Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Smrť
Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
zayko5

Založený: 12.10.2006

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 11:10    Predmet: Smrť Odpovedať s citátom

Otázky na ktoré môžete odpovedať v tejto téme:

1. Čo je podľa vás smrť..
2. Čo sa deje po smrti?
3. Ako vnímate smrť keď ju vidíte priamo alebo cez médiá ?
4. Čo vo vás vyvolávajú myšlienky na smrť.
5. Ako prijímate smrť blízkych osôb?
6. Ako sa na smrť pripravujete?
7. Ako často na smrť myslíte a ako smrť využívate v živote?
zayko5

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 11:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja zastávam názor že chápanie a démonizovanie smrti v dnešnej spoločnosti je vo veľkej miere príčinou osobných aj celospoločenských problémov.

Smrť považujeme za niečo čoho sa treba báť, čomu sa treba za každú cenu vyhnúť a o čom sa nemá rozprávať v prítomnosti príbuzných zosnulého. Za mŕtvym sa patrí trúchliť, nemáme sa zo smrti tešiť a snažíme sa žiť čo najdlhšie atď...

Toto vo všeobecnosti (navonok) platí pre smrť ľudských bytostí (vojny, hladomor atď sú v pohode, ale napr. autohavária nejakej celibrity je katastrofa) - na druhej strane , zabíjanie a smrť zvierat považuje spoločnosť za nutnú a normálnu vec, a nie je pri nej vôbec potrebné prejavovať city..

O smrti môžme takmer s istotou povedať, že čaká každého z nás... môže nastať v každej sekunde, bez varovania.. ale práve toto vedomie smrti by nás malo oslobodiť od strachu zo smrti.. strach ani obavy smrť neodvrátia a nijako nás od nej neochránia, preto je zbytočné sa jej báť, radšej by sme si mali byť vedomí, že náš čas je konečný a môžeme sa snažiť ho využiť čo najlepšie - "žiť stále naplno, tak ako keby každá chvíľa bola našou poslednou..." môžeme žiť život a nemusíme len odďaľovať smrť..

naše informácie o posmrtnej existencii sú rôzne, niekto verí v posmrtný život, niekto verí v koniec existencie a nemáme v tomto istotu ... tak-či tak, je rovnako hlúpe trápiť sa myšlienkami čo bude potom a takto strácať drahocenné "TERAZ", ktoré sa z nášho života neustále odsýpa.. smrť veľmi pravdepodobne raz príde, a jediná rozumná vec, ktorú môžeme urobiť, je že sa pokúsime na posmrtnú existenciu pripraviť podľa vlastnej viery..

ak naši blízki umreli, náš plač a smútok im ťažko pomôže a nám ich to určite nevráti.. väčšinou je smútok len prejav nášho lipnutia na nich a neschopnosti prijať veci také aké sú - čo sa stalo, už sa neodstane, alebo ako sa hovorí v prísloví - darmo je plakať nad rozliatym mliekom - pestovať si negatívne myšlienky a emócie a trpieť... tiež považujem za nesprávne cintoríny, to sú podľa mňa miesta, kde sa sústreďuje všetka takáto negatívna energia , ktorá roky pôsobí na pozostalých a púta zosnulých - smrť by sme mali oslavovať rovnako ako zrodenie - dokonca z pohľadu duše je možné povedať, že to je presne naopak ako to tu naša kultúra vníma - zrodenie je dôvodom utrpenia a smrť oslobodenia.. toto uvedomenie keď si dokážeme udržať v ťakých chvíľach, môže byť v živote veľkou pomocou ...

samozrejme to nie je o tom aby sme smrť vyhľadávali, je hlúpe zbytočne premárniť svoj život. je to práve o tom, aby sme si dávali na seba pozor v primeranej miere, tj. je primerané reagovať strachom na bezprostredné ohrozenie života a v takejto situácii je strach práve potrebný, dokonca nám pomáha zmobilizovať svoje sily a zachrániť sa.. ale je potrebné aby sme neustále neriadili svoje rozhodovanie týmto základným strachom (z ktorého pramenia ostatné strachy, o zdravie, majetok atď) - riaďme sa slobodou - tj. láskou..
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: St Mar 28, 2007 16:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Smrť je v našej kultúre tabu. Starých ľudí odkladáme do nemocníc a iných zariadení aby sme nemuseli mať na našich očiach umieranie. Umelo sa snažíme udržiavať život zomierajúceho starého človeka na prístrojoch a umelo mu predlžujeme utrpenie. Aký má zmysel predĺžiť život o 2 dni alebo o týždeň? Na výške sme práve o tomto rozbehli diskusiu na jednom seminári. No a bohužiaľ nikto so mnou nesúhlasil, že zomierajúcemu by sa nemal bez jeho súhlasu umelo predlžovať život prístrojmi. Je to najväčší paradox, lekárov nezaujíma vôľa zomierajúceho ale vôľa jeho rodiny, ktorá chce silou mocou udržať zomierajúceho pri živote. Takýto prístup ku smrti je podľa mňa jednoznačne patologický. Každý má mať právo na smrť.

Zomieranie by sa nemalo diať za múrmi nemocníc ale doma medzi svojimi blízkymi. Tí by nemali smútiť ale pomáhať zomierajúcemu pripraviť sa okamih smrti. Hoci sa okolo 80% Slovákov hlási ku katolíckej viere, takmer každý katolík, ktorého som doteraz poznal o posmrtnom živote pochyboval a bál sa smrti. Myslím si, že ľudia plačú a smútia, lebo sú viac presvedčení, že smrťou všetko končí, než že život pokračuje (aj keď navonok tvrdia, že veria v posmrtný život). Nemajú žiadny nevyvrátiteľný dôkaz iba vieru, že možno niečo bude. A ako sa hovorí lepšie vrabec v hrsti ako holub na streche. Tak sa v našej kultúre takmer každý človek radšej drží silou mocou pri živote v našej realite ako sa spoliehať v na neistý posmrtný raj alebo niečo iné.

Dobrou prípravou na prekonanie strachu zo smrti sú zážitky rozpustenia Ega. Toto efektívne využíval aj Grof na liečenie úzkosti zo smrti u pacietov zomierajúcich na rakovinu, ktorým podával LSD. V súčasnosti túto metódu experimentálne skúšajú vo Švajčiarsku. Na nete som raz čítal výrok nejakého jogína, ktorého meno si už nespomínam. Povedal niečo v tom zmysle, že ten kto zomrie počas života (psychologicky – smrť ega), už ho pri biologickej smrti nemá čo prekvapiť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Mar 29, 2007 21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Smrt nie je zhasnutie obrazovky, je skor prepnutim na iny kanal ... kanal ktoreho program sme predurcili svojou minulostou ...

Smrtka skryva pod kapucnou velmi vela tvari a kazda z nich ma svoju logiku ...

Zomrel som uz mnohokrat a aj tak uprimne sa jej bojim ... Preco ? Lebo nevyjednava ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: So Mar 22, 2008 0:05    Predmet: Odpovedať s citátom

... existuje obavanejsi bojovnik ako Smrtka v ciernom habite s kosou ...

... nie je mozne ho unavit, je neuprosny, neustupuje, nezjednava, k jeho brneniu neexistuje klucova dierka, a jeho kariery nevidim koniec ...

... ta svina sa vola Cyklus Zivota ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
angeli

Založený: 10.01.2008

PríspevokZaslal: Št Mar 27, 2008 23:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiez si myslim,ze SMRTI -UMIERANIU sa venuje velmi malo..existuje mnoho literaturi a roznych clankov o narodeni,o porodoch ako mame privitat na tento svet cloviecika a ake je to podstatne pre jeho novy zivot...ale malo sa hovori o tom,ako mame odprevadzat cloveka a jeho dusu na "druhy breh"...ludia sa smrti a umierania boja,aj preto,ze je to tabu a ze si ako povedal Loneman zakryvame oci pred umieranim.skoda.mohlo by to byt krajsie umierat s uctou a bez strachu.ale mozno to takto ma byt...
Daniel

PríspevokZaslal: So Mar 29, 2008 16:53    Predmet: Odpovedať s citátom

... v tarote je 13-ka = Smrt skor symbolom zmeny =transformacie ... je to bod obratu, okamih zlomu, kvalitativneho skoku ...

Preco berieme utrpenia tohoto okamihu vaznejsie ako utrpenia dlhych casov pred a dlhych casov po ???
Návrat hore
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Ut Apr 01, 2008 6:55    Predmet: Odpovedať s citátom

nedavno sme si s kamaratkami vymyslali "definicie" na temu úzkosť, a padlo tam vela zaujimavych, napriklad ako ze uzkost je neprejavena laska, alebo ze uzkost je zmiznutie uz nadobudnuteho, a jedna z nich bola ze uzkost je vzdialenost od smrti. ...
Návrat hore
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Ne Apr 06, 2008 8:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
... v tarote je 13-ka = Smrt skor symbolom zmeny =transformacie ... je to bod obratu, okamih zlomu, kvalitativneho skoku ...

môj malý syn sa ma dnes ráno spýtal, či keď zomrieme,tak ide naša duša smerom hore. ... neviete mu náhodou odpovedať?

(ako pokračovanie nášho príbehu môžem doplniť, že:
... môj muž mu povedal že v čase smrti sa duša rozplynie, a tak som zobrala tibetskú knihu o živote smrti, kde sa píše, že niekomu sa rozplynie, a niekomu ide smerom hore ... )
Návrat hore
dušička:-)

Založený: 03.04.2008

PríspevokZaslal: Po Apr 07, 2008 12:34    Predmet: Odpovedať s citátom

a čo potom s tými,čo vychádzajú spod zeme? môj syn to videl v noci, sledoval postavu(zrejme si myslel ze je to niekto z nás) až na chodbu a tam sa potom "roztvorila zem" a postava zišla dolu..títo asi nahor nešli..?hmm
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: Po Apr 07, 2008 17:42    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
Daniel Napísal:

môj malý syn sa ma dnes ráno spýtal, či keď zomrieme,tak ide naša duša smerom hore. ... neviete mu náhodou odpovedať?

(ako pokračovanie nášho príbehu môžem doplniť, že:
... môj muž mu povedal že v čase smrti sa duša rozplynie, a tak som zobrala tibetskú knihu o živote smrti, kde sa píše, že niekomu sa rozplynie, a niekomu ide smerom hore ... )

ja by som povedal že duša nejde nikam, duša ostáva stále v strede ..
duša je mimo (lineárny) čas a priestor.. resp. môže sa v časopriestore voľne pohybovať (a preto sa aj pohybuje)všetkými smermi --- ako vo sne
čiže duša je v strede a inkarnácie idú do všetkých smerov a časov od duše a zároveň sa v nej zbiehajú ... a takto získava skúsenosti..

Naposledy upravil zayko5 dňa Po Apr 07, 2008 17:47, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: Po Apr 07, 2008 17:44    Predmet: Odpovedať s citátom

dušička:-) Napísal:
a čo potom s tými,čo vychádzajú spod zeme? môj syn to videl v noci, sledoval postavu(zrejme si myslel ze je to niekto z nás) až na chodbu a tam sa potom "roztvorila zem" a postava zišla dolu..títo asi nahor nešli..?hmm

to je relatívne.. záleží od uhla pohľadu, od perspektívy pozorovateľa.. ak sa postavíš na hlavu alebo zavesíš za nohy, prípadne ak budeš vnáranie do Zeme pozorovať z Mesiaca - potom šli nahor Smile
Daniel

PríspevokZaslal: Po Apr 07, 2008 22:26    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
... môj malý syn sa ma dnes ráno spýtal, či keď zomrieme,tak ide naša duša smerom hore. ... neviete mu náhodou odpovedať? ...

... podla mojho vnimania je smerom "hore" najpravdepodobnejsia verzia ...

... zahrnam do toho aj "pohyb" ktory moze byt aj niekolko mnoho rokov skoro staticke niveau pobliz pozemskych tem ktore nevieme pustit ...

... ale ked sa na to pozries z pohladu od jednej inkarnacie k dalsej inkarnacii tak tam bude skoro isto pohyb hore ...

... medzitym mozu byt rozne varianty v podstate skoro statickeho pohybu ... napriklad ked ta "tmavsi" po smrti zavesia na par sto rokov do vzduchu a potom ta zvesia a privtelia k niekomu inkarnovanemu pri ktorom si nieco uvedomis a pojdes hore a podobne ... alebo napriklad ked mnoho rokov bludis v zuzenom stave vedomie v tme dokial ta nepritiahme teplo krbu modliacieho sa dedka s babkou ...

... nepamatam sa vyslovene ze by nastal po smrti pohyb dole pod zem ...

... ti podzemni vytahari co videl syn mozno budu ini muzici ... mozno sa len unaveni z prace v inom astrale vracaju domov
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Ut Apr 14, 2009 20:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem ako Vas, ale mna na Smrti dost vytaca, ze nevyjednava Laughing Mate niekto inu skusenost ?
Návrat hore
queen_S

Založený: 10.01.2010

PríspevokZaslal: Ne Jan 10, 2010 17:15    Predmet: smrt Odpovedať s citátom

Podla mna sa smrti bat netreba, ale ludia sa jej boja z velmi prirodzeneho dvovodu a to so vdaka strachu z neznameho...nikto nemoze tvrdit, ze vie co s nami bude po smrti... Ked sa nad tym zamyslite ludske telo je tovaren obrovskej energie a celym centrom tejto energie je nas mozog a CNS... vdaka tomu vznika aj pojem dusevno, alebo dusa... a kam sa tato obrovska energia podeje po smrti? Je jasne, ze sa musi dako pretransformovat... Urcite sa to da cele logicky vysvetlit, len na to este neprisiel v nasich hlavach ten spravny cas...
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

Prejdi na: