeš?

Citácia:
Nie som typ človeka, ktorému povedia horoskopy ( aj tie karmické ), že toto si nesieš so sebou a musíš sa s tým zmieriť. Hľadám možnosti ako môj život zlepšiť. Nechcem mať pocit, že ma život unáša ako steblo vo vetre a ja to nemôžem ovplyvniť.

To je o nepochopení princípu karmy, pala. Poviem to inak, si pod vplyvom Božích zákonov, či ich prijímaš, alebo nie, či o nich vieš, alebo nie. A podobne je to aj s karmou. Ale pôsobenie karického zákona tu nie je "proti nám". Je neosobný, ukazuje iba príčinnú súvislosť.
pala

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 20:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
pala, akú cestu ti môže ukazovať? No predsa ťa upozorňuje na to, že ak konáš deštruktívne, proti životu, tak to bude mať pre teba negatívne dôsledky (teda, vytvorenie si tej "zlej karmy").

Aha, takže sama karma ma upozorňuje na to, že je zlá? Tak to sa mi celkom páči. Dobre, karma ma na niečo upozorní a ja si vtedy uvedomím napr. moje zlé konanie a ďalej rozhodujem o ďalšom postupe ( ceste ). A čo ovplyvní toto moje rozhodnutie? Zase tá karma? A čo keď ja si myslím, že to čo som urobila je zlé a niekto iný, napr. nejaká moja kamarátka mi povie, že som urobila dobre? Prečo je tá hranica posúdenia u každého iná?
Ja tento proces uvedomenia a ďalšieho rozhodovania volám "svedomie".

Quasar Napísal:
Inými slovami (zjednodušene): nečiň druhému to, čo nechceš, aby činil on tebe. Čo zaseješ, to budeš žať. Ako si ráno ustelieš, tak pôjdeš spať. Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva... isto poznáš aj ty nejaké podobné príslovia a porekadlá, ktoré odrážajú karmické princípy v každodennom živote

To som rada, že som dostala takéto odpovede, už som si myslela, že sa ľudia nemôžu svojej zlej karmy tak ľahko zbaviť.

Quasar Napísal:
Sčasti áno, sčasti sa podieľa na tom, aký sme, s akou "výbavou" prichádzame na tento svet - fyzicky aj psychicky. Rečou kresťanou je "krížom, ktorý si so sebou nesieme"...

Ale tu nám to trošku protirečí. Je to teda kríž, ktorý si so sebou nesieme, alebo je to niečo čo môžeme neustále ovplyvňovať? Ibaže by sme nesenie kríža chápali trochu inak ako možno väčšina kresťanov. Ježiš hovorí: "...vezmi si svoj kríž a poď za mnou..." Z môjho poznania chápem kríž ako popravčí nástroj ( keďže na to slúžil v tej dobe ), takže si myslím, že nás JK nabáda k tomu, aby zomrelo naše staré ja a všetko, čo nás vedie k večnej smrti a aby sme ho nasledovali ako novonarodení a odľahčení od našich prízemných potrieb ... takže si žiaden kríž celý život nevlečieme ako nejaké vrece, ktoré nás ťaží ...

Quasar Napísal:
pala, o tomto je každá duchovná prax: vedie človeka o.i. aj k tomu, aby svojimi skutkami vytváral čo najmenej negatívnej karmy... Kresťanských Desatoro je tiež návod na to, ako ju nevytvárať. Chápeš?

Tak teda to Desatoro dúfam chápem, ale nie tak, že je to súbor striktných príkazov, ktoré treba vedieť naspamäť, aby človek náhodou z toho niečo neurobil. Ale chápem to tak, že mi Boh prostredníctvom toho oznamuje, že ak budem s ním a budem mať srdce naplnené Jeho láskou, tak toto "automaticky" nikdy neurobím.

Quasar Napísal:
To je o nepochopení princípu karmy, pala. Poviem to inak, si pod vplyvom Božích zákonov, či ich prijímaš, alebo nie, či o nich vieš, alebo nie.

súhlas Wink
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 21:51    Predmet: Odpovedať s citátom

pala, ďakujem za pripomenutie, ako je to s tým krížom: áno, je to o tom, ako si napísala. Hm, ho vnímam aj ako symbol istého bremena, ktoré si nesieme životom. Ale prikláňam sa k tvojmu ponímaniu "kríža". Wink

pala Napísal:
Tak teda to Desatoro dúfam chápem, ale nie tak, že je to súbor striktných príkazov, ktoré treba vedieť naspamäť, aby človek náhodou z toho niečo neurobil. Ale chápem to tak, že mi Boh prostredníctvom toho oznamuje, že ak budem s ním a budem mať srdce naplnené Jeho láskou, tak toto "automaticky" nikdy neurobím.

Laughing Uvedomelá kresťanka. Takto to poníma napr. aj Neale Donald Walsch vo svojich knihách Hovory s Bohom. Ako "znamenia", podľa ktorých budeme vedieť, nie ako príkazy a zákazy... Zhodneme sa aj v tomto. Wink Cool

Učenie o karmane nie je až v takom rozpore s učením kresťanským, ako sa (RK cirkvi, zdá sa) javí...
pala

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 22:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
Učenie o karmane nie je až v takom rozpore s učením kresťanským, ako sa (RK cirkvi, zdá sa) javí...

Neviem ako sa toto učenie javí RK cirkvi, pretože k nej nepatrím a nie som ani členom inej cirkvi. Cirkev ako systém konkrétnych učení a doktrín ma dosť odrádza. Ja sa len snažím poznať Boha a Ježišov odkaz, ktorý nám tu zanechal a pochopiť duchovný boj, aby som v tom boji obstála.
Walscha som nečítala, teraz čítam Hohnbergera.
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Jan 08, 2009 22:23    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
... V 3. verší 8. kapitoly Bhagavad-Gíty, posvätnej knihy hinduizmu, Krišna odpovedá Arjunovi: "Činnosť vytvárajúca hmotné telá živých bytostí sa nazýva karma, plodonosná činnosť." Podľa Bhagavad-Gíty sú karmou všetky činnosť konané s myšlienku na odmenu, či už dobré alebo zlé. Keď niekomu pomôžeš, aby si mal dobrý pocit, je to karma. Keď niekomu ublížiš, kvôli svojmu osohu je to karma. Keď prijmeš dar, z ktorého máš úžitok, ako Patrik písal, je to tiež karma. Keď sa modlíš k Bohu, aby ti pomohol alebo aby si išiel do neba, je to karma. Dôsledkom karmy je opätovné zrodenie v dualite a tak aj podliehanie utrpeniu a smrti. Karma-yoga je cesta zbavovania sa karmy, ide o odopieranie si plodov vlastnej práce. Napr. navaríš večeru, no dobrovoľne ju dáš zjesť niekomu inému a zostaneš hladný. Ďalšími cestami ako sa zbaviť karmy boli u starých Indov obete božstvám alebo bhakti-yoga, nezištná, nemotivovaná láska k Bohu (u nás sa väčšinou modlíme s úmyslom nejakého zisku – pomoc, vyliečenie, ochrana, dostať sa do neba...).

Da sa dat medzi slova nemotivovana a bezpodmienencna rovnitko ? Je mozne prosit Boha o nieco, a sucasne nepodmienovat svoju lasku ocakavanim naplnenia prosby ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

Prejdi na: