Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Syndróm gurua

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
zayko5

Založený: 12.10.2006

PríspevokZaslal: Št Dec 06, 2007 11:10    Predmet: Syndróm gurua Odpovedať s citátom

Jan Kaleta v knihe 'Astrologie Vodnářského věku' Napísal:

V rolích každodenního života spěje plně rozvinutá osobní úroveň rozvoje k takzvanému stavu „guruovství". Člověk mívá tendenci učit druhé, předávat jim své poznání vhodnou formou, být pozitivním příkladem člověka, který se vypracoval vlastní pílí.

Je samozřejmé, že z toho vyplývají i jistá rizika. Čím výše se bytost ve svém vývoji dostává, tím větší je nebezpečí jejího pádu. Je potřeba upevnit a „zocelit" samostatnost a akceschopnost bytosti, aby se nenechala strhnout jednáním a postoji okolí, ale naopak aby se sama stala vzorem a příkladem pro bytosti kolem sebe. Příliš rychlý postup na této úrovni může přivodit nezvládnutí syndromu „gurua". Bytost na této úrovni vývoje, zejména v jejím závěru, by měla sama z vlastní vůle opustit tento model a doslova „pošlapat své guruovství". Jedině v takovém případě je možné přejít na další úroveň vývoje.

Princip učitele jako takový není ale v této fázi vývoje zcela nevhodným modelem, jak by se z výše řečeného mohlo zdát. Člověk na osobní úrovni vývoje splňuje všechny předpoklady k tomu, aby se z něho stal zářný příklad pro okolí. Je to stav vědomí a poznání, který odpovídá Ježíšovým slovům: „Vy jste světlo světa ... a není světlo k tomu, aby ho stavěli pod nádobu, ale aby z vyvýšených míst svítilo mnohým..." Taková bytost se jaksi mimovolně stává vzorem pro mnohé další lidi na společensko-kulturní úrovni prožívání. Modely společensko-kulturního chování totiž zahrnují vzorec „nadřízený-podřízený" čili „pán a otrok", jejichž platnost se tito lidé snaží rozšířit i na člověka, který se z nich úspěšně vymanil a žije o stupínek výše. Zde je potřeba, aby člověk osobní úrovně zůstal „vzorem pro jednotlivce" a nestal se „vůdcem mas".

denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Št Dec 06, 2007 12:55    Predmet: Re: Syndróm gurua Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
Jan Kaleta v knihe 'Astrologie Vodnářského věku' Napísal:

Princip učitele... Taková bytost se jaksi mimovolně stává vzorem pro mnohé další lidi na společensko-kulturní úrovni prožívání. Modely společensko-kulturního chování totiž zahrnují vzorec „nadřízený-podřízený" čili „pán a otrok", jejichž platnost se tito lidé snaží rozšířit i na člověka, který se z nich úspěšně vymanil a žije o stupínek výše. Zde je potřeba, aby člověk osobní úrovně zůstal „vzorem pro jednotlivce" a nestal se „vůdcem mas".

Dobre povedané, súhlasím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Dec 06, 2007 23:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak neviem, ci by si to Jezis nebol este raz rozmyslel Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Pi Dec 07, 2007 14:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Zayko5 okrem zaujímavého rozmeru možného napĺňania archetypu učiteľa, z ktorého môže vzniknúť komplex gurua, cítim v tej citácii aj veľa zábrany, obrany, ochrany a možno aj strachu... nebezpečenstvá pádu a podobne.. padnúť môže len naše ego, nič iné.. :-)

Každý nech sa stane, čím sa stať má. Potom budú učitelia jednotlivca na svojom mieste a vodcovia más na svojom.

S niektorými vetami budem aj ťažko súhlasiť.
Maximálne by som mohol súhlasiť s formuláciou : Je potreba aby sme vedeli, či tento človek osobnej úrovne je učiteľom a vzorom jednotlivca, alebo vodcom más alebo aké má tento človek tendencie či už na základe svojho poslania alebo problémov.
Mohol by som pripustiť tiež formuláciu - Ak niekto je učiteľom jednotlivca, nemôže byť zároveň vodca más.
Asi je potrebné alebo dobré vedieť či sme v roli učiteľa alebo žiaka, otroka alebo otrokára, učiteľa jednotlivca alebo vodcu más. Či sme „poslúchači“ učiteľa jednotlivca alebo vodu más...

Je dobré vedieť, že s vyznávačom náboženstva alebo gurua je o jeho náboženstve a guruovi diskusia problematická, ale na druhej strane precítenie jeho viery prínosné.
Že učiteľ jednotivca nás môže niečo naučiť a je na našej zodpovednosti, čo sa učiť chceme. Že vodca más bude za nás v istých, často podstatných záležitostiach rozhodovať a je na našej zodpovednosti akého vodcu si vyberieme.

Atď atď..

Nie je ale potrebné, aby sme niečím zustali... To od nás „chcú“ často len naše problémy, očakávania alebo presvedčenia. Aj keby to bolo to najväčšie svetlo sveta.

Jednoducho je dobré byť v prítomnosti a sem tam precíť aj nejaký ten komplex z jednej alebo druhej strany...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zayko5

PríspevokZaslal: So Dec 08, 2007 14:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Zayko5 okrem zaujímavého rozmeru možného napĺňania archetypu učiteľa, z ktorého môže vzniknúť komplex gurua, cítim v tej citácii aj veľa zábrany, obrany, ochrany a možno aj strachu... nebezpečenstvá pádu a podobne.. padnúť môže len naše ego, nič iné..

hm.. a čo padlí anjeli.. tým tiež padlo ego? skôr mám pocit, že žiadne ego nemali a práve vznik ega je týmto pádom.. pádom z vedomia do nevedomia.. z jednoty do separácie.. z lásky do strachu..

čo je podľa teba pád ega?

Patrik Napísal:
Každý nech sa stane, čím sa stať má. Potom budú učitelia jednotlivca na svojom mieste a vodcovia más na svojom.

áno, jednotlivci potrebujú len učiteľov a vodcov potrebujú len masy.. vodcovia a masy (rozumej vodcovia) nepotrebujú jednotlivcov ani učiteľov (rozumej jednotlivcov).. pokiaľ tu budú vodcovia a ich masy - jednotlivci a učitelia budú len prekážkou.. v tomto potrebuje táto spoločnosť ráznu zmenu.. od más a ich vodcov k jednotlivcom a ich učiteľom..

Patrik Napísal:
Mohol by som pripustiť tiež formuláciu - Ak niekto je učiteľom jednotlivca, nemôže byť zároveň vodca más.

a vice versa.. ak je niekto vodca más nemôže byť učiteľom jednotlivca..
tj, ak je niekto jednotlivec nemôže byť masou a ak je niekto masou nemôže byť jednotlivcom..

Patrik Napísal:
Asi je potrebné alebo dobré vedieť či sme v roli učiteľa alebo žiaka, otroka alebo otrokára, učiteľa jednotlivca alebo vodcu más. Či sme „poslúchači“ učiteľa jednotlivca alebo vodcu más...

..práveže poslúchači učiteľa vôbec neexistujú - lebo poslúchači nie sú jednotlivci ale masa a ten koho poslúchajú už je nie je učiteľ ale vodca.. učiteľ učí, vodca vedie ... to prvé je o slobodnej vôli, to druhé o poslúchaní..

Patrik Napísal:
Že učiteľ jednotivca nás môže niečo naučiť a je na našej zodpovednosti, čo sa učiť chceme.

áno. my sa môžeme učiť od učiteľov.. učiteľ ponúka svoje poznanie ale nikoho nepresviedča o jeho pravdivosti alebo dokonca jedinečnosti.. (samozrejme nehovorím o dnešných "učiteľoch"-prisluhovačoch v štátnom vzdelávacom monopole, tí žiadne svoje poznanie neprezentujú a väčšinou ani nemajú)

je na každom jednotlivcovi akých učiteľov si vyberie a aké učenia si osvojí a hlavne správnosť učení nie je univerzálna ale tiež individuálna a overiť ju môže každý jedine svojim životom..

Patrik Napísal:
Že vodca más bude za nás v istých, často podstatných záležitostiach rozhodovať a je na našej zodpovednosti akého vodcu si vyberieme.

nikto za nás nemôže rozhodovať, môžeme sa len len vzdať rozhodnutia v prospech niekoho iného ale to je tiež naše rozhodnutie a nesieme všetky jeho následky a zopovednosť... preto ja si vodcov nevyberám, lebo nemôžem zodpovedať za rozhodnutia, ktoré v mojom mene urobia ale vyberám si len učiteľov
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: So Dec 08, 2007 17:00    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:

hm.. a čo padlí anjeli.. tým tiež padlo ego? skôr mám pocit, že žiadne ego nemali a práve vznik ega je týmto pádom.. pádom z vedomia do nevedomia.. z jednoty do separácie.. z lásky do strachu..

čo je podľa teba pád ega?

Aby sme ale nazabehli do témy ega. Ego padá, ak sa mu nepodarí naplniť program oddelenosti.
O padlých anjeloch by sme mohli polemizovať či vznik ega je ich pádom alebo po vzniku ega neskoršia konfrontácia s ním.
Skôr som to myslel tak, že len za prítomnosti a zopnutia ega môžeme niekam padať - myslené duchovne.

zayko5 Napísal:
..práveže poslúchači učiteľa vôbec neexistujú - lebo poslúchači nie sú jednotlivci ale masa a ten koho poslúchajú už je nie je učiteľ ale vodca.. učiteľ učí, vodca vedie ... to prvé je o slobodnej vôli, to druhé o poslúchaní..

Slovo poslúchanie má dva významy.
posluhujú a počúvajú(vypočujú).. jedno patrí jedným a druhé druhým.. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zayko5

PríspevokZaslal: So Dec 08, 2007 19:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Ego padá, ak sa mu nepodarí naplniť program oddelenosti.

v tom prípade pád ega je to, po čom všetci túžime... ale nemyslím si že by Kaleta hovoril o tomto páde, tj. návrate do jednoty.. skôr práve naopak, myslím že mal na mysli duchovný pád : od vedomia k nevedomiu, tj. práve návrat k oddelenosti tj. do (fungujúceho) ega..
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: So Dec 08, 2007 20:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Hneď som vedel, že som to mal jasnejšie napísať.
Nepodarilo sa naplniť program oddelenosti sa môže realizovať tiež dvomi spôsobmi - koniec oddelenosti a viac zaboriť do nej. Wink
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Ne Dec 09, 2007 16:05    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
Patrik Napísal:
Že vodca más bude za nás v istých, často podstatných záležitostiach rozhodovať a je na našej zodpovednosti akého vodcu si vyberieme.

nikto za nás nemôže rozhodovať, môžeme sa len len vzdať rozhodnutia v prospech niekoho iného ale to je tiež naše rozhodnutie a nesieme všetky jeho následky a zopovednosť... preto ja si vodcov nevyberám, lebo nemôžem zodpovedať za rozhodnutia, ktoré v mojom mene urobia ale vyberám si len učiteľov

... hmmm, no neviem, a la tvoja uvaha vzdat/nevzdat sa rozhodnutia, mi vychadza, ze :
= ak idem k volbam, vyberam si vodcu (volba rukami)
= ak nejdem k volbam (volba nohami) tiez si vyberam vodcu = toho co vybrali ini ...

Tak upresni ako konkretne to robis, ze si nevyberas si vodcu ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Ne Dec 09, 2007 16:28    Predmet: Odpovedať s citátom

teda, ak som Vám porozumela, tak dá sa nevyberať vodcu, ak ľudí okolo seba považujem za učiteľov, čiže ich rady nechávam prejsť ešte vlastným usudkom a voľbou či sa podľa nich budem správať alebo nie. To nie je zlé, ale je to typický príklad oddelenosti, kde ja a nie-ja, v tomto prípade učiteľ, je zapojené do existencie. guru však svojim postavením gurua učí uplnej oddanosti, bez rozlišovania, bez oddelenosti a posudzovania, čo má všeobecne známe riziká.

tak čo s tým?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
zayko5

PríspevokZaslal: Ne Dec 09, 2007 16:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
zayko5 Napísal:
Patrik Napísal:

... hmmm, no neviem, a la tvoja uvaha vzdat/nevzdat sa rozhodnutia, mi vychadza, ze :
= ak idem k volbam, vyberam si vodcu (volba rukami)
= ak nejdem k volbam (volba nohami) tiez si vyberam vodcu = toho co vybrali ini ...

Tak upresni ako konkretne to robis, ze si nevyberas si vodcu ?

nejdem k voľbám a nenechám sa viesť (za nos) vodcom, ktorého si vybrali iní..

Daniel mám taký pocit, že pristupuješ k týmto otázkam moc legislatívne.. (mne) nejde o to dbať literu zákona ale jeho ducha.. inak vraj si pri voľbách nevyberáme vodcu ale zástupcu, ktorí nás zastupuje.. tj. on sa nás pýta a naše názory prednáša v parlamente.. samozrejme takto to nefunguje, ono to totiž vôbec nefunguje, ale to do tejto témy nepatrí.. k týmto otázkam pristupujem skôr cez duchovné univerzálne zákony ako tie nedokonalé ľudské.. lebo na dušu sa tieto legislatívne nezmysly nevzťahujú.. pre dušu platí hlavne zákon karmy.. zákon pomoci blížnemu a pod.

Naposledy upravil zayko5 dňa Ne Dec 09, 2007 17:01, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: Ne Dec 09, 2007 16:55    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
teda, ak som Vám porozumela, tak dá sa nevyberať vodcu, ak ľudí okolo seba považujem za učiteľov, čiže ich rady nechávam prejsť ešte vlastným usudkom a voľbou či sa podľa nich budem správať alebo nie. To nie je zlé, ale je to typický príklad oddelenosti, kde ja a nie-ja, v tomto prípade učiteľ, je zapojené do existencie. guru však svojim postavením gurua učí uplnej oddanosti, bez rozlišovania, bez oddelenosti a posudzovania, čo má všeobecne známe riziká.

tak čo s tým?

je guru osobnosť človeka alebo jeho duch?
je guru vodca alebo učiteľ? (aký je rozdiel medzi učiteľom a guru a vodcom? čo majú spoločné? )
aké je "postavenie" gurua? (na piedestáli?)
čo je to úplná oddanosť bez rozlišovania a posudzovania? (klaňanie sa modám? inštitualizované náboženstvo?)
Daniel

PríspevokZaslal: Ne Dec 09, 2007 22:55    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
... nejdem k voľbám a nenechám sa viesť (za nos) vodcom, ktorého si vybrali iní...

Zayko, skor som ocakaval, ze si vsimnes aj tento Patrikov text :

Patrik Napísal:

... lebo z neho mi vyplyva, ze tvoja deklaracia je vlastne nerealizovatelna ...

... nejde o to ako velmi klamlivo, ci uprimne nazves tu poziciu v hierarchii : vodca, zastupca, poslanec, minister, pretoze jej podstata vyssej pravoMOCi sa tym nezmeni ...

... vzdy budes v situacii, ked za teba vdaka hierarchii niekto bude v nejakej oblasti rozhodovat a ZBAVIT SA SVOJEJ ZODPOVEDNOSTI sa teda ani teoreticky neda ...

Aj keby si zil mimo ludskej spolocenskej hierarchie napriklad na Mesiaci, aj tak v tejto inkarnacii nemozes vystupit z hierarchie Zivota ... ak zijes, si na nejakej jej urovni ... a su nejake urovne vedomia "nad" a nejake "pod" ... a mas zodpovednost ...
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Dec 10, 2007 0:24    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
guru však svojim postavením gurua učí uplnej oddanosti, bez rozlišovania, bez oddelenosti a posudzovania, čo má všeobecne známe riziká.

tak čo s tým?

Toto je to riziko:

Ja som Napísal:
Nepodarilo sa naplniť program oddelenosti sa môže realizovať tiež dvomi spôsobmi - koniec oddelenosti a viac zaboriť do nej.

Ak je guru niekto iný ako my samy, tak sa realizuje zaboriť sa viac do nej.
Ak sme si samy guruom, tak koniec oddelenosti.

A čo s tým? Tlieskni si k tomu jednou rukou.
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: Po Dec 10, 2007 13:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
... lebo z neho mi vyplyva, ze tvoja deklaracia je vlastne nerealizovatelna ...

to že je pre teba nerealizovateľná, neznamená, že nie je realizovateľná ani pre mňa..

Citácia:
... nejde o to ako velmi klamlivo, ci uprimne nazves tu poziciu v hierarchii : vodca, zastupca, poslanec, minister, pretoze jej podstata vyssej pravoMOCi sa tym nezmeni ...

o tom práve som sa už vyjadril.. ja sa neriadim svetskými zákonmi ale duchovnými.. to že ma niekto znásilňuje, neznamená, že za mňa rozhoduje.. moje rozhodnutie je nejaké a ak mi niekto bráni násilím moje rozhodnutie realizovať, samotné moje rozhodnutie to nemení..

Citácia:

... vzdy budes v situacii, ked za teba vdaka hierarchii niekto bude v nejakej oblasti rozhodovat

nemôže za mňa rozhodovať niekto, komu som toto právo nedal.. môže rozhodovať o mne, ale nie za mňa... vravím, ak niekto rozhodne a násilím presadí svoju vôľu voči mojej, to nie je moje rozhodnutie.. príklad: ak americký prezident rozhodne, že US napadnú Irán a slovenský parlament ho podporí, nie je to moje rozhodnutie, napriek tomu, že ja toto rozhodnutie nemôžem zmeniť...

Citácia:

a ZBAVIT SA SVOJEJ ZODPOVEDNOSTI sa teda ani teoreticky neda ...

Aj keby si zil mimo ludskej spolocenskej hierarchie napriklad na Mesiaci, aj tak v tejto inkarnacii nemozes vystupit z hierarchie Zivota ... ak zijes, si na nejakej jej urovni ... a su nejake urovne vedomia "nad" a nejake "pod" ... a mas zodpovednost ...

ja sa nesnažím zbaviť zodpovednosti, práve naopak.. ale nesiem zodpovednosť len za seba,za svoje myšlieny, city a činy.. za nikoho iného..
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: