Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Empat
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 30, 31, 32, 33  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Bonara

Založený: 25.06.2011

PríspevokZaslal: Pi Júl 08, 2011 5:55    Predmet: Odpovedať s citátom

.....lúčila som sa, cítila som úprimnosť, slzy, smútok,ľútosť... na konci prišla jedna osoba, snažila som sa ju objať a s láskou rozlúčiť, a odpustiť jej intrigy a vlastne všetko, čo mi urobila. To objatie zo mňa vychádzalo úprimne zo srdca...

...ale niečo sa stalo, ako podišla bližšie cítila som niečo ako keby ochranný štít alebo pancier a chlad a niečo, ako..... ja ani neviem ako to mám pomenovať, nierčo ako zásah nejakého rituálu, niečo neprirodzené....
....tak ma to zarazilo, že mi bolo zrazu do plaču a potom ma ovanul taký nepríjemný chlad.....nezažila som niečo podobné ešte..

Tejto žene som nikdy neublížila, ani sme vlastne poriadne neprichádzali do styku, neviem si vysvetliť, čo to malo znamenať.

Divné bolo, že pri rozlúčke žiadala o odpustenie......lenže ja som tomu nerozumela, lebo som sa vlastne na ňu ani nehnevala...

Ani od nepriateľa som nikdy nič také necítila, ešte aj najväčší nepriateľ má v sebe trocha úprimnosti a nežnosti....ale tento zážitok si neviem dať nejak dokopy.

Čo to mohlo byť? Mohla to byť projekcia?...to sa mi nezdá lebo pre mňa táto žena vlastne nebola ani dôležitá ani výrazná ničím...

Stretol sa niekto s takým niečím? Čo to mohlo byť?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
joy16

Založený: 17.02.2011

PríspevokZaslal: So Júl 09, 2011 15:32    Predmet: Odpovedať s citátom

O com pises, ak sa smiem spytat? To bol teraz akoze nejaky sen, alebo co vlastne?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bonara

Založený: 25.06.2011

PríspevokZaslal: So Júl 09, 2011 16:26    Predmet: Odpovedať s citátom

...bol to reál, a opisujem pocity, ktoré som pri tom mala. Píšem to sem, lebo ma to prekvapilo. Určite sa už aj inému človeku stalo, že chcel niekoho objať a jednoducho sa to nedalo, lebo bolo z neho cítiť chlad .....

Je to jednoduchý príbeh o lúčení a o pocitoch z ľudí, no ale ja som opísala len jedného človeka, ale lúčila som sa s viacerými.

....no a len som opísala, čo som cítila...nič viac, nič menej.

Chcela som zistiť, či už taký pocit niekto zažil, a čo to vlastne môže znamenať....

Možno som chcela vedieť, či pociťujú niečo podobné Empati.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Po Júl 11, 2011 21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Lenca9884 Napísal:
... mam pocit ze preberiem aj mimiku cloveka, resp. pocitujem svoju tvar ako tvar tej osoby ktoru som v danej chvili najintenzivnejsie precitala. Citim to hlavne az potom, ako sa dostanem mimo kontakt s touto osobou, ked som sama. Potom tieto pocity zacnu pozvolne opadavat, zavisi od ich intenzity nacitania - asi.
... Uvedomujem si ze tym nacitavanim svojho okolia sa mu chcem co najviac prisposobit, len aby som nejako nevycnievala, v idealnom pripade aby ma mali ludia radi. Spozorovala som len parkrat v zivote, ze som sa prejavila ako ja- to bol strasny prilev energie, myslim ze sa toho obavam, a mozno preto prezivam zivot cez pocity inych ludi.Ak su na mna naskenovane emocie prilis silne, musim ich slovne ventilovat, to sa mi aspon trochu ulavi.Myslim ze na regeneraciu od vnimania druhych ludi vyhladavam samotu. ... Uvitam vase komentare, pripadne rady co s tym. Dakujem.

... velke dakujem za tvoj prispevok ... normalne si ma dostala ... ako si spozorovala ze si sa "prejavila ako ja" ???

http://www.youtube.com/watch?v=GRSbC6HAgNE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=KMT1FLzEn9I&feature=related
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Lenca9884

Založený: 07.05.2011

PríspevokZaslal: Ut Aug 02, 2011 23:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Prejavit sa ako ja, znamena napr., ze poviem co si myslim- je jedno o kom o com, bez ohladu na to, ze by som sa zaoberala tym, ako budu ludia reagovat.
Znie to dost necitlivo, ale bezne sa s tym zaoberam stale a nakoniec "skutek utek"...
A pocit ked jednam "za seba"- to je nieco ako neobmedzena sloboda....
A teraz ma napadlo, ze "mi to umoznilo" len par ludi, resp. ja som si to dovolila, takto sa prejavit Smile
Návrat hore
empat11

Založený: 08.08.2011

PríspevokZaslal: Po Aug 08, 2011 16:03    Predmet: Divné bolo, že pri rozlúčke žiadala o odpustenie......lenže Odpovedať s citátom

vieš čo myslím že ti niečo urobila za chrbtom a ty o tom nevieš ked mas taketo pocity o niekom davaj si nanho pozor empatia je super dar dava ti poznat ostatnych ludi . Sice som takyto zazitok nezazil ale neviem preco skus ppocuvnut tu radu a ked ti je luto ze sa vyhybas ludom a ani nevies preco len pre pocit tak si skus zistit alebo sa ho normalne opytaj ci ti nieco nespravil za chrbtom a tak
Návrat hore
empat11

PríspevokZaslal: Po Aug 08, 2011 18:44    Predmet: prosim toto si precitajte Odpovedať s citátom

tento prispevok som upravil a chcem teraz napisat volaco uplne ine po prve chcel by som kazdemu poradit aby cital celu diskusiu je to fajn čítaníčko a po druhé som rád že som našiel túto stránku a chcel by som povedat kazdemu ze mate uzasni dar mozno ze aj ja ani srnka netusi tak sa majte

Naposledy upravil empat11 dňa St Aug 10, 2011 19:04, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
empat11

PríspevokZaslal: Po Aug 08, 2011 18:51    Predmet: prosim toto si precitajte Odpovedať s citátom

este som chcel povedat ze chvalim ludi co chcu s tymito schopnostami pomahat
Návrat hore
Lyra

Založený: 30.08.2011

PríspevokZaslal: Ut Aug 30, 2011 23:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Zaujimali by ma osobne svedectva = ako empati zvladaju pohyb v silne "zamorenom"prostredi ... napr. potravinove hypermarkety v spicke, zeleznicne stanice ... pripadne, co robia, aby znizili svoju restimulovatelnost ...

Po niekolkorocnom treningu som schopna sa sustredit na svoje myslienky a takto sustredenim odrezat akykolvek podnet z vonkajsieho prostredia, a to aj ludske emocie.

Ak Patrik povedal na zaciatku diskusie, ze je mozne, ze je to evoluciou, tak to mozeme brat ako páví chvost. Páv s ním nevie dobre lietat a zozere ho kadejaka selma. Ale zaroven mu zabezpeci uspech u samiciek a potomstvo Smile v prirode su nevyhody vyhodami zaroven
Návrat hore
Lyra

PríspevokZaslal: Ut Aug 30, 2011 23:39    Predmet: Re: EMPAT - co to je Odpovedať s citátom

filozofka Napísal:

Ako sa prejavuje EMPAT?

V spolocnosti vela ludi javi znamky vycerpanosti, unavy, zmatenych pocitov, niekedy az fyzicke prejavy nevolnosti. Vyhyba sa hromadnym podujatiam, hypermarketom, ludom prezivajucim intenzivne pocity. Nema rad fyzicky kontakt. Nerad byva v panelaku. Nema rad prejavy stadovitosti ludi - organizacie, spolky, multi-level-marketing, a podobne.

Dovolím si nesúhlasiť. Ak existuje osobnosť empata, ako tu je charakterizované, potom empat som. Ale toto rozhodne nespĺňam.

Mám veľmi rada fyzický kontakt, rada pociťujem pozitívne emócie cez dotyk, rada bývam v paneláku, pracujem s deťmi Laughing a študujem psychológiu.

Ale v jednom ej to pravda, unavuje ma veľa ľudí pokope.

Ja by som sa charakterizovala tak, že nemám vymedzenú hranicu svojej osobnosti tak, ako majú ževraj iní ľudia. Ak si na to nedávam pozor, tak sa akoby stratí moja vnútorná individualita a prežívanie sa stáva hromadnou záležitosťou :)

Nemyslím si, že by to bolo iba pozitivne a iba negatívne. je to vlastnost ako byt cholerikom ci sangvinikom, má výhody aj nevyhody.

Nie som si istá, ako to presne vysvetliť, ale dá sa rozoznať, či je to moja alebo niekoho iného emocia. Tažko povedať ako. V prvej chvíli pocítim niečo silné, napríklad radikálnu zmenu nálady, nevysvetlitelný hnev/smuutok/nervozitu/euforiu.
Tak sa nachvilu venujem tomu pocitu v sebe, skusim zistit z čoho by som mohla pocitovat taku emociu. Ak nedokázem povedat, co ma nahnevalo alebo znervoznilo, poobzeram sa po okolí (a skusim si spomenut, co robia moji blizki, ci maju nejaky tazky den v praci a pod.). Ale obcas jednoducho tá emocia ma inú....hm...prichut ako maju moje emocie. Proste po zahlbeni sa do nej citim ze je ina ako moje.
Vacsinou, ak rozoznam, ze nie su moje, tak velmi rychlo odozneju, ak chcem.
Pravda, toto nevyjde vzdy, hlavne ak sedi do mojho rozpolozenia alebo ak som skratka v inych myslienkovych kruhoch. Potom to prezivam ako moje vlastne. Mad
Návrat hore
Lyra

PríspevokZaslal: Ut Aug 30, 2011 23:44    Predmet: Odpovedať s citátom

bkoprivov Napísal:
Mesiac som sa pozorovala. Nezaujato a dost do hlbky. Musím súhlasit s názorom, že pokial je človek empatom, je možné ním bez problémov manipulovat, predovšetkým na nevedomej úrovni. Často sa mi stalo pri práci s ludmi, že som pokojne začala prácu, zrazu som cítila nepokoj a automaticky som zrýchlila. Ked som si to uvedomila, sústredila som sa na človeka predo mnou. To on bol netrpezlivý, nie ja. Ja som však na podvedomej úrovni " plnila to, čo chcel on."
Na druhej strane - neviem si predstavit, ako može empat vedome manipulovat s druhými tak, aby získal to, čo chce. Empat nie je od cudzej emócie oddelený, nie je jej pozorovatelom, on zažíva cudziu emóciu ako vlastnú, mám pocit, že to funguje trochu ako semafor. Ak chcem toto zneužit, idem jednoducho na červenú... a to ide dost tažko.
Hladala som cestu ako odlíšit cudziu emóciu od vlastnej. Nenašla som ju. Je cestou oprostit sa od emócie ako takej? Budeme hladat, kto v skutočnosti sme tým, že sa budeme postupne zbavovat toho, čo v skutočnosti nie sme? Je toto cesta?

Myslim si, ze ak sa naucis rozonat emociu cudzieho od vlastnej, dostanes sa na velmi tenky lad ku manipulacii.

Napriklad pocitujes, ze druhy clovek je chladny voci tvojej osobe. Rozoznas to, ale ty chces citit, ako velmi ta ma rad a zacnes nim manipulovat, aby si to takto pocitovala.
Návrat hore
Lyra

PríspevokZaslal: Ut Aug 30, 2011 23:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Lyra Napísal:
bkoprivov Napísal:
Mesiac som sa pozorovala. Nezaujato a dost do hlbky. Musím súhlasit s názorom, že pokial je človek empatom, je možné ním bez problémov manipulovat, predovšetkým na nevedomej úrovni. Často sa mi stalo pri práci s ludmi, že som pokojne začala prácu, zrazu som cítila nepokoj a automaticky som zrýchlila. Ked som si to uvedomila, sústredila som sa na človeka predo mnou. To on bol netrpezlivý, nie ja. Ja som však na podvedomej úrovni " plnila to, čo chcel on."
Na druhej strane - neviem si predstavit, ako može empat vedome manipulovat s druhými tak, aby získal to, čo chce. Empat nie je od cudzej emócie oddelený, nie je jej pozorovatelom, on zažíva cudziu emóciu ako vlastnú, mám pocit, že to funguje trochu ako semafor. Ak chcem toto zneužit, idem jednoducho na červenú... a to ide dost tažko.
Hladala som cestu ako odlíšit cudziu emóciu od vlastnej. Nenašla som ju. Je cestou oprostit sa od emócie ako takej? Budeme hladat, kto v skutočnosti sme tým, že sa budeme postupne zbavovat toho, čo v skutočnosti nie sme? Je toto cesta?

Myslim si, ze ak sa naucis rozonat emociu cudzieho od vlastnej, dostanes sa na velmi tenky lad ku manipulacii.

Napriklad pocitujes, ze druhy clovek je chladny voci tvojej osobe. Rozoznas to, ale ty chces citit, ako velmi ta ma rad a zacnes nim manipulovat, aby si to takto pocitovala.

este jeden postreh, ak vies, ako sa ten druhy citi, vies lahsie manipulovat a udierat na spravne miesta, lahsie vyvolas sympatiu, pretoze mozes kopirovat jeho nastavenie a následne aj správanie
Návrat hore
Lyra

PríspevokZaslal: Ut Aug 30, 2011 23:56    Predmet: Re: stretnutie Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:

Ako si si uvedomila, ze nie su tvoje ?
Ako sa ocistujes od "cudzich" pocitov ?
Ako sa naucit s tym pracovat ?
Ked vypijes nejaky alkohol, zvysi sa tvoja schopnost empatie ?

Otazky ktore sice nepatrili mne,a le odpoviem :lol:

Ked uz so mnou buchali emocie na kazdu stranu a hovorila som si, ze som zrela do blazinca, skusila osm obycajnu logiku Laughing vzdy som hladala pricinu emocie

Po alkohole necitim hranice svojej osoby, ale preberam emocie omnoho tazsie, pretoze svoje prezivam intenzivnejsie a tak je tazke ich prebit Smile
Návrat hore
Lyra

PríspevokZaslal: St Aug 31, 2011 0:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
ada715 Napísal:

Prejavuje sa to nejakymi odchylkami od beznej praxe aj v terapii? Ak ano, tak nejake konkretne priklady..?

Prejavuje. V regresnej terapii sa to napríklad prejavuje tak, že objektívne vyriešime nejaký problém(je jasné vidieť a možné merať výsledok), ale klient sa necíti dobre - subjektívne mu to nepomôže.
Alebo začneme riešiť nejaký problém, ktorý napriek tomu, že proces terapie to neukazuje, "odchádza" a prichádza iný na úplne inom základe a takto sa to mení často.

Po prečítaní tejto témy a tomto príspevku mám pocit, ze som jednoznacne obohatená Very Happy

Nikdy ma nenapadlo, ze toto moze byt korenom problemov, ktore sa velmi rychlo menia, nieco zacnem systematicky riesit a problem zrazu zmizne a ukaze sa iny...

ďakujem snád aj moje odpovede niekomu pomozu
Návrat hore
empat11

PríspevokZaslal: Št Sep 01, 2011 18:42    Predmet: otazka na patrika Odpovedať s citátom

nerad ruším debatu o empatoch ale len jednu malu vec sa opytam budes prispievat obcas do diskusie o aure teda ked mas s nou skusenosti pretoze minule no dost davno som tam napisal a este mi nikto neodpisal tak len to som chcel diki moc a zdravim všetkych empatov
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 30, 31, 32, 33  Ďalší
Strana 31 z 33

Prejdi na: