Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Gestalt psychoterapia
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: So Feb 10, 2007 20:29    Predmet: Re: gestalt terapia z iného uhlu, ako doteraz v tejto diskus Odpovedať s citátom

denisa Napísal:

1. dávam pozor, pokúšam sa odhaliť čo klient robí ako to robí, jeho vzorce správania, telesné schémy, nie je nutné to obsiahnuť všetko naraz, ale všimnuť si toho čo vyniká, čo je zjavné. komentovaním tohoto, za prítomnosti interpretačnej neistoty , si overujem, koľko z toho si je klient tu a teraz vedomý

2.terapia je to čo sa deje, a nie to čo je pomenované, verbalizované a interpretované, lebo to je už len minulosťou. klient je len facilitovaný k tomu aby hovoril o tom, čo mu doteraz nebolo dovolené, alebo aj to čo nevedome blokuje. hovoríme tomu, že završuje gestalt, v ktorom bol uviaznutý

Existuje v gestalt terapii niečo, čo zabezpečí aby si terapuet neotváral "cez" klienta svoje nedokončené gestalty a tým odstavil klienta od riešenia jeho PRIORITNÝCH problémov? Tu memyslím skúsenosti z praxe skôr nejaký systém.

denisa Napísal:
3.... ked niet čo riešiť, začína skutočná terapia zážitkom, lebo klient a terapeut sa začínajú skutočne vidieť. k sebaaktuálizácii klinta však možno dospieť aj vzájomným bojom. ...

toto je zaujímavé.. v regreske učím - keď je už Doriešené, tak klient bez slova a hodnotenia či už vonkajšieho alebo vnútorného odchádza ( platí samozrejme aj naopak ). Ak je ešte niečo treba po Doriešení robiť, niečo nie je vyriešené alebo sa ešte rieši väzba medzi terapuetom a klientom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Ne Feb 11, 2007 13:18    Predmet: Re: gestalt terapia z iného uhlu, ako doteraz v tejto diskus Odpovedať s citátom

Som rada, Patriku, že si tu, poďme diskutovať. Len by som na začiatok chcela povedať, že sa necítim byť odborníkom v tejto oblasti, ale takým niekým, človekom, ktorý má s Gestalt psychoterapiou priamu vlastnú skúsenosť zo všetkých jej uhlov (vlastná terapia, výcvik, moji klienti, supervízia, komunita gestalt terapeutov, knihy...život)

K otázke "Existuje v gestalt terapii niečo, čo zabezpečí aby si terapuet neotváral "cez" klienta svoje nedokončené gestalty a tým odstavil klienta od riešenia jeho PRIORITNÝCH problémov? ":

Ochranou klienta pred týmto nežiadúcim procesom je predovšetkým supervízia-každý klient by mal byť aspoň raz za jeho terapiu prekonzultovaný so supervízorom terapeuta. Táto slúži na plnšie uvedomenie si vzťahu, kontaktu, cyklu uvedomovania, narušení v terapii klienta, a terapeut získava "pohľad zvonku", ktorý oslobodzuje. V samotnej terapii je terapeut "nástrojom terapie". aby to tak aj fungovalo, sleduje sám v seba v troch osobách: ako terapeut aktér, ako terapeut empatický a sprevádzajúci klienta a ako pozorovateľ vzájomného vzťahu. Z mojej vlastnej skúsenosti je to možné, ale je to dané rokmi skúseností v nemocnci, kde sú terapeuti vtiahnutí do viacerých dejov súčasne a fungujú ako chobotnice- každá ruka je samostatná. Kto to nezažil, musí sa to ako terapeut vo svojom uvedomovaní aj konaní učiť, a zároveň nestratiť kontakt sám so sebou.
A posledný faktor ochrany klienta je zodpovednosť terapeuta sám za seba, preto hoci z povinnosti výcviku sám prechádza vlastnou terapiou, ale hlbka do ktorej v nej ide, ho predurčuje na čistotu kontaktu nielen s klientami, ale vôbec s celým interpersonálnym fenomenologickým poľom.

denisa Napísal:
3.... ked niet čo riešiť, začína skutočná terapia zážitkom, lebo klient a terapeut sa začínajú skutočne vidieť. k sebaaktuálizácii klinta však možno dospieť aj vzájomným bojom. ...

toto je zaujímavé.. v regreske učím - keď je už Doriešené, tak klient bez slova a hodnotenia či už vonkajšieho alebo vnútorného odchádza ( platí samozrejme aj naopak ). Ak je ešte niečo treba po Doriešení robiť, niečo nie je vyriešené alebo sa ešte rieši väzba medzi terapuetom a klientom.[/quote]

Sebaaktualizácia znamená že človek sa stane tým čím v skutočnosti je, a nie tým aký by chcel byť. Mnohí meditujúci ľudia, teda najma tí začiatočníci, si myslia, že cieľom meditácie je pokoj v duši, aj v konaní, odosobnenie, rozplynutie sa v časopreistore a strata hraníc ja. až po čase zisťujú, že to môžu dosiahnuť kedykoľvek, ale je to neudržateľné, nestále a nemožno v tom zotrvať, lebo život je neustále plynúci dej. A to je aj cieľom Gestal terapie, spoznať sa v tomto pohybe. Sebaaktualizácia nie je stav, ked už niet čo riešiť, ale práve naopak- je to plná a vedomá účasť na živote a láske. Stav ked niet čo riešiť je len prechodné štádium na ceste ku koncu terapie. Ak by cieľom psychoterapie bol pokojný človek, ktorý už nemá potrebu nič riešiť, lebo mu bolo pomohnuté v terapii niečo vyriešiť, odíde, a za rohom má nový problém, a zas je spať u terapeuta. Ak by produktom práce terapeutov boli pokojní ľudkovia, tak celý svet by sa nimi plnil, a začínala by tu byť pekná nuda. Sebaaktualizácia znamená že viem čo potrebujem, viem to dosiahnuť, poznám mechanizmy ako na to a zároven som v plnom kontakte sám so sebou aj s okolím súčasne.

Gestalt terapia je o vzťahu s druhým človekom, o kontakte, a jeho rytmičnosti:o strácaní sa z kontaktu a znova približovaní. K tomu patrí aj autentičnosť terapeuta. Tearpeut sa netvári celý čas ako niekto kto pomáha riešiť ONO-to čo nazývame problém, ale tvári sa ako ten kto sprevádza a zároven citlivo reflektuje vlastným správaním. To je zdrojom bezpečných riešení.

howk Embarassed
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Feb 11, 2007 19:38    Predmet: Re: gestalt terapia z iného uhlu, ako doteraz v tejto diskus Odpovedať s citátom

denisa Napísal:

Ochranou klienta pred týmto nežiadúcim procesom je predovšetkým supervízia-každý klient by mal byť aspoň raz za jeho terapiu prekonzultovaný so supervízorom terapeuta. ...

Tieto body sa nachádzajú vo všetkých terapiách a padá to do kontextu praxe terapeuta( supervízia, skúsenosti, zodpovednosť ) - pýtal som sa ale na systém v terapii - techniku, prístup a podobne.

denisa Napísal:
Ak by cieľom psychoterapie bol pokojný človek, ktorý už nemá potrebu nič riešiť, lebo mu bolo pomohnuté v terapii niečo vyriešiť, odíde, a za rohom má nový problém

V ktorej psychoterapii je cieľom pokojný človek? Ak si si predstavila pod "klient bez hodnotenia odchádza" pokojného človeka, nie je tomu tak.

denisa Napísal:
Sebaaktualizácia znamená že človek sa stane tým čím v skutočnosti je, a nie tým aký by chcel byť. ..A to je aj cieľom Gestal terapie, spoznať sa v tomto pohybe. Sebaaktualizácia nie je stav, ked už niet čo riešiť, ale práve naopak- je to plná a vedomá účasť na živote a láske.

Ako s týmto môže pomôcť terapeut priamo v terapii? Myslím, že nad týmto už polemizoval Aristoteles. Už ale neviem kde. Hranie sa na Boha? Možno tomu nerozumiem, ale toto by celkom rád asi rozobral osobne.

Veľmi nerozumiem pojmu sebaaktualizácia. Rozumiem tomnu dobre? - gestaltterapia ide nad rámec problému? Snaží sa riešiť nejaký poznanie v pohybe, účasť na živote, čím klient skutočne je a podobne? Akoby gestalt predpokladal, že to je potreba? Podľa mňa nie je. Nechať klienta vybrať čo potrebuje riešiť, je pre mňa dosť významným pravidlom. Nevyberať nič za neho - čo by to malo aké vzletné, láskyplné, pomáhajúce, overené... puhnútky.

denisa Napísal:
Mnohí meditujúci ľudia, teda najma tí začiatočníci, si myslia, že cieľom meditácie je pokoj v duši, aj v konaní, odosobnenie, rozplynutie sa v časopreistore a strata hraníc ja. až po čase zisťujú, že to môžu dosiahnuť kedykoľvek, ale je to neudržateľné, nestále a nemožno v tom zotrvať, lebo život je neustále plynúci dej.

Možno si to mnohí myslie, ktovie. Ale podľa mňa to nie je možné ponúnuť klientovi. Je potrebné aby si to sám zažil, práve vtedy keď to potrebuje.

denisa Napísal:
Gestalt terapia je o vzťahu s druhým človekom, o kontakte, a jeho rytmičnosti:o strácaní sa z kontaktu a znova približovaní. K tomu patrí aj autentičnosť terapeuta. Tearpeut sa netvári celý čas ako niekto kto pomáha riešiť ONO-to čo nazývame problém, ale tvári sa ako ten kto sprevádza a zároven citlivo reflektuje vlastným správaním. To je zdrojom bezpečných riešení.

howk Embarassed

Toto sa zase nachádza v každej nedirektívnej psychoterapii. Ide ale o to či je to cieľom alebo cestou.

Ak je to dodržané môže to byť zdrojom bezpečených riešení. Môže to byť ale vždy dodržané?

Pre mňa je zárukou bezpečných riešení terapia, ktorá poskytne terapeutovi a následne klientovi jasné systematické poznanie začiatku priebehu a konca terapie - vyriešenie jeho problému. Ostatné prístupy(aby boli bezpečné) môžu prísť až v skúsenostiach z praxe.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
denisa

PríspevokZaslal: Ne Feb 11, 2007 20:59    Predmet: Re: gestalt terapia z iného uhlu, ako doteraz v tejto diskus Odpovedať s citátom

[quote="Patrik"][quote="denisa"]

Ako s týmto môže pomôcť terapeut priamo v terapii? Myslím, že nad týmto už polemizoval Aristoteles. Už ale neviem kde. Hranie sa na Boha? Možno tomu nerozumiem, ale toto by celkom rád asi rozobral osobne.
Veľmi nerozumiem pojmu sebaaktualizácia. Rozumiem tomnu dobre? - gestaltterapia ide nad rámec problému?

Sorry, Patriku, ale nejde mi o to aby som obhajovala gestalttherapy ako lepšiu techniku, než je regresná terapia. ak nevidíš v mojich príspevkoch nič "technické", možno je to tak pre Teba, ale pre mňa je v mojom predošlom príspevku mnoho z "techník" z gestalt terapie. Investovala som do tejto diskusie, lebo som to cítila ako potrebné. Investovať do žabomyšej vojny na diferenciáciu gestalt terapie zo skupiny nedirektívnych smerov, to Patriku považujem za bezpredmetné. Takto to mám tu a teraz.

Sebaaktualizácia je to čo je cieľom v terapii. Každý klient si to zadefinuje vlastnými slovami, a nazve to riešením problému. Gestalt je teda v podstate vždy "nad vecou", lebo bez celostného prístupu by sme tento spoločný cieľ nedosiahli.

Daj si pivko, Patriku, a obráť stranu.
Ja tiež.

Rolling Eyes
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Feb 11, 2007 21:31    Predmet: Re: gestalt terapia z iného uhlu, ako doteraz v tejto diskus Odpovedať s citátom

denisa Napísal:

Sorry, Patriku, ale nejde mi o to aby som obhajovala gestalttherapy ako lepšiu techniku, než je regresná terapia. ak nevidíš v mojich príspevkoch nič "technické", možno je to tak pre Teba, ale pre mňa je v mojom predošlom príspevku mnoho z "techník" z gestalt terapie. Investovala som do tejto diskusie, lebo som to cítila ako potrebné. Investovať do žabomyšej vojny na diferenciáciu gestalt terapie zo skupiny nedirektívnych smerov, to Patriku považujem za bezpredmetné. Takto to mám tu a teraz.

To ma mrzí, že to tak vidíš. Len som chcel trochu techniky. Kuchyne. Vôbec mi nešlo o nejaké vojny. Smile "Lepšie techniky" neexistujú - existujú len techniky a ten kto si ich vyberie. Je ale prirodzené, že porovnávam, lebo regreskou takpovediac žijem. Boj v tom nemám už dávno nie, dúfam.

Pýtal som sa lebo ma to naozaj zaujíma. Je to iný prístup ako používam ja a to je vždy zaujímavé. ( alebo nakoniec zistím, že to tak nie je ) Trochu ma mrzí, že to vidíš takto. Len som chcel podnietiť príspevkami diskusiu alebo dať názory, ktoré by ukázali čomu možno nerozumiem. Zdalo sa mi, že nemusím voliť slová, aby som sa niečoho nedotkol. Wink
Nie som si vedomý toho, že by som od Teba chcel nejakú diferenciáciu. Odkiaľ to berieš?

denisa Napísal:
Sebaaktualizácia je to čo je cieľom v terapii. Každý klient si to zadefinuje vlastnými slovami, a nazve to riešením problému. Gestalt je teda v podstate vždy "nad vecou", lebo bez celostného prístupu by sme tento spoločný cieľ nedosiahli.

Daj si pivko, Patriku, a obráť stranu.
Ja tiež.

Rolling Eyes

Asi sa to naozaj nedozviem. Pivko už dávno nepijem.
Návrat hore
denisa

PríspevokZaslal: Ne Feb 11, 2007 22:11    Predmet: Re: gestalt terapia z iného uhlu, ako doteraz v tejto diskus Odpovedať s citátom

[quote="Patrik"]
denisa Napísal:

Pýtal som sa lebo ma to naozaj zaujíma. Je to iný prístup ako používam ja a to je vždy zaujímavé. ( alebo nakoniec zistím, že to tak nie je )
Rolling Eyes

No práve, nevidím to ako iný prístup, než robí regreska. Kedysi som robila nedirektívnu hypnoterapiu. Spôsob navodenia dôvery, ako aj hlbka kontaktu s klientom je pri gestalte presne ten istý princíp ako u iných nedirektívnych terapii. jedine komplexnosť teorií okolo toho čo robí hypnoza, regreska, alebo gestalt je iný. ale z hladiska klienta je to to isté.

asi preto ma hladanie rozidelov v teorii nebaví.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Feb 11, 2007 22:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ok asi rozumiem. Preštudujem si tie body ešte raz podrobnejšie.
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Ne Feb 11, 2007 22:22    Predmet: Re: gestalt terapia z iného uhlu, ako doteraz v tejto diskus Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
... Existuje v gestalt terapii niečo, čo zabezpečí aby si terapuet neotváral "cez" klienta svoje nedokončené gestalty a tým odstavil klienta od riešenia jeho PRIORITNÝCH problémov? Tu memyslím skúsenosti z praxe skôr nejaký systém. ...

... hmm, asi nic take neexistuje nikde ... napriklad v HAPke by som si mohol mysliet, ze je to obmedzena mnozina overenych pokynov ... ale kedze rozhodujuci je zamer, a nie verbalny prejav ... tak chytaj vietor v poli ...

... neverbalny zamer moze mat aj obsahy, ktore si nemusime 100% uvedomovat ...

... takze jedine riesenie je asi vytrvala praca na celistvosti terapeuta ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Po Feb 12, 2007 0:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež si nemyslím, že by nejaká terapia mala techniku na odstavenie protiprenosu. Osobne si myslím, že v tomto je najúčinnejšia práca terapeuta na sebe. Preto v každom psychoterapeutickom výcviku hociktorého smeru podstupuje budúci terapeut terapiu na sebe. Je jasné, že nikdy si terapeut nevyrieši všetko, ale aspoň sa riziko protiprenosu minimalizuje.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Feb 12, 2007 11:36    Predmet: Re: gestalt terapia z iného uhlu, ako doteraz v tejto diskus Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Patrik Napísal:
... Existuje v gestalt terapii niečo, čo zabezpečí aby si terapuet neotváral "cez" klienta svoje nedokončené gestalty a tým odstavil klienta od riešenia jeho PRIORITNÝCH problémov? Tu memyslím skúsenosti z praxe skôr nejaký systém. ...

... hmm, asi nic take neexistuje nikde ... napriklad v HAPke by som si mohol mysliet, ze je to obmedzena mnozina overenych pokynov ... ale kedze rozhodujuci je zamer, a nie verbalny prejav ... tak chytaj vietor v poli ...

... neverbalny zamer moze mat aj obsahy, ktore si nemusime 100% uvedomovat ...

... takze jedine riesenie je asi vytrvala praca na celistvosti terapeuta ?

Ja som sa pýtal na "otvorenie" terapie - téma sedenia - riešenie problému. Dôležitá je druhá časť mojej vety. V regreske máme presne definované(postup) ako začať terapiu - aký a ako problém budeme riešiť.

Potom následne v terapii sa otvára čokoľvek, ale v regreske to zabezpečujeme použitím techniky - iba techniky - od začiatku do konca. Ďalšia nevedomá interakcia medzi terapeutom a klientom je súčasťou terapie - je to život.
Návrat hore
denisa

PríspevokZaslal: Po Feb 12, 2007 11:49    Predmet: Re: gestalt terapia z iného uhlu, ako doteraz v tejto diskus Odpovedať s citátom

[quote="Patrik"][quote="Daniel"]
Patrik Napísal:

Ja som sa pýtal na "otvorenie" terapie - téma sedenia - riešenie problému. Dôležitá je druhá časť mojej vety. V regreske máme presne definované(postup) ako začať terapiu - aký a ako problém budeme riešiť.

Potom následne v terapii sa otvára čokoľvek, ale v regreske to zabezpečujeme použitím techniky - iba techniky - od začiatku do konca. Ďalšia nevedomá interakcia medzi terapeutom a klientom je súčasťou terapie - je to život.

na začiatku terapie sa vytvára terapeutická zmluva, ktorej súčasťou je klientom zadefinovaný cieľ terapie, prípadne ako rozpozná, že cieľ je naplnený. to môže trvať niekoľko sedení, kým si to klient ujasní. terapeut však sleduje omnoho viac (popísala som to už vyššie), než len kognitívne spracovanie a spresnenie, a skrze kontakt a vzťah (terapeutický vzťah nie je presne to isté čo v živote, etické normy držia hranice vzťahu) si klient doplna neukončené.

súhlasím s tým že v tearpeutovi vždy beží niečo jeho (vynimkou sú burnoutoví terapeuti), ale jeho zrelosťou je rozpoznať čo je jeho, a spracovať to bez infekcie klienta. preto som to už vyššie zhrnula : suprevizia je súčasťou každej terapie.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Feb 12, 2007 11:52    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Tiež si nemyslím, že by nejaká terapia mala techniku na odstavenie protiprenosu. Osobne si myslím, že v tomto je najúčinnejšia práca terapeuta na sebe. Preto v každom psychoterapeutickom výcviku hociktorého smeru podstupuje budúci terapeut terapiu na sebe. Je jasné, že nikdy si terapeut nevyrieši všetko, ale aspoň sa riziko protiprenosu minimalizuje.

Nepýtal som sa na protiprenos ale na tému riešeného problému - začiatok terapie.

Loneman Andrej D. učí na základnom kurze striktné použitie len regresnej techniky - klient príde povie čo ho trápi - zavrie si oči - použije sa technika(striktne iba určené príkazy) a klient odchádza(zdanlivo jednoduché). Odstaví to protiprenos - tento postup sa ale dá účinne použiť len pri niektorých problémoch a pri málo klientoch - prax je iná. Wink
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Feb 12, 2007 12:10    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:

na začiatku terapie sa vytvára terapeutická zmluva, ktorej súčasťou je klientom zadefinovaný cieľ terapie, prípadne ako rozpozná, že cieľ je naplnený.

Ak by si mohla napísať o tomto viac. Rozumiem, že ma možno odkážeš na výcvik.
Mne rezonovala cesta - cieľ (sebaaktualizácia) - ktorá mi pripomínala výber problému.
Návrat hore
denisa

PríspevokZaslal: Po Feb 12, 2007 12:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
denisa Napísal:

na začiatku terapie sa vytvára terapeutická zmluva, ktorej súčasťou je klientom zadefinovaný cieľ terapie, prípadne ako rozpozná, že cieľ je naplnený.

Ak by si mohla napísať o tomto viac. Rozumiem, že ma možno odkážeš na výcvik.
Mne rezonovala cesta - cieľ (sebaaktualizácia) - ktorá mi pripomínala výber problému.

terapeut nie je odborník,ktorý môže zadefinovať problém. klient si definuje problém sám, ale terapeutovi sa súčasne vynára "figúra", ktorá sa počas terapie stáva viac aktuálnou a v konečnom bode terapie sa približuje k sebakutalizácii klienta, k väčšiemu kontaktu klienta so self, a presnejším hraniciam a uvedomeniu si ega...atď atď

sebaaktualizácia-selfaktualizácia :-)

v regreske je priebeh definovania problému a tvorba terapeutickej zmluvy nejaká iná? ak áno aká?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Feb 12, 2007 13:14    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:

v regreske je priebeh definovania problému a tvorba terapeutickej zmluvy nejaká iná? ak áno aká?

Ešte si síce nenapísala obsah zmluvy, ale z vyššie napísaného predpokladám že nie.

Zmiatli ma pojmy "poznanie v pohybe, účasť na živote, čím klient skutočne je" a podobne. Myslím, že som si ich už ujasnil počas diskusie. Vďaka.

V regreske je mojou prvou otázkou "Čo budeme riešiť?", potom načrtnem návrh riešenia, aplikácia techniky, zhodnotenie ak je potrebné, koniec. V regreske prioritne nesledujeme vzorce správania, čo klient robí, telesné schémy - všetko toto je zdrojom možného odvedenia od popisovania problému a protiprenosu. Pri skúsenejších terapeutoch, ktorý už majú vytvorené mechanizmy spätných väzieb na sledovanie svojich restimulácii sa to v istej definovanej forme deje - hlavne pri problémoch, ktoré klient nevie zadefinovať - na otázku "Čo budeme riešiť?" nevie odpovedať priamo.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Strana 4 z 6

Prejdi na: