Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

nova technika?

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Laura Ecsiova

Založený: 10.07.2007

PríspevokZaslal: St Dec 05, 2007 16:53    Predmet: nova technika? Odpovedať s citátom

Ahoj,
dnes pocas dikusie prebehla tema: najdi dieta v sebe. Viem ze chystas na to kurz, ale kym bude mohol by si to prosim nejak presnejsie vysvetlit? Dakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Dec 05, 2007 23:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, technika sa volá "Hľadanie seba v detstve". Napíšem o nej viac cez víkend. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Dec 09, 2007 11:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Z praxe sa mi ukázalo, že pristupovať k niektorým problémom, ktoré majú svoje korene (príčiny) v detstve technikami zakladná technikla, vzťahová technika, archtypálna vzťahová technika nebýva jednoduché. Sú to hlavne niektoré problémy bez somatických prejavov a modely správania, ktoré presahujú prenatálne obdobie.
Samozrejme je riešenie možné aj s vyššie uvedenými technikami, ale jeho efektivita a potreba opakovania spravcovávania v niektorých prípadoch býva v terapii kontraproduktívna.

Detstvo je zdrojom modelov správania
- podobne ako prenatálne obdobie je detstvo takým začiatkom, kde naberáme mnohé podnety a skúsenosti priamo od rodičov a okolia (najviac do 3 mesiacov života, kedy je podnetový systém dieťaťa úplne otvorený, potom ešte do 3-4 rokov, neskôr už stále menej a menej, kedy sa priame prijímanie cez podnetový systém uzatvára, dospelý človek už priamo neprijíma žiadne informácie, všetky prechádzajú cez rôzny typ filtra)

V detstve prežité „dotyky“, ktoré môžeme nazvať poníženie so stratou kontroly (psychické alebo fyzické znásilnenie), sa môžu neskôr prejavovať v problémoch bez somatických prejavov alebo „nesprávne“ používanými modelmi správania. Pristúpiť k nim cez základnú techniku regresnej terapie nie je jednoduché, cez vzťahovú možné, ale do vzťahu je potrebné dať priamo model správania alebo obdobie.
Šamani by povedali: Silové zviera je „preč“.

Keďže je podnetový systém v detstve otvorený úplne inak ako v dospelosti, bývajú problémy z detstva v dospelosti týmto rozdielom ovplyvnené. Klient po prejdení techniky „Hľadanie seba v detstve“ často hovorí o tom, ako ho mohla takáto „maličkosť“ z detstva takto ovplyvňovať v prítomnosti.

Ďalšie prejavy ukazujúce na možnosť spracovávania technikou „Hľadanie seba v detstve“:
Ak prejavy intelektu predbehnú prejavy emotivity (inteligenčná dospelosť, emočná detskosť)
Prejavujeme sa ako deti s dospelými prvkami.
Použitý model správania, pri ktorom predpokladáme nejaký bezproblémový „výsledok“, je naopak výsledkom nejaký problém.

Technika spočíva v nájdení „vnútorného dieťaťa“, ktoré mohlo byť nejakým „zásahom“ v detstve poznačené.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Ne Dec 09, 2007 16:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Technika spočíva v nájdení „vnútorného dieťaťa“, ktoré mohlo byť nejakým „zásahom“ v detstve poznačené.

A stačí iba nájsť vnútorné dieťa v sebe? A čo potom?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Dec 09, 2007 19:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Aby som tu nemusel stavať termíny, zoberiem si známe od šamanov. Zažila s si niekedy Denisa stretnutie so silovým zvieraťom, ktoré bolo od Teba dlho preč? Jeho nájdenie? Tak To potom.

Alebo stratila si niekedy kľúče od domu a potom našla? Asi vieš čo si robila potom. Išla v pokoji domov.

Asi by som slovo nájdenie mohol nazvať aj slovom znovuobjatie.
Návrat hore
Laura Ecsiova

Založený: 10.07.2007

PríspevokZaslal: Po Dec 10, 2007 10:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik napisal: Prejavujeme sa ako deti s dospelými prvkami.

Ja len ci to chapem spravne: Moze sa to prejavovat tak, ze akokeby som teraz v dospelosti robila veci (akokeby dohanala stratene) ktore som v detstve nemala/nemohla robit alebo som sa nemohla z nich tesit v detstve?
Napr.: teraz chodim na jeden kurz a tam to vnimam tak ze sa idem hrat, hovorim tomu navrat do detstva ale teraz to prezivam velmi intenzivne, akokeby doteraz som na to nemala sancu to takto veselo prezivat...
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Dec 10, 2007 14:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Laura, tento prejav Tebe alebo Tvojmu okoliu asi nevadí. Môže ukazovať na to, že si niečo v detstve "nemala", ale si to prirodzene nachádzaš teraz. Maximálne Ti to "berie" čas. Mohli by sme aj povedať v zmysle hore-textu, že si svoje vnútorné dieťa nachádzaš prirodzene sama.
Keby si sa ale napríklad hádzala o zem s následným dospelým zdôvodnením, alebo bola neprimerane hysterická v otázkach logiky, to už by bolo asi niečo iné. Wink
Návrat hore
mia444444

Založený: 24.11.2008

PríspevokZaslal: Ut Nov 25, 2008 15:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte, som mia a vaše debatky si čítam už tretí deň. Zjavne ma zatial zaujala táto téma lebo som sa do nej rozhodla zapojiť aj ked len s otázkou. mám presne tento problem, emočné dieťa ale už som dospelá. zasahuje mi to do všetkých stránok života až tak že strácam nádej že sa s tým dá niečo robiť. Vraj rozhovor už mi nepomáha a zrejme by som potrebovala terapiu cez dotik(podľa mojej psychologičky), lebo moje telo si asi pamätá viac ako ja a prejavuje sa rôznymi spôsobmi, robí si skrátka čo chce a neviem to ovládať. Môžte mi poradiť ako sa k takej terapii dostať alebo čo by sa dalo iné robiť, myslím že ty Patrik sa asi troška tomu rozumieš podľa toho čo som mala zatiaľ možnosť čítať a máš podobné alebo skôr mne sympatické názory. Vopred dík.
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Nov 26, 2008 7:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Mia, vítam Ťa na fóre.
Čo sa týka emočného dieťaťa máme v regresnej terapii dve techniky, ktoré sa tejto téme priamo venujú - regresná technika Detstva a Prenatálna technika.
Čo sa týka terapie dotykom - bolo by možno dobré opýtať sa priamo Tvojej psychologičky, akú terapiu mala na mysli. O terapiách dotykom cez fyzické telo si môžeš niečo prečítať na fóre tu: http://forum.regresnaterapia.sk/viewtopic.php?t=114
Návrat hore
mia444444

PríspevokZaslal: Št Nov 27, 2008 21:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj patrik, dík za privýtanie i za odkaz, už som to čítala ale vtedy som si myslela že to bude metoda len pre telesne postihnutých aj ked podľa toho čo mi hovorila psychologička mi to sedelo na tú terapiu "vedomie cez telo" hľadám nejakú pomoc cez internet lebo v Michalovciach všetkých poznám a moje emočné dieťa tak vytočilo psychologičku že už so mnou nechce nič mať. nič až také strašné aby si sa nebál, len som sa potrebovala rozprávať tak som nechcela odýsť dokiaľ sa so mnou neporozpráva. Dopadlo to hrozne a to malé vo mne reve jak o život. Ked sa dostane von tak niesom schopná ničoho a ked to potláčam tak idem z jednej choroby do druhej a pritom ma začne napínať na vracanie alebo najnovšie hnačkujem, hocikedy a hocikde. Je to nepríjemné ked som v spoločnosti alebo v práci. Viem že s tým musím niečo urobiť no neviem si to dosť dobre predstaviť ambulantne niekde dalej dochádzať. tu na východe sa takým technikám nevenuje asi nik. Väčšinou čo som pátrala tak až Blava a záp. str.Slovensko.
mia444444

PríspevokZaslal: Št Nov 27, 2008 21:27    Predmet: Odpovedať s citátom

nevšimla som si že posledné príspevky boli minulý rok. ale ešte by ma zajímalo či tie kurzy neopakuješ. to hľadanie dieťaťa v sebe by ma zaujímalo
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Pi Nov 28, 2008 9:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Kurz Detstvo je pokračovací kurz výcviku regresnej terapie. Nedá sa absolvovať mimo ostatných kurzov výcviku. Ďalší výcvik začína základným kurzom približne v máji budúceho roku. Presný termín zverejním koncom tohoto roku.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Pi Nov 28, 2008 9:55    Predmet: Odpovedať s citátom

mia444444 Napísal:
a moje emočné dieťa tak vytočilo psychologičku že už so mnou nechce nič mať. nič až také strašné aby si sa nebál, len som sa potrebovala rozprávať tak som nechcela odýsť dokiaľ sa so mnou neporozpráva. Dopadlo to hrozne a to malé vo mne reve jak o život. ...

Áno popisuješ typické prejavy dieťaťa. Plienky a keď sa nemôže prejaviť ako dieťa, tak choroba.
Pravdou je, že čo si nevieme predstaviť, to sa ani nemôže udiať.
Wink Na východe určite tiež nájdeš terapeuta, ktorý bude bez hore popisovaných problémov s Tvojím dieťaťom v Tebe pracovať.
Návrat hore
mia444444

PríspevokZaslal: Po Dec 01, 2008 21:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky Patrik, dúfam že máš pravdu, no zatiaľ hľadám márne, jedinný koho som zistila je Boris Sopko no ten je teraz v Blave, ale i pekný prístup poteší tak dík.
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: