Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

spánok

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
peťoBB

Založený: 25.01.2010

PríspevokZaslal: Št Aug 02, 2012 9:09    Predmet: spánok Odpovedať s citátom

....vysvetlíte mi prosím, ako je to možné?....pamätám si to už dávnejšie často, keď som s niekým v posteli spal, že som nebol sám, som sa nevyspal tak dobre...ako keď spím sám....nedokážem sa držať pri zaspávaní ani za ruku viac ako pár minút...veľmi ma to ruší....takto som fungoval a dalo sa to vydržať...

...posledný mesiac sa to ale zhoršilo a už sa mi nedá v posteli s manželkou spať....teraz bola na návšteve moja mamina a to isté...takže nejde o to pri kom spím....veľmi ma to ruší...ako keby ma rušil dáky iný vysielač....musím potom ísť spať do druhej izby a potom zaspím....trápi ma to, kedže s manželkou sa máme radi, ale proste sa nevyspím....je to normálne?....

...môže z toho vyplývať aj niečo iné v bežnom živote?-...ďakujem pekne za objasnenie....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marcel

Založený: 10.06.2007

PríspevokZaslal: Št Aug 02, 2012 10:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Normálne to asi nebude, keď Ťa to trápi a píšeš o tom ako o svojom probléme.
peťoBB Napísal:
Ako je to možné?

Nejaký Tvoj prijímač je citlivý na iný vysielač/ vysielače. Treba iba zistiť prečo je to tak, prípadne uvoľniť emócie s tým spojené.
Ak to nevieš urobiť sám, zájdi za nejakým odborníkom.

peťoBB Napísal:
...môže z toho vyplývať aj niečo iné v bežnom živote?

Môže aj nemusí, ťažko teraz povedať. Viac súvislostí by mohla odhaliť terapia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Daša Šmikniarová

Založený: 01.05.2009

PríspevokZaslal: Št Aug 02, 2012 19:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj peťoBB,
pýtaš sa ako je to možné a či je to normálne. Spomenula som si na môjho učiteľa RT Patrika Bálinta, resp. na jeho slová, ktoré mi zostali v pamäti : "Normálne a možné je všetko čo sa deje!" To je práve ten prvý krok, prijatie a uvedomenie si, čo riešim, čo žijem, kde a ako to cítim, ako sa to v mojom živote prejavuje, čo mi to spôsobuje. Postaviť sa celej situácii čelom. Aj v regresnej terapii to môžeš posunúť k riešeniu, prísť na "koreň" veci a celé si to objasniť. Nie náhodou si na tomto fóre Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marcel

PríspevokZaslal: Št Aug 02, 2012 21:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Daša Šmikniarová Napísal:
"Normálne a možné je všetko čo sa deje!"

S výrokom: “normálne je všetko čo sa deje” nesúhlasím.
Je ochorenie tela, alebo psychiky normálne?
Ochorenie môže byť pochopiteľné (!), alebo prirodzeným vyústením (!), lebo vzniklo za určitých okolností a po ich objasnení je ochorenie istým spôsobom “normálnym” prejavom, no podľa mňa to nie je normálne v zmysle, že je to ideálny stav pre prežitie človeka – teda, že ochorenie je normálnou súčasťou človeka.

Ak by sme povedali, že ochorenie tela a psychiky sa deje a je aj normálne, bolo by to proti prvému axiómu na ktorom je postavená celá regresná terapia.
Len pre pripomenutie, ten axióm je nastavenie človeka aby prežil a na akékoľvek ohrozenie jeho prežitia reaguje bolesťou – psychickou, alebo fyzickou.

Ak by bola bolesť normálnou súčasťou človeka, ľudstvo by neprežilo. Iba vďaka tomu, že bolesť nie je pre človeka normálna, človek môže prežiť.

PeťoBB zažíva podľa všetkého trápenie s jeho problémom, zažíva psychickú bolesť a tá podľa mňa nie je normálna pre jeho prežitie.

Je to trochu aj o slovíčkach a definíciách: normálny, prirodzený, ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Po Aug 06, 2012 18:23    Predmet: Odpovedať s citátom

PetoBB, čo sa Ti deje zrejme pre Teba normálne nie je. Inak by si nedával túto otázku. V zmysle toho, čo píše Dáška, to normálne je. Deje sa Ti niečo, čo na niečo ukazuje. Ak zistíš, čo Ti to chce ukázať, stane sa to normálnym. Možno s prejavom toho, že už to nebude alebo si to prestaneš všímať ako nenormálne.
Môžeš byť citlivejší na druhých ľudí.
Môžeš byť necitlivý k druhým cez deň a v noci sa deje opak.
Môžeš mať obdobie, kde potrebuješ byť sám atelo Ti to v noci ukazuje viac.
Môžeš u druhých cítiť niečo, čo oni majú, ale Ty nie a vyrušuje Ťa to.
Môžeš...
Môžeš...

Marcel Napísal:

Ak by sme povedali, že ochorenie tela a psychiky sa deje a je aj normálne, bolo by to proti prvému axiómu na ktorom je postavená celá regresná terapia.
Len pre pripomenutie, ten axióm je nastavenie človeka aby prežil a na akékoľvek ohrozenie jeho prežitia reaguje bolesťou – psychickou, alebo fyzickou.

Ak by bola bolesť normálnou súčasťou človeka, ľudstvo by neprežilo. Iba vďaka tomu, že bolesť nie je pre človeka normálna, človek môže prežiť.

Marcel trochu si dovolím Ťa poupraviť.
Na každé ohrozenie reaguje psychika zúženým stavom vedomia. Nie bolesťou. Ak by to bolo ako píšeš, tak by sme neprežili ani sekundu! To, že niekedy je súčasťou ohrozenia aj bolesť je dané len prežívaním. Niekedy tam bolesť je a inokedy nie. Môžeme byť ohrozený bez bolesti.

Jeden axióm regresnej terapie znie "na každú psychickú či fyzickú bolesť raguje psychika zúženým stavom vedomia a je to pre ňu ohrozenie prežívania"! Nie naopak!

Čo sa týka normálnosti dá sa na to pozrieť z rôznych strán. Dám jednu stranu:
Ak by bola bolesť normálnou súčasťou človeka, tak by človek prežíval omnoho prirodzenejšie a šťastnejšie. Keďže tomu tak ale ešte nie je, neprežívame toľko radosti. Ak prežívame bolesť, to nás ohrozuje na prežití, ale že to nie je normálne je len Tvoj predpoklad. Ako keby si povedal, ohrozenie nie je normálne. Ak by si toto napríklad povedal svojej imunite, myslíš, že by bola tak v strehu? Ohrozovanie na prežití je úplne normálne na našej Zemi(príroda, počasie, sociálne väzby...) - len to niekedy cítime ako diskonfort alebo čokoľvek iné a hodnotíme ako nenormálne.
Nemusíme reagovať vždy len na nenormálne veci. Môžeme ragovať aj na normálne. Len ide o to, ako sa na to pozrieme. Wink

Všetko, čo sa deje je normálne, len naše hodnotenia to posúvajú do abnormality. Wink
Veta "Všetko čo sa deje je normálne" vychádza z poznania, že prítomnosť je normálna. Prítomný okamih sám určuje normu. Len náš pohľad na prítomnbosť už nemusí byť normálny. Táto veta vychádza práve z poznania regresnej terapie a opiera sa o všetky jej axiómy.

Takže pre niekoho môže byť normálne, že sa vyspí lepšie sám a s niekým iným horšie a je to normálnou súčasťou jeho života, asi preto, lebo vie prečo to tak je alebo nad tým vôbec nepremýšľa.
Návrat hore
Marcel

PríspevokZaslal: Po Aug 06, 2012 21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik, tak diskutujme :-)

“Jedným z najdôležitejších cieľov človeka je prežiť.” Myslím, že na tom sa zhodneme obaja.
Tvrdil som, že “pri ohrození života človeka vniká bolesť”. Tvrdí to aj Andrej Dragomirecký vo svojej Teórii osobnosti (2005), pri definície “bolesti”. Podľa Teba to nie je pravda?

Nepovedal som, ale súhlasím s Tebou, že pri ohrození života vzniká zúžené vedomie.
Ale (!) podľa mňa, aj Teórie osobnosti (strana 53.) je zúžené vedomie reakciou na bolesť,
ale viem si predstaviť situáciu potencionálneho ohrozenia života, následne zúženého vedomia, keď človek vďaka zúženému vedomiu odvráti priame ohrozenie jeho života a k bolesti nedôjde.

Tu som použil termíny:
“potencionálne ohrozenie života” - šoférujem auto, dostanem šmik, hrozí že havarujem, zúži sa mi vedomie, situáciu zvládnem a auto na ceste vyrovnám
“priame ohrozenie života” - to isté až na to, že situáciu nezvládnem, havarujem a môj život je už priamo ohrozený

Neviem si predstaviť situáciu priameho ohrozenia života, keď dôjde ku zúženiu vedomia, ale nedôjde k pociťovaniu bolesti (nerátam hypnózou zúžené vedomie pri operácii človeka aby necítil bolesť a podobne).
Patrik, daj príklad prosím ak si za tým stojíš.

Čo sa týka normálnosti, dám ďalší pohľad:
Viem si predstaviť, že vďaka neaberovanému správaniu a zúženému vedomiu v situáciách ohrozujúcich naše prežitie sa dostaneme “iba” do situácie “potencionálneho ohrozenia života”, bez vzniku bolesti.
Viem, je to trochu sci-fi Very Happy V takom prípade by k “priamemu ohrozeniu života” ani nedošlo.
Vtedy vidím “bolesť” ako nenormálnu v živote človeka, v zmysle, že by tam nebolo pre ňu miesto.

Btw, akceptujem aj Tvoju stranu pohľadu.
Na margo vety "Všetko čo sa deje je normálne" – súhlasím s Tvojou interpretáciou, no zároveň si stojím za tým, čo som napísal vyššie.

Ako som už napísal vyššie je to o slovíčkach a ich interpretácii.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Aug 07, 2012 21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcel Napísal:
Tvrdil som, že “pri ohrození života človeka vniká bolesť”. Tvrdí to aj Andrej Dragomirecký vo svojej Teórii osobnosti (2005), pri definície “bolesti”. Podľa Teba to nie je pravda?

Nie pri ohrození prežitia vzniká bolesť, ale pri bolesti vzniká ohrozenie prežitia. Wink Bolesť je jeden z vplyvov na ohrozenie prežitia. Nesúhlasím s tým, že výsledkom ohrozenia prežitia musí byť zákonite bolesť. Niekedy to tak je niekedy nie.
Neexistuje potencionálne ohrozenie a ohrozenie. Buď Ťa niečo ohrozí alebo neohrozí!

Aby to bolo ale jasné, dám príklady kedy dôjde k jasnému ohrozeniu nie ako píšeš k potencionálnemu a k bolesti nedôjde.
Napríklad ohrozenie prežitia pri nedostatku informácií alebo jedinečnosti za určitých okolností. Ak nemáme určité potrebné informácie nemôžeme prežiť a ak nie sme za istých okolností jedinečný, tak detto. Pri chýbajúcich informáciách alebo jedinečnosti nemusí vznikať bolesť, ale vznikne zúžené vedomie.

Ak napríklad nie si jedinečný, tak reakcia psychiky nemusí byť bolesť, ale vytvorenie predpokladov(naplnenie podvedomia informáciami) na napríklad nejaké stretnutie s niekým, kto Ťa to bude učiť. Takto často vznikajú partnerské vzťahy. Druhotne tam môže vzniknúť bolesť, ale to už je iná pesnička.

Moja definícia bolesti je: Bolesť vzniká pri neprimeranom pôsobení na podvedomie z vonku alebo z nevedomia, pričom to psychika vyhodnotí ako ohrozenie prežitia. Ak niekto nie je jedinečný, tak to nemusí byť na základe pôsobenia niečoho. Len ešte taký nie je a mal by byť. Ak niekto nemá nejakú informáciu, ktorú potrebuje pre svoj vývoj alebo prežitie, tak to nie je výsledkom nejakého pôsobenia, ale ju ešte nemá a potrebuje a hľadá. Je to zrozumiteľné?

PeťoBB, ospravedlňujem sa za odbočenie od témy.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Aug 08, 2012 9:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcel Napísal:

Ale (!) podľa mňa, aj Teórie osobnosti (strana 53.) je zúžené vedomie reakciou na bolesť,
ale viem si predstaviť situáciu potencionálneho ohrozenia života, následne zúženého vedomia, keď človek vďaka zúženému vedomiu odvráti priame ohrozenie jeho života a k bolesti nedôjde.

Ak niekto odvrátil priame ohrozenie života, tak bol ohrozený! Len ak bol ohrozený, tak ho mohol odvrátiť. Nemôžeme odvrátiť niečo, čo predtým neexistovalo. Wink Vo vyšie uvedenom odstavci si podľa mňa sám vyvrátil svoje tvrdenie "Na akékoľvek ohrozenie života reaquje bolesťou".

Podľa mňa je veľmi dôležité si uvedomiť, čo čomu predchádza. Pred bolesťou nemôže byť ohrozenie všeobecne. Ohrozenie je až za bolesťou. Bolesť je prvotná. Preto nie je možné, aby z ohrozenia vznikala bolesť. Ak bolesť potom ohrozenie. Ak ohrozenie(života, jedinečnosti, poznania=plnohodnotného bytia), tak zúžené vedomie.
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Ut Sep 25, 2012 21:15    Predmet: Odpovedať s citátom

... definiciu bolesti by som fakt nehladal v teme spanok ... Laughing ... a BOLESŤ by si zasluzila svoju vlastnu temu ...

inak neviem kolko je definicii (vyznamov) slova normalny ale ja poznam minimalne 3:
a) normalny = statisticky vacsinovy ...
b) normalny = idealny, ziaduci, pozadovany, ocakavany ...
c) normalny = fungujuci, nepokazeny, funkcny ...

takze toto slovo je asi lepsie v diskusiach ani nepouzivat ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Po Jún 26, 2017 18:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Viem, že kdesi sme tu diskutovali na tému " spánková paralýza " počas spánku, respektíve pri zobúdzaní ... tuším v tej súvislosti aj " succubus " ... ale napriek hľadaniu som tie príspevky nenašiel, tak to dávam sem

http://www.ragauian.cz/spankova-obrna-a-co-s-ni/#more-3319

... snáď tie informácie bude niekomu užitočné ...

Prípadne, ak s týmto p. Karpetom máte niekto osobnú skúsenosť, sem s ňou ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Po Jún 26, 2017 18:03    Predmet: Spánková obrna / Spánková paralýza Odpovedať s citátom

http://www.ragauian.cz/psychiatrie-kouzla-zbavena-4/#more-2010

Naposledy upravil Daniel dňa Po Jún 26, 2017 18:09, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Po Jún 26, 2017 18:04    Predmet: Spánková obrna / Spánková paralýza Odpovedať s citátom

http://www.ragauian.cz/kontakt/
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: