Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Gestalt psychoterapia
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Po Feb 12, 2007 13:22    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:

sebaaktualizácia-selfaktualizácia

Zadefinuješ prosím tento pojem?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Po Feb 12, 2007 13:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
denisa Napísal:

sebaaktualizácia-selfaktualizácia

Zadefinuješ prosím tento pojem?

pokúsila som sa v diskusii Ego vo všeobecnej diskusii. ale neviem či dosť presne. presnú definíciu by sme dokázali urobiť len všetci spoločne. asi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Po Feb 12, 2007 13:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak pojem Self označuje niečo, čo je omnoho väčšie než ego, potom sebaaktualizáciu chápem ako naplnenie potenciálu seba (= self). Znamená to objaviť svoje skryté možnosti a plne ich vyjadriť, bez obmedzení (= ego) plynúcich z pokrivených predstáv a presvedčení, ktoré máme o sebe vytvorené, či už na základe zvonku prijatých hodnotení (= rodičia, učitelia, vrstvovníci atď.), alebo na základe hodnotení, ktoré si o sbe vytvárame my sami.

Ešte raz, Self (bytostné Ja) nie je totožné s egom - ego je "nosič" identity, ktorá je obmedzená. Self je omnoho omnoho viac, než ego...
Návrat hore
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Ut Feb 05, 2008 15:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Žeby regreska ako súčasť techník gestalt terapie? Toto som našiel k knihe od Gary Yontef and Lynne Jacobs - Gestalt Therapy:

Citácia:

Mental Experiments, Guided Fantasy, and Imagery

Sometimes visualizing an experience here and now increases awareness more effectively than enacting it, as is illustrated in the following brief vignette (P = Patient; T = Therapist).

P: I was with my girlfriend last night. I don’t know how it happened but I was impotent.
[Patient gives more details and history.]
T: Close your eyes. Imagine it is last night and you are with your girlfriend. Say out loud what you experience at each moment.
P: I am sitting on the couch. My friend sits next to me and I get excited. Then I go soft.
T: Let’s go through that again in slow motion, and in more detail. Be sensitive to every thought or sense impression.
P: I am sitting on the couch. She comes over and sits next to me. She touches my neck. It feels so warm and soft. I get excited—you know, hard. She strokes my arm and I love it. [Pause. Looks startled.] Then I thought, I had such a tense day, maybe I won’t be able to get it up.

One can use imagery to explore and express an emotion that does not lend itself to simple linear verbalization. For example, a patient might imagine being alone on a desert, eaten alive by insects, being sucked in by a whirlpool, and so forth. There are infinite possible images that can be drawn from dreams, waking fantasy, and the creative use of fantasy. The gestalt therapist might suggest that the patient imagine the experience happening right now, rather than simply discussing it. “Imagine you are actually in that desert, right now. What do you experience?” This is often followed by some version of “stay with it.”
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 05, 2008 21:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Loneman, ono s regreskou koketujú rôzne smery, len akoby tam bol strach alebo čo, ísť ďalej. A to teraz nemyslím do minulých životov.

"Veľa" asi robia tie americké filmy 70 rokov, kde terapeut zavedie klienta do minulosti väčšinou hypnózou a on začne "vyvádzať", pričom ho terapeut hneď z tej situácie ťahá von. Asi v domnení, aby mu nepoškodil. Opak je pravdou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Loneman

PríspevokZaslal: St Mar 26, 2008 19:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Tu je český preklad tej techniky sprítomňovania minulosti do "tu a teraz" v gestalt terapii
Citácia:
P: Včera v noci jsem byl se svou přítelkyní. Nevím, jak se to stalo, ale byl jsem impotentní.
/Pacient udává více podrobností a něco z minulosti./
T: Zavři oči. Představ si, že je včerejší noc a ty jsi se svou přítelkyní. Řekni nahlas, co
zažíváš v každém momentu.
P: Sedím na gauči. Moje přítelkyně sedí vedle mne a já pociťuji vzrušení. Pak jsem
zvadnul.
T: Projděme si to znovu pomalu a podrobněji. Citlivě vnímej každou myšlenku nebo
smyslový vjem.
P: Sedím na gauči. Ona přichází a sedá si vedle mne. Dotýká se mého krku. Je to tak
laskavé a něžné, cítím vzrušení - tedy, postaví se mi. Hladí mou paži a já to miluji. /Pauza,
vypadá polekaně./ A pak jsem si pomyslel, že jsem měl tak perný den, že se mi snad ani
nepostaví.
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: St Mar 26, 2008 20:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Z toho mála čo som si o gestalt terapii naštudoval, tak chápem gestalt prístup skôr ako nejaký teoretický/filozofický rámec, nejakú strechu, holistickú psychoterapeutickú paradigmu, než ako nejakú sústavu presných techník a postupov podľa manuálu ako je tomu u KBT alebo HAP. Gestalt oceňuje tvorivosť terapeuta, ktorý by nemal papagájovsky aplikovať techniky svojich učiteľov ale tvorivo experimentovať v procese psychoterapie a šiť terapiu/techniky na mieru konkrétneho klienta v priebehu procesu (hlavne preto ma aj gestalt prístup zaujal). Neexistuje jednotná gestalt terapia (v zmysle techník) ale toľko gestalt terapii, koľko je gestalt terapeutov a zároveň klientov. Gastalt terapia je orientovaná viac na proces než na problém (narozdiel od KBT alebo HAP), tak chápem aj ten Denisin výrok, že terapia začína, keď niet čo riešiť. Ten proces, to je tá cesta k selfaktualizácii alebo ako Jung hovoril o individuácii. Osobne si viem predstaviť integráciu techník regresky a dokonca aj niektorých KBT techník (napr. expozícia) a techník mnohých iných prístupov v terapii konkrétnych klientov tak, že je to plne v súlade s filozofiou gestaltu. Gestalt je pre mňa skôr otvorený integratívny prístup, než nejaký striktne jednotný, dogmatický systém ako napr. klasická psychoanalýza.

Pokiaľ je moje chápanie gestalt pristupu chybné, prosím o ozrejmenie od tých, čo do toho vidia viac.

Naposledy upravil Loneman dňa St Mar 26, 2008 20:54, celkom upravené 3 krát
Návrat hore
denisa

PríspevokZaslal: St Mar 26, 2008 20:31    Predmet: Odpovedať s citátom

no, ja som ešte len gestalt študentka, ale chápem, že v tomto smere sú niektoré presné techniky- napríklad tkz. stolička, alebo impass uvedomenie, mäkké techniky práce s telom, "experiment", a iné...sebaaktualizácia je len výsledkom malých krôčikov.. a najviac ma očarila práca so snom a identifikácia s telom- to je v náznakoch vidieť v predošlej tebou uvedenej therapeutic situation...lonemane
Návrat hore
denisa

PríspevokZaslal: St Mar 26, 2008 20:37    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Z...
Pokiaľ je moje chápanie gestalt pristupu chybné, prosím o zrejmenie od tých, čo do toho vidia viac.

niet toho čo by bol chybný...možno je holistické chápanie gestalt paradigmy len málo sfokusované, a preto aj pra málo holistické...
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: St Mar 26, 2008 20:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozrejme sú techniky gestalt terapii vlastné (prázdna stolička, horúca stolička, dialóg podosobností,...) ale chápem to tak, že by sa nemali mechanicky opakovať podľa nejakej šablóny alebo preto, že takto to robil Pearls a tak sa to musí robiť. Zo širokého spektra techník by mal terapeut tvorivo aplikovať tie techniky, ktoré sa v priebehu procesu „tu a teraz“ hodia u tohto konkrétneho klienta a nie, že aplikovať presne rovnaký postup u všetkých klientov s podobným problémom (diagnózou). Každý klient je iný a každá konkrétna terapia je preto iná. Tak to chápem aspoň ja.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Mar 26, 2008 22:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Loneman žiadna psychoterapia nebude fungovať, keď budeš mechanicky opakovať nejaký postup. Zdá sa mi, že sa púšťaš do rovín, kde Ti Tvoje teoretické znalosti stačiť nebudú. A aj tie by Ti mali napovedať, že psychoterapia nie je terapeutický proces cez mechanické prostriedky. Wink
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: St Mar 26, 2008 23:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik, teraz ti nerozumiem, čo si tými teoretickými znalosťami naznačoval. Confused Veď tvrdím, že nesúhlasím s mechanickou aplikáciou techník. Písal som tom aj preto, lebo o gestalte sa tradujú mýty, že gestalt terapia je len súbor rigídnych techník, teatrálne predvádzaných na workshopoch, ktoré používali perlsiáni v 60. rokoch, no odvtedy sa gestalt terapia posunula inde.

No pri KBT fakt existujú aj vypracované manuálny presne predpísaných krokov, ktoré sa mechanicky aplikujú. Na tom dokonca deklaruje KBT svoju vedeckosť (a nadradenosť oproti iným terapiám) v tzv. randomized controlled trials (RCT) - pretože tak sa dá odlúčiť vplyv vzťahu teraput-klient, terapeutov osobný štýl terapie, jeho osobnosť od techniky pri skúmaní efektivity techniky. Dokonca existujú aj softwary, kde KBT terapiu riadi počítač (computerised CBT - http://bjp.rcpsych.org/cgi/content/full/185/1/46)! Kúpil som si učebnicu A.D. a on tiež predpistuje striktné držanie sa presného postupu HAP, ako je uvedený v učebnici u všetkých klientov a všetkých problémoch.
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: Št Mar 27, 2008 0:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Zo stránky českého Institutu pro výcvik v Gestalt Terapii
Citácia:
Gestalt terapie není sbírka technik (které působí efektně či efektivně), je to spíš způsob vnímání, uvažování, ne-li dokonce způsob existence. Lze říci, že alfou a omegou je zde uvědomění - cíl i prostředek terapeutické práce. Jako zážitková terapie Gestalt nezdůrazňuje standardní postupy, spíš sází na osobní kompetenci a zaujetí, jakož i tvořivost terapeuta.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Mar 27, 2008 7:09    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Kúpil som si učebnicu A.D. a on tiež predpistuje striktné držanie sa presného postupu HAP, ako je uvedený v učebnici u všetkých klientov a všetkých problémoch.

O tomto som hovoril. Ja síce nie som za striktné držanie sa presného postupu(psychoterapia sa dá učiť aj bez tohoto), ale aj stritktné držanie sa postupu nie je o mechanickosti. V psychoterapii existuje niečo ako začiatok terapie, zámer v terapii, ... dynamika v terapii, cieľ terapie a ukončenie terapie. Postup je jeden z mála čo sa v terapii deje. Medzi kladenými otázkami postupu sa toho ešte deje veľmi veľa. Preto som naznačil, že hodnotíš len na základe teórie, ktorú si si prečítal. Ostatné sa už môžeš dozvedieť len na výcviku a v praxi. Ok?

KBT cez počítač nepoznám a vpodstate ani KBT prakticky nepoznám, len niečo málo teoreticky. Rád by som videl tie výsledky psychoterapie cez počítač. HAP cez počítač robiť nejde.

Ber to tak, že každá výuka prechádza svojím vývojom. Aj HAP mala svoje 60-te roky. Wink
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: Št Mar 27, 2008 10:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
KBT cez počítač nepoznám a vpodstate ani KBT prakticky nepoznám, len niečo málo teoreticky. Rád by som videl tie výsledky psychoterapie cez počítač.
Dal som pri tej zmienke o KBT cez počítač link na jeden výskum, kde skúmali účinnosť pri terapii depresie a úzkosti a výsledok:
Citácia:
Results: The computerised therapy improved depression, negative attributional style, work and social adjustment, without interaction with drug treatment, duration of preexisting illness or severity of existing illness. For anxiety and positive attributional style, treatment interacted with severity such that computerised therapy did better than usual treatment for more disturbed patients. Computerised therapy also led to greater satisfaction with treatment.

Conclusions: Computer-delivered CBT is a widely applicable treatment for anxiety and/or depression in general practice.

Takže evidentne to na symptómy šlape, KBT vo všeobecne ide po potlačení symptómov, nie po príčinách. KBT je dosť založená na podmieňovaní, takže ma to počítačové KBT veľmi neprekvaje, keďže na princípe podmieňovania sú roky založené hracie automaty a ich schopnosť naprogramovať z človeka závisláka (ovplyvniť psychiku) je dávno preukázaná.

Ďakujem Patriku za to ozrejmenie HAP.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Strana 5 z 6

Prejdi na: