Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Kóma
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ut Jún 07, 2005 19:17    Predmet: Kóma Odpovedať s citátom

Presunuté z témy Zachytenie nehmotného sveta vo svete hmotnom v Kategórii Duchovné bytosti

Jan Napísal:

Inym prikladom moze byt clovek v kome. Mozes donho pichat, rezat ... nic neciti a ani si neuvedomuje, teda nie je vedomy sam seba. Je to znovu fyzicke telo, ktore je bez duse a ducha, avsak odlisuje sa od mrtveho tela. Existuje tu nieco, co toto telo udrzuje pri "fyzickom zivote" (nie dusevnom ani duchovnom) a to nieco sa nazyva etericke telo. Toto etericke telo "ozivuje fyzicke telo".

Prax regresnej terapie ukazuje, že človek v kóme cíti, uvažuje a dokonca si všetko uvedomuje.
Ja viem, že za normálnych okolností, ak nám niekto spôsobuje bolesť, tak nejako reagujeme. Ak človek v kóme “nereaguje”, ešte to neznamená, že si nič neuvedomuje a už vôbec, že je bez duše alebo ducha.
Jan, môžeš svoje tvrdenia niečím podložiť, alebo sme si len nerozumeli?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jan

Založený: 29.05.2005

PríspevokZaslal: Ut Jún 07, 2005 20:26    Predmet: Re: Kóma Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Prax regresnej terapie ukazuje, že človek v kóme cíti, uvažuje a dokonca si všetko uvedomuje.

Patrik, popis prosim Ta, ako prebieha regresna terapia cloveka v kome. Ak si dobre spominam, tak je to cez "medium" ... teda nekomunikuje "priamo" clovek v kome.

Patrik Napísal:

Ja viem, že za normálnych okolností, ak nám niekto spôsobuje bolesť, tak nejako reagujeme. Ak človek v kóme “nereaguje”, ešte to neznamená, že si nič neuvedomuje a už vôbec, že je bez duše alebo ducha.
Jan, môžeš svoje tvrdenia niečím podložiť, alebo sme si len nerozumeli?

Neda sa tu vyjadrovat presne z minimalne dvoch dovodov. Jednak nie som taky odbornik a "moje" tvrdenia casto neviem podlozit a jednak je potrebne mat spolocny slovnik koli rovnakemu vnimaniu slov. Ale k odpovedi: Aj ked som spominal, ze rastlina nema dusu, tak ju ma, ale je to tzv. kolektivna dusa, teda napr. jeden rastlinny druh ma spolocnu kolektivnu dusu. Tiez clovek v kome ma svoju dusu aj ducha "niekde", ved ked sa preberie z komy, tak sa "vratia" nazad. Takze komunikacia prostrednictvom media moze byt mozna ... ale pochybujem, ze komunikujes priamo s clovekom v kome.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Jún 07, 2005 20:48    Predmet: Re: Kóma Odpovedať s citátom

Jan Napísal:

Patrik, popis prosim Ta, ako prebieha regresna terapia cloveka v kome. Ak si dobre spominam, tak je to cez "medium" ... teda nekomunikuje "priamo" clovek v kome.

Áno, komunikujem cez "médium". Komunikujem priamo s človekom v kóme s nikým iným, len s tým čo je v kóme. Ak sa nadviaže "spojenie", potom terapia prebieha presne tak, ako keby som s ním hovoril verbálne.

Jan Napísal:

Neda sa tu vyjadrovat presne z minimalne dvoch dovodov. Jednak nie som taky odbornik a "moje" tvrdenia casto neviem podlozit a jednak je potrebne mat spolocny slovnik koli rovnakemu vnimaniu slov. Ale k odpovedi: Aj ked som spominal, ze rastlina nema dusu, tak ju ma, ale je to tzv. kolektivna dusa, teda napr. jeden rastlinny druh ma spolocnu kolektivnu dusu. Tiez clovek v kome ma svoju dusu aj ducha "niekde", ved ked sa preberie z komy, tak sa "vratia" nazad. Takze komunikacia prostrednictvom media moze byt mozna ... ale pochybujem, ze komunikujes priamo s clovekom v kome.

Moja skúsenosť z terapie - ak duša ( u mňa = duch ) opustí telo - telo zomiera. Telo jednoducho nie je schopné "prežiť" bez duše.

Doporučujem jedno dvičenie na overenie či jednotlivá rastlina má jednotlivú dušu : zober si dve rovnaké rastliny a ku jednej sa 3 mesiace prihováraj, híčkaj ju a vyjadruj k nej náklonnosť a k druhej sa ani raz neobráť - obidve polievaj rovnakým množstvom vody a dbaj aby mali rovnaký prístup k slenčnému žiareniu - napíš potom čo sa stalo po 3 mesiacoch.. je to skôr do témy duša v rastlinke..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jan

PríspevokZaslal: Ut Jún 07, 2005 21:28    Predmet: Re: Kóma Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Áno, komunikujem cez "médium". Komunikujem priamo s človekom v kóme s nikým iným, len s tým čo je v kóme. Ak sa nadviaže "spojenie", potom terapia prebieha presne tak, ako keby som s ním hovoril verbálne.

Komunikujes verbalne, ale cez "medium". ... "Medium" sa dokaze napojit aj na dusu/ducha, ktory nie je vo fyzickom tele, cize Tvoje poznanie nevyvracia to, ze by clovek v kome mal dusu/ducha mimo svojho fyzickeho tela.

Patrik Napísal:

Moja skúsenosť z terapie - ak duša ( u mňa = duch ) opustí telo - telo zomiera. Telo jednoducho nie je schopné "prežiť" bez duše.

Mozes opisat tu skusenost?

Patrik Napísal:

Doporučujem jedno dvičenie na overenie či jednotlivá rastlina má jednotlivú dušu : zober si dve rovnaké rastliny a ku jednej sa 3 mesiace prihováraj, híčkaj ju a vyjadruj k nej náklonnosť a k druhej sa ani raz neobráť - obidve polievaj rovnakým množstvom vody a dbaj aby mali rovnaký prístup k slnečnému žiareniu - napíš potom čo sa stalo po 3 mesiacoch.. je to skôr do témy duša v rastlinke..

Myslis si, ze tento pokus dokaze, ze ma rastlina individualnu dusu? Urob pokus sam na sebe ... staraj sa iba o vlasy na polovici hlavy. Ked Ti vlasy na druhej polovici zacnu chradnut, znamena to, ze druha polovica hlavy ma individualnu dusu? Je to sice pritiahnuty priklad, ale asi vies, kam mierim. Ked sa proste budes o cast svojho tela starat a druhu budes zanedbavat, potom jedna cast bude chradnut. Predstav si distribuovane fyzicke telo prepojene dusou, tam to chradnutie bude samozrejme vyraznejsie.

Robili sa pokusy s rastlinami aj zvieratami ohladne kolektivnej duse. Ja si uz na ne nespominam, ale ak moc chces, tak sa to pokusim najst, ... myslim, ze tie pokusy robil Kolisko.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Jún 07, 2005 21:40    Predmet: Re: Kóma Odpovedať s citátom

Jan Napísal:
Myslis si, ze tento pokus dokaze, ze ma rastlina individualnu dusu? Urob pokus sam na sebe ... staraj sa iba o vlasy na polovici hlavy. Ked Ti vlasy na druhej polovici zacnu chradnut, znamena to, ze druha polovica hlavy ma individualnu dusu? Je to sice pritiahnuty priklad, ale asi vies, kam mierim. Ked sa proste budes o cast svojho tela starat a druhu budes zanedbavat, potom jedna cast bude chradnut.

Ten príklad je fakt pritiahnutý za vlasy
Ja nehovorím, že by si sa nemal o rastliny starať, len hovorím že máš k jednej vyjadrovať náklonnosť a k druhej nie. Môžeš to skúsiť zároveň aj s vlasmi a uvidíš výsledok. A potom máš aj porovnávací príklad. Vlasy si normálne umývaj a staraj sa o ne, ale s jednou polovicou sa nebav a s druhou áno. Ak jedna bude chradnúť a druhá nie, máš na hlave dve individuálne duše.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Jún 07, 2005 22:03    Predmet: Re: Kóma Odpovedať s citátom

Jan Napísal:

Patrik Napísal:

Mozes opisat tu skusenost?

Veľ mi ťažko by sa to sem zmestilo. Napríklad taký malý minivýskum prípadov zo Starého Egypta kde som prechádzal nezávile niekoľko terapií, kde sa kňazi rituálmi snažili niekde "udržať" dušu alebo ju niekde "premiestniť". Potom to boli terapie, kde si klienti prechádzali životy, kde ich vtesnali do stroja.
Potom to boli terapie kde som skúmal čo sa deje tesne po smrti s dušou a telom. Zo všetkých prípadov neriamo vyplývalo, že telo bez duše nemôže existovať. V terapii sa s týmto stretávam často. Ďalším príkladom je epilepsia - klienti to popisujú ako, že sa ich duša dostáva "mimo" telo - je v ňom niekedy tak na 5 percent pričom to telo dostáva ako keby "šok" z nedostatku spojejnia s dušou. Ďalšie príklady sú práve z práce s komatóznymi klientami..
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Ut Jún 07, 2005 22:38    Predmet: Re: Kóma Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Ten príklad je fakt pritiahnutý za vlasy
Ja nehovorím, že by si sa nemal o rastliny starať, len hovorím že máš k jednej vyjadrovať náklonnosť a k druhej nie. Môžeš to skúsiť zároveň aj s vlasmi a uvidíš výsledok. A potom máš aj porovnávací príklad. Vlasy si normálne umývaj a staraj sa o ne, ale s jednou polovicou sa nebav a s druhou áno. Ak jedna bude chradnúť a druhá nie, máš na hlave dve individuálne duše.

Ci uz jedna rastlinka zahynie a druhej sa bude darit ... to este nie je dokaz existencie toho, ci rastlina ma alebo nema individualnu dusu. Za dokaz existencie kolektivnej duse povazujem to, ze ak jednej rastline toho isteho druhu nieco urobim, potom o tom vie aj ina rastlina toho isteho druhu niekde inde. Take pokusy sa robili, ale teraz neviem zdroj.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Jún 08, 2005 6:32    Predmet: presun diskusie o rastlinkách Odpovedať s citátom

Diskusiu o rastlinkách presúvam do témy Duša v rastlinke - tu ďalej pokračujme v téme kóma. Ďakujem.
Návrat hore
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: St Júl 13, 2005 17:29    Predmet: Odpovedať s citátom

O tom, že je možné komunikovať s človekom v stave kómy a dokonca ho priviesť ku bdelému vedomiu, sa môžme dozvedieť aj z inej praxe, než je regresná terapia. Existuje systém práce s ľuďmi v zmenených stavoch vedomia/vnímania, ktorý používa prácu s tzv. "minimálnymi signálmi", ktoré vysiela človek v zmenenom stave vedomia. Ich zachytenie a následná práca s nimi v zmysle ich zosilňovania má za dôsledok nárast uvedomenia seba človeka v ZSV a tým nadviazanie komunikácie s ním aj vtedy, keď je jeho vedomie od každodennej skutočnosti časo-priestorovej reality vzdialené značne.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Júl 13, 2005 20:39    Predmet: Iné prístupy Odpovedať s citátom

Quasar určite .. je mnoho ďalších prístupov.. Ak nejaký poznáte podrobnejšie, rozveďte ho v kategórii Ďalšie psychoterapie. Určite to môže byť prínosom.
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: Št Júl 14, 2005 10:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Práca s ľuďmi v zmenených stavoch vedomia, v našom prípade v kóme, vychádza z poznatku, že pokiaľ je človek živý, neprestajne komunikuje. Stav vedomia, označovaný ako kóma je stavom, kedy jedinec, nachádzajúci sa v kóme, neodpovedá/nereaguje na vonkajšie podnety, ani na bolestivé - napr. pichnutie ihlou do chodidla.

Človek v kóme dýcha a práve cez jeho spôsob dýchania (ktorý býva špecifický, resp. sa líši od bežného spôsobu dýchania) je možné nadviazať s ním kontakt a komunikovať. Je to možné viacerými spôsobmi. Napr. položíme zľahka ruku na jeho dvíhajúci sa a klesajúci hrudník a naladíme sa na rytmus jeho dýchania. Pri jeho nádychu jemne pritlačíme, pri výdychu naopak tlak dlane uvoľníme. Po dostatočnom naladení sa, ktoré môže trvať aj desať či viac minút, začneme rytmus pritláčania a uvoľňovania ruky na hrudníku jemne meniť. Sledujeme dych človeka v kóme, či dôjde k zmene jeho rytmu. Doba odozvy na našu zmenu môže však byť aj niekoľko minút opozdená. Reakcia na našu aktivitu však môže prísť aj napr. v podobe zvukových fenoménov, alebo zmeny sfarbenia pokožky, zmenou polohy tela a pod. To všetko sú ďalšie signály, častokrát tak jemné, že sú oku netrénovaného jedinca ťažko zachytiteľné, s ktorými je možné pracovať a tým pokračovať v procese komunikácie. Ak teda jedinec v kóme náhle nahlas vydýchne, alebo vydá iný zvuk, máme signál, s ktorým treba pracovať - napodobením tohto zvuku. Procesom takéhoto "zrkadlenia" dochádza k prehlbovaniu kontaktu a zároveň k tomu, že jedinec v kóme si začne viacej uvedomovať proces, v ktorom je ponorený. Kóma je totiž stav vedomia, pri ktorom je jedinec úplne ponorený v "ľavej strane vedomia", v prežívaní vnútorných procesov/zážitkov, bez metakomunikátora, ktorý by sprostredkovával uvedomenie si toho, čo sa s ním deje. Metakomunikátorom sa preňho v tej chvíli stáva ten, kto s ním pracuje.

Výsledkom takéhoto hlbokého kontaktu s človekom v procese "komatózneho ponoru", býva jeho náhle "vynorenie sa", teda nadobudnutie uvedomenia si seba samého (obnovenie funkcie vlastného metakomunikátora), inými slovami, návrat ku každodennému bdelému vedomiu fyzickej reality. Stáva sa, že touto metódou nadobudnú vedomie fyzickej reality aj ľudia v hlbokej kóme, u ktorých sa návrat k vedomiu seba už nepredpokladá.

Kóma býva často stavom akéhosi "zaseknutia sa": jedinec chce uskutočniť prechod do nefyzickej existencie, ale niečo mu tento prechod nedovoľuje vykonať úplne a tak zostane "na pol ceste". uvedená metóda ponúka prostriedky k tomu, aby takýto jedinec mohol učiniť plne vedomé rozhodnutie o tom, či chce tento prechod naozaj uskutočniť, alebo ešte nie. Prvá možnosť znamená pomerne rýchle ukončenie fyzickej existencie, druhá je rozhodnutím pre návrat do fyzického života.
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Št Júl 14, 2005 14:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
Práca s ľuďmi v zmenených stavoch vedomia, v našom prípade v kóme, ...

Zaujalo ma to ... ako ucinna je tato metoda?
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: Pi Júl 15, 2005 7:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Jan, otázka miery účinnosti mnou popísaného spôsobu práce je závislá od schopnosti človeka, pracujúceho takto s komatóznym jedincom, a) nadviazať kontakt a komunikáciu sledovaním signálov, vysielaných človekom v kóme, b) ich následným zosilňovaním tak, aby podporovali prebiehajúci proces, do ktorého je človek v kóme ponorený c) schopnosti zachytiť jemné zmeny signálov, aby bolo možné ich neprestajné nasledovanie adekvátnym spôsobom a d) neinterpretovania zachytených signálov "bežným" spôsobom (napr. ak sa objavia zášklby svalstva, nemusí to znamenať len "kŕč"). Tvoja otázka však nesie v sebe ešte skrytú otázku, ktorá zaujíma väčšinu ľudí, ktorí sú s komatóznym človekom nejakým spôsobom previazaní (rodina, priatelia...) a tá sa týka toho, či je touto metódou možné priviesť komatózneho človeka k vedomiu a pokračovaniu v živote - teda k tomu, čo je bežne chápané ako "vyliečenie, uzdravenie". Už som spomenul, že k vedomiu je možné priviesť - v koľkých prípadoch je ťažké povedať, lebo je to individuálne a ani tento spôosb práce si nenárokuje 100% úspešnosť - a potom je úlohou takto pracujúceho človeka pomôcť komatóznemu jedincovi uvedomiť si, o čom je/bol jeho proces, aké sú dôsledky a aké zmeny tento proces od neho vyžaduje.
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Pi Júl 15, 2005 9:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
Jan, ... .

Dakujem za info. Musi to byt zaujimava praca.
Návrat hore
Quasar

PríspevokZaslal: St Júl 27, 2005 9:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Jeden citát pre ilustráciu:

Citácia:
„Niektorí ľudia v kóme môžu nevedome hľadať šancu ísť hlboko dovnútra, bez vyrušení každodenného života alebo bez nutnosti fungovať v ňom. Pri práci s kómou predpokladáme, že ak srdce ešte stále bije, mali by sme učiniť pokus komunikovať a nevylučovať možnosť dosiahnutia týchto málo známych kútov života...

Spomínam si na obzvlášť dojímavý prípad, o ktorom mi Arny povedal. Pracoval so šesťročným chlapcom z Európy, ktorý mal mozgový tumor a upadol do kómy. Očakávalo sa, že chlapec čoskoro umrie. Arny použil špeciálne komunikačné metódy, ktoré vyvinul a kládol chlapcovi otázky typu áno - nie, aby dostal odpovede. Arny si všimol, že občas chlapcova pokožka na lícach veľmi sčervenela. Arny vytvoril komunikačný systém: keď koža veľmi očervenela, znamenalo to áno. Keď nebola žiadna zmena sfarbenia kože, odpoveď bola nie. Položil chlapcovi zopár základných detských otázok:„Si v kóme, pretože nenávidíš svojho brata a sestru?“ Bez odpovede.

„Si v kóme, lebo nechceš ísť do školy?“ Bez odpovede.

Po vyčerpaní mnohých možností, opýtal sa Arny svoju poslednú otázku:

„Si v kóme preto, lebo chceš byť bližšie k Bohu?“ Chlapčekove líca očerveneli. V tom okamihu otec povedal, „Nie! Nemôže sa stať kňazom!“

Aký šok! Arny požiadal rodičov, aby odstúpili bokom, aby mohol pokračovať s chlapcom v rozhovore o jeho náboženských túžbach. Neskôr sa rozprával s rodičmi o ich námietkach voči tomu, aby sa z ich syna stal kňaz. O niekoľko týždňov neskôr sa Arny dopočul, že dieťa vystúpilo z kómy a dnes študuje teológiu na univerzite...“

(Preložená časť pochádza z knihy Amy Mindell, „Coma – A Healing Journey“ a je publikovaná na webovej stránke http://www.innerself.com/Health/coma.htm)
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 1 z 4

Prejdi na: