Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

myslenie a vnímanie
Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
zayko5

Založený: 12.10.2006

PríspevokZaslal: Pi Dec 28, 2007 9:33    Predmet: myslenie a vnímanie Odpovedať s citátom

Sesto zbadal som svoju prezývku v tvojom príspevku, tak reagujem na prvú tvoju vetu.. (priznám sa ďalej som to nečítal)

Sesto Napísal:
Zayko, myslenie nie je len nástrojom, ale samotným prejavom "Ja", teda ducha. Myslenie je v skutočnosti nesmierne zaujímavým procesom. Normále je to totiž tak, že my, ako subjekt, vnímame objekt a zároveň o ňom rozmýšľame. Ak ale začneš rozmýšľať o myslení, tak sa vlastne subjekt stáva objektom, myslenie začne skúmať seba samo! Kde ono k tomu vlastne príde???

nepleť si vnímanie a myslenie... to sú dva rôzne procesy... vnímame vedomím.. vedomie majú všetky bytosti.. alebo skôr by sme mohli povedať, že všetko čo existuje existuje len vo vedomí a nikde inde.. skutočnosť bez vedomia sa nedá dokázať (nemá ju kto pozorovať) a je protizmyselná.. mysľou na rozdiel od vedomia nedisponujú všetky bytosti a zdá sa že na tejto planéte ju používajú (skôr by som povedal - sú ňou ovládaní) jedine ľudia..

vedomie smerujeme pozornosťou a zaostrujeme sústredením.. vedomím môžeme vnímať prostredníctvom zmyslov, mysle a citov.. tj. môžeme zamerať (sústrediť) svoje vedomie (pozornosť) na myseľ (vnímame svoje myšlienky) alebo napr. na zrakové vnemy alebo na svoje pocity a pod.

myslenie o myslení to Descartes, ktorý to tu postavil na hlavu a odvodil existenciu (vedomie "Ja som") od myslenia, pričom samozrejme je to presne naopak a myslenie je produktom (a nástrojom) vedomia (poznávania)..

vnímanie myslenia to je vysoká forma meditácie.. treba si uvedomiť, že naša myseľ je väčšinou splašená a lieta bez kontroly, my si vôbec neuvedomujeme na čo myslíme resp. že vôbec myslíme..

subjekt a objekt sú kategórie vzťahujúce sa k vedomiu a nie mysli... dualita subjektu a objektu, resp. existencia/neexistencia subjektívnej a objektívnej reality je iná téma a niekde vo fóre sme sa öu už zaoberali.
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Po Dec 31, 2007 19:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Pred týždňom som zažil vedomie bez myslenia. Pre mňa, silného racionalistu, bol rozpad procesov reči a myslenia dosť silné sústo, ktoré som vôbec neočakával. Pri odoznievaní zážitku som sa znova musel učiť hovoriť a myslieť. Súhlasím, že myslenie je len produkt vedomia. Len doplním, že myslenie ide rukou v ruke s rečou a jeden bez druhého nemôžu fungovať. Myslím vnútornú reč, bez hlasivkového zvukového sprievodu to samozrejme ide. A v tom je celý zádrhel, jazyk je nedokonalý a tým okliešťuje aj myslenie a teda aj racionálne poznanie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Ut Jan 01, 2008 23:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Loneman, ked zadrzis dych a v tom okamihu sa snazis iba pozorovat a neasociovat ... je takyto stav podobny stavu, ktory si zazil ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
zayko5

PríspevokZaslal: Št Jan 03, 2008 10:17    Predmet: Odpovedať s citátom

skrátka ako keď "čumíš do blba"... to je určitá forma vnímania bez myslenia.. vnímaš okolie, vidíš a počuješ.. ale sú to čisté vnemy, bez toho aby si ich pomenoval.. v hlave je ticho.. nie je tam tem pojmový šum..

napr. strom nie je strom.. je to "to" .. "niečo".. čistý vnem bez kategorizácie...

pliesť si myslenie s vnímaním je rovnaké ako pliesť si mapu s realitou.. jazyk - pojmy - myslenie = mapa, náčrt.. koľko rečí vieš tolkokrát si táradlo...

svet = world = mir .. to sú slová,myšlienky ale od podstaty sveta majú rovnako ďaleko ako malé tlačené á od jeho zvuku
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Št Jan 03, 2008 19:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Loneman, ked zadrzis dych a v tom okamihu sa snazis iba pozorovat a neasociovat ... je takyto stav podobny stavu, ktory si zazil ?

prečo ťa napadlo zadržiavaním dychu vyvolávať "stav pred myslením"?

stav pred myslením - tak nazývam to čo popisuje loneman, a poznám ho ako tiež tkz. preverbálnu úroveň vedomia. čomu ale nerozumiem, je prečo mal loneman trocha problém pri návrate spať k realite bežného typu...žeby to bolo psychofarmakológiou induktora tohto stavu...?
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: Pi Jan 04, 2008 12:29    Predmet: M E D I T Á C I A Odpovedať s citátom

vnímanie (bez) myslenia sa nazýva meditácia..
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Pi Jan 11, 2008 16:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
No nešilo "iba" o zastavenie myšlienkových asociácii, nebolo vôbec čo pozorovať, vo vedomí nebolo nič ani zajkove čisté vnemy, takže to nebolo podobné.

Denisa máš pravdu, išlo o farmakologicky indukovaný stav počínajúci tzv. modelovou psychózou (dezintegrácia psychických procesov, neschopnosť skladať pojmy do zmysluplných celkov, zacyklenie myslenia až postupne úplný rozpad procesov reči a myslenia, sluchové halucinácie, narušený kontakt s realitou) a vrcholiaci v stave bezčasového "bytia-nebytia" v Ničote. Metaforicky ako keby fungujúce mechanické hodiny (psychika) padli na zem, rozbili sa a všetky rozletené ozubené kolieska (psychické procesy a elementy) ešte k tomu pohltila čierna diera – žiadne ja, žiadne psychické procesy, žiadna duša, žiadna realita, iba kvalitatívny stav absolútnej ničoty vo vedomí. Pri návrate z Ničoty (ukotvovaní v realite) som si zopakoval celý vývin (od hrubej a jemnej motoriky, cez prvé slová, jednoduché vety, myslenie nahlas, až po interiorizované myslenie), našťastie v oveľa zrýchlenej podobe ako v detstve.

Teraz si uvedomujem, že som si asi v zlej téme, pretože nepíšem o vnímaní okolia bez zapojenia myslenia ale o prázdnom vedomí.
Návrat hore
denisa

PríspevokZaslal: Pi Jan 11, 2008 17:58    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Pri odoznievaní zážitku som sa znova musel učiť hovoriť a myslieť. Súhlasím, že myslenie je len produkt vedomia. Len doplním, že myslenie ide rukou v ruke s rečou a jeden bez druhého nemôžu fungovať. Myslím vnútornú reč, bez hlasivkového zvukového sprievodu to samozrejme ide. A v tom je celý zádrhel, jazyk je nedokonalý a tým okliešťuje aj myslenie a teda aj racionálne poznanie.

Hm...v tejto dileme žijem celý svoj doterajší život- že rozprávam a zároveń to neviem, lebo slová, ktoré tvorím nikdy, absolútne nikdy nevystihli presne to, čo som práve v tej chvíli chcela povedať. neviem, či niekedy dozriem do štádia, že to pôjde. ale nedávno som na psychoterapeutickom výcviku videla majstrovský zážitok terapeutky, ktorá dvoma-troma slovami indukovala nekonečne široké transpersonálne pole, ktoré žiarilo ako hviezda- takže odvtedy si myslím, že snád sa to aj dá: užívať reč takým spôsobom, že nič nie je navyše a zároveň nebrzdí život v nás...kiež by som to už vedela, ako na to...
Návrat hore
denisa

PríspevokZaslal: So Jan 12, 2008 9:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Prenášam sem Patrikovu vetu z inej témy, lebo sem sa viac hodí: "Vidím Denisa, že máš svoje predstavy o tu a teraz. Nezabúdaj ale, že predstavy patria do minulosti alebo budúcnosti. "

Ak povieš "a", Patriku, povedz aj "b":
1.aký je rozdiel medzi predstavami a aktuálnou skutočnosťou podľa teba?

2. Ako vieš kedy je u iného človeka jeho prežívanie len predstavou, a kedy je u iného človeka aktuálne prežívanie aj práve prebiehajúcou skutočnosťou?

Razz
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: So Jan 12, 2008 11:07    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
Prenášam sem Patrikovu vetu z inej témy, lebo sem sa viac hodí: "Vidím Denisa, že máš svoje predstavy o tu a teraz. Nezabúdaj ale, že predstavy patria do minulosti alebo budúcnosti. "

2. Ako vieš kedy je u iného človeka jeho prežívanie len predstavou, a kedy je u iného človeka aktuálne prežívanie aj práve prebiehajúcou skutočnosťou?

Razz

Odpoveď na obidve Tvoje otázky:

Vtedy keď nehovorí o sebe ale o iných. Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zayko5

PríspevokZaslal: So Jan 12, 2008 11:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
denisa Napísal:

Razz

Vtedy keď nehovorí o sebe ale o iných. Razz

no ... a to je dôvod, prečo som na inom mieste v diskusii tvrdil, že svet je čisto SUBJEKTÍVNA realita Smile
denisa

PríspevokZaslal: So Jan 12, 2008 11:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Vtedy keď nehovorí o sebe ale o iných.

Twisted Evil to je odvážne tvrdenie, že mám tú moc hovoriť buď o sebe, alebo o iných, alebo o sebe aj o iných zároveň, alebo ani o sebe ani o iných...koľko permutácií tu ešte nájdete? a kto si berie oprávnenie, že vie ako to má ten iný, len na základe slov?

...inak, deje sa mi tu to čo pozorujem už dávno, že vyslovené je len minulosťou...aj v tejto diskusii je to vidieť a cítiť...
Wink
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: So Jan 12, 2008 13:43    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
a kto si berie oprávnenie, že vie ako to má ten iný, len na základe slov?

Ty Denisa, tu:

denisa Napísal:
o čo nám pomôže najviac zo všetkého máme väčšinou rovno pod nosom, iba z nejakej divnej príčiny hľadáme najčastejšie veľmi veľmi ďaleko...v psychóze, v afrike, v naguale aj tonale, v indii, v podvedomí, nevedomí, nadvedomí...atď, a pritom všetko už máme tu a teraz, rovno pod nosom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Po Jan 14, 2008 0:32    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
... ale nedávno som na psychoterapeutickom výcviku videla majstrovský zážitok terapeutky, ktorá dvoma-troma slovami indukovala nekonečne široké transpersonálne pole, ktoré žiarilo ako hviezda- takže odvtedy si myslím, že snád sa to aj dá: užívať reč takým spôsobom, že nič nie je navyše a zároveň nebrzdí život v nás...kiež by som to už vedela, ako na to...

... okrem toho, ze neviem, co je to "transpersonalne pole", by som s ohladom na vyssie spominanu "subjektivitu" skor chapal, ze slo o zazitok tvoj Denisa, nie terapeutky ... mozes upresnit svoje slova Denisa ? Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Po Jan 14, 2008 0:38    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
... No nešilo "iba" o zastavenie myšlienkových asociácii, nebolo vôbec čo pozorovať, vo vedomí nebolo nič ani zajkove čisté vnemy, takže to nebolo podobné.

... pohltila čierna diera – žiadne ja, žiadne psychické procesy, žiadna duša, žiadna realita, iba kvalitatívny stav absolútnej ničoty vo vedomí. ...

Teraz si uvedomujem, že som si asi v zlej téme, pretože nepíšem o vnímaní okolia bez zapojenia myslenia ale o prázdnom vedomí.

Loneman, tak zaloz temu "Ničota" a porozpravaj skludom viac o svojom zazitku ... celkom ma zaujalo, ze si Nicotu definoval vo vedomi, nie naopak ...
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

Prejdi na: