Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili"
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Duchovné bytosti
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Sep 10, 2008 12:46    Predmet: Re: Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili&a Odpovedať s citátom

denisa Napísal:

dáš mi link na to,kde a komu som na Tvojom fóre ordinovala lieky?

odpovd máš v časti prispievatelia hodnotia prispievateľov - aby sme tu nezahlcovali tému.

Naposledy upravil Patrik dňa St Sep 10, 2008 12:53, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Sep 10, 2008 12:55    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:

toto je citácia Daniela tiež z tejto diskusie, kde ak dobre rozumiem, Daniel uznáva existenciu privtelencov, ako entity, s ktorými je dobre spolupracovať. A to i vrátane psychotických ľudí? A to i v priebehu regresnej terapie?

toto už znie ale inak ako Tvoje predošlé hodnotenie práce regresného terapeuta s hlasmi Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 7:25    Predmet: Re: Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili&a Odpovedať s citátom

[quote="Patrik"]
Daniel Napísal:

Denisa, ak príde klient, že počuje hlasy, tak sa regresný terapeut zaoberá tým, čo ho trápi a nie tým, či sú to privtelenci -........
To, že z techník (praxe) vyplynula teória privtelencov neznamená, že to budeme klientovi podávať ako pilulku. Wink

NO tak to som rada, ak máš na privtelencov takýto názor(doteraz som si myslela iné), Danielovi by som pacienta zo psych. ambulancie aktuálne neposlala.

Na ostatné otázky neopovedám, lebo je to v zhode s pravidlami asertivity. Ale...impertinentne: mozte vsetky tieto otazky smerovane na mna spisat, potom ich psychodiagnosticky vyhodnotit (ak je vo vasej ludkej aj profesionalnej praxi normalne hodnotit ineho cloveka), a uvidme (povedal slepy)

d
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 8:55    Predmet: Re: Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili&a Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
Skús prosím ťa podrobnejšie vysvetliť "Zisk z ochorenia zvaného schizofrénia - možnosť riadenej meditácie (egom)"... Ehm ako ego riadi tú "meditáciu", psychiatrami označovanú ako schizofrénia? Tvoj pohľad predpokladá zámernosť takého stavu, a to zámernosť vedomú.

Denisa, ak sa ti táto (teda vyššie citovaná) časť môjho príspevku javí ako neasertívna, teda agresívna, PROSÍM ŤA, ak mi už nechceš odpovedať na uvedené otázky - pretože ja som naozaj nepochopil tvoje výroky asi správne - napíš mi ako by teda moja otázka/y mali vyzerať, ak by boli formulované asertívnejšie, než som ich napísal ja. (V tom texte nevidím nič, čo by smerovalo voči tvojej osobe, ako napríklad nejaké vyhrážky, nadávky a pod. ale ak mám filter a nevidím, čo je tebe zjavné, prosím, ukáž mi to napr. citáciou, alebo to podčiarkni.) Ďakujem.

Quasar Napísal:
Takisto nerozumiem vete/pohľadu "Autizmus je totiž možný len v izolácii od spoločenských noriem" - tu asi nemáš na mysli diagnózu s názvom autistická porucha osobnosti, však? Z toho, ako si to napísala, mi vychádza záver (ak sa mýlim, oprav ma), že všetci tí, ktorí sa takým či onakým spôsobom vymykajú zo spoločenských noriem a konvencií, sú vlastne jedinci, ktorých treba "znormalizovať", lebo sú vlastne pre spoločnosť neužitoční... Question

Tu takisto nenachádzam agresívnosť, ale opäť: ak som zaslepený, tak mi to natvrdo ukáž, podčiarkni, odcituj... Ďakujem.

Ak to zhrniem: s odstupom tých pár dní, keď si to celé prechádzam a čítam, ani neviem povedať, čo to bolo v tom tvojom príspevku, čo ma tak veľmi restimulovalo - musí to byť niečo nevedomé, azda niečo, čo je "medzi riadkami" tvojho textu - a priznám sa, nedokážem to teraz analyzovať. Jedno mi je však jasné, ten postoj k schizofrenikom, ktorý som z tvojho textu vycítil, ma rozhorčil a nahneval. Uznávam, je veľmi pravdepodobné, že si to myslela inak, než som to pochopil ja, ale PRÁVE PRETO som ťa žiadal o vysvetlenie. A ty si mi ho odmietla poskytnúť. Doteraz...

Naposledy upravil Quasar dňa Št Sep 11, 2008 17:15, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
denisa

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 12:48    Predmet: Re: Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili&a Odpovedať s citátom

Daniel, ak chceš, prejdi do inej časti tohto fora.
Návrat hore
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 12:57    Predmet: Re: Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili&a Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
hlasy nemaju realnu podstatu, tak ako ju ma hmotny svet okolo nas.
Pri obyčajných pokusoch s tzv. astrálnou projekciou som si indukoval "hlasové halucinácie". Môžem za seba povedať, že boli rovnako reálne (či iluzórne) ako náš hmotný svet. Neobhajujem tým teóriu privtelencov, len chcem povedať, že zatiaľ sa nikomu nepodarilo pozorovať niečo mimo svojho vedomia. Svet taký, aký ho vnímame exituje iba v našom vedomí, nemáme žiadny dôkaz, že objektívne existuje nezávislo od nás pozorovateľov (to sa týka aj privtelencov aj hmotnej reality).

Pokiaľ tomu správne rozumiem, fenomenologický prístup gestaltu považuje za reálne to, čo sa TU a TERAZ deje, čoho si je človek vedomý. Preto dosť nechápem spochybňovanie reálnosti bludov a halucinácií, príde mi to v úplnom rozpore z gestalt prístupom, to už je rovina biologickej psychiatrie.

Komunikáciu s "hlaucináciami" využíva okrem regresky, napr. aj proces-orientovaná psychoterapia (http://www.processwork.sk/clanky/psychoterapia_a_psychozy.htm). Tá tiež sadisticky podporuje psychotický proces?

Máš pravdu, schizofrénia sa nedá pochopiť prístupom spochybňujúcim reálnosť halucinácií. Dá sa pochopiť iba tak, že sa snažíš dopátrať k zmyslu OBSAHU halucinácii.

Len ma tak napadá, či za tou tvojou tendenciou spochybňovať reálnosť halucinácií nie je nevedomý strach zo psychózy/straty hraníc/istoty ktorú prináša konsenzuálna realita.
Návrat hore
denisa

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 14:01    Predmet: Re: Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili&a Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

Pokiaľ tomu správne rozumiem, fenomenologický prístup gestaltu považuje za reálne to, čo sa TU a TERAZ deje, čoho si je človek vedomý.

Máš pravdu, schizofrénia sa nedá pochopiť prístupom spochybňujúcim reálnosť halucinácií. Dá sa pochopiť iba tak, že sa snažíš dopátrať k zmyslu OBSAHU halucinácii.

Len ma tak napadá, či za tou tvojou tendenciou spochybňovať reálnosť halucinácií nie je nevedomý strach zo psychózy/straty hraníc/istoty ktorú prináša konsenzuálna realita.

k odstavcom citovaným hore:

gestalt napomáha uvedomovaniu si toho čo sa tu a teraz deje.

v psychiatrii sa nezaoberáme s pacientom o obsahu halucinácii, učíme ho byť nestranným pozorovatelom

neviem (ak je to nevedomé) a cez tvoju vetu to nezistím.

d
Návrat hore
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 17:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Deniska, kedy mi, prosím, odpovieš na moje otázky? Ak ti za odpoveď nestojím, aspoň mi to verejne oznám, nech viem, na čom som.
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 20:53    Predmet: Re: Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili&a Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
... Regresny terapeut sa vsak diva na hlasy ako na nejakych privtelencov ako na dalsiu realitu,cim podporuje psychoticky proces, tym ze hlasom prisudzuje vlastnu existenciu, ozpava s nimi akko s exiistujucimi entitami, sa vlastne sprava rovnako ako schizofenik, ...je to nejaka indukovana psychoza??...a potencuje choobny proces, ktory uz aj tak moze byt desivy a strasny pre choreho. POvazujem to za sadizmus zostrany terapeuta a tiez pejav narcizmu, ak sa stara o to, aby pracoval s privtelencami, viac ako s clovekom ktoreho ma ped sebou. ...

Denisa specialne pre teba a aby to bolo menej osobne tak si dam namahu a odcitujem ... Thorwald Dethlefsen: Osud ako sanca (Vydavatelstvo Aquamarin 1992, z nemeckeho originalu Schicksal als Chance, Bertelsmann Verlag, Munchen, 1989), strana 139 :

" kapitola : Duse priputane k zemi

... Tymto pojmom oznacujeme duse, ktore po opusteni pozemskeho tela ostavaju z nejakych dovodov tak silne upriamene na pozemske dianie, ze zmeskaju svoju nevyhnutnu cestu cez sfery druheho sveta. Ich zaujem sa sustreduje tak ako pocas zivota na dianie na zemi, co ich privadza k pokusom participovat na tele zijucich ludi, aby tak ziskali znovu schopnost vlastneho konania. Dovod pre takuto priputanost k zemi je vacsinou ten - i ked to znie velmi zvlastne - ze dotycny clovek si neuvedomi svoju vlastnu smrt. Predpokladom takehoto prehliadnutia vlastnej smrti je pevna viera, ze smrtou sa vsetko konci. Ked clovek s takymto presvedcenim pride nahle o zivot, subjektivne sa pre neho zmeni tak malo, ze mu jednoducho ani nepride na um, ze zomrel. Jedina vnimatelna zmena je neschopnost konania, s ktorou sa vyrovna rychle tak, ze sa napoji na ine telo a ma zasa pocit, ze moze vplyvat na to, co sa deje na zemi. Ine dovody pre priputanost k zemi mozu byt ...

... Posadnutost zijuceho cloveka dusami moze siahat od lahkych symptomov az po dusevnu chorobu. Mnohe svedci o tom, ze mnozstvo chorob, klasifikovanych pojmom schizofrenia, je poznacenych pritomnostou dusi priputanych k zemi. V takychto pripadoch treba liecit priputane duse, a nie pacienta. To potom vedie k ich odputaniu a tym i vylieceniu postihnuteho.

Americky psychiater dr. Wickland liecil uspesne na zaciatku nasho storocia vyse 30 rokov schizofreniu touto metodou. Tuto nie jednoduchu pracu mu umoznilo nadanie jeho manzelky, ktora bola vynikajucim mediom a davala svoje telo k dispozicii tymto priputanmy dusiam pocas terapeutickych sedeni, aby mohli prostrednictvom nej hovorit a vyjadrovat sa.

Obsahom takejto terapie priputanej duse je vysvetlit jej stav a dodatocne ju upovedomit o jej smrti. Dusa sa musi naucit chapat, ze nema uz vlastne telo a ze pozemske zalezitosti pre nu uz nemaju nijaku dolezitost. Musi sa doslova otocit, aby spoznala svoju novu cestu a pomoc z druhej strany.

V poslednych rokoch sme zacali zhromazdovat v tejto oblasti vlastne skusenosti. Wicklandove skusenosti sa pritom potvrdili, ale zaroven sa ukazalo, kolko problemov a nastrah sa v takychto procesoch spocitaku skryva. Preto neradime laikom, aby s tym sami experimentovali. Najnovsie sa v nasej praci ukazuju moznosti ako pri takejto terapii nadviazat kontakt s priputanou dusou bez media. Tuto formu terapie som pomenoval - treapia vyslobodenia (Erlosungstherapie), pretoze dusa sa oslobodzuje od svojej priputanosti a privadza sa na svoju vlastnu cestu.

Hlavna uloha pri terapii vyslobodenia pripada modlitbe, ktoru si duse nie raz upenlivo vyprosuju. Tu je velka moznost pre laikov ako pomoct tymto dusiam: modlit sa a nechat sluzit omse za zomrelych - sotva im mozu preukazat lepsiu sluzbu. Z toho vyplyva, ze pozostali by mali zanechat vsetky pokusy o privolanie a priputavanie mrtvych. Spiritisti a hladaci hlasov na magnetofonovych paskach maju do cinenia predovsetkym s dusami priputanymi k zemi. Mali by si uvedomit, ze tieto duse potrebuju pomoc, ale v nijakom pripade nie su sprostredkovatelmi nebeskych mudrosti. ... "

Denisa ak nebudes teoretizovat, ale aspon raz zazijes, vyskusas, zistis, ze ti usiel vlak ... skoro o storocie ...

Denisa, cisto na zaklade svojich osobnych skusenosti, by som si uz dovolil niektore hore citovane vyroky upresnovat ... pricom vrelo doporucujem Patrikovu metodu odvadzania privtelencov - vztahovkou, pretoze ju povazujem za kvalitativny posun ...

Naposledy upravil Daniel dňa Št Sep 11, 2008 21:07, celkom upravené 5 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Loneman

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 20:55    Predmet: Re: Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili&a Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
v psychiatrii sa nezaoberáme s pacientom o obsahu halucinácii

A to je práve ten problém v súčasnej psychiatri. Ako chce psychiatria pochopiť schizofréniu, keď sa odmieta zaoberať obsahmi mysle schizofrenika?
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 21:18    Predmet: Re: Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili&a Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Daniel Napísal:

Koncepcia privtelencov je prevzaty koncept, ktory najlepsie zatial vystihuje to, co zazivam v MOJEJ docasnej "REALITE", pricom nikoho nenutim do nej vstupovat ... a nemyslim si, ze je tato koncepcia menej realna ako tvoje konstelacie Laughing

Daniel, ja vidím problém v náznakoch Denisy, že takto to vidí terapeut a snaží sa o to, aby to tak videl aj klient. Neviem odkiaľ zobrala túto premisu.

Denisa, ak príde klient, že počuje hlasy, tak sa regresný terapeut zaoberá tým, čo ho trápi a nie tým, či sú to privtelenci - takže ak hlasy "spôsobujú" problémy na tele - použijeme základnú techniku, ak "spôsobujú" problémy vzťah klient verzus hlasy použijeme vzťahovú, ak... postupne ideme podľa toho čo trápi a nie podľa hlasov. Nakoniec si klient cez techniku nájde sám odpovede a riešenia.
To, že z techník (praxe) vyplynula teória privtelencov neznamená, že to budeme klientovi podávať ako pilulku. Wink

Patrik, tuto premisu som si vsimol - je to klasicke - "nadhodim si a zasmecujem" ... nezaujima ma to velmi, lebo predpokladam, ze taketo manipulativne "zastrasovacie zovseobecnenia" Denisa od niekoho, koho ma asi v ucte, len nekriticky prevzala, pricom si nedala namahu si to osobne verifikovat ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 21:26    Predmet: Re: Rozhovor s P.Balintom o dušiach, ktoré "zablúdili&a Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
... Regresny terapeut sa vsak diva na hlasy ako na nejakych privtelencov ako na dalsiu realitu,cim podporuje psychoticky proces, tym ze hlasom prisudzuje vlastnu existenciu, ozpava s nimi akko s exiistujucimi entitami, sa vlastne sprava rovnako ako schizofenik, ...je to nejaka indukovana psychoza??...a potencuje choobny proces, ktory uz aj tak moze byt desivy a strasny pre choreho. POvazujem to za sadizmus zostrany terapeuta a tiez pejav narcizmu, ak sa stara o to, aby pracoval s privtelencami, viac ako s clovekom ktoreho ma ped sebou. Mozno potreba dokazat nieco co je davno tusena hypoteza-ze existuje neviediitelny svet okolo nas veidie regesnych terarpeutov k takmuto sadistickemu spravniu voci schizfrenikom. Bolo by vsak lepsie ako by existenciu funkcnosti tejto terapie nepouzivali na ludoch, trpiacich hlasmi.-moj osobne ludsky nazor.

Denisa, skor ma zaujima ako si detailne vysvetlujes fungovanie mechanizmu tebou spomenuteho "potencovania" chorobneho procesu ...
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 21:37    Predmet: Odpovedať s citátom

... pre tych ktorym sa nechce studovat knihy ... vrelo doporucujem naozaj dobry film ...

http://www.csfd.cz/film/10995-kpax/

... ktory v case, ked som ho videl prvykrat, som zhola netusil, ze nieco podobne zazijem osobne...

Laughing
Návrat hore
Loneman

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 21:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel ja som ten film videl, nikde som v ňom nepostrehol explicitne vyjadrené niečo o privtelencoch. Takže privtelenci sú zrejme len jednou z mnohých interpretácií autorovho diela.
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Št Sep 11, 2008 22:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Loneman, tak si ho pozri znovu ... napriek tomu, ze je to film, je myslim dost explicitny...

... hladaj dusu (obrazy nou vnimane) povodneho majitela a co sa jej prihodilo ...

... a hladaj dusu toho (a jeho nazory na "modernu" psychiatriu) , kto po traume toto telo zastabilizoval ...
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Duchovné bytosti Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Ďalší
Strana 10 z 12

Prejdi na: