Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Empat
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 31, 32, 33  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Heliana

Založený: 30.01.2010

PríspevokZaslal: So Jan 29, 2011 18:56    Predmet: Odpovedať s citátom

...paráda zemetrasemie....
...mám pocit, že to neboli posledné otrasy....
...a mám pocit, že tu vôbec nemám bývať....

Aké pocity má empat, vie vytušiť dopredu zemetrasenie?
...ja už nespávam 5 dní, bez príčiny....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Heliana

Založený: 30.01.2010

PríspevokZaslal: So Jan 29, 2011 19:08    Predmet: Odpovedať s citátom

teraz nechcem byť sprostá, ale musím sa citovať:

Zaslal: So Nov 06, 2010 8:08 Predmet:

--------------------------------------------------------------------------------

Zaujímalo by ma, ako empat, alebo aj bežný človek reaguje na územie, ktoré bolo epicentrom zemetrasenia niekoľko storočí naspäť.

Bývam celý život od epicentra asi 1 km, mám stále pocit, že sa mám odsťahovať. Môže to byť dôsledkom tejto skutočnosti?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ne Jan 30, 2011 10:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokračujme v téme Empat. Príspevky mimo témy k Helianinému písaniu som presunul do novej témy, kde patria.
http://forum.regresnaterapia.sk/viewtopic.php?t=653

Patrik
teraz ako site admin
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Jan 30, 2011 10:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana Napísal:
...paráda zemetrasemie....
...mám pocit, že to neboli posledné otrasy....
...a mám pocit, že tu vôbec nemám bývať....

Aké pocity má empat, vie vytušiť dopredu zemetrasenie?
...ja už nespávam 5 dní, bez príčiny....

Empat môže prejavovať obsahy iných podvedomí. Niekedy môže z takýchto prejavov niečo vytušiť. Ale nezovšeobecňoval by som to.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 01, 2011 22:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Lysnyt, požadoval ste nejakých psychológov, ktorý sa zaujímajú témou Empat. Tu sú linky na takýchto psychológov.

Elaine N. Aron - http://www.hsperson.com/

Ďalej to je profesor Jerome Kagan Harvard univerzity
Návrat hore
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: St Feb 02, 2011 0:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Pan Balint, dakujem ze mi prikladate taku vaznost.
Nepochybujem vsak, ze kazde podlozenie terminu "empat" doveryhodnymi dokazmi, potesi nejedneho Vaseho citatela.

Snazil som sa dopatrat co to o doktorke Elaine N. Aron okrem toho co sama uviedla na svojej stranke (hsperson.com). Na internete som vsak nasiel iba odkazy na jej knihy.
Co ma vsak zaujalo je jeden odkaz na wikipediu. Vyzera to tak, ze "zviditelnila" termin "Highly sensitive person". Vsimnite si ale upozornenie na absenciu experta na zaciatku popisu.
- http://en.wikipedia.org/wiki/Highly_sensitive_person -

Jeremy Kagan je na tom uz lepsie. Aj ked som sa nedocital kde o termine "empat" pise, skor sa zameriaval na temperament. Wikipedia sa vsak o nom uz zmienuje (strucny zivotopis atd).
- http://en.wikipedia.org/wiki/Jerome_Kagan -
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: St Feb 02, 2011 22:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmmm, pocitujem uz dlhsiu dobu isty zaväzok, napisat na forum nieco o mojom "nefyzickom organe" umoznujucom to moje empat / scanovanie, kedze vdaka poslednemu regresu som mal moznost nahliadnut do mojej "historie" jeho sfunkcnovania ... ale kedze beriem tu predlhu evoluciu este stale dost osobne (primnoho utrpenia) a preto budem v konecnom dosledku asi viac strucny akoby mozno ini chceli, za co sa vopred ospravedlnujem, ale tak som sa rozhodol ... takze :

- ucelom pouzitia tohoto scaneru je iny sposob vnimania, iny ako zrakove videnie, pri ktorom akoby automaticky z pozbieranych info skladame v hlave"mapu" ... tu to nejde, pokus o skladanie mapy pri tomto vnimani automaticky vylucuje prijem info ... proste to potom nejde ... pre lepsie znazornenie o com hovorim si predstavte symbol spravodlivosti = pani so zaviazanymi ocami, ktora vnima inak ...
- aby to fungovalo musi byt organ v pravej miere uvolneny, obrazne ako blana na bubne, ani prilis napnuta ani prilis volna
- sposob ako to udrziavat uvolnene, je nehodnotit vnemy, iba ich prijimat a pustat dalej, neuchopovat, nehodnotit, iba vnimat ...
- celkom zaujimave bolo uvedomenie, ze ten organ je mozne pouzit nielen na prijem, ale aj na vysielanie, nechcem ale vedome hovorit na co mozno vsetko
- priestorovo som ho umiestnoval do vnutra, do stredu plucnej "jaskyne"
- po konzultacii s niekym, kto sa intenzivne venuje joge, by to dotycny prirovnaval k jemnym funkciam ... "okruh anahaty cakry"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Lysnyt

PríspevokZaslal: Št Feb 03, 2011 16:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel skoda, prave o tu historiu sfunkcnovania by som sa najviac zaujimal. To utrpenie je prave to klucove slovo .. a dolezite v smere ci si ublizoval ty alebo ublizovali tebe.
Niektore ponatia co si predlozil su mi zname, ale este by som ich upresnil v snahe niekam sa dopatrat avsak bez hlavicky "je to tak a nie inak".

- ucelom pouzitia tohoto scaneru je iny sposob vnimania - suhlasim a dodavam - akekovek vnimanie, ktore nevieme racionalne odovodnit, sa deje cez myslienkovu cast nasho Ja. Ci uz ide o bolest alebo emocionalnu reakciu. O bolesti nas "informuje" mozog. Upriamil by som pozornost hlavne na Neuropaticku bolest kde nehra rolu poskodenie miesta kde pocitujeme bolest, ale prave mozog (bud mozog samotny alebo cesty veduce k nemu - miecha, nervy). Cim chcem naznacit, ze skor ako sa nazvem empatom (v tomto pripade - prechytavam fyzicku bolest niekoho ineho), by som eliminoval otazku ci som naozaj v poriadku a netrpim nejakou chorobou neurologickeho charakteru. Pripominam ze je teraz dost casta choroba stitnej zlazy a kto ma v nerovnovahe hormony moze citit nazoaj nevidane veci (i fyzicky i psychicky).

-aby to fungovalo musi byt... - suhlasim a dodavam vnemy cudzieho charakteru (nepochadzajuce z nas) sa najlepsie VEDOME prijimaju v stave uvolnenosti, pricom NEVEDOME zas v stave prirodzenom kedy sme napr. zamysleni a teda myslienky smerujeme do seba. Cim vlastne nechavame "dvierka von" otvorene tym, ze sa na nesustredime prave na ten okolity svet. Tu vsak treba tiez brat na zretel, ze prave ta stredna cesta ani tak - ani tak, je ta nevedoma forma a teda zivna poda pre rozne choroby, ktore nam podsuvaju vnemy. Prirovnam to k riadeniu auta - musime brat zretel na kvantum podnetov pokym to uz nerobime instinktivne. Vtedy je vedomie urcitym sposob zuzene a separatne mozeme riadit nieco na co by sme v inom pripade potrebovali celu pozornost a nieco co do toho vobec nepatri (telefonovat ). Netreba vsak pisat, preco by sa to nemalo.

-sposob ako to.. - to som v podstate popisal na predoslom priklade pri riadeni auta.

-celkom zaujimave bolo - toto by uz bol nepriamy dokaz, aj keby sa nejednalo o termin "empat". Ak je to mimozmyslove potom je uplne jasne, ze to nie je iba prijimac.

-priestorovo som ho... - zaujimave tvrdenie, smiem vediet akym sposobom si ho tam lokalizoval?

-po konzultacii s... - anahat cakra - v preklade srdecne energeticke centrum v tele. Toto centrum je povazovane v duchovnej literature za centrum lasky. Uz len z tohoto dovodu, ked z niekoho nieco prechytavas, srdecna cakra je len nieco ako medziclanok nie vsak zdroj. Je to ako ked pocitis sucit, ale ten pocitis az potom ked ti ho nieco vyvola (oci > mozog? Wink). Osobne ak nieco "skenujem" citim aktivitu od 4ky vyssie. Co vsak stale neznamena, ze si empat. Ale maximalne tak, ze si "mimozmyslovo aktivny".

Zdroje:
Neuropaticku bolest: http://www.janssen-cilag.sk/bgdisplay.jhtml?itemname=pain_causes&product=none
Neurologia: http://sk.wikipedia.org/wiki/Neurol%C3%B3gia
Energeticke centra alias cakry: http://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cakra_(energetick%C3%A9_centrum)
Anahat cakra: http://sk.wikipedia.org/wiki/Anah%C3%A1ta
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Feb 03, 2011 21:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Lokalizacia - neriesil som ziadne alternativy, proste mi vtiahlo pozornost presne tam, doteraz neviem zrejme uplne preco bolo velmi dolezite ze ten plucny priestor ma charakter "jaskyne", vedel som ze je to dolezite, ze je to vo vnutri tela, a ze je to vlastne "jaskyna" ... neviem mozno to nejak suvisi s principom vibracii, rezonancie a podobne ...

... a k tomu mozgu - nemal som pocit ze do toho vstupuje nejaky sprostredkovatel, neka yanalyzator, alebo skladac mapy, ba naopak, cokolvek take by to vyrusovalo ... proste bol len vnem a jeho priame vnimanie bez snahy skladat nejake "puzzle"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Lysnyt

PríspevokZaslal: So Feb 05, 2011 18:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Vsimol som si, ze niektori ludia sa tu pokladadaju na 110% za empatov, pricom im stacili len dohady a diskusie o danej problematike. Zaujimalo by ma, ci nie je nebezpecne rozvijat v sebe nieco co ani nemusi existovat.

Sam tento termin nezavrhujem, keby sa dokazal bola by to odpoved na vela otazok.
ALE...
Navrhoval by som taku zdravu hru pre nas diskutujucich. Co keby sme kazdi predlozili opak toho co si myslime, ci comu verime a pocitujeme. Skor ako to pomenujeme za vlastnost empata, skusime to popisat vsetkym o co by sa mohlo jednat. Tym sa precvicime v sebareflexii a aj vylucovacou metodou zistime o co sa naozaj jedna.
Pan Balint co Vy na to? Nechcel by Ste sa ujat tejto role ako administrator/terapeut?
Návrat hore
Joey

Založený: 30.01.2011

PríspevokZaslal: Po Feb 07, 2011 12:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobry den prajem vsetkym diskutujucim.
Prave som docital knizku od Elaine N. Aron The highly sensitive person (HSP).
Nepochybujem o tom ze HSP je synonymum pre empata. Je to vyborna kniha ktoru by som doporucil vsetkym, co sa zaujimaju o empatiu.
E. N. Aron na zaklade svojej klinickej praxe a svojho vyskumu napisala knihu a zacala prva pouzivat vyraz HSP a tym vyriesila problem v terminologii. Po nej tento vyraz zacali pouzivat dalsi psychologovia zaoberajuci sa touto tematikou ako napriklad Ted Zeff, Kyra Mesich, Barrie S. Jaeger a dalsi.
Návrat hore
Lysnyt

PríspevokZaslal: Po Feb 07, 2011 18:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravim Ta Joeyi.
Na uvod by som sa chcel opytat co presne myslis vetou "Je to vyborna kniha ktoru by som doporucil vsetkym, co sa zaujimaju o empatiu.". Empatiou sa tam rozumie definicia - http://sk.wikipedia.org/wiki/Vc%C3%ADtenie ?
Kedze si precital uvedenu knizku, mozeme ta poprosit podelit sa s nami o zazitky z tejto knizky? Da sa zohnat v slovenskom jazyku, alebo akym sposobom si sa dostal k vytlacku tejto knizky?
Mozem sa tiez opytat kde bolo uvedene, ze psychologovia "Ted Zeff, Kyra Mesich, Barrie S. Jaeger a dalsi" zacali potom uzivat terminu "HSP"? Bolo to spomenute v knizke, alebo si si urobil vlastny vyskum? Dopredu dakujem za odpoved.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Feb 07, 2011 21:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Lysnyt Napísal:

Navrhoval by som taku zdravu hru pre nas diskutujucich. Co keby sme kazdi predlozili opak toho co si myslime, ci comu verime a pocitujeme. Skor ako to pomenujeme za vlastnost empata, skusime to popisat vsetkym o co by sa mohlo jednat. Tym sa precvicime v sebareflexii a aj vylucovacou metodou zistime o co sa naozaj jedna.
Pan Balint co Vy na to? Nechcel by Ste sa ujat tejto role ako administrator/terapeut?

Nie, nechcel.

Lysnyt, ale nic Vam nebrani zalozit si temu, kde sa budete zdravo hrat - hladat vylucovacou metodou o co sa naozaj jedna tak, ze vsetci budu predkladat opak toho, co si myslia, veria alebo pocituju. Razz
Návrat hore
Lysnyt

PríspevokZaslal: Po Feb 07, 2011 23:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem pan Balint.

Zalozil som temu "Empat - Blud ci pravda?"
Tymto vyzyvam kazdeho, kto uprednostnuje hladanie pravdy pred pasivnym skatulkovanim, nech sa prida Wink
Návrat hore
Joey

Založený: 30.01.2011

PríspevokZaslal: Ut Feb 08, 2011 0:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Lysnyt,
myslim, ze si to bol Ty kto sa pytal Patrika na nejakych psychologov co sa zaujimaju temou empat. Preto ma dost prekvapilo, ze ked Ti uviedol mena dvoch psychologov, tak si ich tak rychlo 'zmietol' zo stola. Ja Patrika poznam dost dobre na to aby som vedel, ze ked nieco povie tak urcite stoji za to nad tym porozmyslat. Zijem v Anglicku a knizku som si kupil v knihkupectve Waterstones. Ci uz vysla aj na Slovensku to neviem. Knizka sa mi pacila a doporucujem ju hlavne empatom, alebo ludom ktory ziju popripade pracuju s empatmi. Sam sa pokladam za empata a knizka mi pomohla k sebapoznaniu. Z nazvov jednotlivych kapitol napriklad: fakty a pochopenie HSP, vseobecne rady pre zdravie a zivotny styl, detstvo a adolescencia, socialne vztahy, pracovne vztahy, intimne vztahy, uzdravovanie 'hlbsich ran', soul and spirit: kde lezia skutocne poklady, Prozac alebo rozhovor atd. Z knihy je jasne ze autorka ma bohatu klinicku prax. Pytal si sa tiez na tych dalsich psychologov ....takze v knizke uvedeny neboli a vyzkum som taktiez ziadny nerobil.....skratka som ich knizky videl spolu s touto v spominanom knihkupectve, vsetky mali v nazve HSP, autori maju PhD z psychologie a rok vydania bol neskorsi ako The highly sensitive person. Dalsieho psychologa ktoreho Patrik uviedol bol Jerome Kagan. Ten vo svojej praci 'Biological bases of childhood shyness' (1988) napriklad zistil ze takyto citlivy ludia maju povacsinou aktivnejsiu pravu mozgovu hemisferu to mi prislo ako celkom zaujimavy fakt zvlast po tom ako som videl prednasku Jill Bolte Taylor kde spaja pravu mozgovu hemisferu s jej 'La La Landom'.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 31, 32, 33  Ďalší
Strana 27 z 33

Prejdi na: