Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

PRIENIK = hľadajte to, čo majú terapie spoločné ...
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: So Jan 07, 2006 17:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Gori, zabudol si na moju obľúbenú POP-ku: tá sa javí ako prienik. V rámci jej štúdia sú študenti odkazovaní na študovanie množstva smerov a škôl psychoterapie, od Junga, cez Reicha, Lowena (Bioenergetika), Feldenkraisa, NLP, tanečno-pohybové terapie rôznych autorov, a okrem toho bojové umenia, budhizmus atď. Teda, študenti POP by mali byť aspoň oboznámení s literatúrou uvedených smerov a mať praktickú skúsenosť v niektorých z nich.

K NLP: práve POP svojim spôsobom overila postuláty NLP v praxi a zakomponovala ich do svojej terapeutickej praxe...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gorimir

Založený: 25.05.2005

PríspevokZaslal: So Jan 07, 2006 21:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar, nezabudol, ak Ti mám pravdu povedať, nespomenul som POP-ku úplne zámerne, keďže viem, že Ty si v nej "doma" a chcel som Ťa takto okľukou vyprovokovať k reakcii, Very Happy

Hej, POP sa mi vidí ako pomerne podarená syntéza toho, čo bolo v psychoterapii objavené, no moc sa k nej nemôžem vyjadrovať, lebo až na dve útle Mindellove knižky, ktoré som kedysi prečítal, o POPke neviem skoro nyšt. Teda myslím nyšt relevantné - ako funguje v reále, v praxi.

Inak, ten vzťah NLP a POP, to mi je novinka, pošleš o tom pls niečo viac? Ja som sa teda s NLP stretol len na Matfyze na hodinách s doc. Ivanom Kupkom, zdalo sa mi to ako celkom vtipná vec, ale podrobnejšie som sa tým nezaoberal...
Návrat hore
gorimir

PríspevokZaslal: So Jan 07, 2006 21:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Ja myslím, že hrá rolu (...) aj to, že na čele psychoterapíí sú často vodcovia ( kohúti ), ktorí veľmi "neznesú" iných kohútov v kurníku. Laughing

Ale poznám jedného antropológa, ktorý by sa na hľadanie prienikov celkom hodil. Wink Gori?

toto je podľa mňa jedným z prvkov - možno jedným zo základných kameňov - toho sektárstva... Začal to už môj inak celkom obľúbený ujo Sigi Freud.

Paťo, hej? A kyho antropológa poznáš, čo by sa do toho púšťal? Laughing
Návrat hore
gorimir

PríspevokZaslal: Ne Jan 08, 2006 3:13    Predmet: Odpovedať s citátom

gorimir Napísal:

Akože Patrik, mne sa fakt zdá, že by to bola zaujímavá práca, užitočná z viacerých strán:

1. Ako zistili už Grinder a Bandler (tvorcovia NLP), je dosť podstatný rozdiel medzi tým, čo jednotliví psychoterapeuti robia a tým, čo píšu, že robia. Ibaže na toto sa dá pozerať z mnohých strán; G. a B. sa pozerali na komunikačné postupy, ale nie som si istý, že by sa tam nedalo ísť ešte ďalej. Spravidla sa dá vždy.

2. Psychoterapeuti si vytvárajú medzi sebou niečo ako vlastnú kultúru s určitými poznatkami, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu a ktoré spravidla nie sú len v knihách, ktoré píšu. Tieto poznatky a predstavy o človeku, hodnoty (nech mi nikto nehovorí, že psychoterapia je hodnotovo neutrálna - hneď uvediem príklad z praxe, Very Happy ), komunikačné postupy sa odovzdávajú predovšetkým v procese, ktorý sa nazýva "psychoterapeutický výcvik". Zmyslom výcviku - z antropologického, nie psychologického uhla pohľadu - je sprostredkovať túto kultúru záujemcovi, v podstate ho do nej "zasvätiť" podobne, ako tradičné spoločenstvá iniciovali dospievajúcich.

3. Každá psychoterapia vychádza z určitého, spravidla od školy ku škole iného poňatia človeka, predstáv o príčinách psychických problémov a porúch apod. Tieto predstavy sú na jednej strane opísané v knihách a odborných článkoch, na druhej strane, čítaním kníh sa ešte nikto psychoterapeutom nestal; otázka je, ako sa vlastne tvorí terapeutické poznanie? Čo presne znamená, že pani AB je skvelá terapeutka a pán XY je lempl, ktorý robí psychoterapeutom akurát tak hanbu?

4. Psychoterapia, ako každá iná oblasť ľudského poznania, má dejiny. A tie nezačali Freudom, ani Charcotom. A ani Mesmerom a Baker-Eddyovou, ako by nám rád vsugeroval Stefan Zweig. Stačí, keď spomeniem, že Sigi Freud so svojou technikou voľných asociácií stojí - či už priamo, alebo sprostredkovane - na vynikajúcom stredovekom kabalistovi Abulafiovi. Akurát Abulafia tú oblasť, ktorá sa poznáva pomocou voľných asociácií, nenazýval nevedomie, ale "boží svet". Na druhej strane, zaujímavé a pre nášho čitateľa neobjavené sú myšlienky neskoroantických a stredovekých mníchov, pravoslávnych starcov apod. - z nich je pre neskorší vývoj psychoterapie zaujímavý napríklad Sv. Evagrios Ponticos, Sv. Gregor Palamas a ďalší...

5. Psychoterapia, ako ju poznáme dnes, je do veľkej miery produktom západnej mestskej kultúry (napriek tomu, že si berie inšpiráciu a niektoré nástroje z mimoeurópskych kultúr). Ale čo robiť, keď za terapeutom príde človek, ktorého mentálna výbava bude proste iná? Ktorý vyrástol v inom kultúrnom prostredí? Inak interpretuje svoje zážitky, sny apod.?

No a mohlo by sa pokračovať... Tak sa mi vidí, že len týchto 5 bodov by vystačilo ako námet na 5 rôznych kníh...
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ne Jan 08, 2006 9:54    Predmet: Odpovedať s citátom

gorimir Napísal:
gorimir Napísal:

Akože Patrik, mne sa fakt zdá, že by to bola zaujímavá práca, užitočná z viacerých strán:

Aj mne sa to tak vidí - zaujímavá a užitočná - a Ty si na to ako stvorený.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Quasar

PríspevokZaslal: Po Jan 09, 2006 7:38    Predmet: Odpovedať s citátom

gorimir Napísal:
5. Psychoterapia, ako ju poznáme dnes, je do veľkej miery produktom západnej mestskej kultúry (napriek tomu, že si berie inšpiráciu a niektoré nástroje z mimoeurópskych kultúr). Ale čo robiť, keď za terapeutom príde človek, ktorého mentálna výbava bude proste iná? Ktorý vyrástol v inom kultúrnom prostredí? Inak interpretuje svoje zážitky, sny apod.?

Gori, najprv odpoviem k tomuto: Nuž (sorry, teraz to bude vyznievať ako ospevovanie mojej favoritky ), práve Mindell ide v POP-ke tým smerom, že rozširuje pole pôsobnosti terapie aj pre tých, čo nepatria do skupiny "bielych s bielymi goliermi". POP-ka je preto nielen terapia, ale aj sociálny aktivizmus - tomu sa venuje vo svojej odnoži, zvanej worldwork (práca vo svete). Mindell organizuje svoje semináre a tvorivé dielne tak, aby na ne mali prístup aj ľudia z ekonomicky znevýhodnených skupín a krajín (poskytuje rôzne štipendiá a možnosť účasti zdarma za pomoc pri organizácii) - tak som sa dostal na jeho seminár Worldwork 1992 vo švajčiarskom Stoose aj ja, úplne zdarma.
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: Po Jan 09, 2006 11:59    Predmet: Odpovedať s citátom

gorimir Napísal:
Inak, ten vzťah NLP a POP, to mi je novinka, pošleš o tom pls niečo viac? Ja som sa teda s NLP stretol len na Matfyze na hodinách s doc. Ivanom Kupkom, zdalo sa mi to ako celkom vtipná vec, ale podrobnejšie som sa tým nezaoberal...

No, POP-ka pracuje s tzv. 6 komunikačnými kanálmi, z ktorých zrakový, sluchový, proprioceptívny (kanál cítenia) a kinestetický korešpondujú s prvými tromi kanálmi VAKOG systému v NLP. Hoci POP takisto sleduje smer pohľadu očí na identifikáciu toho, v ktorom z kanálov sa klient momentálne "nachádza", rozdiel je napr. v tom, že POP nezaujíma to, či smeruje pohľad vpravo alebo vľavo, dôležitý je len smer.

Inak, POP-ka nie je úplne nejakou eklektikou či púhou syntézou, hoci práca POP terapeuta môže v rôznych okamihoch pripomínať prácu terapeutov iných smerov a škôl.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: So Jan 14, 2006 9:38    Predmet: Odpovedať s citátom

gorimir Napísal:

Gorimir – myslím, že nápad jedného človeka ktorý sa z nadhľadu pozerá na všetky psychoterapie je zaujímavý – niečo mi pritom napadlo. Čo by si povedal na vypreparovanie podstát jednotlivých terapií za účelom podania týchto informácií laikom, s istým účelom viď ďalej. Jednak by sa psychoterapia priblížila ľuďom ( asi sa zhodneme, že je dosť nepoznaná a s mnohými predsudkami ), potom by tento pohľad mohol byť zameraný na takú „autoterapiu“, kde by si ľudia prečítali, ako by niektoré problémy mohli zvládnuť sami a ako – také jednoduché techniky.
Malý príklad : Regres – čo je potrebné znova a znova prežívať z minulosti len v iných prejavoch? Gestalt – ktoré celky sú už ukončené a ktoré nie? Dynamika – čo k nám v prenose prichádza a v akých súvislostiach? Homeopatia – podobné riešime podobným atď..

Inak tých 5 bodov je tiež zaujímavých - tak na skúmanie na celý život. Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
gorimir

PríspevokZaslal: So Jan 14, 2006 11:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Inak tých 5 bodov je tiež zaujímavých - tak na skúmanie na celý život. Laughing

Hej, hovoril som, že každý z tých bodov je tak na jednu samostatnú knihu... Minimálne. Holt, ja som síce kultúrny a historický antropológ s "tajnou láskou" psychológiou, ale moja špecialitka je Balkán a stredovek (plus mínus, takže aj koniec antiky, čiže helénizmus). Takže ja sa asi najskôr budem pomaličky hrabkať v tej gréckej, byzantskej a islamskej pra-psychoterapii spojenej s filozofickou a teologickou antropológiou a praktickou (najmä pravoslávnou a islamskou) spiritualitou. Už toto je robota na pár desiatok rokov.

Taká nejaká popularizačná práca o psychoterapii by isto stála za reč, ale... Jednak poznáš môj štýl písania a vieš, že nie je priveľmi "populárny", dvak, som trochu skeptický voči "samoliečbe"... Skôr by som to, keď už, viedol smerom k teóriou inšpirovanej praktickej psychohygiene. A "trik", praktická otázka, vedel by si na to pozháňať vydavateľa a nejaký grant, ktorý by to zatiahol? Neviem-neviem, či by to bol ziskový produkt... Ak by sa teda nešlo až na úroveň vulgarizácie, čiže neúnosného zjednodušovania...

Hm, možnože to teraz vyzerá ako vykrúcanie sa, ale skôr ide o také "hlasné" rozmýšľanie a upresňovanie... No ale idem do obchodu, možno mi na čerstvom vzduchu napadne niečo zmysluplné.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: So Jan 14, 2006 11:42    Predmet: Odpovedať s citátom

gorimir Napísal:
.. som trochu skeptický voči "samoliečbe"... Skôr by som to, keď už, viedol smerom k teóriou inšpirovanej praktickej psychohygiene.

Presne tú psychohygienu som mal na mysli. Wink "Samoliečba", myslím, bola na programe koncom minulého storočia, keď prichádzali nové smery a tak. Teraz by sa to už mohlo posunúť do pripravenosti a pripravovanosti, nie keď už niečo bolí.
Návrat hore
gorimir

PríspevokZaslal: Ne Jan 15, 2006 5:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Presne tú psychohygienu som mal na mysli. Wink "Samoliečba", myslím, bola na programe koncom minulého storočia, keď prichádzali nové smery a tak. Teraz by sa to už mohlo posunúť do pripravenosti a pripravovanosti, nie keď už niečo bolí.

Akože to je všetko OK, akurát mi tam vôbec nie je jasné, ako v takejto úlohe uplatniť jednotlivé metodologické prístupy v psychoterapii. Povedzme ten prenos/protiprenos spravidla nastáva za dosť špecifických podmienok a z nepsychológov s tým majú do činenia skôr moji študáci - adepti etnografie, aj to nie všetci. A pre nich to má zmysel písať, dokonca pre nich má zmysel pripraviť celé skriptá a kurz na jeden semester, v ktorom by boli obsiahnuté praktické cvičenia, ako s prenosom a protiprenosom narábať.

A vôbec, celá psychodynamika je dosť efemérna vec, ktorá sa dosť ťažko vopchá do pár strán, nedajboh techník... (OK, samozrejme, voľné asociácie, aktívnu imagináciu a prácu so snami každý "mainstream-ezoterik" dôverne pozná; otázka je, čo s tým - a tá je v psychodynamike najdôležitejšia.) Rozmýšľam, čo by malo zmysel špeciálne zo psychodynamiky: prenos? Obranné mechanizmy? Potom človek nevyhnutne musí vysvetľovať povahu objektových vzťahov - a už sme v "neprípustnej" teórii. Možno oidipovský komplex, resp. oidip. situáciu. Alebo - adlerovsky chápanú dynamiku - vôľu k moci. Ale problém je, že vždy je to len čriepok.

Ak by som to ja mal písať, tak by som to robil celkom inak. Formou rozprávania príbehov. Ani nie suchých kazuistík. Fakt to chce skôr poviedku, živý príbeh. A nie príbeh "o terapeutických smeroch", ale o ľuďoch v terapii. Niečo podobné, ako píše Irvin Yalom, ale inak (nemá zmysel opičiť sa po ňom, robí to výborne, ale Yalom je Yalom, Balint je Balint a Mentel je Mentel.) Mám dačo v predstave, uvidíme, čo z toho vylezie...
Návrat hore
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Št Jan 26, 2006 8:28    Predmet: rôzne metódy terapie Odpovedať s citátom

no, ľudia toto je fakt dobrý rozhovor, Smile ,

mala možnosť niekoľko rokov pracovať v psychoterapeutickej nemocnici, kam prichádzalo mnoho roznych pacientov-klientov, a bolo tam viacero terapeutov, vyškolených v rôznych psychoterapiách (psychodynamika, hypnoza, pohybová koncentratívna, traspersonálna, relaxačné metody, aj semináre popky...možno aj iné).

a v takomto prostredí ja podstatné to, že klienti si terapeutov nevyhľadávali podľa toho, akou metodou pracuje, ale aký je to ten terapeut Človek. Z pacientských kuloárov sme sa o tom často dozvedali, a mali sme tak často milú spätnú väzbu.

takže bolo by možno zamerať sa v tej gorimírovej štúdii aj na to ako terapeutický štýl formuje a ovplyvňuje človeka, ktorý v terapeutovi žije?
Návrat hore
gorimir

PríspevokZaslal: St Feb 01, 2006 4:52    Predmet: Re: rôzne metódy terapie Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
... a v takomto prostredí ja podstatné to, že klienti si terapeutov nevyhľadávali podľa toho, akou metodou pracuje, ale aký je to ten terapeut Človek. Z pacientských kuloárov sme sa o tom často dozvedali, a mali sme tak často milú spätnú väzbu.

takže bolo by možno zamerať sa v tej gorimírovej štúdii aj na to ako terapeutický štýl formuje a ovplyvňuje človeka, ktorý v terapeutovi žije?

Denisko,
(v spisovnej slovenčine mi dosť chýba vokatív, tak si ho požičiavam z češtiny)
...aký je ten terapeut Človek. To je pekné vyjadrenie, ktoré je snáď intuitívne jasné, ale čo to presne znamená vzhľadom na terapeutickú prácu? No nejde ani tak o to, vymenovať 30 vlastností (empatický, všímavý, sebaistý, čestný, bystrý/pohotový, dobrý herec, ...) - lebo napokon by z toho vyšla taká nejaká charakteristika, ktorú spĺňa azda len papierový ideál v knižke.

Opäť mi prichádza na um pán Irvin Yalom a jeho príbehy. Myslím, že "príbeh terapie" je dobrým spôsobom, ako priblížiť osobnosť terapeuta ako človeka - a zároveň ukázať, ako sa jeho osobné vlastnosti uplatňujú v terapii. Je to lepšie ako nejaké schematické vymenovanie vlastností. Chýba tomu síce vedecká všeobecnosť, ale na tú je podľa mňa v tomto momente ešte skoro.

A to, ako terapeutický štýl ovplyvňuje človeka? Hm... tak to vidím skôr na rad humoristických poviedok... freudovské "kamenné tváre", jungiáni ovešaní starovekými náboženskými symbolmi a "baliacimi" už aspoň tridsiatu frajerku, ironický úškrn a zdanlivo nepriestrelné argumenty KBT-čkarov, šamanské hrkálky POP-károv, transpersonalisti uletení medzi nebom a zemou, Very Happy
(čo nájdeme na regresných terapeutov a geštaltistov? Very Happy )
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Ďalšie psychoterapie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

Prejdi na: