Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

PUDY = su naozaj nizke ?
Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Pi Dec 07, 2007 22:41    Predmet: PUDY = su naozaj nizke ? Odpovedať s citátom

Nerika v inej teme uviedla toto :

Nerika Napísal:
No ruja - to je proces pri ktorom dvaja a viac jeleňov ručia , výsledkom tohoto procesu je , že zvíťazí jeleň, ktorý ručí najviac, má najväčšie parohy, sám je najväčší a najmocnejší, a za odmenu môže svoj genetický kód umiestniť do najkrajších a najzdravších laní a vedie stádo do nasledujúcej ruje.Jeleni, ktori v tomto procese konfrontácie neuspeli, musia od stáda odísť , alebo musia víťaznému jeleňovi prejaviť gesto podriadenosti a môžu zostať., Toť príroda. Darwinov princíp - zvíťazí najsilnejší. Pud zachovania druhu. ... A čo my ľudia. Tiež víťazí ten kto najviac "ručí"? Ten kto má najširšie lakte a najarogantnejšie spôsoby? Nebolo nám dané myslenie práve preto aby sme nekonali pudovo , ale aby sme hladali konsenzus? ...

... cim nacrtla obraz zvieracej z dovodu pudov menej hodnotnej rise v porovnani s risou ludskou obdarenou rozumom ...

... tak diskutujme ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Pi Dec 07, 2007 23:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Najprv len poviem to, co som uz v diskusiach na inych miestach uviedol, ze podla mna, je z pohladu bozskeho principu nemozne, aby existoval nejaky zivot, nejaka inkarnacia, alebo nejaka risa bytosti, ktora by mohla byt vyhlasena za menej, ci viac hodnotnu ako akakolvek ina ...

... mame take tela, take inkarnacie, take zivoty, aby to, co v nich zabsolvujeme zmysluplne prospelo nasmu celovesmirnemu uceniu ... aj preto obmedzenia typu, ze sa uz nemozme narodit ako zvierata su bludy, lebo ak by to prospelo nasmu uvedomeniu, tak sa mozme skludom vsetci "moderne zujuci" narodit ako komunalny odpad

Podla mna, PUDY a je jedno, ci nase ludske, alebo zvieracie, sa nam iluzorne javia ako nizke, lebo nam asociuju nasu "neslobodu" ... napriklad stratu sebakontroly, nase zdanlive zlyhania ... ktore sa mierou svojej "neslobody" velmi podobaju nasmu robotickemu spravaniu sposobenemu karmickym predkodovanim z minulosti ...

Pudy sa nam teda javia ako nizke, lebo nemame nad nimi plnu kontrolu ...

Je, ale pravdepodobne, ze my individuality, nad pudmi nemame plnu kontrolu preto, lebo ju ma pod plnou kontrolou vedomie vyssieho radu ...

Opytate sa najskor, ze KTO ??? Shocked No predsa taka uroven vedomia, ktora je nad nami !!! Zrejme aj tak nejasne ... tak uvediem priklad ... VCELY ... kazda vcela ma nejake svoje individualne vedomie ... ale vedomie ma aj ÚĽ ... ul, ktory organizuje spolupracu toho tisica vciel ku vseobecnej spokojnosti ich vsetkych, ul, ktory sa vie branit, ul, ktory vie kedy a ako sa mnozit ...

... pudy nie su nizke, pudy su pravdepodobne mudrostou vyssieho radu ...

... nejde len o to, ze zabezpecuju velmi dolezite mechanizmy prezitia, ale su to aktivity, kontrolovane potrebou prezitia vedomia, ktore je pred nami ...

... kmen stromu riadi pudy konarov ... konare riadia pudy vetviciek ... vetvicky riadia pudy plodov ...

Som zvedavy kolko bude treba prispevkov az dojdeme k sexu Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Nerika

Založený: 12.07.2007

PríspevokZaslal: So Dec 08, 2007 8:15    Predmet: Re: PUDY = su naozaj nizke ? Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:

... cim nacrtla obraz zvieracej z dovodu pudov menej hodnotnej rise v porovnani s risou ludskou obdarenou rozumom ...

... tak diskutujme ...

No teda ani som nevedela , že pudy považujem za nízke. Shocked

Ja ich vôbec nepovažujem za nízke.
V prípade ruje jeleňov to bol len popis procesu ruje a jej vyústenia.,
Pudové konanie je len iný prístup k riešeniu situácie.
To iný neznamená horší, alebo lepší, proste len iný.
Ja ako človek mám možnosť voľby, má ju aj jeleň?

Ak ja mám možnosť voľby a jeleň ju náhodou nemá, netvrdím že som lepšia, alebo horšia ako jeleň.
A taktiež nehovorím, že človek sa má vyhnúť pudovému konaniu.,
Vo svojom vlastnom živote by som vedela uviesť pár príkladov kedy som konala pudovo a vôbec nehovorím, že to bola zlá voľba.

Mi nevkladaj do textu čo som nenapísala Speak to the hand
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel

PríspevokZaslal: So Dec 08, 2007 11:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Nerika, tak si precitaj pozorne vsetky svoje slova v teme "Zladme svoje vibracie" ... chces mi naozaj tvrdit, ze nevyzdvihujes (odtial nizkost) cloveka s myslou nad zviera s pudmi ???

Ved to robis v podstate aj v predchadzajucom prispevku ako dosledok tvojej mylnej predstavy o zvieratach, ako o bytostiach, ktore nemaju volbu ...

Zvierata maju rovnaky dar slobody od Boha, ako ho mame my ludia ... v tom niet rozdielu ...

V pripade skutocnych PUDOV je teda potencial nasej "neslobody" pravdepodobne rovnaky ... vo vysledku sa lisit mozme ... ale hodnotit obsah toho vysledku si vobec netrufam ...
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: So Dec 08, 2007 11:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Nerika, upozornujem znova, ze ja pod pudove chovanie nezahrnam konanie predkodovane nasou individualnou karmickou minulostou !!!
Návrat hore
zayko5

Založený: 12.10.2006

PríspevokZaslal: So Dec 08, 2007 15:25    Predmet: volba Odpovedať s citátom

rozum je takmer rovnako automaticky ako pudy a nema s volou a volbou vela spolocne.. vola a volba su rovnko ako rozum, city a pudy nastrojom a moznostou vedomia..

len si uvedomme ako, odkial k nam myslienky vacsinu casu prichadzaju.. kolko myslienok a naslednych cinov si naozaj volime a kolko myslienok a cinov si nevolime ale prichadzaju automaticky? kolki z nas si mozu povedat ze maju svoje myslienky aspon pod vedomou kontrolou ?

rozumom teda pudy ovladat nemozeme.. rozum je (u vacsiny z nas skor teoreticky ako prakticky) mozne ovladat jedine volou (resp. vedomim tj. duchom, prostrednictvom vole.. vedomie pouziva vsetky tieto nastroje). cize ak si dokazeme uvedomit svoje pudy a svoje myslienky mozeme pouzit volu na to aby sme sa rozhodli a konali ci uz na zaklade pudovych alebo rozumovych pohnutok..
Nerika

Založený: 12.07.2007

PríspevokZaslal: Po Dec 10, 2007 9:48    Predmet: Re: volba Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
rozumom teda pudy ovladat nemozeme.. rozum je (u vacsiny z nas skor teoreticky ako prakticky) mozne ovladat jedine volou (resp. vedomim tj. duchom, prostrednictvom vole.. vedomie pouziva vsetky tieto nastroje). cize ak si dokazeme uvedomit svoje pudy a svoje myslienky mozeme pouzit volu na to aby sme sa rozhodli a konali ci uz na zaklade pudovych alebo rozumovych pohnutok..

S tým súhlasím.
A pýtam sa :má zviera možnosť voľby tým, že si uvedomí svoje pudy a použije vôlu aby konalo ináč ako na základe pudov?
Má človek možnosť voľby tým , že si uvedomí svoje pudy a použije vôlu aby konal ináč ako na základe pudov?

Nerika, tak si precitaj pozorne vsetky svoje slova v teme "Zladme svoje vibracie" ... chces mi naozaj tvrdit, ze nevyzdvihujes (odtial nizkost) cloveka s myslou nad zviera s pudmi ???
--------------------------------------------------------------------------------

Daniel, naozaj ti chcem tvrdiť, že nevyzdvihujem človeka s myslou nad zviera s pudmi.
Iba hovorím, že človek má ďaľšie prostriedky , ktoré môže použiť pri svojej voľbe.
Ak použijem príklad ktorý si si ty zvolil - môže jeleň v ruji sa rozhodnúť , že sa nebude konfrontovať s iným jeleňom, čiže nebude v rují?,alebo si zvolí inú formu konfrontácie ?
A môže sa človek rozhodnúť , že sa nebude konfrontovať s iným človekom, alebo môže si zvoliť formu konfrontácie?

--------------------------------------------------------------------------------
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Ut Dec 11, 2007 23:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Nerika na vsetky otazky odpoved ano ...
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: St Dec 12, 2007 13:15    Predmet: Re: volba Odpovedať s citátom

Nerika Napísal:
A pýtam sa :má zviera možnosť voľby tým, že si uvedomí svoje pudy a použije vôlu aby konalo ináč ako na základe pudov?

myslím, že zviera má okrem pudov k dispozícii aj emócie a akýsi intelekt (dokáže zhodnotiť sitáciu a svoje šance) ..predpokladám ich existenciu aspoň u vyšších stavovcov, napr. pes: môže sa stať, že oddanosť k pánovi prekoná pudy.. ale ich používanie považujem skôr za výnimku za ako pravidlo.. zvieratá prioritne konajú pudovo a napr. rozumové (pojmové) myslenie vôbec nemajú k dispozícii.. tj. nepoznajú slová a tým pádom ani priestor a čas v zmysle ako ho chápeme my, ľudia..

Nerika Napísal:
Má človek možnosť voľby tým , že si uvedomí svoje pudy a použije vôlu aby konal ináč ako na základe pudov?

Áno

Nerika Napísal:
Iba hovorím, že človek má ďaľšie prostriedky , ktoré môže použiť pri svojej voľbe.

áno, vo všeobecnosti sa človek od zvierat líši hlavne rozvinutejším intelektom..aj keď u niektorých zvierat je intelekt na vyššej úrovni ako u niektorých ľudí Wink .. dokonca to možná platí aj pre celé druhy, napr. mnoho výskumníkov považuje delfíny a veľryby za inteligentnejšie (spoločensky, nie technicky) prípadne duchovne vyspelejšie bytosti ako človeka..

Nerika Napísal:
Ak použijem príklad ktorý si si ty zvolil - môže jeleň v ruji sa rozhodnúť , že sa nebude konfrontovať s iným jeleňom, čiže nebude v rují?,alebo si zvolí inú formu konfrontácie ?

môže.. do určitej miery...napríklad odhadne, že jeho sily na súpera nestačia a rozhodne sa pre útek.. alebo sa pokúsi svojho soka preľstiť a ošuká mu laň za chrbtom.. ťažšie si viem predstaviť v tomto konkrétnom prípade spoluprácu, ale medzi zvieratami a dokonca aj druhmi spolupráca existuje.. napr. vlčia svorka, prípadne rôzne druhy symbiózy..

Nerika Napísal:
A môže sa človek rozhodnúť , že sa nebude konfrontovať s iným človekom, alebo môže si zvoliť formu konfrontácie?

Môže..téma: "Zlaďme svoje vibrácie"..
Daniel

PríspevokZaslal: St Dec 12, 2007 23:01    Predmet: Re: volba Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
... vola a volba su rovnko ako rozum, city a pudy nastrojom a moznostou vedomia...

Zayko, vies toto nejak upresnit ? ... nastroje a moznosti vedomia ...
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: Št Dec 13, 2007 16:33    Predmet: Re: volba Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
zayko5 Napísal:
... vola a volba su rovnko ako rozum, city a pudy nastrojom a moznostou vedomia...

Zayko, vies toto nejak upresnit ? ... nastroje a moznosti vedomia ...

skúsim nejaké synonymá:

vedomie je absolútne, nemenné a večné - predstavuje priestor v ktorom sa odohráva život.. je to duch.. duch sa prejavuje (spoznáva) prostredníctvom duše (energie) - to sú rozum, city, pudy.. čiže vedomie (duch) používa mysel, city atď (dušu, pamäť) ako nástroje pre svoj prejav (vesmír).. všetko sa odohráva v priestore (vo vedomí, duchu).. svetlo vedomia, ktoré všetko oživuje je pozornosť.. kam zamerá duch svoju pozornosť tam je život..
Daniel

PríspevokZaslal: Pi Dec 14, 2007 14:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Zayko je to tvoja synteza alebo mas k tomu knihu ?
Návrat hore
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Pi Dec 14, 2007 16:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Zayko je to tvoja synteza alebo mas k tomu knihu ?

a čo by bolo lepšie? Razz
Návrat hore
sesto

Založený: 26.10.2007

PríspevokZaslal: Št Dec 20, 2007 2:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozrime sa, tak z tohto rozhovoru mi je jasné, že nie všetci na tomto fóre súhlasia so skvostami Daniela... To ma popravde celkom teší.

Citácia:
Najprv len poviem to, co som uz v diskusiach na inych miestach uviedol, ze podla mna, je z pohladu bozskeho principu nemozne, aby existoval nejaky zivot, nejaka inkarnacia, alebo nejaka risa bytosti, ktora by mohla byt vyhlasena za menej, ci viac hodnotnu ako akakolvek ina ...

Priateľu, ty čo ty vieš vlastne o Božskom princípe? A čo vlastne záleží na tom, čo kto vyhlasuje? Ty si mýliš pojmy s dojmami. Ak máš napríklad triedu ôsmakov a triedu prvákov, tak je logické, že nebudeš tvrdiť, že ôsmaci sú viac hodnotní, ako prváci, lebo je len otázkou času, kedy aj prváci sa stanú ôsmakmi. V daný moment je ale púhym konštatovaním faktu, že osmaci stoja v istom zmysle vyššie, ako prváci. To ale nemá nič dočinenia s ich hodnotou.
Ale dotiahni si svoje úvahy do dôsledkov, keď už rozprávaš o rovnosti. Preskočme ríšu zvierat a pozrime sa napríklad na rastliny. Napríklad taká mrkva, jedna individuálna bytosť mrkvy. Je mrkva rovnocenná človeku? Hm. Ťazká otázka. Nie je to náhodou vražda, ak zjeme mrkvu? Otázka potom ale je, že čo budeme jesť. Alebo taký komár... Je rovnocenné, ak zabijem komára, alebo ak zabjem človeka?
Ale ak aj prejdeme k ríši (teda nie že by komár bol rastlinou) zvierat - chceš povedať, že zabitie napríklad jeleňa je rovnocenné so zabitím človeka? Alebo že myš rovná sa - hodnotou- človeku?
A to už vôbec nehovorím o elementárnych bytostiach, ktoré nemajú ducha , napríklad myšlienkových formách ľudí, alebo formách ako fantómy, ktoré vznikajú ako dôsledok klamstva ľudí. Aj toto nazývame bytosťou, ale je takáto forma bytosti rovnocenná človeku???

Citácia:
lebo ak by to prospelo nasmu uvedomeniu, tak sa mozme skludom vsetci "moderne zujuci" narodit ako komunalny odpad
K uvedmeniu by to určite neprospelo, lebo komunálny odpad nemá vedomie.
Toto je asi taká myšlienka, ako keby sme chceli tvrdiť, že vysokoškolsky vzdelaný človek by mal prospech z toho, keby začal navštevoavať prvý ročník základnej školy...
Pre človeka má význam to, čo sa odohráva v jeho vedomí a zviera celkom určite vedomie seba samého nemá. To je proste čisté zavádzanie tvrdiť niečo iné. To s tou včelou niekde ďalej, to je proste "skvost". To je ako tvrdiť, že náš prst na ruke má svoje vlastné "vedomie". Nezmysel. Tak, ako prstu dávame my naše vedomie, a on nemá svoje vlastné, tak ani včela nemá svoje vlastné vedomie (rozprávky typu včielka Maja netreba brať ako dôkazy), ale má len vedomie úľa ako celku. A za abstraktým výrazom "vedomie úľa" si v skutočnosti musíme predstaviť bytosť, duchovnú bytosť. V tomto smere by som odkázal na veľmi zaujímavé teórie Ruperta Sheldraka o morfogenetických poliach, pričom aj on, pri snahe zodpovedať, čo vlastne stojí za týmto pojmom "morfegenetického poľa" prišiel k uzáveru, že sú to vlastne anjeli, duchovné bytosti.

A tu sa dostávame aj k tomu, čo sú to pudy. Pud, to je to, čo je mimo vedomia človeka, čo robí namiesto neho príroda. A "príroda", to je práve duchovný svet, to sú celkom konkrétne bytosti, s celkom konkrétnymi úlohami.
Každý zvieraci druh má na astrálnej úrovni niečo, čo sa nazýva skupinovou dušou, alebo duchom. A táto anjelska bytosť druhu akoby obalila do svojich šiat, do svojho "morfogenetického poľa", všetky zvieratá svojho druhu. Tieto sú jej fyzickým prejavom a skze ne pokračuje vo svojom vývoji. Všetky skúsenosti druhu plynú k nej. Ona zároveň za tento druh myslí, čo sa navonok prejavuje ako inštinkt. Ak dobytok na paši vie, ktoré byliny môže popásať, a ktoré nie, tak to neznamená, že krava vedome vie, že nejaká rastlina je jedovatá. Ona to nevie, ale jej skupinová duša to vie. To je vlastne inštinkt. V inštinkte sa skrýva vlastne duchovná múdrosť riadiacej bytosti.
A je úplným nezmyslom, ak niekto tvrdí, že jeleň má slobodu napríklad voči ruji. jednotlivý jeleň nemá vôbec nijakú slobodu a tak ako prst na ruke vykonáva to, čo mu mi vôľou kážeme, tak jeleň len plní to, čo od neho chce jeho skupinová duša. Preto ani jednotlivé zviera nemôže mať rovnakú hodnotu ako človek, lebo ono nemá individuálneho ducha! Keď zomrie zviera, tak skupinová duša(keď takto hovorím o skupinovej duši zvierat, držím sa len zaužívaného výrazu ale vždy tým myslým duchovnú bytosť- to len kôli jasnosti pojmov) to samozrejme pocíti. Ak napríklad zomrie prirodzenou smrťou, tak to môže byť tak, ako keď nám odumiera a odpadáva koža, alebo nechty, vlasy... A ak zomrie násilnou smrťou, tak je to ako keď sa človek napríklad poreže. Toto prosím nebrať doslova, snažím sa len nájsť vhodné prirovnania, cez ktoré by sa to dalo pochopiť.
Človek má proste ducha a jedno telo. Jeleň má tiež jedného ducha, ale tisícky tiel. A keď povedzme vymrie druh, tak je to akoby "zomrel" duch toho zvieraťa. Teda zomrie len jeho fyzický prejav na Zemi, ale tak, ako človek žije po smrti ďalej, tak aj táto duchovná bytosť existuje potom ďalej.
A ako je to s človekom? Nuž človek sa posunul vo vývoji ďalej a líši sa od zvierat práve tým, že má v sebe individuálneho ducha. Samozrejme, aj človek má nad sebou riadiace bytosti. Ak sa niekto narodí do určitej rasy, alebo národa, tak tiež patrí do určitej skupinovej duše. Napríklad skupinovou dušou národov sú archanjeli.
Ten základný rozdiel je ale v tom, že tým, že človek má vlastné sebauvedomenie, vlastného ducha, tak sa môže s pod vplyvu týchto vyšších bytostí vymaňovať. A to je vlastne vymaňovanie sa s "pudov". Za to samozrejme musí aj platiť určitú cenu, ktorou je v tomto prípade strata inštinktu. Človek už viac nevie rozoznať, ktorá rastlina je jedovatá a ktorá jedlá, pokiaľ to nezistí nejako inak a neprejde to jeho chápaním.
Takže vlastne ide o to, že ľudstvo voľakedy žilo oveľa "rozumnejšie", tým, že žilo v lone prírody. Táto rozumnosť žitia však nebola slobodná, ale bola inštinktívna. To bolo také detsvo ľudstva, kedy sme boli vedení duchovnými bytosťami, ako rodič vedie svoje dieťa kým je malé. A dnes by som povedal, že sme dospeli do štádia puberty, kedy by sme sa chceli oslobodiť, robiť si všetko po svojom nezávisle na radách duchovných bytostí - rodičov- , ale ešte nevieme ako na to, ešte sme hlúpi a naivní a robíme množstvo chýb. A ide o to, aby sme v tomto procese dozreli, aby sme sa mi sami stali slobodnými a zodpovednými duchovnými bytosťami, ktoré si nebudú viacej škodiť, ale budú celému stvoreniu pomáhať.

Zayko 5,

Citácia:
rozum je takmer rovnako automaticky ako pudy a nema s volou a volbou vela spolocne.. vola a volba su rovnko ako rozum, city a pudy nastrojom a moznostou vedomia..
Zayko, myslenie nie je len nástrojom, ale samotným prejavom "Ja", teda ducha. Myslenie je v skutočnosti nesmierne zaujímavým procesom. Normále je to totiž tak, že my, ako subjekt, vnímame objekt a zároveň o ňom rozmýšľame. Ak ale začneš rozmýšľať o myslení, tak sa vlastne subjekt stáva objektom, myslenie začne skúmať seba samo! Kde ono k tomu vlastne príde???
Cítením sa nedá "chápať", rozumieť. A ak človek nerozumie, tak potom koná inštinktívne, neslobodne. Ak sa napríklad zaľúbime, vybrali sme si to my sami slobodne? Bohužiaľ nevybrali. A ak je to napríklad neuskutočniteľné, tak sa ani nevieme odľúbiť.
Ak nadviažem na to, čo som písal vyššie o pudoch, skupinových dušiach a slobode človeka, tak vlastne každý človek, pokiaľ chce byť k sebe úprimný, tak musí prísť k tomu záveru, že človek sa stáva slobodným vo svojom myslení. Teda nie, že myslenie ako také nás už robí slobodnými, to určite nie, ale v myslení je nástroj, skrze ktorý sa človek môže slobodným stať.
A prosím všetkých, aby sa najprv zamysleli nad tým, ako to myslím, kým mi začnete oponovať "vlastnými zážitkami". Lebo ak by človek nemal možnosť vlastný zážitok zhodnotiť, vyvodiť z neho logický úsudok, tak by mu boli zážitky na tri veci...
Ak sa napríklad popálim a neviem si logicky spojiť oheň s bolesťou, tak sa budem popaľovať donekonečna. A neobstoja námietky o učení sa zvierat, ktoré nevedia logicky tieto veci uvážiť, ale u nich ide o celkom iný proces, lebo zviera, ako som už vysvetľoval, má svoju pamäť, svoje myslenie. Len nie individuálne. Tak sa dá vysvetliť aj fenomén stej opice napríklad.

Ale ak by človek nemal možnosť logickej úvahy, ak by nedokázal pochopiť ROZUMOM, vzťah medi bolesťou a ohňom, tak by to naozaj opakoval dookola znovu a znovu.
Myslenie je teda základom slobody človeka. Ale aby sa stal naozaj slobodným napríklad aj vo vzťahu k pudom, na to nestačí, aby len myslel, ale musí aj konať. Najpr si však musí uvedomiť, že je tu nejaký pud, ktorý ho núti urobiť niečo, čo by urobiť nemal - napríklad zabiť niekoho kôli jedlu, alebo niekoho znásilniť.
Samotné myslenie ešte nestačí k tomu, aby sme to aj vykonali, aby sme vôľou zabránili týmto pudom prejaviť sa, ale je na začiatku tohto procesu.

Človek sa jednoducho musí začať sebavychovávať. Musí si uvedomiť, čo sú to pudy a kam ho vedú a na druhej strane si musí uvedomiť kým je on voči týmto pudom a kam vlastne smeruje, kde je jeho ideál dokonalého človeka, ktorým by sa mal snažiť stať sa.

Citácia:
Podľa mňa vôľou neovládaš svoje myslenie, ale objekt svojho myslenia. Jednoducho vôľou môžeš docieliť, že myšlienky nebudú skákať ako sami chcú, ale že ich budeš ty sám usmerňovať. Ale samotnú podstatu myslenia vôľou neovplyvníš. Myslenie spočíva vlastne samo v sebe. A uvedom si ešte ten kruh, ktorý ti tu vznikne. Tvrdíš síce, že rozumom nemôžeš ovládať pudy, že to sa dá len vôľou, na konci ale dospievaš k tomu, že aby si vôľou mohol pudy usmernť, musí najprv dôjsť k uvedomeniu. A tu by som videl trochu problém v tom, čo píšeš, lebo moj osobný, každodenný zážitok je, že UVEDOMIŤ si viem niečo jedine v myslení. Áno, mám pocit, alebo cit, prežívam ho, ale uvedomujem si ho myslením. Áno, konám svojou vôľou, ale tento akt vôle si uvedomujem svojim myslením. Pre človeka je myslenie jeho vedomím. Tým netvrdím, že neexistujú iné druhy, stupne vedomia, práve naopak, ale to sa netýka dnešného vedomia človeka.
Takže - najprv musím myšlienkami niečo pochopiť, uvedomiť si to, napríklad že tu je nejaký pud, ktorý ma zotročuje a potom môžem zaktivizovať svoju vôľu, aby som tomu pudu vzdoroval. A na to, aby som mal silu, energiu, na toto vzdorovanie, na to musím tieto svoje vôľové impulzy preniknúť citom. Cit je pritom pre mňa opakom pudu.
A tu znova stojíme pred otázkou, skade vlastne tieto city zobrať. Skade zobrať napríkad nadšenie, súcit, obdiv, lásku, ktoré jediné môžu byť "palivom" pri našom boji s pudmi, ktoré nás robia neslobodnými. A môj názor získaný skúsenosťou je ten, že tieto vyššie city prídu k človeku vtedy, keď úprimne spoznáva vo svojom myslení celé stvorenie, keď spoznáva Pravdu. Pre mňa je pravda tým, čo mi di dáva silu, aby som aj konal.

Citácia:
..predpokladám ich existenciu aspoň u vyšších stavovcov, napr. pes: môže sa stať, že oddanosť k pánovi prekoná pudy.. ale ich používanie považujem skôr za výnimku za ako pravidlo.. zvieratá prioritne konajú pudovo a napr. rozumové (pojmové) myslenie vôbec nemajú k dispozícii..
Plne súhlasím, som rád, že aj niekto iný si tu myslí aspoň z časti to, čo ja. Ja by som len doplnil, že pri domácich zvieratách je to trochu inak, ako pri divých zvieratách. Tu totiž dochádza k tomu, že človek akoby sčasti preberal úlohu skupinovej duše zvieraťa, napríklad psa a riadil ho on sám.
Pripadá mi to podobné, ako pri hypnóze. Tam sa vlastne vyradí ja človeka, a niekto iný mu vlastne vkladá príkazy priamo do astrálneho, alebo éterického tela. Človek potom robí aj veci, ktoré by inak nerobil. A takisto pes nie že sa prestane správať pudovo. On sa ďalej správa neslobodne, len namiesto toho, aby počúval svoju skupinovú dušu- bytosť, sleduje príklazy inej duchovnej bytosti, človeka. Pre neho sa jeho pán stáva časťou neho samého, a ak bráni svojho pána za každú cenu, tak vlastne je to stále len pud sebazáchovi.
Príklad - môžte mať povedzme zločinca, vraha, ktorý má vycvičeného psa, ktorého má radšej ako ľudí. Nevie povedzme nadviazať vzťah k človeku, a so psom to má ľahšie. Keby potom bola situácia, že by tomuto človeku hrozilo nebezpečenstvo a policajti by sa ho snažili chytiť, alebo zneškodniť, ten pes by nerozlišoval, kto je morálne v práve, kto je dobrý a kto zlý, bolo by mu jedno, že ten človek predtým zabil desať ľudí. On by ho pudovo bránil aj za cenu vlastnej smrti.
Toto všetko som už navyše písal a myslím, že tieto myšlienky sú proste jasné akože dva a dva sú štyri. Ale niektorým ľuďom to zjavne zjavné nie je...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Št Dec 20, 2007 19:52    Predmet: Odpovedať s citátom

sesto Napísal:

Ak máš napríklad triedu ôsmakov a triedu prvákov, tak je logické, že nebudeš tvrdiť, že ôsmaci sú viac hodnotní, ako prváci, lebo je len otázkou času, kedy aj prváci sa stanú ôsmakmi. V daný moment je ale púhym konštatovaním faktu, že osmaci stoja v istom zmysle vyššie, ako prváci. To ale nemá nič dočinenia s ich hodnotou.
Ale dotiahni si svoje úvahy do dôsledkov, keď už rozprávaš o rovnosti. Preskočme ríšu zvierat a pozrime sa napríklad na rastliny. Napríklad taká mrkva, jedna individuálna bytosť mrkvy. Je mrkva rovnocenná človeku? Hm. Ťazká otázka. Nie je to náhodou vražda, ak zjeme mrkvu? Otázka potom ale je, že čo budeme jesť. Alebo taký komár... Je rovnocenné, ak zabijem komára, alebo ak zabjem človeka?
Ale ak aj prejdeme k ríši (teda nie že by komár bol rastlinou) zvierat - chceš povedať, že zabitie napríklad jeleňa je rovnocenné so zabitím človeka? Alebo že myš rovná sa - hodnotou- človeku?

Sesto sú ľudia čo považujú jedenie mrkvy za vraždu. Jedia len plody, ktoré im rastlina zanechala. Sú ľudia, ktorí ani jedenie ľudí nepovažujú za vraždu - ľudožrúti. Táto Tvoja úvaha neobstojí. Je len ukážkou nejakých Tvojich pocitov - s logikou to nemá nič spoločné.
Znova Ti zopakujem príklad s koňom. Na koňa som aplikoval presne takú istú regresnú techniku a komunikačný protokol ako na ľudí a ono to zabralo - výsledok sa dostavil ako u ľudí. Ak by bol kôň podľa Tvojej úvahy v nižšej triede ako človek, tak by som bol nútený s ním rozprávať inak. Ako s prváčikom, čo sa nestalo. Dúfam, že Ti to teraz bude jasnejšie. A je úplne jedno či si to Ty vysvetlíš na základe nejakých tiel inak. Logika zase nepustí.
Komunikoval som s ním oproti človeku nie ako keby bol v nižšej triede, ale ako keby bol človek v II.A a on v II.B. V A-čke sa zameriavajú na iné ako v B-čke. Alebo inak ako keby bol človek američan a kôň francúz. Wink

Sesto zase na začiatku a konci Tvojho príspevku zaujímavá ukážka logiky. Najprv hovoríš že u prváka a ôsmaka "To ale nemá nič dočinenia s ich hodnotou." a Potom sa pýtaš či "Alebo že myš rovná sa - hodnotou- človeku?".

Sesto ak sa chceš opierať naozaj o logiku, bolo by dobré najprv sa s ňou trochu zoznámiť. :wink:

Logika musí fungovať rovnako frutariánovi aj ľudožrútovi rovnako. Pokiaľ im ich presvedčenie, pocity, unáhlené závery... do nej kecá, nejde o logiku. Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

Prejdi na: