Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Zachytenie nehmotného sveta v hmotnom svete
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Duchovné bytosti
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
gorimir

Založený: 25.05.2005

PríspevokZaslal: Št Jún 02, 2005 21:07    Predmet: Re: Jan Odpovedať s citátom

Jan Napísal:

Ten Gorimirov clanok vyzera, akoby bol inspirovany prebiehajucou diskusiou na tomto fore, (nechcem tym povedat, ze bol nou naozaj inspirovany, preto som napisal "akoby"), pretoze sa v kratkom casovom intervale objavil clanok s fantomovymi bolestami, Kirlianovou fotografiou, eterickym telom aj na inom mieste ... Gorimira si vazim ako cloveka, aj ked ho nepoznam. Je to dobry materialisticky clanok. Bohuzial je tam aj odstavec, ktory konci slovami: "Zásadný problém parapsychologického vysvetlenia je v tom, že jeden záhadný jav (fantómové pocity) vysvetľuje pomocou ešte záhadnejšieho javu (éterického tela, protoplazmy, aury apod.). Ak o fantómových pocitoch vieme málo, o éterickom tele vieme ešte menej." ... Mystika, joga a ine smery zalozene na dusevnom/duchovnom poznani maju presne definovane, co ktory pojem co znamena. Ak niekto chce kritizovat mystiku, musi do nej najskor preniknut. Okrem toho Gorimir kritizuje nieco, co je typicke pre samotnu vedu, ktora nezriedka pouziva na "vysvetlenie nejakeho javu jav este zahadnejsi". Napr. to, ze sa niekto uzdravi podanim neucinnej latky sa vysvetluje "placebo efektom". To, ze samotne placebo je nevysvetlitelny jav uz akosi mnohych vedcov netrapi ... placebo efekt nie je ojedinelym prikladom, je ich velmi vela, staci sa zamysliet.

V dalsej casti pristupuje Gorimir k problemu s celkom dobrym mechanickym modelom fungovania, aj ked mna popis nudil, pripominalo mi to popis kladkostroja alebo nejakeho ineho mechanizmu znameho zo skoly. Najprv vysvetlil mechanicky princip fungovania fantomovej bolesti, aby nakoniec podal dokaz o tom, ze model stoji na hlinenych nohach, nakolko fantomove bolesti maju aj deti s poskodenymi koncatinami od narodenia a dokonca fantomove bolesti mozu byt vyvolane aj nejakou synchronicitou medzi buchanim kladivka a nohou. Mne z toho vychadza, ze PRICINA fantomovych bolesti je niekde uplne inde ... aj ked ten mechanisticky popis vyzera velmi doveryhodne. O co menej doveryhodnejsie moze byt vysvetlenie napr. pomocou meridianov ? Alebo napr. pomocou prvotnosti duse/ducha, ktore urcuju formu ? Nema niekto text z cinskej mediciny, kde sa vysvetluju fantomove bolesti?

Janku, škoda, že si to nenapísal pod ten článok, z určitých technických dôvodov som si Tvoju reakciu skoro nevšimol.

Rozhodol som sa, že napíšem o Kirlianovej fotografii a éterickom tele (a o ich domnelých či skutočných vzťahoch) ďalší článok, pretože takto z voleja by to bolo o ničom. Aspoň teda podľa mňa, :-)

Čo sa týka toho vysvetľovania a požiadavku redukcie (teda nevysvetľovať záhadné ešte záhadnejším): Samozrejme, napr. jóga má "éterické telo" zname od hermetikov (skrt. pránamája kóša) veľmi dobre prebádané, o iných tradíciách platí to isté.

Možno som nezdôraznil dostatočne, že toto vysvetlenie je neprípustné vo vede ako v určitom diskurzívnom systéme (ehm, fuj. Ako v určitom "duchovnom svete", v ktorom sa hovorí istým jazykom a dodržujú sa určité dopredu známe pravidlá uvažovania a argumentovania). To neznamená, že by ezoterické poznanie bolo bezcenné ako také; len je MOMENTÁLNE pre vedu nepoužiteľné, pretože ho veda nedokáže "preložiť" do svojho jazyka.

Napriek tomu si však myslím, že to nie je zásadný problém. Zásadný problém by nastal, keby tieto dva jazyky (vedecký a ezoterický) apriori nebolo možné navzájom prekladať. Nemyslím si však, že by sme sa toho museli báť.

BTW, "placebo efekt" je dobrý fór, Very Happy Je to presne tak, ako hovoríš, je to jav, o ktorom sa vie, že proste funguje a nikto nevie, ako. Je to inak podobné, ako s akupunktúrou - NEJAKO funguje, ale v pojmoch našej fyziológie sa zatiaľ vysvetliť nedá (až na čiastkové, takpovediac okrajové efekty spojené s tlmením bolesti).

...takže tak...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jan

Založený: 29.05.2005

PríspevokZaslal: Št Jún 02, 2005 22:52    Predmet: Re: Jan Odpovedať s citátom

gorimir Napísal:

To neznamená, že by ezoterické poznanie bolo bezcenné ako také; len je MOMENTÁLNE pre vedu nepoužiteľné, pretože ho veda nedokáže "preložiť" do svojho jazyka.

Su vedci, ktori maju ini nazor o "nepouzitelnosti" pre vedu. Neviem, ci Ti hovori nieco biolog a filozof Zdenek Neubauer: Skryta pravda Zeme, pripadne Biomoc. Nieco som od neho videl aj na internete, len teraz to nenajdem.

gorimir Napísal:

... Je to inak podobné, ako s akupunktúrou - NEJAKO funguje, ale v pojmoch našej fyziológie sa zatiaľ vysvetliť nedá (až na čiastkové, takpovediac okrajové efekty spojené s tlmením bolesti).

V pojmoch sucasnej vedy zalozenej na materializme sa ani vysvetlit nikdy nebude dat. Akupunktura je liecenie na urovni eterickeho telo, ovplyvnuju sa toky energii v meridianoch. Podobne homeopatia, etikoterapia, logoterapia su zalozene na lieceni duse/ducha ...
Návrat hore
gorimir

Založený: 25.05.2005

PríspevokZaslal: Pi Jún 03, 2005 1:04    Predmet: Re: Jan Odpovedať s citátom

Jan Napísal:

Su vedci, ktori maju ini nazor o "nepouzitelnosti" pre vedu. Neviem, ci Ti hovori nieco biolog a filozof Zdenek Neubauer: Skryta pravda Zeme, pripadne Biomoc. Nieco som od neho videl aj na internete, len teraz to nenajdem.

Meno mi hovorí veľa a možno by som naozaj túto pasáž písal úplne inak, keby som sa skôr oboznámil s jeho názormi. V každom prípade, mám jeho knižky v pláne, akonáhle sa najbližšie dostanem na Slovesko, chcem si zohnať aj "Skrytou pravdu Země", aj "O přírodě a přirozenosti věcí" (jeho ťažisková esej o živloch).

Hej, na nete má nejaké veci, ale kniha je kniha.

Čo sa týka toho éterického tela (a tým pádom akupunktúry apod.) - no, ja som (zatiaľ ) optimista v tom, že nejaká forma prekladu z jedného jazyka (ezoterického) do druhého (vedeckého) je možná a je dobré ju hľadať, toto tušenie (alebo zbožné želanie?) si však neviem obhájiť. Je fakt možné, že ide o dva navzájom úplne nezlučiteľné okruhy poznania, ale jednak sa mi táto možnosť zdá byť nepravdepodobná a dvak, ehm, nepáči sa mi, Very Happy

(tým nechcem povedať, že sa svet musí riadiť podľa toho, čo sa mi páči a čo nie, bohovia chráňte!)
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Pi Jún 03, 2005 8:14    Predmet: Neubauer Odpovedať s citátom

gorimir Napísal:

Hej, na nete má nejaké veci, ale kniha je kniha.

To ano, ale aj elektronicka podoba potesi ... http://www.vhled.cz/Casopis_Vhled(cislo1)/Vstupni_stranka/Svet_jako_organismus/Biomoc1.html .

gorimir Napísal:

Čo sa týka toho éterického tela (a tým pádom akupunktúry apod.) - no, ja som (zatiaľ ) optimista v tom, že nejaká forma prekladu z jedného jazyka (ezoterického) do druhého (vedeckého) je možná a je dobré ju hľadať, toto tušenie (alebo zbožné želanie?) si však neviem obhájiť.

:-) ... stacilo by zobrat do uvahy dusu a ducha, potom by uz veda dokazala urobit taky "preklad".

gorimir Napísal:

Je fakt možné, že ide o dva navzájom úplne nezlučiteľné okruhy poznania, ale jednak sa mi táto možnosť zdá byť nepravdepodobná a dvak, ehm, nepáči sa mi, Very Happy

:-) ... tak som to nemyslel, ze by boli "nezlucitelne". Prave Neubauer (a nebude sam) je jednym z "dokazov", ze to ide.
Návrat hore
exlibris

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Pi Jún 03, 2005 13:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Exlibris ono práve to má mnoho spoločného. Ak pripustíme, že môžeme odfotiť nazvime to eterické telo, tak potom ho môžeme odfotiť aj niekomu, kto nemá telo fyzické.
Všimli ste na tej fotografii tú bublinku v strede a jej srdiečko?

Patrik, myslela som tým, že práve tvoje "bublinky" sú už iná frekvenčná kategória.
Debata tu totiž nenabrala smer k jemnohmotným bytostiam, ale k tým hrubohmotnejším - hm, nezdá sa vám príliš opálený tento smajlík?

Mne sa práve minulý týždeň v piatok stala taká zvláštna vec. Na návšteve u priateľov som sklonila hlavu k telefónu a v tom mi v zornom poli pravého oka preletelo krásnym asi 20 cm oblúkom niečo maličké zlatosvietivé. Nahlas som prekvapene vykríkla - bolo to zvláštne krásne, a okamžite to zmilo. A keď som to svetielko aj s celou jeho trajektóriou opísala (nechalo to za svojím pohybom pásik - teda oblúk jasného svetla), povedal radostne: To je fantastické! A ja na to že čo to bolo? Nazval to energiou. Neviem čo to bolo, ale bolo to milé a zostal vo mne pocit....hm, myslím že príjemný... proste príjemný.....
Tak ma vlastne potešili tento týždeň tvoje bublinky a aj tie obrázky, ktoré som išla Jánovi hľadať....a akoby som dostala odpoveď sama pre seba a nie pre Jána ...ešte zistiť naozaj presne, čo to je... flowers
Návrat hore
exlibris

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Pi Jún 03, 2005 14:06    Predmet: Odpovedať s citátom

TYY MOJ KVET!!!!

tak teraz, keď to po sebe čítam, vidím, že sa mi stratilo niekoľko riadkov, kde som ešte čosi popisovala..... hm, tak takto to funguje, keď hovoríme príliš veľa iným o veciach, ktoré sú LEN pre nás.... Embarassed
Ďakujem, môj angel
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Pi Jún 03, 2005 22:22    Predmet: Je uzas nad niecim smerodatnym pre urcenie Dobra? Odpovedať s citátom

exlibris Napísal:
... Debata tu totiž nenabrala smer k jemnohmotným bytostiam, ale k tým hrubohmotnejším

Co su to "jemnohmotne bytosti"?

exlibris Napísal:
... v zornom poli pravého oka preletelo krásnym asi 20 cm oblúkom niečo maličké zlatosvietivé. Nahlas som prekvapene vykríkla - bolo to zvláštne krásne, a okamžite to zmilo. A keď som to svetielko aj s celou jeho trajektóriou opísala (nechalo to za svojím pohybom pásik - teda oblúk jasného svetla), povedal radostne: To je fantastické! A ja na to že čo to bolo?

Existuju take krasne farebne, asi 8-cm chutnucke chobotnicky. Nadherne, fantasticke ... a smrtelne jedovate ... su anjeli krasni? A co padli anjeli? Pripadne ich samotny sef Pan Satan?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: So Jún 04, 2005 6:51    Predmet: Odpovedať s citátom

exlibris Napísal:

Patrik, myslela som tým, že práve tvoje "bublinky" sú už iná frekvenčná kategória.
Debata tu totiž nenabrala smer k jemnohmotným bytostiam, ale k tým hrubohmotnejším - hm, nezdá sa vám príliš opálený tento smajlík?

Niekedy je jednoduchšie odraziť sa od hmoty - fotenie povedzme éterického tela niekoho, kto má aj telo fyzické. Mylím si, že ak by sme fotili niekoho, kto fyzické telo nemá, asi by to jeho éterické "držalo" pravdepodobne ten najmenej energetický náročný tvar - guľa ( iba ak by nás chcel nastrašiť a "držal" tvar napríklad bielej pani ).. Ak sa pozriete na tú fotografiu, ako sa Vám javia tie útvary - ako kruhy alebo ako gule? Možno by bolo dobré tú fotografiu prehnať algoritmom na rozpoznávanie 3D z 2D..
flora007
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jan

PríspevokZaslal: So Jún 04, 2005 13:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

... Myslím si, že ak by sme fotili niekoho, kto fyzické telo nemá, asi by to jeho éterické "držalo" pravdepodobne ten najmenej energetický náročný tvar - ...

Myslis si, ze etericky svet je podobny fyzickemu? Ze tam platia rovnake zakonitosti? ... V kazdom pripade by som bol opatrny v takychto analogiach.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: So Jún 04, 2005 14:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto si nemyslím a dúfam, že to z mojich slov ani nevyplýva.. Len si myslím, že keď dokážeme odfotiť prejavy ducha alebo duše, ktorá sa nachádza vo fyzickom tele, bude možné odfotiť tieto prejavy aj mimo fyzického tela. Toť vše.. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jan

PríspevokZaslal: So Jún 04, 2005 22:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Toto si nemyslím a dúfam, že to z mojich slov ani nevyplýva..

Napisal si "najmenej energeticky narocny utvar" ... to plati vo fyzickom svete, takze som sa domnieval, ... OK

Patrik Napísal:

Len si myslím, že keď dokážeme odfotiť prejavy ducha alebo duše, ktorá sa nachádza vo fyzickom tele, bude možné odfotiť tieto prejavy aj mimo fyzického tela. Toť vše.. Wink

A dokazeme odfotit prejavy duse alebo ducha vo fyzickom tele? ... ... a co su to vlastne take prejavy? ... a co su to "prejavy duse/ducha mimo fyzicke telo"? ... ...
Návrat hore
Nopal

Založený: 30.04.2005

PríspevokZaslal: Ne Jún 05, 2005 1:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Jan Napísal:
A dokazeme odfotit prejavy duse alebo ducha vo fyzickom tele? ... ... a co su to vlastne take prejavy?

No ved skús sa odfotiť keď máš tvár rozžiarenú úsmevom a skús keď
budeš uplakaný. Stačí len porovnať.
Jan Napísal:
... a co su to "prejavy duse/ducha mimo fyzicke telo"? ... ...

Pýtaš sa, lebo ešte nechápeš, nie si ešte pripravený, alebo nechceš prijať do mysle, že okrem nášho poznaného existuje aj iný energetický systém.
Keď to do mysle dokažeš prijať, budeš potom môcť ľahko vnímať to, čo je väčšie ako tento fyzický svet. Až potom ľahko pochopíš každý prejav duše aj ducha mimo fyzické telo, dokážeš ho aj precítiť, prežiť, chápať, ovládať, aj používať.
Uprimne Ti to prajem spoznať

Naposledy upravil Nopal dňa Ne Jún 05, 2005 1:37, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Nopal

Založený: 30.04.2005

PríspevokZaslal: Ne Jún 05, 2005 1:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Toto si nemyslím a dúfam, že to z mojich slov ani nevyplýva..

Jasné, že nevyplynulo, ved sa hovorilo o jemnohmotnom svete.
Veď v celom nekonečnom Vesmíre nepoznáme nijaký útvar, ktorý by bol hranatý Cool
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Ne Jún 05, 2005 9:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Nopal Napísal:

Veď v celom nekonečnom Vesmíre nepoznáme nijaký útvar, ktorý by bol hranatý Cool

Aha ... takze podla Teba kubicka krystalova sustava krystalizuje podla gule. Poznas nejaku gulovu krystalicku sustavu?
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Ne Jún 05, 2005 9:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Nopal Napísal:
No ved skús sa odfotiť keď máš tvár rozžiarenú úsmevom a skús keď budeš uplakaný. Stačí len porovnať.

Fajn ... a teraz odfot iba ten usmev bez fyzickeho tela.

Nopal Napísal:
Pýtaš sa, lebo ešte nechápeš, nie si ešte pripravený, alebo nechceš prijať do mysle, že okrem nášho poznaného existuje aj iný energetický systém.

Pytam sa za uplne inym ucelom, ako si pochopila. Pytat sa mozes rozne ... napr. dietata sa nepytam preto, ze by som nieco nevedel (tym nechcem povedat, ze by som niekoho povazoval za dieta). Su napr. aj recnicke otazky, ktore chcu temu posunut dalej.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Duchovné bytosti Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 2 z 4

Prejdi na: