Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Pravda

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty..
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ut Jan 13, 2009 20:59    Predmet: Pravda Odpovedať s citátom

pala Napísal:
DNA Napísal:
A podla čoho poznáme čo je pravda a to nielen pravda osobná lebo tá je len zmesou osobných dojmov ale pravda univerzálna-platná všade a pre všetkých ludí.?

Podľa môjho názoru by malo byť správne učenie a jeho výklad ( ďalej budem uvádzať pod slovom "pravda" ) charakteristické zrozumiteľnosťou a jednoduchosťou, aby bolo pochopiteľné pre všetkých ľudí v každej dobe. "Pravda" by mala obsahovať všetko, čo človek pre šťastný a slobodný život potrebuje. Ani jedna myšlienka si nesmie protirečiť a každý princíp musí zapadať ako puzzle do jedného celku. Jej úlohou je tvoriť, jej uplatnenie nesmie produkovať deštrukciu.

Táto "pravda" nesmie naklásť na ľudí bremená, ale naopak má odľahčiť naše životy. Nesmie ľudí okrádať o čas tým, že budú čítať a študovať rozsiahle a pre život nepodstatné texty, ktoré zavádzajú a odbočujú od zdroja.

Teória "pravdy" by sa mala pozitívne odzrkadliť v reálnom živote človeka ako aj ľudí okolo nás. Iba využitie jej princípov v praxi odhalia jej správnosť a podstatu.

... môj názor a osobná skúsenosť ...

Ono už spojenie učenie a pravda "smrdí" dogmami. Wink
Pala zaujalo ma čo pravda smie a čo nesmie v Tvojich slovách. V jednu chvíľu som mal pocit, že miesto pravda tam máš slovo Biblia.

Pravdu ja vidím ako stav. Nie ako učenie. Učenie Biblie nemusí fungovať v Číne. Učenie lovu veľrýb nemusí fungovať na Slovensku. Učenie susedovej rodiny nemusí fungovať u nás. Žiadna teória pravdy neexistuje. Všetko sa vyvíja.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Ut Jan 13, 2009 21:58    Predmet: Odpovedať s citátom

S týmto problémom sa zapodievali už takí velikáni ako napr. Hume alebo Kant. Odpoviem teda kantovsky – my nepoznávame veci také aké sú sami o sebe, my ich poznávame tak, ako sa nám javia. Poznávame teda iba vzťahy medzi našimi predpokladmi a nie svet ako taký o sebe. Hume by povedal, že dokonca ani nemôžeme vedieť, či nejaký svet mimo našich vnemov existuje. Aj v prípade, že by existoval, je nám principiálne neprístupný, pretože vo vedomí sú nám prístupné iba naše vnemy. A toto je veľký problém ako pre vedu, tak aj náboženstvo, pokiaľ sa snažia tvrdiť, že poznajú objektívnu pravdu a nie ako sa im veci javia.

Teda snažiť sa hľadať nejakú objektívnu, univerzálnu pravdu nemá zmysel. Aj keby existovala, je nám neprístupná, pretože na svet nazeráme výhradne zo subjektivistického hľadiska 1. osoby. Nie je žiadna možnosť vystúpiť z 1. osoby - musel by to byť pohľad od nikadiaľ, ako by to povedal Thomas Nagel. Pravda je len to, čo sa každému z nás ako pravda javí. Inak sa to javilo Ježišovi, inak Buddhov, inak Mohamedovi... Preto je toľko náboženstiev, filozofických smerov, teórií.

Z hľadiska logiky je vylúčené aby mali pravdu dve rozdielne tvrdenia. Buď je pravdivé jedno, alebo je pravdivé druhé, alebo ani jedno z nich. No napr. aj z psychoterapeutickej praxe vieme, že každý terapeutický smer vie doložiť, že ich metóda funguje. Pritom teórie, ktoré vravia ako to funguje sú často protichodné. Keby prax bola závislá od objektívnej pravdivosti teórie, fungovala by iba 1 terapia, alebo žiadna. Výklad alebo teórie treba chápať ako náš konštrukt, ktorý nám iba pomáha fungovať v praxi. Nie ako niečo čo je naozaj tak samo o sebe. Pokiaľ budeme k "pravde" pristupovať takto pragmaticky, tak naozaj nie je problém, že jeden vraví to a druhý ono. Pokiaľ niekomu pomáha lepšie fungovať v živote konštrukt Boha, je to v poriadku (pre toho konkrétneho jedinca), rovnako je v poriadku, keď niekomu pomáha konštrukt neosobnej karmy. No pokiaľ sa niekto nasilu snaží svoje konštrukty vnucovať druhým, tam už je to na zváženie, či je to korektné.

Toto je dosť zásadný problém, pokiaľ je to tak, tak potom psychodynamickí psychoterapeuti podsúvajú v podobe interpretácie svoje vlastné konštrukty pacientovi. Psychodiagnostika detto. KBTčkari zasa nahrádzajú iracionálne presvedčenia pacienta racionálnymi (ktoré sú zasa len konštruktami terapeuta). Dokonca niektorí súčasní psychoanalyticky orientovaní terapeuti sami vravia, že neodkrývajú historickú pravdu ale naratívnu (príbehovú) pravdu. Cieľom terapie je podľa nich nahradiť neurotickú ilúziu klienta, funkčnejšou ilúziu. Z tohto hľadiska sú aj minulé životy v regreske (nie je ony ale všetok asociatívne vybavený obsah) iba konštrukty samotného klienta. Nemožno pomocou nich dokazovať existenciu minulých životov ako takých, ba dokonca ani, že sa isté veci naozaj do bodky odohrali tak, ako si ich klient vybavil. Z hľadiska terapie to však vôbec nie je podstatné. Pretože na základe predložených argumentov klientovi nerobia problémy udalosti samé o sebe, ale ich mentálne reprezentácie (konštrukty) v jeho psychike. Dokonca ani nemožno s istotou tvrdiť, že sa niekedy také udalosti odohrali mimo jeho mysle.

Dakedy som zastával objektivistické stanovisko, že existuje jediná skutočnosť, jediná pravda a tá je zároveň poznateľná. No časom som ho musel na základe vážnych argumentov opustiť. Dnes ma dokonca zaráža odkiaľ berieme v mnohých veciach takú istotu, že sa majú tak alebo onak.

Ako už povedal Patrik, pravdu majú všetci a zároveň nikto. Záleží od toho ako pojem pravda chápeme, či z hľadiska subjektivistického - v tom prípade všetci, alebo z hľadiska objektivistického - v tom prípade nikto, pretože pohľad od nikadiaľ je nemožný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Ut Jan 13, 2009 23:45    Predmet: Re: Pravda Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Pala zaujalo ma čo pravda smie a čo nesmie v Tvojich slovách. V jednu chvíľu som mal pocit, že miesto pravda tam máš slovo Biblia.

:) Ja som tam skôr zavnímal inú Hrubú knihu. Od istého Abd-Ru-Shina... ale dogma ako dogma, či Biblia, alebo niečo iné, čo sa tvári ako Jediný PRavý Zdroj Tej Jedinej Pravdy...
bkoprivov

Založený: 10.07.2008

PríspevokZaslal: St Jan 14, 2009 11:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Len perlička z prednášky filozofie na téma pravda - to, aby si niekto náhodou nemyslel, že pojem pravda a jeho obsah ako taký je niečo jednoznačné a jednoduché -
Prednášajúca - " Na to, aby pravda bola pravdou, musí byt jednotou 4 rovín, musí byt jednotou roviny objektívnej, subjektívnej, relatívnej a absolútnej...a verte mi, že ak ma niektorí študent vytočí, tak može na skúške dostat problematiku pravdy a garantujem vám, že skončil. " Razz

Osobne si myslím, že príliš vela slov zabráni hladanú pravdu vidiet. Musíme dojst k jednoduchosti poznania a máme aj iné stránky osobnosti ako kognitívnu.
Návrat hore
bkoprivov

PríspevokZaslal: St Jan 14, 2009 11:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechcem tým povedat, že pravda nie je vyjádritelná slovom, len sa može stat, že nakoniec budeme mat niekolko slov za sebou, ale budeme chápat ich obsah?
Návrat hore
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: St Jan 14, 2009 15:45    Predmet: Odpovedať s citátom

bkoprivov Napísal:
Nechcem tým povedat, že pravda nie je vyjádritelná slovom, len sa može stat, že nakoniec budeme mat niekolko slov za sebou, ale budeme chápat ich obsah?

To mi pripomenulo niečo, čo sa nazýva "tiché poznanie", ktoré je mimo slov, spočíva v zážitku a teda obchádza racionálno-verbálne zložky. Aj tvoj príspevok predtým sa mi páči.
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: St Jan 14, 2009 18:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Len či to "tiché poznanie" je nejaké objektívne poznanie, alebo je to to skôr nevyhnutne pravdivé poznanie pre nás ako jednotlivca ale už nie pre ostatných? Toť otázka.
Návrat hore
bkoprivov

PríspevokZaslal: St Jan 14, 2009 19:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Tým sa ale dostávame k otázke : " Ako potom prebieha duchovná evolúcia ludstva ako takého ?" Posunie nás dalej memorovanie právd múdrych ?
Návrat hore
pala

Založený: 24.07.2008

PríspevokZaslal: St Jan 14, 2009 22:56    Predmet: Re: Pravda Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Ono už spojenie učenie a pravda "smrdí" dogmami. Wink

Tuším si si nevšimol v mojom texte jedno podstatné slovo: "slobodný život", takže žiadne smieš, alebo nesmieš tam neexistuje. Z toho vyplýva, že nie su ani dogmy.
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Ne Mar 29, 2009 23:05    Predmet: Re: Pravda Odpovedať s citátom

pala Napísal:
... "Pravda" by mala obsahovať všetko, čo človek pre šťastný a slobodný život potrebuje. Ani jedna myšlienka si nesmie protirečiť a každý princíp musí zapadať ako puzzle do jedného celku. Jej úlohou je tvoriť, jej uplatnenie nesmie produkovať deštrukciu.

Táto "pravda" nesmie naklásť na ľudí bremená, ale naopak má odľahčiť naše životy. Nesmie ľudí okrádať o čas tým, že budú čítať a študovať rozsiahle a pre život nepodstatné texty, ktoré zavádzajú a odbočujú od zdroja.

Teória "pravdy" by sa mala pozitívne odzrkadliť v reálnom živote človeka ako aj ľudí okolo nás. Iba využitie jej princípov v praxi odhalia jej správnosť a podstatu.

... môj názor a osobná skúsenosť ...

Cim viac podmienok, tym menej svetla ...

Mozno je pravda tak silna koncentracia Zivota, ze jeho svetlo moze ublizovat ... a preto mame moznost davkovat si svetlo skrze filtre podmienok a klamov v miere znesitelnej bolesti nasej duse ... kazdy individualne premenlivo v case ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Ne Mar 29, 2009 23:07    Predmet: Odpovedať s citátom

bkoprivov Napísal:
Tým sa ale dostávame k otázke : " Ako potom prebieha duchovná evolúcia ludstva ako takého ?" Posunie nás dalej memorovanie právd múdrych ?

... kdesi nedavno som cital, ze knihy su prostriedkom, ako mrtvi mozu ucit zivych ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Pi Apr 03, 2009 12:34    Predmet: Odpovedať s citátom

jeden zaujímavý trochu konšpiračný link o pravde : http://trueworkswonders.blogspot.com
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
b1l1nc3

Založený: 07.07.2010

PríspevokZaslal: St Júl 07, 2010 16:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa mňa pravda vždy závisí na poznatkoch a vedomostiach individuála. Vzhľadom na tento fakt nemožno problém pravdy zovšeobecniť. No myslím, že keď niekto skutočne niečo pozná, chápe a ovláda, nemá problém aj 5-ročnému dieťaťu pomocou zdravého sedliackeho rozumu vysvetliť ako to funguje.

Hoci existuje nulový bod, z ktorého vidno všetky polarity a odtiene týchto malých ľudských právd odstupňovaných podľa rozsahu poznania jednotlivcov či skupín.

To je môj názor Twisted Evil
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Diskusia ..za hranicou hmoty.. Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: