Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Kóma
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Jan

Založený: 29.05.2005

PríspevokZaslal: St Júl 27, 2005 12:54    Predmet: Odpovedať s citátom

"Komunikacia s clovekom v kome", "videnie bez oci", "myslenie bez mozgu" ... hm ... vsetko to je komunikacia, ktora "obchadza zmyslove organy". Potom myslim vznika opravnene otazka, s cim vlastne komunikujem. Komunikujeme skutocne s tym clovekom? Dostavame sa k nevyriesenej otazke, co to vlastne ten clovek je, teda "zahada cloveka". Su to jeho ruky? Nohy? Pečeň? Oči? ... alebo je tym clovekom to, co preziva vnimanie zo zmysloveho sveta prostrednictvom zmyslovych organov? Alebo je to to, co preziva prostrednictvom mimozmyslovych organov? (O tomto poslednom vsak nevieme v bdelom stave.) Alebo "Bozia iskra"? (Ale o tejto znovu neviem v bdelom vedomi.) To, co si uvedomuje, co vnima, co rozhoduje, je podla mna nase EGO. Ak komunikujem v kome, tak komunikujem mimo EGO, mimo zmyslove vnimanie ... ako so Zombie. Proste "Nieco ine komunikuje miesto EGA".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Júl 27, 2005 18:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Jan, zase sme pri otázka duše a tela. Telo je len schránka pre dušu. Zombi je telo, kde duša vlastníka tohoto tela už nemá nad tým telom kontrolu a toto telo je určitými technikami ďalej udržiavané v "chode". So zombi sa nedá komunikovať. Dá sa komunikovať s vlastníkom tela, alebo s tým, kto používa techniky na udržiavanie v chode.

Cez auto ( telo ) môžeš komunikovať s vodičom ( dušou ) tak, že vyhodíš blinker, alebo zablikáš svetlami ( zmyslové vnímanie ), alebo sa môžeš rovno opýtať vodiča auta ( duša ). Ja viem túto anaógiu nemáš v láske, Jan.

Mám niekoľko prípadov riešenia kómy. Jeden sa dosť podobá Tvojmu citovanému prípadu. Ak by si mal ozajstný záujem, môžeme sa na tieto kazuistiky pozrieť osobne. Inak sa budeme len točiť v kole a naháňať si vlastný chvost, ako v iných témach o duši a tele. Alebo doporučujem overiť si tieto teórie cez prax. Neviem či v tomto prípade môže stačiť len teoretizovanie, akokoľvek sa nám zdá prijateľné alebo neprijateľné. Niektoré veci nevyriešime od stola.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jan

PríspevokZaslal: St Júl 27, 2005 18:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
... So zombi sa nedá komunikovať. Dá sa komunikovať s vlastníkom tela, alebo s tým, kto používa techniky na udržiavanie v chode.

To "Zombie" malo byt v mojom prispevku v uvodzovkach, teda nemyslel som skutocneho Zombie. ... Pises "Da sa komunikovat s vlastnikom tela". Dobre ... a kto je tym vlastnikom v pripade ked je clovek v kome?

Patrik Napísal:

Cez auto ( telo ) môžeš komunikovať s vodičom ( dušou ) tak, že vyhodíš blinker, alebo zablikáš svetlami ( zmyslové vnímanie ), alebo sa môžeš rovno opýtať vodiča auta ( duša ). ...

Tieto priklady viac zahmlievaju, ako vysvetluju ... ked ten "vodic som ja", tak ako je mozne, ze o tom "vodicovi" nic neviem? Ak by som bol vodicom, musel by som mat vsetko v rukach, byt si vedomy pravidiel. Vodic v Tvojom priklade je niekto, koho som si nie vedomy, niekto tajomny, ale stale sa nanho odvolavas ... nieco ako placebo efekt. ... Som vodicom, ktory si nie je vedomy sam seba ... Rolling Eyes ...

Patrik Napísal:

Mám niekoľko prípadov riešenia kómy. Jeden sa dosť podobá Tvojmu citovanému prípadu. Ak by si mal ozajstný záujem, môžeme sa na tieto kazuistiky pozrieť osobne. Inak sa budeme len točiť v kole a naháňať si vlastný chvost, ako v iných témach o duši a tele. Alebo doporučujem overiť si tieto teórie cez prax. Neviem či v tomto prípade môže stačiť len teoretizovanie, akokoľvek sa nám zdá prijateľné alebo neprijateľné. Niektoré veci nevyriešime od stola.

Asi mas na mysli Quasar-ov priklad riesenia komy. ... inak je dobre riesenie, aby sme si "nenahanali chvost" ... ... jednoducho nereaguj ... mozno zareaguje niekto iny a vnesie nieco nove ... ... teoria musi suhlasit s praxou ... moju teoriu si nedovolil dohovorit, tak prezentuj svoju ... alebo je Tvoja teoria teoriou vodica, auta a blinkeru? ... Shocked ...
Návrat hore
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 12:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Jan Napísal:
To, co si uvedomuje, co vnima, co rozhoduje, je podla mna nase EGO. Ak komunikujem v kome, tak komunikujem mimo EGO, mimo zmyslove vnimanie ... ako so Zombie. Proste "Nieco ine komunikuje miesto EGA".
+
Citácia:
Dobre ... a kto je tym vlastnikom v pripade ked je clovek v kome?

Nuž, veru, ego je tu len nástrojom čohosi Iného. Toho, čo vlastne naozaj Som. V prípade kómy a podobných stavov posunu ohniska pozornosti/vnímania mimo fyzickú realitu dochádza možno ku komunikácii s tým, čo niektorí nazývajú vedomie tela (alebo presnejšie "myseľ tela" - angl. "body-mind"). Pravdepodobne je to zložka celku vedomia, ktorá sa stará o fungovanie tela aj v noci, keď spíme a ohnisko pozornosti máme hlboko introvertované.
Kto je teda vlastnikom tela v pripade komy? Podľa mňa, stále ten istý jedinec. Mám dojem, že Seba stotožňuješ s Egom, čo je omyl, ktorého sa dopúšťam často nevedome aj ja:-) To, čo naozaj Sme a Ego sú však dva rôzne fenomény. Keď teda "chýba" Ego, ktoré vytvára ilúziu rozdvojenia na pozorovateľa a pozorované, neznamená to, že Ja Som prestal existovať. Akurát tu nie je ten nástroj, ktorý by Ma o Sebe a tom, čo prežívam a čo sa so mnou deje informoval.

Jan napísal:
Citácia:
Som vodicom, ktory si nie je vedomy sam seba ...

O (tvojom/mojom) stupni Seba-uvedomienia by sa dalo polemizovat Twisted Evil Este raz, keď spíš, tiež si seba plne neuvedomuješ. Ja som vo svojom skôr uvedenom príspevku uviedol, že stav kómy, podobne ako stav hlbokého spánku alebo stav, ktorý sa označuje ako psychotický, sú stavmi, kedy čiastočne alebo úplne chýba tá zložka vedomia (Seba), ktorá sa označuje ako metakomunikátor. Vďaka tejto zložke viem, čo sa so mnou deje; mám zážitok Seba ako bdelého (rozumej, fyzicky nespiaceho) jedinca, ktorý si uvedomuje, že nie je ruka, alebo prst na nohe, alebo stolička (príklady stotožnení, keď chýba metakomunikátor - psychózy)...
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 13:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:

Nuž, veru, ego je tu len nástrojom čohosi Iného. Toho, čo vlastne naozaj Som.

S tym suhlasim, len toho niekoho Iného sme si nie vedomí. Sme si vedomí svojho Ega.

Quasar Napísal:

V prípade kómy a podobných stavov posunu ohniska pozornosti/vnímania mimo fyzickú realitu dochádza možno ku komunikácii s tým, čo niektorí nazývajú vedomie tela (alebo presnejšie "myseľ tela" - angl. "body-mind"). Pravdepodobne je to zložka celku vedomia, ktorá sa stará o fungovanie tela aj v noci, keď spíme a ohnisko pozornosti máme hlboko introvertované.

V antroposofii sa nazyva to, co ozivuje telo, co mu dava formu, co ho udrzuje pri zivote v noci, co si "pamätá telom" (teda "body-mind") životným, alebo inak éterickým telom.

Quasar Napísal:

Kto je teda vlastnikom tela v pripade komy? Podľa mňa, stále ten istý jedinec. Mám dojem, že Seba stotožňuješ s Egom, čo je omyl, ktorého sa dopúšťam často nevedome aj ja:-) To, čo naozaj Sme a Ego sú však dva rôzne fenomény. Keď teda "chýba" Ego, ktoré vytvára ilúziu rozdvojenia na pozorovateľa a pozorované, neznamená to, že Ja Som prestal existovať. Akurát tu nie je ten nástroj, ktorý by Ma o Sebe a tom, čo prežívam a čo sa so mnou deje informoval.

Ak zoberiem bytost cloveka ako celok, potom ano, vlastnikom tela je "ten isty jedinec". ... ... len to je taka univerzalna odpoved. Wink Suhlasim s tym, ze ked si zoberiem bytost cloveka, tak jeho sucastou je aj telo, aj ego, aj "ten niekto iny" a dalsie a dalsie sucasti.

Sam seba nestotoznujem s egom ... ego je iba cast cloveka, ktorou si okrem ineho uvedomujeme seba sameho. V antroposofii je to take "centrum" duse rozumovej a duse vedomej. "Nad" dusami je este duch a to je ten "niekto iny", to je nasa skutocna podstata.

Quasar Napísal:

... Este raz, keď spíš, tiež si seba plne neuvedomuješ. Ja som vo svojom skôr uvedenom príspevku uviedol, že stav kómy, podobne ako stav hlbokého spánku alebo stav, ktorý sa označuje ako psychotický, sú stavmi, kedy čiastočne alebo úplne chýba tá zložka vedomia (Seba), ktorá sa označuje ako metakomunikátor. Vďaka tejto zložke viem, čo sa so mnou deje; mám zážitok Seba ako bdelého (rozumej, fyzicky nespiaceho) jedinca, ktorý si uvedomuje, že nie je ruka, alebo prst na nohe, alebo stolička (príklady stotožnení, keď chýba metakomunikátor - psychózy)...

Tiez antroposofia pripodobnuje hlboky spanok stavu cloveka v kome, ze vtedy clovek nema vedomie ... vtedy je clovek ako rastlina. Vedomie je vtedy mimo fyzickeho tela a toho, co ho udrzuje a ked sa s pacientom v kome komunikuje, tak sa komunikuje s "vedomim", ktore je mimo "svojho tela".

Ospravedlnujem sa za to, ze sa odvolavam na antroposofiu, ale to len na zdoraznenie toho, ze si netvorim vlastne teorie, ze nefantazirujem. Vychadzam z nej, ale samozrejme nie slepo, beriem do uvahy aj vsetky zivotne skusenosti.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 18:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Jan Napísal:
Patrik Napísal:

Asi mas na mysli Quasar-ov priklad riesenia komy. ...

Mám na mysli Tvoj príklad Amy Mindell-a..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 18:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Jan Napísal:
... moju teoriu si nedovolil dohovorit, tak prezentuj svoju ... alebo je Tvoja teoria teoriou vodica, auta a blinkeru? ... Shocked ...

Nedovolil? Rolling Eyes Laughing Svoje hranice si vytvárame sami, podobne ako je to aj v kóme alebo pri iných problémoch.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 18:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Jan Napísal:

Tieto priklady viac zahmlievaju, ako vysvetluju ... ked ten "vodic som ja", tak ako je mozne, ze o tom "vodicovi" nic neviem? Ak by som bol vodicom, musel by som mat vsetko v rukach, byt si vedomy pravidiel. Vodic v Tvojom priklade je niekto, koho som si nie vedomy, niekto tajomny, ale stale sa nanho odvolavas ... nieco ako placebo efekt. ... Som vodicom, ktory si nie je vedomy sam seba ... Rolling Eyes ...

Tu doporučujem knihu a hlavne je časť o praxi od Joe H. Slate Exteriorizácia. V tejto praxi je možné zistiť, čo to znamená vedomý sám seba a nevedomý sám seba a čo znamená byť vodičom. flora007
Návrat hore
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 19:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik, musím upozorniť, že citát z knihy Amy Mindell-ovej som tu uviedol ja, nie Jan. Cool
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 19:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Tu doporučujem knihu a hlavne je časť o praxi od Joe H. Slate Exteriorizácia. V tejto praxi je možné zistiť, čo to znamená vedomý sám seba a nevedomý sám seba a čo znamená byť vodičom. flora007

:-) ... neskusis to par slovami objasnit? Alebo je to tak zlozite? Ty ako vnimas toho "vodica"? Mas vedomie toho, ze "Ty si ten vodic"? A ma taketo vedomie aj "obycajny" clovek?
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 19:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
... Svoje hranice si vytvárame sami, ... .

"Svoje hranice si vytvárame sami," napríklad aj rešpektovaním hraníc iných ...
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 21:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
Patrik, musím upozorniť, že citát z knihy Amy Mindell-ovej som tu uviedol ja, nie Jan. Cool

ďakujem.. dvojnásobný brept.. Rolling Eyes
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Jan Napísal:
Patrik Napísal:

:-) ... neskusis to par slovami objasnit? Alebo je to tak zlozite? Ty ako vnimas toho "vodica"? Mas vedomie toho, ze "Ty si ten vodic"? A ma taketo vedomie aj "obycajny" clovek?

Objasniť si to môže každý aj "obyčajný" človek v danej praxi.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 22:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar Napísal:
Nuž, veru, ego je tu len nástrojom čohosi Iného. Toho, čo vlastne naozaj Som. V prípade kómy a podobných stavov posunu ohniska pozornosti/vnímania mimo fyzickú realitu dochádza možno ku komunikácii s tým, čo niektorí nazývajú vedomie tela (alebo presnejšie "myseľ tela" - angl. "body-mind"). Pravdepodobne je to zložka celku vedomia, ktorá sa stará o fungovanie tela aj v noci, keď spíme a ohnisko pozornosti máme hlboko introvertované.
Kto je teda vlastnikom tela v pripade komy? Podľa mňa, stále ten istý jedinec.

Ano existujú techniky kde komunikujeme cez telo ( červenanie pokožky ), ale sú aj techniky, kde komunikujeme priamo s tým jedincom. Výsledok je ten istý. Je len potrebné vytvoriť komunikačný protokol a potom už len hľadať príčinu nemožnosti sa zobudiť.

Som za zdravý rozum. Ak potrebujem nejaké neznáme slová použiť, tak až vtedy, keď už neviem použiť známe a potom je potrebné ich zadefinovať. Slovám Ego, vedomie, éterické, meta.. môžeme rozumieť každý inak. Nekomplikujeme si to trochu?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Júl 28, 2005 22:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Jan Napísal:
Tiez antroposofia pripodobnuje hlboky spanok stavu cloveka v kome, ze vtedy clovek nema vedomie ... vtedy je clovek ako rastlina.

Môžeme si uvedomiť všetko čo sa s nami deje v kóme, v spánku, počas operácie v narkóze. Prax regresnej terapie na to ukazuje.

Rastlina rastie, kvitne, rozmnožuje sa, vie dať najavo že jej niečo chýba.. Človek v kóme toho nie je schopný. Ak sa o človeka v kóme nepostráme, za istý čas zomiera. O rastlinu sa netreba starať. S Tvojím porovnaním nesúhlasím.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 2 z 4

Prejdi na: