Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Vědomí
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, ... 18, 19, 20  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Ut Jan 09, 2007 21:41    Predmet: Odpovedať s citátom

karellight Napísal:
Mě se Tvoje definice nelíbí. Myslím, že nevyjadřují zažité konvence.
Podvědomí ? stačí zaměřit pozornost a jsem pánem svého podvědomí ?

Páčiť sa nemusia Wink
Inak rozdelenie na vedomie, predvedomie (to čo som ja nazval podvedomie) a nevedomie spravil už Freud. Pokiaľ som ho dobre pochopil, tak to myslel podobne ako ja. Pokiaľ to ty chápeš tak, že podvedomie je synonymum pre nevedomie, tak si kľudne premenuj to moje „podvedomie“ na „predvedomie“

karellight Napísal:

Mám názor, že při smrti ego nezaniká... tedy někdy může.. ale nebral bych to jako pravidlo

Ja ti ho neberiem. Ja osobne som rozpustenie ega zažil počas veľmi intenzívneho zmeneného stavu vedomia v ktorom u mňa došlo k tzv. „šamanskému rozštvrteniu tela“ a následne som dočasne získal nové ego a telo v inej realite. A tiež je nepopierateľne, že ego zaniká v mystických a meditačných stavoch. O tom predsa píšu aj posvätné texty rozličných náboženstiev. Ego je podľa mňa neoddeliteľné od tela a s jeho zánikom zaniká aj ego a s každým novým telom prichádza nové ego. Tiež som to chápal inak, pokiaľ som nezažil, čo som zažil. Inak výstižná je buddhistická metafora o sviečke a plameni: Duša je ako plameň sviečky, ktorý môže byť prenesený na inú sviečku. Stále je to rovnaký plameň a zároveň je iný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karellight

Založený: 07.10.2005

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 7:53    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
karellight Napísal:
Mě se Tvoje definice nelíbí. Myslím, že nevyjadřují zažité konvence.

Páčiť sa nemusia Wink
Inak rozdelenie na vedomie, predvedomie (to čo som ja nazval podvedomie) a nevedomie spravil už Freud. Pokiaľ som ho dobre pochopil, tak to myslel podobne ako ja. Pokiaľ to ty chápeš tak, že podvedomie je synonymum pre nevedomie, tak si kľudne premenuj to moje „podvedomie“ na „predvedomie“.

já rozlišuji
a) to , čemu ty říkáš předvědomí
b) podvědomí
c) nevědomí
d) vědomí

a jsem přesvědčen, že jsou to odlišné fenomény

loneman Napísal:
karellight Napísal:
]
Mám názor, že při smrti ego nezaniká... tedy někdy může.. ale nebral bych to jako pravidlo

Ja ti ho neberiem. Ja osobne som rozpustenie ega zažil počas veľmi intenzívneho zmeneného stavu vedomia v ktorom u mňa došlo k tzv. „šamanskému rozštvrteniu tela“ a následne som dočasne získal nové ego a telo v inej realite. A tiež je nepopierateľne, že ego zaniká v mystických a meditačných stavoch. O tom predsa píšu aj posvätné texty rozličných náboženstiev. Ego je podľa mňa neoddeliteľné od tela a s jeho zánikom zaniká aj ego a s každým novým telom prichádza nové ego. Tiež som to chápal inak, pokiaľ som nezažil, čo som zažil. Inak výstižná je buddhistická metafora o sviečke a plameni: Duša je ako plameň sviečky, ktorý môže byť prenesený na inú sviečku. Stále je to rovnaký plameň a zároveň je iný.

Něco jiného z pohledu zániku ega je mystická ( popř. šamanská ) smrt a obyčejná smrt. Vyjadřoval jsem se k obyčejné smrti bez přívlastku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Loneman

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 10:32    Predmet: Odpovedať s citátom

karellight Napísal:

já rozlišuji
a) to , čemu ty říkáš předvědomí
b) podvědomí
c) nevědomí
d) vědomí

OK, ty rozlišuješ 4 vrstvy, ja 3 - asi aj preto každý z nás každú vrstvu inak definujeme. Ja len pripomínam, že doteraz nebola vytvorená žiadna ucelená teória vedomia, ktorá by spĺňala kritérium vedeckosti. Vedomie totiž nemožno priamo skúmať súčasnými objektívnymi vedeckými metódami. Aj preto je tých teórií a definícií vedomia veľmi veľa a každá je len špekulatívna (empiricky neoveritelna objektívnymi metódami) alebo čiastková. Len necháp to tak, že ja som sa teraz snažil vytvoriť vlastnú teóriu a tak to naozaj funguje ako to popisujem ja. To nie, len Patrik ma v inej téme o drogách a zmenených stavoch vedomia požiadal o definovanie niektorých pojmov, lebo sme pod rovnakým slovom chápali rozdielne veci.
Myslím že buddhisti hovoria o zániku ega aj pri normálnej smrti. Ale áno, nemám žiadny nezvratný dokaz, že to tak je alebo nie je. Ja len hovorím môj názor, stojaci na osobnej skúsenosti. Každý môže mat nejaký, nie? Wink
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 10:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik, pri tom rozdelení na telesné a mentálne techniky máš v podstate pravdu. Len sú aj také, čo sa nedajú takto zaškatuľkovať (mentálne/telesné) ako napr. šamanské bubnovanie alebo zmyslová deprivácia. A potom telo a psychika tvorí jednotu, takže škatuľkovanie mi pripadá ako umelý dualizmus. Napríklad Rick Strassman vo svojej knihe Molekula duše píše o tom, že pri mentálnych technikách, klinickej smrti, „únosoch mimozemšťanmi“ si mozog sám (konkrétne epifíza)syntetizuje endogénne DMT – silné psychedelikum, zložka ayahuascy.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 11:07    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

Zameranie pozornosti na podvedomé procesy (informácie) nie je zmeny stav vedomia.

Ano ja pod Tvojím nevedomím chápem podvedomie - preto vzniklo nedorozumenie.

loneman Napísal:

Pozornosť totiž možno presúvať len na podvedomé procesy / informácie, ktoré sa stanú vedomé ale nie na nevedomé procesy / informácie. Takže meditačné techniky tiež pracujú s ovplyvňovaním filtra, minimálne nepriamo.

Preto som písal určitej pozornosti. Tvoje veta podľa mňa nie je pravdivá. Je možné za určitých okolnotí zamerať pozornosť do nevedomia(ako si ho popísal Ty) - v regreske sa s tým stretávame denne.

loneman Napísal:
Ale možno ide len o slovíčka, že to čo ty chápeš pod pozornosťou ja poznám pod slovom filter.

Možno. Asi som chcel odlíšiť vplyv psychiky a tela.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 11:08    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Patrik, pri tom rozdelení na telesné a mentálne techniky máš v podstate pravdu. Len sú aj také, čo sa nedajú takto zaškatuľkovať (mentálne/telesné) ako napr. šamanské bubnovanie alebo zmyslová deprivácia. A potom telo a psychika tvorí jednotu, takže škatuľkovanie mi pripadá ako umelý dualizmus. Napríklad Rick Strassman vo svojej knihe Molekula duše píše o tom, že pri mentálnych technikách, klinickej smrti, „únosoch mimozemšťanmi“ si mozog sám (konkrétne epifíza)syntetizuje endogénne DMT – silné psychedelikum, zložka ayahuascy.

Súhlas. Hranica nie je ostrá.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

karellight Napísal:

Či pánom to neviem, ale stačí zamerať pozornosť. Veď v regreske nerobíme nič iné, len zameriavame pozornosť cez asociácie.

Preto som písal o URČITEJ pozornosti. Každá technika ma tú určitosť inú.
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 11:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
karellight Napísal:

Či pánom to neviem, ale stačí zamerať pozornosť. Veď v regreske nerobíme nič iné, len zameriavame pozornosť cez asociácie.

Ok, potom áno, pokiaľ sa tá "URČITÁ pozornosť" zameriava špeciálnou technikou, môže ísť do nevedomia.
Ja som myslel pozornosť v tradičnom chápaní ako proces presunu periférnych informácii do centra vedomia. Tak ako som to demonštroval na to príklade čítania textu a rádia. Presúvanie pozornosť na rôzne podnety sa deje neustále.
No to zameriavanie "URČITEJ pozornosti" asi taká bežná každodenná záležitosť nie je, aspoň u väčšiny ľudí.

Neviem, či si to správne predstavujem ale v regreske pri vedomí sa materiál vyplavuje v podobe ako keď si spomeniem a predstavím, čo som robil včera o 8 ráno - obraz nie je taký jasný ako pri vnímaní a nestrácam kontakt s momentálnym časom a priestorom keď idem do minulosti? Čiže niečo ako bdelé snenie?
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 12:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Čiže niečo podobne ako Fredove volne asociácie, ktoré idú do biografickej úrovne nevedomia a Jungova riadená imaginácia ktorá rieši problém na symbolickej (kolektívnej) úrovni? Samozrejme, že každá technika ide do inej úrovne.

Keď je to tak, potom treba rozdeliť mentálne techniky na:

1. meditačné - snaha ovplyvniť filter a dosiahnuť zmenený stav vedomia. Pri mentálnych technikách veľmi náročné a dlhodobé úsilie - dlhé roky meditácie, kým sa dosiahne prvý krát zmenený stav vedomia.

2. asociačné / imaginačné techniky - zameranie určitej pozornosti na nevedomý materiál, ktorý sa vyplavuje vo forme predstáv ale nemajú za úlohu dosiahnuť zmenený stav vedomia.
Návrat hore
karellight

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 13:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
karellight Napísal:

No - řekl bych že se v regresi pracuje s prostupností filtru, cíleně se tato prostupnost zvětšuje - tudíž pozornost lze potom zaměřit i tam, kam ji běžně nezaměříš. Ale to je asi jasné..

já bych zůstal u rozlišení podvědomí a nevědomí

Můj názor je takový :

podvědomí (v mnou chápaném smyslu ) pracuje s informacemi, které jsme si sami prožili - uložili

nevědomí - beru jako nějakou kolektivní informační základnu, informace sdílené obdobně jako ve fenoménu 100 opic

samozřejmě informace z podvědomí a nevědomí se asi mohou růzmě mixovat - a pak se v tom vyznej Cool
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 14:09    Predmet: Odpovedať s citátom

karellight Napísal:
já bych zůstal u rozlišení podvědomí a nevědomí

Můj názor je takový :

podvědomí (v mnou chápaném smyslu ) pracuje s informacemi, které jsme si sami prožili - uložili

nevědomí - beru jako nějakou kolektivní informační základnu, informace sdílené obdobně jako ve fenoménu 100 opic

samozřejmě informace z podvědomí a nevědomí se asi mohou růzmě mixovat - a pak se v tom vyznej Cool

takže vlastne píšeme o tom istom Laughing, len iné názvoslovie (moje vychádza z Freuda, Junga, Grofa), díki za tvoje definície.

Podvedomie v tvojom chápaní ja označujem ako individuálne (biografické) nevedomie.
Nevedomie v tvojom chápaní ja označujem ako kolektívne nevedomie.
Oboje sú v mojom chápaní len rozdielne úrovne nevedomia, ktorých je podľa mna viac ako len tieto dve - napríklad ta mystická úroveň.
Návrat hore
karellight

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 14:55    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

Oboje sú v mojom chápaní len rozdielne úrovne nevedomia, ktorých je podľa mna viac ako len tieto dve - napríklad ta mystická úroveň.

popiš prosím, co pod tím chápeš..
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 15:25    Predmet: Odpovedať s citátom

No oblastí nevedomia je veľmi mnoho, Grof ich základne delí na:
1. biografické (individuálne) nevedomie - tak ako ho chápal Freud
2. perinatálnu oblasť nevedomia - 4 bazálne perinatálne matrice
3. transperonálnu oblasť

transpersonálna oblasť je veľmi široká - zážitky zo života predkov a zážitky minulých inkarnacii sú len jedny z mnohých úrovní transpersonálnej oblasti. V knihe Stanislava Grofa - Dobrodružství sebeobjevování nájdeš popis všetkých druhov (úrovni) transpersonálnych zážitkov s ktorými sa Grof za tie roky stretol, je ich okolo 40.
Návrat hore
karellight

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 15:40    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
No oblastí nevedomia je veľmi mnoho, Grof ich základne delí na:
1. biografické (individuálne) nevedomie - tak ako ho chápal Freud
2. perinatálnu oblasť nevedomia - 4 bazálne perinatálne matrice
3. transperonálnu oblasť

transpersonálna oblasť je veľmi široká - zážitky zo života predkov a zážitky minulých inkarnacii sú len jedny z mnohých úrovní transpersonálnej oblasti. V knihe Stanislava Grofa - Dobrodružství sebeobjevování nájdeš popis všetkých druhov (úrovni) transpersonálnych zážitkov s ktorými sa Grof za tie roky stretol, je ich okolo 40.

jo , jasně... donekonečna ...

co myslíš tím pojmem mystické nevědomí ?
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 17:26    Predmet: Odpovedať s citátom

karellight Napísal:
co myslíš tím pojmem mystické nevědomí ?

Tu sme si asi dobre nepozrozumeli. Ja som to myslel tak, že sú určité oblasti nevedomia, ku ktorým sa nedá pristupovať cez regresnú terapiu ale iba v mystických zmených stavoch vedomia.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, ... 18, 19, 20  Ďalší
Strana 2 z 20

Prejdi na: