Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Bodywork alebo terapie pracujúce s telom

 
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
QuasarZaložený: 13.07.2005
Príspevky: 325
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: Ut Okt 04, 2005 14:43    Predmet: Bodywork alebo terapie pracujúce s telom Odpovedať s citátom

V súčasnosti existuje pomerne veľké množstvo terapeutických systémov, ktoré pracujú s ľudským telom ako nástrojom k navodeniu liečivej zmeny u klienta. Nemám na mysli systémy, ktoré sa zameriavajú iba na nápravu fyzických ťažkostí a problémov, ako je tomu u klasickej masáže, hoci aj u tej sú psychické zmeny v podobe duševnej relaxácie dôsledkom či "vedľajším účinkom". Mám na mysli systémy, ktoré možno spočiatku zameriavali svoju pozornosť na nápravu a liečbu tela a telesných ťažkostí, no vývojom neskôr posunuli svoj záujem aj na sféru duševna.

Medzi moje najobľúbenejšie takéto systémy práce s telom patrí jednoznačne Funkcionálna integrácia a Vedomie cez pohyb - dve vzájomne komplementárne metódy, ktoré sú všade vo svete známe aj pod názvom Feldenkraisova metóda, podľa jej tvorcu, izraelského fyzika Moshe Feldenkraisa.

V literatúre sa uvádza, že Feldenkrais bol aktívnym športovcom - džudistom, ktorý utrpel ťažké zranenie kolena pri futbale, v dôsledku čoho mu hrozila vážna funkčná porucha hybnosti. To ho viedlo k rozsiahlemu bádaniu a experimentovaniu s pohybom a rehabilitačnými cvikmi. Vďaka tomu sa mu podarilo naplno obnoviť pohyblivosť zraneného kolena, čo ho viedlo k ďalšiemu výskumu a vytvoreniu série cvičení, zameraných na obnovu pohyblivosti u ľudí s funkčnými poruchami a obmedzeniami pohybového aparátu. V r. 1949 publikoval svoju prvú knihu o novej metóde, Telo a zrelé správanie.

Funkcionálna integrácia je metóda práce, pri ktorej jej vykonávateľ pracuje s 1 klientom v sérii sedení, počas ktorých vedie klienta k objavovaniu takých foriem pohybu, ktoré nezaťažujú telo a nevyčerpávajú ho. Feldenkrais pri vytváraní tejto metódy čerpal z pozorovaní pohybov maličkých detí, ktoré ešte nemajú zafixované pohybové vzorce zaťažené mysľou a predstavami či predsudkami. Deti totiž nechávajú pri pohybe voľnosť svojim telám, aby sa prejavovali prirodzene, tak, ako je to pre organizmus najvhodnejšie a najefektívnejšie. Naše pohybové obmedzenia častokrát vyplývajú z toho, ako zaobchádzame so sebou ako bytosťami - stav mysle a emócií sa priamo i nepriamo odráža na držaní tela, postoji a pohyboch...

Pri cvikoch FI poskytuje terapeut klientovi priamu spätnú väzbu/odozvu prostredníctvom dotyku s klientovým telom, resp. jeho jednotlivými časťami, a poskytuje alternatívy pohybu. Cieľom tejto práce však nie je liečba či náprava, cieľom je poskytnutie širšieho výberu možností, nových zážitkov, čo podporuje hlboké zmeny nielen v tele, ale ako bolo naznačené, aj na úrovni mysle a prežívania. najdôležitejším aspektom tejto práce je jemnosť s akou terapeut pracuje s telom klienta a rešpekt k jeho telu.

Vedomie cez pohyb je druhou metódou, ktorá má podobu skupinovej práce: ide o verbálne vedené série pomaly vykonávyných pohybových cvičení, ktoré sa vykonávajú v skupine cvičiacich, hoci je možné ich vykonávať aj v individuálnom formáte. Údajne existuje vyše tisíc špecifických cvikov Vedomia cez pohyb. Jedno sedenie môže trvať od 30 do 60 minút. Súčasťou cvikov je nielen pomaly a precítene (uvedomelo) vykonávaný pohyb, ale aj imaginácia a prehĺbené vnímanie.

Mal som možnosť zažiť pár seminárov nemeckej pohybovej terapeutky Evy Weissmann, ktorých súčasťou bola i ochutnávka cvikov "Vedomia cez pohyb". Boli to jednoduché cviky, ktoré boli hlboko uvoľňujúce (dokonca viac, než tradičné psychorelaxačné techniky) a viedli k uvedomeniu si pohybových stereotypov, ktoré sú pre telo zaťažujúce.

Videl som tiež jej prácu s pacientkou, ktorá sa liečila v Národnom rehabilitačnom centre na Kováčovej - pani vo veku nad 50 rokov trpela degeneratívnym ochorením bedrových kĺbov a mohla chodiť len za pomoci francúzskych barlí. Po výzve E. Weissmann, či sa nájde dobrovoľník, ktorý by chcel zažiť feldenkraisovu metódu na sebe, sa táto pani prihlásila. Eva ju požiadala, aby nám ukázala, ako chodí, ako "vyzerá v pohybe" a následne ju uložila na žinenku a asi 20-30 minút pracovala jemne s pacientkynými chodidlami. Potom ju vyzvala, aby vstala a skúsila sa prejsť bez barlí. pani veľmi dlho váhala, zjavne sa obávajúc, že bez opory barlí to nezvládne. Napokon zvedavosť zvíťazila a barly išli bokom. Pár váhavých, opatrných krokov... a všetci, čo tam boli to videli: chôdza bola očividne zlepšená!!!! V telocvični to zašumelo, najmä v kúte, kde sa prizerali niekoľkí vozíčkári a pár lekárov...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin


Založený: 09.04.2005
Príspevky: 2043
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Ut Okt 04, 2005 20:19    Predmet: Re: Bodywork alebo terapie pracujúce s telom Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:

Vedomie cez pohyb.. Údajne existuje vyše tisíc špecifických cvikov Vedomia cez pohyb. Jedno sedenie môže trvať od 30 do 60 minút. Súčasťou cvikov je nielen pomaly a precítene (uvedomelo) vykonávaný pohyb, ale aj imaginácia a prehĺbené vnímanie.


Quasar, môžete trochu viac opísať prax? Prípadne jeden cvik? Táto metóda je pre mňa málo známa, aj keď som už niečo zachytil v písme najmä na internete.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
QuasarZaložený: 13.07.2005
Príspevky: 325
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: St Okt 05, 2005 6:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Jeden z prvých cvikov feldenkraisovej metódy, konkrétne Vedomia cez pohyb, ktorý som si zažil, spočíval v tom, že sme (boli sme skupinka cvičiacich) stáli vo vzpriamenom postoji. Mali sme vystrieť dominantnú ruku pred seba a pokrčiť ju v lakti v uhle cca 90 stupňov smerom dlaňou nahor, ktorá sa mala dostať do polohy vo výške očí. S pohľadom upretým do dlane sme mali v takejto pozícii rotovať maximálne pomaly a precítene svojím trupom smerom vpravo, do najkrajnejšej možnej polohy/pozície. Čiže išlo o pohyb, ako keď sa chce človek obzrieť za seba. Cieľom bolo, okrem uvedomelého preciťovania tela a svalov a ich práce počas týchto opakovane vykonávaných pohybov, uvedomiť si, kde narazíme na "hranicu", ktorá nás "nepustí" ďalej, pretože máme pocit, že viac vyrotovať telo už nemôžme. Eva Weissmann, ktorá nás viedla, je vzdelaná nielen ako tanečno-pohybová terapeutka, ovládajúca Feldenkraisovu metódu, ale má výcvik aj v procesovo orientovanej psychológii (POP) a tak skombinovala obe metódy. Práca s hranicami identity je totiž doménou POP.

Bolo zaujímavé objaviť, že napriek predstave a pocitu, že nemožno "ísť ďalej" v rotácii trupu, po určitom čase, strávenom pomalými a precítenými opakovaniami daného cviku, došlo náhle k niečomu ako "kvantový skok": hranica sa posunula ďalej!

Iné cvičenie: ležali sme na zemi na chrbáte, s vystretými nohami a rukami natiahnutými za hlavou. Inštrukcia znela naťahovať/vyťahovať čo najďalej od stredu tela pravú ruku a ľavú nohu (naraz), samozrejme, pomaly a veľmi jemne a precítene, s následnou relaxáciou. Toto sa opakovalo asi 25-30 krát. Zotrvanie v pozícii na niekoľko dôb (rátanie v mysli do 15, potom do 20) a následné uvoľnenie svalov, s rátaním rovnakého časového intervalu, aký sa aplikoval na "naťahovanie". Nasledovala inštrukcia precítiť si pravú a ľavú polovicu tela avnímať rozdiely. Potom sa vykonával ten istý cvik s ľavou rukou a pravou nohou...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LonemanZaložený: 18.12.2006
Príspevky: 491

PríspevokZaslal: St Mar 26, 2008 21:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemá niekto z vás skúsenosť s Biosyntézou? Táto na telo orientovaná psychoterapia sa zaoberá napríklad aj spracovávaním traum z pôrodu a prenatálu, no prakticky o tejto terapii nič neviem (ako prebieha sedenie, konkrétne techniky,...).

Citácia:
Nejnovější přístup v somatické psychoterapii založený na integraci poznatků západní psychologie o psychosomatických blocích a východního učení o čakrách a energetických drahách. Zakladatelem Biosyntézy je David Boadella. Slovo „Biosyntéza“ znamená „integrace života“. Pracuje se sebeformativními procesy, které podporují přirozený růst, osobnostní rozvoj a celkovou integritu.

Důraz je kladen jednak na volné proudění (pulsaci) v organismu, dále na integraci tří základních životních procesů: pohybového, prožitkového a mentálního. Pohybový se projevuje svalovým napínáním a uvolňováním, mentální skrze vnímání, myšlenky a představy a emoční skrze orgánové celky v těle.

Stres přináší narušení souladu mezi těmito třemi životními procesy, blokování přirozené pulsace a následně obtíže s nedostatkem či přebytkem energie v různých částech organismu. Podstatným je poznatek, že problém může zůstat uložen (zakódován) v tělesných obtížích, ačkoliv vnější příčina už vymizela.

Přesvědčení, že psychické procesy se zrcadlí v procesech fyziologických a naopak: duševní stavy i celková rovnováha závisí na tělesném rozpoložení, je základem somatické psychoterapie. Pro zdárné zvládnutí psychických problémů je proto vhodné (ne-li nezbytné) věnovat se vedle mentální analýzy problémů také tělesným projevům – ať už jde o svalové bloky, vegetativní obtíže či problémy s vnitřní distribucí energie (vitality).

Jak somatická psychoterapie - Biosyntéza probíhá?
V psychoterapeutické práci se vedle verbální analýzy užívá také práce s pohybem, dotekem, dechem, imaginací. Vedle uvolnění bloků je důraz kladen na analýzu příčin a reintegraci základních životních procesů – jejich opětovné sladění. Cílem je dosažení emočního vycentrování, optimalizace svalového napětí a koordinace, dosažení vyváženosti jak v těle tak v širším životě.

Současná somatická psychoterapie je více procesuální, tzn. vycházející z bezprostředního dění v těle a psychice, navázání na ně a jeho další rozvíjení. Klient má neustálou kontrolu nad děním, rozhodujícím jsou jeho vjemy a prožitky. Vědomé a podvědomé je tak více v rovnováze, vychází se z individuálních dispozic, využívá se vnitřních zdrojů.

Kořeny somatické psychoterapie - Biosyntézy:
Vznik somatické psychologie je (v euro-americké kultuře) spojen se jménem W. Reicha, který formuloval koncept charakterových pancířů – svalových blokád bránících vnitřnímu proudění. Je zajímavé a pro současnou psychoterapii poučné, že jím objevené zóny napětí odpovídají pozici čaker ve východním pojetí. Pracoval s dechem a stresovými pozicemi, čímž dosahoval uvolnění nahromaděného napětí. Cílem, stejně jako dnes, byla pulsace – přirozený vnitřní pohyb uvolněného organismu, tedy vlastně základ života (vzpomeňme pulsaci srdce, dechu, lymfy či mozkomíšního moku, stejně jako svalovou pulsaci ve formě napínání a uvolňování).

Na základě jeho práce se zrodily další přístupy – především bioenergetika A. Lowena a J. Pierrakose. Ty rozvíjely práci s volními pohyby, různými pozicemi a cvičeními, jejichž cílem bylo uvolnění nahromaděné energie. Problémem ale zůstává, že uvolněním energie neřešíme problém, který zablokování způsobil. Úleva je proto pouze dočasná, příčina vzniku blokády není řešena. Tyto nedostatky, stejně jako obohacení znalostmi z východu vedly ke vzniku nového integrativního směru – Biosyntézy.

Na vznik Biosyntézy měly podstatný vliv také objevy Francise Motta a Franka Lakea v oblasti prenatálních a perinatálních procesů. Podstatný je také vliv Stanleye Kelemana, jeho výzkumu interakce těla a emocí, což je shrnuto v knize „Anatomie emocí“.

David Boadella – zakladatel Biosyntézy - je jedním z průkopníků a hlavních představitelů práce s tělem v psychoterapii. Jeho styl vychází z učení Wilhelma Reicha, se kterým se osobně znal. Svou praxi v 60tých letech začal Reichovou vegetoterapií, v Evropě byl jedním z pionýrů této metody. Patří k průkopníkům práce s tělem, jakési první generaci, která hledala a experimentovala, objevovala zákonitosti vztahu mezi tělem a psychikou. Byl prvním, který pozval do Evropy Alexandra Lowena. Vůči Reichovi se začal vymezovat poté, co se jeho práce stávala stále více mechanickou a dogmatickou. Také Lowenova práce, založená zejména na vědomém cvičení s cílem emočního vybití a odblokování, mu postupně přestávala vyhovovat.

Od začátku si uvědomoval meze práce postavené pouze na emočním odblokování a vybití. Stále více zdůrazňoval nutnost integrace prožitkového, pohybového a vědomého. Také mu nevyhovovala jakási unifikovanost, nedostatek respektu k individuálním odlišnostem. Vyvinul proto vlastní směr, Biosyntézu, jejímž hlavními principy jsou procesuální přístup a integrace emocí, vědomí a tělesných projevů. V práci vychází z vnitřních signálů a pohybových projevů, které za pomoci různých technik rozvíjí. Spíše než na patologii se orientuje na vnitřní zdroje.

www.biosynteza.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Stránky regresnej psychoterapie
Regresná terapia
Stránky regresnej psychoterapie

Regresná terapia on Facebook

Prirodzený pôrod on Facebook

Powered by phpBB © 2001, 2011 phpBB Group