Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Vědomí
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 18:34    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

Neviem, či si to správne predstavujem ale v regreske pri vedomí sa materiál vyplavuje v podobe ako keď si spomeniem a predstavím, čo som robil včera o 8 ráno - obraz nie je taký jasný ako pri vnímaní a nestrácam kontakt s momentálnym časom a priestorom keď idem do minulosti? Čiže niečo ako bdelé snenie?

No s prižmúrením oka ano. Asi nie bdelé snenie ale bdelé uvedmomovanie nevedomého.
Nepleťme tu snenie lebo snenie zadefinovať by sme potrebovali zase ďašiu tému.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 18:38    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

2. asociačné / imaginačné techniky - zameranie určitej pozornosti na nevedomý materiál, ktorý sa vyplavuje vo forme predstáv ale nemajú za úlohu dosiahnuť zmenený stav vedomia.

Tuto si protirečíš s predošlým.

loneman Napísal:

Zmenené stavy vedomia možno rozdeliť...
...(vedomie sa rozširuje na úkor nevedomia)

Či majú za úlohu alebo nemajú podľa Tvojich definícií, vždy ak sa rozšíri vedomie na úkor nevedomia dochádza k zmenenému stavu vedomia - či nie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 18:46    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

Tu sme si asi dobre nepozrozumeli. Ja som to myslel tak, že sú určité oblasti nevedomia, ku ktorým sa nedá pristupovať cez regresnú terapiu ale iba v mystických zmených stavoch vedomia.

Vedel by si toto tvrdenie aj viac obhájiť?

Príď si vyskúšať archetypálnu regresnú terapiu. Možno to potom uvidíš inak Wink

Neber regresku ako imagináciu, snenie a podobne. Kľudne ju ber ako mystickú cestu, hlavne ak sa za istých okolností robí na vzťahovej alebo archetypálnej úrovni.
Návrat hore
karellight

Založený: 07.10.2005

PríspevokZaslal: St Jan 10, 2007 19:46    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
karellight Napísal:
co myslíš tím pojmem mystické nevědomí ?

Tu sme si asi dobre nepozrozumeli. Ja som to myslel tak, že sú určité oblasti nevedomia, ku ktorým sa nedá pristupovať cez regresnú terapiu ale iba v mystických zmených stavoch vedomia.

pristupovať (tzn. probírat se jimi a částečně prožívat ) se v regresi nejspíš asi dá,

otázkou je zda se dají mystické stavy pomocí regrese navodit jako přímý 100% stav prožívání tady a teď, tu jsem na pochybách... ale kdo ví...

regrese - znamená přeci cesta zpět do toho co již bylo, jistě může regrese ale hodně o těchto stavech napovědět...
Návrat hore
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 10:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
loneman Napísal:

2. asociačné / imaginačné techniky - zameranie určitej pozornosti na nevedomý materiál, ktorý sa vyplavuje vo forme predstáv ale nemajú za úlohu dosiahnuť zmenený stav vedomia.

Tuto si protirečíš s predošlým.

loneman Napísal:

Zmenené stavy vedomia možno rozdeliť...
...(vedomie sa rozširuje na úkor nevedomia)

Či majú za úlohu alebo nemajú podľa Tvojich definícií, vždy ak sa rozšíri vedomie na úkor nevedomia dochádza k zmenenému stavu vedomia - či nie?

V prvom rade, tie moje tvrdenia sú nepodložené, tak ako som už pišal. Takže je dosť možné, že sa s nimi nedá všetko vysvetliť. No a druha vec je vzťah zmenených stavov vedomia a jazyka. Ono je to v skutočnosti nevysloviteľné, nepopísateľné naším jazykom, ktorý bol vyvinutý na popis konsenzuálnej reality v bežnom stave vedomia. Preto je mystická literatúra plná metafor, ktoré aj tak majú dosť ďaleko od konkrétneho zážitku.

Teraz k veci, rozšírenie vedomia chápem ako rozšírenie rozsahu. Vedomie má v bežnom stave určitý limitovaný rozsah. V jednom momente (tu a teraz) môže byť vo vedomí len limitované množstvo dát (podobne ako obmedzený rozsah operačnej pamäte PC). Pri rozširovaní vedomia sa zväčšuje tento rozsah až do nekonečných rozmerov (keby bolo vedomie produktom mozgu, asi by to nebolo možné). S postupným rozširovaním sa postupne rozplýva aj ego a tým postupne zaniká rozlišovanie medzi subjektom a objektom (dualizmus).

Regresnú terapiu pri vedomí asi chápem tak, že vedomie sa nerozširuje, rozsah zostáva rovnaký. Len so vedomia vstupujú pamäťové záznamy vo forme spomienok (vizuálna kvalita ako pri predstavách). To ale neznaná že sa rozširuje kapacita „RAMky“. Nemení sa rozsah ale obsah.

V rozšírenom vedomí (zmenenom stave vedomia), to neprežívam ako spomienku, ale ako momentálny vnem, možno by sa dalo povedať o paralelnej existencii. Súčasne prežívam dve reality – minulosť aj prítomnosť tu a teraz. Súčasne sa teraz tlačím pôrodnými kanálmi a súčasne ležím na posteli u terapeuta. Všetko sa deje to tu a teraz a obraz je čistý ako keď teraz pozeráš na monitor a čítaš môj príspevok (vizuálna kvalita ako pri vnímaní). Neviem ako to asi inak popísať.

Naposledy upravil Loneman dňa Št Jan 11, 2007 11:46, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Loneman

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 10:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
loneman Napísal:

Vedel by si toto tvrdenie aj viac obhájiť?

Príď si vyskúšať archetypálnu regresnú terapiu. Možno to potom uvidíš inak Wink

Neber regresku ako imagináciu, snenie a podobne. Kľudne ju ber ako mystickú cestu, hlavne ak sa za istých okolností robí na vzťahovej alebo archetypálnej úrovni.

Je to o zážitku. Pri bežnom stave vedomia nemá šancu človek prežiť niektoré zážitky. Ako prežije tu a teraz zánik ega, splynutie v metakozmickej prázdnote, splynutie s celým vesmírom, splynutie s Bohom? Už len tie pomenovania sú nevýstižné a snažia sa pomenovať nepomenovateľné. Dá sa to pochopiť len v zmenenom stavce vedomia.
Ja nehovorím, že pri regreske sa človek nedostane k niektorým cenným poznatkom aj z oblasti duchovna. Ale asi to nebudú "100% tu a teraz to zažívam" zážitky.
Návrat hore
karellight

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 11:20    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

Teraz k veci, rozšírenie vedomia chápem ako rozšírenie rozsahu. Vedomie má v bežnom stave určitý limitovaný rozsah. V jednom momente (tu a teraz) môže byť vo vedomí len limitované množstvo dát (podobne ako obmedzený rozsah operačnej pamäte PC). Pri rozširovaní vedomia sa zväčšuje tento rozsah až do nekonečných rozmerov (keby bolo vedomie produktom mozgu, asi by to nebolo možné). S postupným rozširovaním sa postupne rozplýva aj ego a tým postupne zaniká rozlišovanie medzi subjektom a objektom (dualizmus).

Regresnú terapiu pri vedomí asi chápem tak, že vedomie sa nerozširuje, rozsah zostáva rovnaký. Len so vedomia vstupujú pamäťové záznamy vo forme spomienok (vizuálna kvalita ako pri predstavách). To ale neznaná že sa rozširuje kapacita „RAMky“. Nemení sa rozsah ale obsah.

já říkám jo
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 12:19    Predmet: Odpovedať s citátom

karellight Napísal:
loneman Napísal:

já říkám jo

já říkám jo i ne.

Záleží na terapetovi, klientovi a technike.

Raz som si prechádzal prebodnutie šípom zozadu. Pri asi treťom prechádzaní ma z môjho miesta odhodilo viac ako meter zo stoličky ( popierajúc fyzikálne zákony ). Vôbec nebolo dôležité prebodnutie. Prežil som smrť v niekoľkých sekundách - ťažko to popisovať čo všetko som tam zažil. Tu a teraz prišla minulosť ku mne a oslovila - dotkla..., nie ja k nej. Dovolím si povedať, že išlo o zmenený stav vedomia, ako si ho zadefinoval. A to píšem o základnej technike - vo vzťahovke a archetypálne sa dejú mystické zážitky skoro zakaždým. Napríklad riešenie vzťahu s Bohom(keď už si ho Loneman spomínal) - veľmi zaujímavé - nie vybavovanie - zažívanie.
Lomenan, len zopakujem - treba vyskúšať - prax a a prípadne čo to naštudovať - momentálne myslím ale nie cez literatúru( tá z tejto oblasti regresky ešte nie je - všetko o čom píšem sa deje hlavne ústne ).

Regreska v istých technikách a v istých riešeniach problémov nie je len o vybavovaní a už vôbec nie o spomínaní.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 12:21    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

V prvom rade, tie moje tvrdenia sú nepodložené, tak ako som už pišal. Takže je dosť možné, že sa s nimi nedá všetko vysvetliť. No a druha vec je vzťah zmenených stavov vedomia a jazyka. Ono je to v skutočnosti nevysloviteľné, nepopísateľné naším jazykom, ktorý bol vyvinutý na popis konsenzuálnej reality v bežnom stave vedomia. Preto je mystická literatúra plná metafor, ktoré aj tak majú dosť ďaleko od konkrétneho zážitku.

Rozumiem, ale ak niečo zadefinuješ, nemalo by si to protirečiť. Čo je mystika môžeme rozoberať ďalej. Teraz sme sa ale bavili o vedomí a jeho zmenenom stave.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 12:29    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

V rozšírenom vedomí (zmenenom stave vedomia), to neprežívam ako spomienku, ale ako momentálny vnem, možno by sa dalo povedať o paralelnej existencii. Súčasne prežívam dve reality – minulosť aj prítomnosť tu a teraz. Súčasne sa teraz tlačím pôrodnými kanálmi a súčasne ležím na posteli u terapeuta. Všetko sa deje to tu a teraz a obraz je čistý ako keď teraz pozeráš na monitor a čítaš môj príspevok (vizuálna kvalita ako pri vnímaní). Neviem ako to asi inak popísať.

Poviem to ešte inak. V regreske ide o vybavovanie minulosti a ako píšeš vedomie sa akoby preskladáva, aby prišlo k žiadanému efektu abreakcie. Pri niektorých problémoch ale nevystačíme s preskladaním - je potrebné rozšírenie. Napríklad psychospirituálna kríza, kde niektoré regresné techniky vôbec nedoporučujem používať. Niektoré techniky regresky a terapeutické prístupy umožnujú toto rozšírenie vedomia. Všetko pri vedomí - riadeným rozhovorom. Wink
Návrat hore
karellight

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 12:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Poviem to ešte inak. V regreske ide o vybavovanie minulosti a ako píšeš vedomie sa akoby preskladáva, aby prišlo k žiadanému efektu abreakcie. Pri niektorých problémoch ale nevystačíme s preskladaním - je potrebné rozšírenie. Napríklad psychospirituálna kríza, kde niektoré regresné techniky vôbec nedoporučujem používať. Niektoré techniky regresky a terapeutické prístupy umožnujú toto rozšírenie vedomia. Všetko pri vedomí - riadeným rozhovorom. Wink

uniká mi smysl tohoto odstavce... asi bych potřeboval rozšířit svoje změněné vědomí aby se mi preskladalo
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 14:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Uf, tak už som z toho oný Shocked . Jasné že sú aj mentálne techniky rozširovania vedomia v tom zmyslel ako to ja chápem. Takéto regresné techniky naozaj indukujú zmenený stav vedomia. Len sa mi zdá protirečiví tvrdenie, že pri bežnom stave vedomia (čo Patrik nazýva pri vedomí) zažívam zmenený stav vedomia. Nejak tomu nerozumiem, alebo si to zle vysvetľujem. Inak bolo by dobre dať hlavy do kopy a nejako to uceliť. Môj pohľad je obmedzený osobnou skúsenosťou a načítanou literatúrou. Veľmi rád privítam aj váš pohľad, obmenu mojich domnienok.

Dodatok: Ja to chápem tak, že buď regresná technika pracuje v bežnom stave vedomia (to Patrikové pri vedomí) alebo v zmenenom stave vedomia. Podľa mňa pri vedomí je človek stále, či je to sen, bdenie, holotropko ale aj v kóme, len je to vždy iný stav vedomia v porovnaní s bežným. Zmenený stav vedomia = iný ako bežná každodenná bdelosť.

Naposledy upravil Loneman dňa Št Jan 11, 2007 14:59, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
karellight

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 14:51    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Uf, tak už som z toho oný Shocked . Jasné že sú aj mentálne techniky rozširovania vedomia v tom zmyslel ako to ja chápem. Takéto regresné techniky naozaj indukujú zmenený stav vedomia. Len sa mi zdá protirečiví tvrdenie, že pri bežnom stave vedomia (čo Patrik nazýva pri vedomí) zažívam zmenený stav vedomia. Nejak tomu nerozumiem, alebo si to zle vysvetľujem. Inak bolo by dobre dať hlavy do kopy a nejako to uceliť. Môj pohľad je obmedzený osobnou skúsenosťou a načítanou literatúrou. Veľmi rád privítam aj váš pohľad, obmenu mojich domnienok.

zajdi si na regresi - a poznáš nepoznané Cool Laughing

ve zkratce: 2 dimenze zaráz - jako bys byl v bublině někde v Egyptě a současně v křesle
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 15:05    Predmet: Odpovedať s citátom

karellight Napísal:
ve zkratce: 2 dimenze zaráz - jako bys byl v bublině někde v Egyptě a současně v křesle

To zodpovedá zmenenému stavu vedomia v mojom chápaní. Takto to funguje aj pri holotropku. Takže mám to brať tak, že jedno je zmenený stav vedomia navodený mentálnou technikou a druhé telesnou (dýchaním)?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Jan 11, 2007 15:16    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

To zodpovedá zmenenému stavu vedomia v mojom chápaní. Takto to funguje aj pri holotropku. Takže mám to brať tak, že jedno je zmenený stav vedomia navodený mentálnou technikou a druhé telesnou (dýchaním)?

Presne tak. Dostali sme sa k tomu, čo som písal na začiatku. Smile Mentálne - telesné.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Ďalší
Strana 3 z 20

Prejdi na: