Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Psychodynamická psychoterapia

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ut Sep 27, 2005 7:12    Predmet: Psychodynamická psychoterapia Odpovedať s citátom

Presunuté z témy Gestalt psychoterapia.

gorimir Napísal:

Goja, psychodynamická psychoterapia je hlbinno-psychologický smer. Čiže sa v ňom pracuje s tým, ako obsahy nevedomia ovplyvňujú vedomé prežívanie. To má spoločné s inými hlbinno-psychologickými smermi, ako je napríklad klasická psychoanalýza (Sigmund a Anna Freud), post-freudiáni (Ferenczi, K. Schultz-Hencke, Otto Rank, E.H. Erikson, A. Kardiner, W. Reich atď.) analytická psychológia (Jung), proces-orientovaná psychoterapia (Mindell) apod.

Kto číta anglickú aj nemeckú literatúru, ten narazí na určité zmätenie, lebo Angláni niekedy nazývajú každý hlbinne orientovaný smer "psychodynamickým". V nemecky písanej literatúre sa však psychodynamická terapia považuje len za jednu zo škôl v rámci hlbinno-psychologických (tiefenpsychologisch) smerov.

OK, tak čím sa vyznačuje?

V prvom rade, priamo vychádza z Freudovej psychoanalýzy a neo-analýzy, ale prijala aj dosť podnetov od Junga (najmä teóriu komplexu a archetypu); používa základnú psychoanalytickú terminológiu (prenos, protiprenos, obrana, Oidipovský komlex apod.), lenže zvyčajne tieto výrazy už chápe inak.

Od klasickej analýzy (aj viacerých neo-analytických smerov) sa však líši v prvom rade štýlom: pacientovi sa nepredpisuje takmer nič o tom, čo má hovoriť; napriek tomu sa však jeho pozornosť vytrvalo obracia na prežívanie a nie na teoretizovanie. Kontakt prebieha zoči-voči.

V psychoanalýze pacient prináša materiál podľa daných pravidiel, pričom terapeut ho objasňuje, dáva do súvislostí a asistuje pri jeho prepracovávaní. V psychodynamickej terapii naopak - pacient najskôr prináša nejaký materiál spontánne a potom sa jeho pozorosť orientuje pomocou špeciálne volených otázok na psychodynamicky dôleźitý zážitkový materiál (z osobnej histórie pacienta). Napokon terapeut tiež pomáha pacientovi s interpretáciou (tá je však voľnejšia, ako u Freuda; menej sa rozoberajú symboly a viac sa ide po asociáciách).

V oboch hlbinných smeroch sa kladie dôraz na realitu aj na prenos. Pritom však pacient nemusí materiál pochádzajúci z prenosu za každú cenu vyťahovať; v psychodynamickom smere je to úloha terapeuta, aby na prenosové pocity vhodným spôsobom upozornil a dal ich do súvislosti. Ani obracanie do minulosti nie je vynucované situáciou (na rozdiel od psychoanalýzy).

Rizikom psychodynamickej terapie môže byť prílišná povrchnosť (je to vlastne odvrátená stránka voľnosti a menšieho "dirigovania"); prípadne, ak sa tomu terapeut snaží zabrániť, tak naopak, môže skĺznuť do toho, že pacient bude odkázaný na útechu a podporu od terapeuta.

Rizikom psychoanalýzy zas je, že tým, že je vlastne celým usporiadaním tlačený k určitým témam, tak v nich môže síce ísť do hĺbky, ale zároveň to kladie vysoké nároky na toleranciu strachu. Okrem toho, pacient vedie v analýze akýsi "náhradný život". Prejavom je napríklad to, že práve cez prenosy a protiprenosy sa pacient a terapeut ako keby "zamotajú" dohromady, pričom sa to klbko nedarí rozmotať; terapia sa tak potom neúmerne predlžuje a ostáva často bez výsledku.

...no, zatiaľ asi toľko, idem spať, Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
gorimir

Založený: 25.05.2005

PríspevokZaslal: Ut Sep 27, 2005 12:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte by som dodal.... V technikách sa najčastejšie používa rozhovor a špeciálne postupy kladenia otázok (ide o to, ako zamerať pozornosť pacienta na dôležité obsahy); využívajú sa však aj iné postupy, a to:

- práca so snami (veľmi zaujímavé bývajú tzv. snové semináre, teda skupinová práca so snom jedného človeka; výklad sna si však nachádza pacient sám, terapeut aj ostatní členovia skupiny mu ponúkajú iba ďalšie možnosti, z ktorých niektorá ho môže osloviť viac, než tie, ktoré by si našiel sám)
- kresba, psychodráma, "psychogymnastika" - resp. skôr cvičenia zamerané na pantomimické vyjadrenie pocitov
- systemické konštelácie (tie sú v poslednej dobe veľký hit aj na Slovensku, ale ide len o jednu z mnohých techník, ktoré má kvalifikovaný terapeut k dispozícii)
- niekedy sa terapia dopĺňa aj relaxačnými postupmi, napr. autogénnym tréningom (podľa okolností a potreby)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Sep 27, 2005 19:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Andrej, napíšeš, prosím, pre ilustráciu nejakú menšiu kazuistiku pre dokreslenie práce v psychodynamike? Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
gorimir

PríspevokZaslal: St Sep 28, 2005 7:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Andrej, napíšeš, prosím, pre ilustráciu nejakú menšiu kazuistiku pre dokreslenie práce v psychodynamike? Ďakujem.

Hm... menšiu.... Dobre.

Hodím jednu kazuistiku, v ktorej sa pracuje s prenosom. To je taký zvláštny jav, keď jeden človek nevedome prenesie na druhého obraz niekoho tretieho.

Aby som to rozplietol:

Napríklad pacient sa k terapeutovi správa ako k svojmu otcovi. Toto správanie je vyvolané nevedomým prenosom obrazu otca na terapeuta. Terapeut zrazu pacientovi začne VEĽMI pripomínať otca, a to tak, že pacienta na ňom začnú aj štvať podobné veci, ako na otcovi apod.

Nastáva to viac-menej automaticky a je to dosť dôležitá vec jednak v terapii, ale napríkad aj v etnografickom terénnom výskume.
Návrat hore
gorimir

PríspevokZaslal: St Sep 28, 2005 7:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tu je tá kazuistika. Je to z knihy

Fredric N. BUSCH, Marie RUDDEN, and Theodore SHAPIRO (2004): Psychodynamic Treatment of Depression. Arlington, Va.: American Psychiatric Publishing

Je to z pracovnej verzie pripravovaného slovenského prekladu. Koho by to moc zaujímalo, dodám aj strany.

===============================

Jedna možnosť na interpretáciu prenosu sa objavuje vtedy, keď po iných stránkach vyvíjajúca sa terapeutická aliancia vyzerá, že sa začne narúšať (Safran a Muran 2000). Napríklad pani K., 35ročná architektka, ktorá voľne rozprávala a dobrovoľne ponúkala svoje reflexie vlastných symptómov, prišla jedného dňa na sedenie mrzutá a nadávajúca sama na seba. Keď sa jej terapeut opýtal, čo si myslí, že sa stalo zlé, pacientka útočila.

Kazuistika 3

PANI K.: Myslím, že som deprimovaná. Preto som tu, nie?
TERAPEUT: Áno, a často myslíte na to, čo by sa mohlo stať.
PANI K.: No, na všetko, čo nevyzerá, že by sa mohlo niekde prihodiť, alebo nie?
TERAPEUT: Vyzeráte byť rozčúlená a nahnevaná na seba, ale mám pocit, že ste tiež nazlostená na mňa.
PANI K.: Nie, v žiadnom prípade nie. Iba sa cítim, akoby som sa nikam nemohla dostať, a to ma rozčuľuje. Chvíľu som sa cítila tak dobre, ale toto je fakt demoralizujúce. Možno že sa naozaj nemôžem priveľmi zlepšiť.
TERAPEUT: Zdá sa, že musíte byť sklamaná zo mňa a z vašej liečby, akoby ste ostali trčať v tom, že sa cítite zle a že nie je žiadna nádej na to, aby ste sa mali lepšie.
PANI K.: Myslím, že som sklamaná, ale hlavne zo seba samej. Možno, že terapia je len ďalšia z vecí, v ktorých nie som dobrá.
TERAPEUT: Vy ste ale práveže mali z terapie úžitok a tu ste o problémoch rozprávali pekne voľne. A mnohé veci ste robili lepšie. Kedy ste sa začali cítiť tak, ako teraz?
PANI K.: Keď som včera v noci telefonovala so svojou matkou. Aj pri všetkom tom, čomu sme porozumeli, ma zranilo, keď som jej chcela porozprávať o tom, ako žijem, a ona nebola ochotná počúvať.
TERAPEUT: Čo sa stalo, keď ste telefonovali?
PANI K.: Povedala som jej o ťažkostiach, ktoré som mala v práci a ju to zarazilo, povedala: „Ty tú prácu potrebuješ!“ Obvinila ma za všetko a nechcela počuť môj názor na to. Takto sa často pri nej cítim. Fakt som sa rozčúlila.
TERAPEUT: Vidím, ako ublížene sa cítite a ako ste z nej sklamaná a nahnevaná. Ale vy obraciate váš hnev proti sebe, keď tvrdíte, že vy ste sklamali, že vy nie ste dobrá na terapii. To je ako keby ste povedali, „v poriadku, mami, ty ma obviňuješ; ja sa môžem pripojiť a tiež sa obviňovať.“ Vy trestáte samu seba za to, že sa cítite ublížene, zraniteľne a nahnevane, a nepriamo trestáte aj mňa. Ako by som ja mohol byť dobrý, keď som vám nepomohol cítiť sa menej zraniteľne a nazlostene na ňu? A ako môže byť ona dobrou matkou, keď ste zavesili telefón cítiac sa tak ublížene?
PANI K.: Viem, že to nie je reálne, ale takto som to cítila.

Tu je zvýraznené, ako pacientka obrátila jej hnev dovnútra, rovnako ako aj fakt, že jej sebatrestanie je zároveň obžalobou matky aj terapeuta. V prenose sa pacientkino sklamanie a obviňovanie rozšírilo na jej terapeuta, ktorého potom vnímala a s ktorým zaobchádzala ako s inou materskou postavou, ktorá ju adekvátne nechránila.
Počas rozsiahleho skúmania pacientkiných symptómov a vzťahov môže práca na prenose vyjaviť dôležité informácie a poskytnúť dôležitý terapeutický nástroj. Kedykoľvek poklesne úroveň terapeutickej práce, je užitočné myslieť na to, čo by sa mohlo prejaviť v prenose. To znamená, v pacientovej konceptualizácii terapeuta počas pracovného vzťahu. Samozrejme, interpretácie prenosu sa môžu urobiť kedykoľvek počas tejto fázy liečby, keď to vyzerá príhodne a užitočne, nielen vtedy, keď sa objaví dočasná slepá ulička.
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: St Sep 28, 2005 12:58    Predmet: Odpovedať s citátom

... hm, prenos ... mozno by jej viac ulavil, keby ten prenos neanalyzoval, ale zahral si tu rolu, ktoru mu navrhla ... ako casto podla tych teorii k takym prenosom dochadza ???

... lebo ked som sa kedysi viac venoval mapovaniu ludi skrze filmy, tak som mal pocit, ze vsetci tu permanentne chodime s takou premietackou v hlave a nevedomky nutime svoje okolie hrat v "nasich" filmoch ... presnejsie povedane, nevnimame ludi okolo seba takych aki su, ale permanentne robime casting = obsadzujeme ich do postav, pricom scenare su v nasich hlavach ... a pritom ako roboti tie iste rovnake scenare hrame aj v praci, aj v rodine a v sporte = roznych prostrediach, takze s alternativnym hereckym obsadenim ... skoda len, ze to hranie casto nie je dostatocne podobne tomu povodnemu scenaru ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
gorimir

PríspevokZaslal: St Sep 28, 2005 20:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
... hm, prenos ... mozno by jej viac ulavil, keby ten prenos neanalyzoval, ale zahral si tu rolu, ktoru mu navrhla ... ako casto podla tych teorii k takym prenosom dochadza ???

Daniel (inak dík za odpoveď ohľadom tých článkov, našiel som si to až teraz v septembri) - prenos nastáva, ani nie tak podľa teórií, ako skôr podľa praxe, keď sa jemu zmyslí. Doslova. Pozri, ja si robím vývcik v psychodynamike, takže máme ich tu a tam na výcviku. to je ale trochu iné prostredie, ako v individuálnej terapii, takže to funguje troška ináč.

Okrem toho sa venujem etnológii a tam sa Ti prenos pritrafí tu a tam tiež. Ak s niekým dlhšie (pravidelne mnoho večerov) rozoberáš jeho životnú dráhu, zaujímaš sa o jeho/jej život a si vlastne v pozícii empatického načúvajúceho, tak ten Tvoj respondent na Teba môže preniesť nejaký obraz z jeho rodiny - napríklad obraz vnuka. Lenže ani terénny výskumník nie je soľný stĺp a ak by bol natvrdlý, tak by nevyskúmal ani starú belu, takže na prenos mimovedome reaguje. A ako? PROTIPRENOSOM!!! A to je len potom iný jazz, keď po sebe tak o 3 mesiace čítaš terénny denník a nestíhaš sa diviť, aké dojmy, emócie a reakcie si si značil a aké súvislosti Ti to dáva!!! :D

Poznámka k tomu - mal tú rolu radšej prihrať: Ten úryvok je z učebnice a zrovna z kapitoly, kde sa vysvetľuje, ako sa prenos rozoberá a čo sa z neho dá vytiahnuť, takže v reále to asi prijal a nechal vyzrieť, len to by tá kazuistika bola dlhá na 2/3 knihy.

Daniel Napísal:
... lebo ked som sa kedysi viac venoval mapovaniu ludi skrze filmy, tak som mal pocit, ze vsetci tu permanentne chodime s takou premietackou v hlave a nevedomky nutime svoje okolie hrat v "nasich" filmoch ... presnejsie povedane, nevnimame ludi okolo seba takych aki su, ale permanentne robime casting = obsadzujeme ich do postav, pricom scenare su v nasich hlavach ... a pritom ako roboti tie iste rovnake scenare hrame aj v praci, aj v rodine a v sporte = roznych prostrediach, takze s alternativnym hereckym obsadenim ... skoda len, ze to hranie casto nie je dostatocne podobne tomu povodnemu scenaru ...

Prečítaj si tento článok na Pútnikoch, zrovna dnes v noci som o tom písal.
http://www.putnici.sk/newsread.php?newsid=1947
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Sep 28, 2005 20:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Na kazuistike ma zaujalo, že terapeut vysvetľuje a analyzuje cítenie a prežívanie klienta. Andrej je to bežný terapeutický postup pri psychodynamike?

A ešte jedna otázka. Ako sa nastoľuje riešenie? Ak sa to dá zhrnúť do niekoľkých viet.
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Sep 29, 2005 13:04    Predmet: Odpovedať s citátom

gorimir Napísal:
Prečítaj si tento článok na Pútnikoch, zrovna dnes v noci som o tom písal. http://www.putnici.sk/newsread.php?newsid=1947

... tak som sa pozrel a celkom ma nadchol ten popis obran (vytesnenie, popretie a projekcia), ale potom mi v tom zavladol chaos ... asi najviac mi nevyhovovalo slovo "zrkadlenie", pretoze ja k nemu priradzujem vyznam = verne zobrazenie, pricom opisovane javy obsahovali podobnost, ale nie v zmysle vernosti zobrazenia ... mam pocit, ze poriadok do toho by vniesol skor pojem "rezonancia", cize ako struny na gitare, ked sa zachvievaju rovnakou melodiou, ale struny nie su totozne !!! ...

... takze symbolicky by som beznu komunikaciu 2 osob videl tak, ze 2 ega pridu vo vnutri svojej energetickej bubliny, s poloupchatymi komunikacnymi kanalmi, pricom nie velmi vnimaju pravu podstatu toho druheho, ale obaja na toho druheho viac projektuju (hladaju herca) svoj originalny "tienovy scenar", a ked zistia, ze rezonuju, teda ze ich tienove scenare maju prienik, tak si zahraju zdanlivo rovnaku hru ... vtipne na tom je to, ze vonkajsi pozorovatel vidi mozno len tu jednu rovnaku fakticku vonkajsimi prejavmi popisanu hru medzi nimi dvoma, ale oni sami si pritom zahrali pre seba uplne 2 odlisne hry, ktore by popisali cisto vnutornymi emocionalnymi prostriedkami ... takze taky pozorovatel ani nemusi tusit co sa vlastne medzi nimi udialo ... vonkajsi dej slabo popisuje ich vnutorne pochody ...

... myslim, ze nadherne to vidno pri ostrych konfliktoch, ked si v nejakej chvili bez kritickeho filtra vykricia cokolvek, co ich prve napadne a nikto z ucastnikov a pozorovatelov netusi vlastne o com to bolo ... akoby obsah ani nesuvisel s realitou ... a az regresnou terapiou mozno zistia, ze sa uz kedysi stretli a vyroky vlastne pochadzaju z minulosti ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
gorimir

PríspevokZaslal: Št Sep 29, 2005 14:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Hej, dosť presne si to zhrnul.

Slovo "zrkadlenie" som prevzal z praxe na fóre na Pútnikoch, kde sa kde-kto bráni tým, že "ja predsa neútočím, len ti nastavujem zrkadlo"!.

Mimochodom, budem v tom pokračovať ďalej, lebo je tam ešte mnoho vecí, ktoré sú z tohto pohľadu zaujímavé - napríklad vzťah útočník/obeť (trochu sa venujem psychologickej stránke bojových umení, preto ma to zaujíma), šikana a mobbing apod.

A mimochodom, tie klasické psychdynamické pojmy, ako obrana, projekcia, vytesnenie - tie boli IMHO užitočné v tomto dieli, ale ďalej už prejdem na iný teoretický rámec. Väčšinu komunikačných situácií totiž lepšie popisuje transakčná analýza a potom trebárs úplne detailná mikroanalýza správania (teda čo najdetailnejší popis toho, čo vlastne človek robí a čo sa s ním deje), asi tak, ako to robia symbolickí interakcionisti (Goffmann a spol.).

No snáď sa to podarí a bude sa to dať čítať.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: So Máj 20, 2006 8:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Úryvok s dizertačnej práce Mgr. Zuzany Müllerovej

Myslím, že regresným terapeutom bude niečo pripomínať hlavne posledná veta tohoto úryvku. Laughing

"Psychodynamická psychoterapia
Psychodynamický smer vychádza z psychoanalýzy S. Freuda, ktorý rozpracoval
kľúčovú teóriu osobnosti zo šiestich rôznych perspektív: topografickej roviny (vedomé
a nevedomé spôsoby fungovania), dynamickej (interakcie psychických síl),
genetickej (pôvod a vývin psychiky: orálne, análne, falické štádium, štádium latencie
a genitálne štádium), ekonomickej (distribúcia, transformácia a výdaj energie),
štrukturálnej (funkčné časti id, ego, superego) a roviny adaptácie (vrodená
pripravenosť k interakciám) (Prochaska, Norcross, 1999). Terapeut pri analýze
používa objasňovanie, konfrontáciu, interpretáciu a prepracovanie. Tieto kroky sú
súčasťou procesu zmeny, ktorým je v analýze zvyšovanie vedomia. Obsahom
psychoanalytickej terapie sú intrapersonálne konflikty (úzkosti, obrany/odpor),
interpersonálne konflikty (intimita, sexualita, komunikácia, hostilita, vládnutie vo
vzťahu), konflikty v rovine indivíduum - spoločnosť (dodržiavanie pravidiel
v organizovanej spoločnosti vs. okamžité uspokojenie základných túžob jedinca) a
naplnenie po prenesení sa cez konflikt. Ideálom Freudovej psychoanalýzy je
genitálna osobnosť - plne socializovaný, veľkorysý altruista, ktorý netrpí pod tlakom
spoločnosti. O doplnenie a revíziu Freudových konceptov sa usilujú
psychodynamické (neofreudovské) smery. Jedná sa o predstaviteľov ego
psychológie (Hartmann, Kris, Loewenstein, Erikson, Rapaport, White a iní),
zástancov teórie objektových vzťahov (Kohut, Kernberg, Fairbairn, Mahlerová,
Bowlby a iní) a tvorcov psychoanalytickej psychoterapie (Alexander, French).

Dynamický psychoterapeut predpokladá, že nevedomé intrapsychické sily a ich
dynamika sa prejavujú v intrapsychických konfliktoch, ktoré sa odrážajú aj navonok
v konfliktoch s ľuďmi. Klient má získať náhľad, porozumieť mechanizmom
neurotického opakovania, oddeliť minulosť od prítomnosti, prežiť v terapii emočnú
korektívnu skúsenosť."
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: