Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Identita
Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
denisa

Založený: 07.01.2006

PríspevokZaslal: Pi Júl 11, 2008 13:44    Predmet: Identita Odpovedať s citátom

Dlhší čas sa zaoberám tým čo všetko je identita človeka. Zaujíma ma ako tento pojem chápe regresná terapia- ako chápe regresný terapeut problémy s identitou-kto sme, akí sme, čo je to sociálna, sexuálna alebo spirituálna identita pri riešení problémov klientov a podobne.
Denisa
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Pi Júl 11, 2008 22:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Identitu človeka by som osobne videl ako identifikáciu našej osobnosti s realitou. Ostatné identity sú idenfitikáciou sa s tým ostatným.
Regresná terapia nijako identitu nevidí. Škatuľky nepoužívame.

Najčastejšie aplikujeme pri týchto problémoch identity človeka prenatálnu terapiu. Je to hlavne preto, lebo pri procese aplikácie prenatálnej techniky si môžeme uvedomiť mnohé modely správania, ktoré na našu identitu vplývajú. Keďže sa v praxi ďalej ukazuje, že je prenatálne obdobie také malé zhustenie celého života, tak tam máme ako na dlani celú našu identitu a môžeme na na ŇU pozrieť z nadhľadu.
Pri ostatných identitách používame techniky, ktoré je práve potreba použiť - rozhodujú prejavy klienta.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
denisa

PríspevokZaslal: So Júl 12, 2008 7:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Patriku,

co su to v Tvojom chapani tie "ostatne identity?"- nejake škatulky, alebo priama skusenost s cim a kym-anjelmi a podobne?...

Tvoj popis prenatalneho obdobia sa zhoduje s mojim chapanim identity- alla Stanislav Grof ). ale nie som schopna to aplikovat az tak generalizovane- mnoho ludi pocas zivota prejde obdobim, ked jeho osobnost dozreje, skonci obdobie koherencie s prenatalnym obdobim, a zacina sa zivot objavov, mozno trocha tazsi, rozvoj spiritualnej identity.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: So Júl 12, 2008 20:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Pod ostanými identitami som myslel Tvoje spomínané sociálne, sexuálne, spirituálne, len som ich dal pod jedno slovo. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
denisa

PríspevokZaslal: Po Júl 14, 2008 13:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Pod ostanými identitami som myslel Tvoje spomínané sociálne, sexuálne, spirituálne, len som ich dal pod jedno slovo. Wink

Presne tak, ani ja ich neskatkujem, tie co spominam su len kategorie jednoho a toho isteho fenomenu- identita. Laughing

tak ci tak, ak ta napadne este nieco osvetlujuceho tak napis.

PS minule som mala zaujimavu diskusiu s jednym z kosickych regresnych terapeutov. dostala som tak moznost vidiet ako je stotozneny s presvedcenim, doverou aj svojou pozitivnou skusenostou o funkcnosti a aktualnosti regresnej terapie. to je uzasne, lebo to co lieci nie je len ta schopnost naucit ludi imaginovat, a rozpravat magickejsie nez rozpravaju ini okolo nich, ale hlavne ma ten z jeho identity jednotny liecivy vzorec. takze nie techniky liecia, ale clovek...cloveka.
Návrat hore
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Po Júl 14, 2008 17:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne tak denisa, dakde som čítal výskumné zistenie, že efektívita psychoterapeuta nezávisí ani tak na konkrétne používaných technikách, ale na stotožnení sa s filozofiou a teóriou tej ktorej školy. Čiže pokiaľ niekto robí napr. KBT, len preto, že je momentálne IN a vedcami považovaná za najlepšiu, no plne sa nestotožňuje s jej filozofiou, nedosahuje také výsledky ako povedzme psychoanalytik 100% presvedčený v pravdivosť a účinnosť psychoanalýzy.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Júl 14, 2008 20:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Loneman, ja vidím psychoterapiu ako umenie. Naviac je to umenie, ktoré tvoria naraz a spoločnými silami dvaja - terapeut a klient. Veľmi sa mi páči ak na konci terapie pozeráme s otvorenými ústami na jeden "obraz", ktorý sme mali možnosť "nakresliť". Niekedy cítim ako vesmír pozerá s otvorenými ústami.

Nedôverovať svojmu umeleckému nástroju znamená nakresliť šunt. Razz

Žeby terapeutická identita?
Návrat hore
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Ut Júl 15, 2008 8:30    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Presne tak denisa, dakde som čítal výskumné zistenie, že efektívita psychoterapeuta nezávisí ani tak na konkrétne používaných technikách, ale na stotožnení sa s filozofiou a teóriou tej ktorej školy. Čiže pokiaľ niekto robí napr. KBT, len preto, že je momentálne IN a vedcami považovaná za najlepšiu, no plne sa nestotožňuje s jej filozofiou, nedosahuje také výsledky ako povedzme psychoanalytik 100% presvedčený v pravdivosť a účinnosť psychoanalýzy.

Tejto téme sa vo svojej knihe Metaskills: the spiritual art of therapy ("Metazručnosti: duchovné umenie terapie") venuje psychoterapeutka Amy Mindell. Terapia je viac než len o technike: je o "metazručnostiach" daného terapeuta: podieľajú sa na nich jeho/jej hlboké presvedčenia a postoje k duchu (spirit), prírode, ale aj jeho/jej nevedomé pocity.
denisa

PríspevokZaslal: St Júl 16, 2008 15:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
loneman Napísal:

Tejto téme sa vo svojej knihe Metaskills: the spiritual art of therapy ("Metazručnosti: duchovné umenie terapie") venuje psychoterapeutka Amy Mindell. Terapia je viac než len o technike: je o "metazručnostiach" daného terapeuta: podieľajú sa na nich jeho/jej hlboké presvedčenia a postoje k duchu (spirit), prírode, ale aj jeho/jej nevedomé pocity.

hm, to je dobrý tip na čítanie, Quasar, dik.

terapeutická identita teda podľa toho ako to tu títo chlapíci popisujú, mi pripadá ako niečo totožné s vedomou identifikáciou človeka v roli terapeuta- čo nie je zlé, určite pocitovo fajn. no viem si predstaviť terapeuta, ktorý je zručný, dobre osobnostne komponovaného a predsa momentálne indisponovaného napríklad v sociálnej roli-takže jeho spirituálna identita mu môže v tej chvili blokovať sociálnu identitu- je to porucha alebo nie?... a kolko má identita ludskeho jedinca čiastočiek, ktoré možu byť navzajom v nejakej dysharmonii? (okrem mnou menovanych 3 podob, a chlapikmi vyššie menovanou 4 podoby...)???
Návrat hore
zayko5

Založený: 12.10.2006

PríspevokZaslal: St Júl 23, 2008 18:42    Predmet: Odpovedať s citátom

keď sa zbavíme utkvelej predstavy že máme identitu, nebudeme už potrebovať žiadneho terapeuta, lebo všetky problémy sú problémom identity o ktorej si myslíme, že ňou sme.. Laughing
denisa

PríspevokZaslal: St Júl 23, 2008 19:11    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
keď sa zbavíme utkvelej predstavy že máme identitu, nebudeme už potrebovať žiadneho terapeuta, lebo všetky problémy sú problémom identity o ktorej si myslíme, že ňou sme.. Laughing

a ty si kto?
Návrat hore
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: St Júl 23, 2008 19:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Zayko5 to áno, ale potom spolu s tými problémami vyfučí aj naša realita ku ktorej sme pripútaný a nechceme sa jej vzdať. Radšej trpíme, než by sme sa mali vzdať nášho života v 3D realite. Ideálne pre ego by bolo netrpieť a zároveň existovať ako ohraničená bytosť, len to akosi do kopy nejde Wink
Návrat hore
zayko5

PríspevokZaslal: Pi Júl 25, 2008 9:39    Predmet: Odpovedať s citátom

denisa Napísal:
ty si kto?

Ja som
zayko5

PríspevokZaslal: Pi Júl 25, 2008 9:56    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Zayko5 to áno, ale potom spolu s tými problémami vyfučí aj naša realita ku ktorej sme pripútaný a nechceme sa jej vzdať. Radšej trpíme, než by sme sa mali vzdať nášho života v 3D realite. Ideálne pre ego by bolo netrpieť a zároveň existovať ako ohraničená bytosť, len to akosi do kopy nejde Wink

čo je to "naša realita"?
a prečo by mala vyfučať?

utrpenie (v zmysle problémov = ego) nie je nutnou súčasťou života... dokonca je v stvorení veľmi zriedkavé - pokiaľ viem tak na tejto planéte (a možná v celom stvorení) majú problémy len ľudia..

problém v mojom chápaní je neprijatie.. odmietanie skutočnosti.. strach.. akonáhle prijmem skutočnosť takú aká je nie je tu žiadny problém.. iba láska..

napríklad bolesť - to nie je problém, bolesť je reakcia tela na určitý podnet - zlomím si nohu, a je tu bolesť .. ale to ešte nie je problém.. problém vzniká až keď túto skutočnosť neprijmem - bránim sa skutočnosti a prajem si aby sa to nestalo .. to mi samozrejme vôbec nepomôže, lebo skutočnosť je tu - noha je zlomená, a tým že budem bedákať sa nič nezmení.. to neznamená, že mám naďalej pociťovať bolesť, znamená to, že mám vnútorne prijať túto skutočnosť (v lepšom prípade ešte aj pochopiť že je to následok nejakého činu a poučiť sa) a môžem situáciu riešiť - napríklad zafixujem nohu do dlahy alebo zavolám pomoc a podobne.. bez toho aby som z toho robil problém.

a na to je práve nutné sa zbaviť ega.. teda odpovedať si na otázku ktorú položila denisa: "Kto som ja?" --- a ak budem dosť dlho hladať odpoveď tak zistím že nie som moje telo, ani moja myseľ, ani moje zážitky, ani moje skúsenosti .. ale že som vedomie.. a keď sa prestanem stotožňovať s týmto všetkým čo je "moje" (teda ego) tak nebudem musieť trpieť, lebo zistím že aj keď toto všetko stratím, nijako sa to "Mňa" nedotkne..
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Pi Júl 25, 2008 18:13    Predmet: Odpovedať s citátom

zayko5 Napísal:
... dokonca je v stvorení veľmi zriedkavé - pokiaľ viem tak na tejto planéte (a možná v celom stvorení) majú problémy len ľudia..

problém v mojom chápaní je neprijatie.. odmietanie skutočnosti.. strach.. akonáhle prijmem skutočnosť takú aká je nie je tu žiadny problém.. iba láska...

... nie len ludia ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

Prejdi na: