Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Traumatic Incident Reduction (TIR)

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Ne Okt 11, 2009 13:58    Predmet: Traumatic Incident Reduction (TIR) Odpovedať s citátom

Pred časom som na internete narazil na relatívne novú terapiu posttraumatickej stresovej poruchy pod názvom Traumatic Incident Reduction (TIR). Po hlbšom pátraní som sa vďaka Google books dopracoval k podrobnému terapeutickému protokolu a zistil som, že príkazy TIR sú identické s príkazmi aké používame pri základnej regresnej technike. Keď som pátral ďalej, zistil som, že tvorca TIR, psychiater Frank A. Gerbode, M.D., bol v minulosti vodca Kalifornskej misie Scientologickej cirkvi. V roku 1984 sa so Scientologickou cirkvou v zlom rozišiel vydal sa vlastnou cestou. Podobne ako Andrej Dragomirecký previedol Hubbarda do jazyka kybernetiky a metódu nazval HAP, Gerbode previedol teóriu do jazyka kognitívne-behaviorálnej terapie a metódu nazval TIR, za čo musel čeliť súdnym ťahaniciam so Scientologickou cirkvou o autorské práva.

Dnes sa Gerbode k Hubbardovi a scientológom verejene nepriznáva. Ako východiská pre vznik TIR uvádza práce Ivana Pavlova, Sigmunda Freuda, Carla Rogersa a Alberta Ellisa (nepochybne sa nimi inšpiroval aj samotný Hubbard). Gerbode sa špecializuje na prácu s klientami s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), pri ktorej sa primárny engram nachádza vždy v relatívne nedávnej minulosti (obete znásilnenia, vojny, živelných katastrof...). Často preto nemusí chodiť do prenatálu či minulých životov a ani o nich veľmi nehovorí. O minulých životoch a prenatálnych zážitkoch sa v celej knihe zmieňuje asi tak piatimi vetami a to v zmysle, že občas sa takéto obsahy vybavia, úlohou terapeuta nie je posudzovať či sú pravdivé alebo sú to len výtvory fantázie klienta, treba ich prechádzať rovnako ako všetky ostatné udalosti. Zrejme preto nie je TIR takou kontroverznou metódou medzi americkými psychológmi a psychoterapeutmi akou je regresná terapia (HAP) u nás.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ne Okt 11, 2009 17:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Dáš, Loneman, nejaký link?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Po Okt 12, 2009 13:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Stránka Asociácie Traumatic Incident Reduction: http://www.tir.org/
Traumatic Incident Reduction (stručná powerpoint prezentácia): www.vermontveterans.com/vermontvets/TIR_Presentation.ppt
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: