Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Viera
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
zayko5

Založený: 12.10.2006

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 21:00    Predmet: Odpovedať s citátom

To že viera je iracionálne presvedčenie je (len) racionálna definícia viery. Veríš tejto definícii? Je to že veríš racionálnej definícii iracionálnej viery racionálne alebo iracionálne? Z hľadiska viery (z jej racionálnej definície) je to asi iracionálne. Ale z racionálneho hľadiska je to racionálne. Lebo je to definícia z racionálneho hľadiska. Veríš rozumu? Rozumieš viere? Na ktorú stranu sa prikloníš na stranu viery alebo na stranu rozumu? Je možné vieru a rozum spojiť? Je možné ich vyvážiť? A kam patria city? Veríš svojim citom? Rozumieš svojim citom? Cítiš to čomu rozumieš? Cítiš to čomu veríš?

Opak iracionálneho je racionálne.
Veríme racionalite.
Racionálna definícia: viera je iracionálna
Racionála viera je viera v iracionalitu viery
Veriť racionalite je iracionálne

každá viera je iracionálna => Viera v iracionalitu viery je iracionálna
Z racionálnej definície viery tiež platí, že => Viera v racionalitu viery je tiež iracionálna.

Tak čo je vlastne racionálne iracionalita viery alebo jej racionalita?

Viera podľa mňa nie je racionálna ani iracionálna a je racionálna aj iracionálna. Iracionalita je len časť viery. Druhá časť viery je racionalita.

toľko zbytočných slov..
zayko5

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 21:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
zayko5 Napísal:

verím, že
1) Ja som
2) Všetko sa mení

dva základné kamene mojej viery, ktoré platia vždy - je to racionálna alebo iracionálna viera?

Môžem odpovedať len takto : verím, že to racionálne nie je. Smile

Rozdiel je v tomto : Verím že dva plus dva sú štyri a tvrdím dva plus dva sú štyri. V prvom sa odzrkadľuje iracionalita a v druhom racionalita.

veríš tomu čo tvrdíš?
tvrdíš to čomu veríš?
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
... večná pravda a skutočnosť je asi niečo stále a nemenné, niečo na čo sa dá vždy a všade spoľahnúť. a táto jediná absolútna, dokonalá skutočnosť alebo pravda je rýdze vedomie "Ja som" alebo tiež sa nazýva Boh. ...

... asi viem co chces povedat ... a asi triafas dobre ... ja to volam Zivot ... len by som to uplne neobmedzoval slovami "stalost" a "nemennost", lebo okrem vlastnosti "znacnej miery stability" ma to sucasne aj vlastnost "dynamicky proces tvorenia" ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
zayko5

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 21:15    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Nie všetko čo rozumom zdôvodním je racionálne.

to "si" som zmazal úmyselne, ostaňme pri aristotelovskej logike..

rozumom sa dajú zdôdovniť aj iracionálne veci? je to potom ešte zdôvodnenie? uveď príklad..

loneman Napísal:
Axiomaticky sú vystavané formálne vedy, empirické nie, tie sú založené na priamom pozorovaní.

no a? z hľadiska viery je to podľa mňa irelevantné.. je fuk či veríš axióme alebo pozorovaniu, nie? všetko čo z toho potom odvodíš viera v rozum (racionálna časť viery). či k čomu to bolo?

a nie je to tak, že vo vede je najprv experiment (pozorovanie) a potom sa vysloví hypotéza a vystavá sa nejaká formálna teória? resp. tie formálne a empirické vedy asi nie su oddelené ale tvoria jeden celok.. naviac úlohou vedy je všetky takto vytvorené teórie nakoniec vyvrátiť . Lebo dokázať za z princípu nič nedá. Lebo vesmír je nekonečný. A keď budú vedci (skôr by som ich fakt nazval experimentátori a hypotetici, lebo oni nevedia, len skúšajú a tipujú) pozorovať miliardu čiernych vrán a vyslovia hypotézu, že všetky vrany vo vesmíre sú čierne, tak jedna biela vrana, ktorá sa ukáže im celú teóriu zbúra a ukáže, že všetky experimenty sú len momentálne. A naviac výsledok každého experimentu je závislý na pozorovateľovi, čo klasická veda vôbec neberie do úvahy, lebo keď dvaja pozorujú to isté - nie je to to isté.
zayko5

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 21:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
zayko5 Napísal:
... večná pravda a skutočnosť je asi niečo stále a nemenné, niečo na čo sa dá vždy a všade spoľahnúť. a táto jediná absolútna, dokonalá skutočnosť alebo pravda je rýdze vedomie "Ja som" alebo tiež sa nazýva Boh. ...

... asi viem co chces povedat ... a asi triafas dobre ... ja to volam Zivot ... len by som to uplne neobmedzoval slovami "stalost" a "nemennost", lebo okrem vlastnosti "znacnej miery stability" ma to sucasne aj vlastnost "dynamicky proces tvorenia" ...

áno, stvorenie - život - energia - zmena - je prejavom Boha, ale jeho podstata - vedomie - je nemenná. Ja by som To prirovnal k tancujúcemu človeku. človek, ktorý stojí je človek. A človek, ktorý tancuje, hoci sa stále mení je stále ten istý človek.
Daniel

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 21:19    Predmet: Odpovedať s citátom

cyklus ucenia :

1. krok : viera = hypoteza (jemnovlase dieta)
2. krok : pokus = experiment (kuceravy pubertak)
3. krok : opakovatelnost experimentu (sive sediny dospeleho)
4. krok : zovseobecnenie = teria = zakony = veda (stary bielovlasy mudrc)

a v dalsej inkarnacii cyklus ucenia po spirale pokracuje dalej ...

... samozrejme tento minimaxicyklus v prebieha kazdy den a mnohokrat aj v mensich casovych intervaloch ...

Aky ma zmysel odsudzovat vieru = hypotezy ?

Bez 1. kroku nemoze nastat krok 4.-ty !!! Cize niet vedy bez viery, a kazda veda sa na zaciatku noveho cyklu stava vierou ...

PS: neobmedzoval by som opakovatelnost experimentu jeho meratelnostou ... potreba meratelnosti je len prejavom potreby uchopenia limitov, ktore delia experimenty na uspesne a neuspesne ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 21:26    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
... áno, stvorenie - život - energia - zmena - je prejavom Boha, ale jeho podstata - vedomie - je nemenná. Ja by som To prirovnal k tancujúcemu človeku. človek, ktorý stojí je človek. A človek, ktorý tancuje, hoci sa stále mení je stále ten istý človek.

tancujuci viacruky Siva v kruhu s bubienkom ... tu nebol ... tak aspon banana

Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Arcibiskup Sokol odmietol ľudí, ktorí veria v Boha a neveria v cirkev. "Bez cirkvi niet spojenia s Bohom," povedal. ...

... len upozornujem, ze to mohlo byt myslene inak ... sucastou ich marketingu je totiz tvrdenie, ze cirkev nie su iba cirkevni zamestnanci, ale cirkev su vsetci veriaci, teda ze v ich chapani cirkev = firma + zakaznici ...

... vyborny marketing ... akoze Microsoft nie je firma, ale su to akcie na burze, ktore zahrnaju majitelov + zamestnancov + vsetkych zakaznikov ... marketing cibreny po 2000 rokov ...

Stve ma iba, ze si nemozem kupit akcie Vatikanu ... firiem co prezili 2000 rokov nie je vela ...
Návrat hore
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 22:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Aky ma zmysel odsudzovat vieru = hypotezy?

Žadny a ani som ja nikde vieru neodsudzoval, odsudzujem iba nekritické prijímanie neoverenej hypotézy (viery) ako nemennej absolútnej pravdy (ako je v cirkách zvykom). Ani veda nie je neomylná ale je tam už o niečo vyššia pravdepodobnosť spoľahlivosti poznatkov ako pri neoverovaných hypotézach. Obmeziť vedu výhradne len na exaktné meranie tiež nie je podľa mňa správna cesta.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Št Apr 19, 2007 22:38    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Quasar má v ničom pravdu,

Pekný preklep, loneman! Laughing Laughing Laughing azda i pravdivý Wink Wink
Loneman

PríspevokZaslal: Pi Apr 20, 2007 13:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
loneman Napísal:
Quasar má v ničom pravdu,

Pekný preklep, loneman! Laughing Laughing Laughing azda i pravdivý Wink Wink

Dík za upozornenie, už som to opravil. Čo by na to prerieknutie asi povedal ujo Freud...
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: Pi Jún 01, 2007 12:06    Predmet: Odpovedať s citátom

viera=mém

Príkazy šíriť mém, inými slovami, vety k "šíreniu tohto mému," sú najobvyklejšou cestou ako mém dostane,aby ho hostiteľský organizmus šíril ďalej. Napríklad kresťanstvo má dlhú históriu v konvertovaní príslušníkov iných náboženstiev a to čiastočne preto, že vždy malo memetický komponent, ktorý prikazoval jeho šírenie.

Príkazy šíriť mém nemusia byť vždy explicitné. Donald Going, dáva príklad mémového komplexu, v ktorom sa slučka vyvíja implicitne z dvoch explicitných mémov:

Systém X
Začiatok:
X1: Ktokoľvek, kto neverí v Systém X, zhorí v pekle.
X2: Je tvojou povinnosťou zachrániť iných od toho utrpenia.
Koniec.

Vychádzajúc z dvoch viet Systému X, vidíme tretiu, implicitnú vetu: "Je tvojou povinnosťou šíriť Systém X."
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: Pi Jún 01, 2007 12:42    Predmet: Odpovedať s citátom

"Neverte ničomu čo som povedal len preto, že som to povedal ja – vyskúšajte si to sami."

Buddha

Buddhisti preto neoznačujú samí seba ako veriacich ale ako praktikujúcich.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Pi Jún 01, 2007 17:43    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
viera=mém

A ja som si už myslel, že to je jasnejšie.

Loneman podľa mňa si stále zamieňaš zneužitie viery s vierou samotnou. No čo už.
Ver si čomu chceš.

Trochu sa mi zdá, že na šírenie svojej viery používaš techniky, ktoré kritizuješ. Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Loneman

PríspevokZaslal: Pi Jún 01, 2007 18:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Už som spomenul, že sa pod nálepkou viera tu niektorí chápeme kvalitatívne odlišné veci. Ja som jasne definoval, čo chápem ako vieru a vyjadrujem sa k tej viere v mojom chápaní, a nie k viere v chápaní niekoho iného Tak znovu upresňujem - vyjadrujem sa len k viere v chápaní memetiky. Niekto povie že buddhizmus je viera, ja poviem že nie je - narozdiel od kresťanstva sa naňho nedá aplikovať teória memov.

No ja sa nikomu nevyhrážam, že keď mi neuverí bude zatratený. Je mi jedno, nech si každý verí čo chce, pokiaľ ma tým neobmedzuje (cirkev však ovplyvnila našu kultúru a tým aj politiku a tak nepriamo obmedzuje každého odporcu kresťanskej ideológie). Akurát si pomyslím že je nedostatočne racionálny keď slepo verí, bez toho aby si veci overil.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Strana 5 z 6

Prejdi na: