Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Viera
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: St Apr 18, 2007 21:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasne že sa to nedá zovšeobecniť a ani oni (KBTčkari) myslím netvrdia, že všetko iracionálne je automaticky patológia, len že za psychopatológiou je vždy iracionalita.

No ani by som nepovedal, že KBT má krátkodobý účinok ale skôr, že tá neodstránená príčina sa môže manifestovať do iných symptómov. Jeden následok sa odstráni a zrazu sa objaví iný. Toľko môj subjektívny nevedecký názor na KBT.

Tá vedeckosť spočíva v tom, že KBT je direktívna jednoznačná technika, ľahko skúmatelná v laboratórnych podmienkach. Efekt učenia sa dá neporovnateľne ľahšie objektívne merať ako pravdivosť introspektívneho materiálu a hlbinne orientované teórie. Dnes je "vedecké" takmer synonymom slova "merateľné" a čo nie je zatiaľ merateľné sa často pokladá za nevedecké. S tým až tak úplne nesúhlasím ale taká je tendencia. Meranie je nepochybne správne smerovanie vedúce k spoľahlivejším výsledkom ale ignorovať dnes technicky nemerateľné fenomény je prílišný redukcionizmus, ktorý obmedzuje možnosti skúmania sveta len na obmedzený okruh fenoménov a nedovoľuje postihnúť celok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Apr 18, 2007 21:28    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Jasne že sa to nedá zovšeobecniť a ani oni (KBTčkari) myslím netvrdia, že všetko iracionálne je automaticky patológia, len že za psychopatológiou je vždy iracionalita.

No nie som si istý či aj toto tak striktne tvrdia. Koľko psychopatológie je v racionalite? Zarábať peniaze, venovať sa iba niečomu a podobne. Úplne stačí keď sa racionálne rozhodneš dostať sa do patu a si jasne v psychopatológii či chce alebo nechceš. Tých prípadov Ti dám nespočet.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Loneman

PríspevokZaslal: St Apr 18, 2007 21:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ako pre psychoanalýzu sú hlavným zdrojom patológie vytesnené konflikty z detstva, sú pre KBT iracionálne presvedčenia, tak nám to bolo aspoň v škole prezentované

Zarábať peniaze, budovať kariéru, zhromažďovať majetok predsa nie je patológia, to je predsa naša spoločenská norma, ideál duševného zdravia. Patológia je, keď sa niekto odsťahuje na lazy a tam medituje a nemá záujem budovať kariéru a zarábať ťažké prachy. :-D

Normalita a patológia je bohužiaľ daná štatisticky (rozložením na Gaussovej krivke), normálne je fungovanie podľa vzoru väčšiny v danej spoločnosti a patológia je to menšinové. Tak to niekto zadefinoval... Humanisticky orientovaní terapeuti preto odmietajú nálepkovať klientov ako chorých, len preto, že sú iný ako väčšina.

No nejak odbiehame od témy viera. Shocked
Návrat hore
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: St Apr 18, 2007 22:01    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

loneman, to je veľmi odvážne tvrdenie, že za patológiou je vždy iracionalita. Napr. práca so symptómami procesovo orientovaným spôsobom ukazuje, že každý prejav - "normálne" (rozumej, bio-medicínsky) ponímaný ako symptóm patológie - je omnoho racionálnejší, než sa na prvý pohľad zdá.

Citácia:
No ani by som nepovedal, že KBT má krátkodobý účinok ale skôr, že tá neodstránená príčina sa môže manifestovať do iných symptómov. Jeden následok sa odstráni a zrazu sa objaví iný. Toľko môj subjektívny nevedecký názor na KBT.

Veľmi dobrý postreh!
Loneman

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 6:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
loneman, to je veľmi odvážne tvrdenie, že za patológiou je vždy iracionalita. Napr. práca so symptómami procesovo orientovaným spôsobom ukazuje, že každý prejav - "normálne" (rozumej, bio-medicínsky) ponímaný ako symptóm patológie - je omnoho racionálnejší, než sa na prvý pohľad zdá.

Moje tvrdenie to nie je. Quasar treba to konfrontovat s KBTckarmi nie somnou. Ja som napisal, ze mam voci tomuto pristupu (ktory sa povazuje v psychoterapii za najvedeckejsi ak nie jediny vedecky) vyhrady.

Ani som sa o tom nechcel tuna bavit (je to mimo temy), ta poznamka o iracionalite ako zdroji psychopatologie bola len tak na okraj, poznamka pod ciarou, nie na rozbehnutie offtopic diskusie o KBT. Ospravedlnujem sa, ze som to dostatocne neoznacil, ze je to len okrajovy nazor, ktoreho sa netreba chytat v tejto teme. Vratme sa prosim k viere.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 7:09    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

Ani som sa o tom nechcel tuna bavit (je to mimo temy), ta poznamka o iracionalite ako zdroji psychopatologie bola len tak na okraj, poznamka pod ciarou, nie na rozbehnutie offtopic diskusie o KBT. Ospravedlnujem sa, ze som to dostatocne neoznacil, ze je to len okrajovy nazor, ktoreho sa netreba chytat v tejto teme. Vratme sa prosim k viere.

Loneman nechal som to hlavne preto, lebo to s témou viera súvisí. Môže byť viera racionálna?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 8:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Uznávam ti výhradu, loneman. Vyvodil som možno nesprávny záver, že sa s pohľadom KBT plne stotožňuješ a prehliadol som, resp. si plne neuvedomil, že tomu tak nie je.
zayko5

Založený: 12.10.2006

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 8:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Môže byť viera racionálna?

môže
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 12:02    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
Patrik Napísal:

môže

Uveď príklad. Smile
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 16:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
zayko5 Napísal:
Patrik Napísal:

môže

Uveď príklad. Smile

príklad: materialistická veda

racionálna viera je podľa mňa viera v to čo je racionálne..resp. všetko čo je racionálne a veríme tomu je racionálna viera. tj. my veríme, že keď je niečo racionálne tak je to skutočné (pravdivé)..

alebo inak
racionálny je v podstate taký jav, ktorý sa dá matematicky dokázať. matematika je postavená na axiómach a my veríme, že tieto axiómy platia. to je základ racionálnej viery, resp. racionálne dogmy.

konktétnejší príklad: veríme, že vo vesmíre platia zákony logiky.. resp. že vesmír je racionálny.. to je racionálna viera.
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 16:40    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:

konktétnejší príklad: veríme, že vo vesmíre platia zákony logiky.. resp. že vesmír je racionálny.. to je racionálna viera.

Pokiaľ racionálna viera je veriť v niečo racionálne tak potom ok.

Môže byť ale racionálna viera racionálna? Čo je racionálne na viere vo vedu alebo v niečo racionálne? Wink
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 17:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
zayko5 Napísal:

Pokiaľ racionálna viera je veriť v niečo racionálne tak potom ok.

Môže byť ale racionálna viera racionálna? Čo je racionálne na viere vo vedu alebo v niečo racionálne? Wink

hmm?
pýtaš sa ma, čo je racionálne na racionálnom? racio.

číra filozofia

racionálna znamená zdôvodniteľná rozumom... tj ak dokážem svoju vieru zdôvodniť rozumom, je racionálna.. takže na viere vo vedu alebo niečo racionálne je všetko racionálne - keďže všetko v čo verím je racionálne zdôvodňované tak je to racionálne. resp. je to viera v rozum.. to je asi niečo podobné ako satanizmus... Twisted Evil

asi by sme mali začať od piky a zistiť čo je to viera. mám pocit, že to nejako súvisí s pravdou... je pravda racionálna? racionálna je časť pravdy a tá racionálna časť pravdy to je práve racionálna viera...

možná by sme mali ísť ešte hlbšie a zistiť čo je to pravda, resp. skutočnosť...

lebo to čo väčšinou považujeme za skutočnosť je len skutočnosť dočasná, takže to nie je žiadna skutočnosť ale len mráčik na nebi a vlnka v mori.. keď poviem, že jablko je červené, mnohí mi uveria, ale je to večná pravda? zaručenie nie je.. keď poviem, že jablko po čase zhnije, to je racionálna viera (dá sa to zdôvodniť biologicky, tj. matematicky), ale čo ak ho zjem? a čo zrazu vzlietne a zmení sa na hviezdu na nočnom nebi?

večná pravda a skutočnosť je asi niečo stále a nemenné, niečo na čo sa dá vždy a všade spoľahnúť. a táto jediná absolútna, dokonalá skutočnosť alebo pravda je rýdze vedomie "Ja som" alebo tiež sa nazýva Boh.

verím, že
1) Ja som
2) Všetko sa mení

dva základné kamene mojej viery, ktoré platia vždy - je to racionálna alebo iracionálna viera?

al je viera odpoveď na otázku "čo bude potom?" - potom viera neexistuje, existuje len teraz

Wink
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 17:40    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:

verím, že
1) Ja som
2) Všetko sa mení

dva základné kamene mojej viery, ktoré platia vždy - je to racionálna alebo iracionálna viera?

Môžem odpovedať len takto : verím, že to racionálne nie je. Smile

Rozdiel je v tomto : Verím že dva plus dva sú štyri a tvrdím dva plus dva sú štyri. V prvom sa odzrkadľuje iracionalita a v druhom racionalita.
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 20:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Loneman nechal som to hlavne preto, lebo to s témou viera súvisí. Môže byť viera racionálna?

Ja som myslel na to, že sa to tu začalo uberať rozoberaním konkrétností o KBT, čo patrí skôr do témy iné psychoterapie ale samozrejme že ich teoretické východisko - zdrojom psychopatólogie sú iracionálne presvedčenia do tejto diskusie patrí, ako jeden z krajných názorov.

Viera racionálna asi nie (ta je definovaná ako iracionálne presvedčenie) ale svetonázor určite. Quasar má v niečom pravdu, aj keď nemožno brať jeho výrok o náboženstve/kulte racionality doslovne. Je pravdou, že náboženský svetonázor bol nahradený racionalistickým svetonázorom už v dobe osvietenstva a pretrvalo to vo vede dodnes ako hlavná ideológia.

Naposledy upravil Loneman dňa Pi Apr 20, 2007 13:31, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 20:50    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
racionálna znamená zdôvodniteľná rozumom... tj ak dokážem svoju vieru zdôvodniť rozumom, je racionálna..

Treba odlišovať racionalizáciu od racionality. Nie všetko čo si rozumom zdôvodním je racionálne. Psychoterapeuti to určite vedia.

Axiomaticky sú vystavané formálne vedy, empirické nie, tie sú založené na priamom pozorovaní.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Strana 4 z 6

Prejdi na: