Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Spánková deprivácia pomáha pri depresiách

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Št Okt 29, 2009 9:46    Predmet: Spánková deprivácia pomáha pri depresiách Odpovedať s citátom

Na niektorých psychiatriách používajú techniku deprivácie spánku(lepšie znie asi "Terapia bdením"), ktorá podľa praxe pomáha pri depresiách.

Ide o to, že približne od pol noci alebo od jednej hodiny je pacient zobudený a "je hore" až do rána.
Bolo by asi zaujímavé vysvetliť mechanizmus účinku danej techniky. Napadá vás niečo? Skúsim svoje úvahy neskôr sformulovať a dám to sem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Lucia Z

Založený: 08.07.2008

PríspevokZaslal: So Okt 31, 2009 9:48    Predmet: Spánková deprivácia pomáha pri de Odpovedať s citátom

Tak toto je naozaj zaujímavé. Je to dosť možné, že to takto funguje, lebo moja teta mala takú prácu, že musela vstávať o tretej ráno a môžem povedať, že patrí medzi ľudí s naozaj dobrou náladou. A už teraz je doma na dôchodku a myslím si, že je povahovo dosť zmenená. Nie je to úplná zmena, ale je dosť viditeľná, ale toto som si vôbec neuvedomila, že toto (včasné vstavanie) môže mať na to nejaký vplyv.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: St Nov 11, 2009 22:54    Predmet: Odpovedať s citátom

No, neviem o aky velky deficit spanku ide, ale asi by som doporucoval skor opak = prebytok spanku. Podla vlastnych skusenosti by som skor tvrdil, ze dlhodoby deficit vyvolava pasivnu lahostajnost ... a preto by som aj chapal, ze nedostatok spanku byva ako manipulacna technika pouzivana sektami ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
filozofka

Založený: 05.07.2009

PríspevokZaslal: Št Feb 25, 2010 21:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Hm, tiez by som ocakavala skor negativny ucinok. Spanok cloveku pomaha regenerovat sa a dobijat energiu. Bdenie opak.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Št Apr 08, 2010 21:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Na FB : http://www.facebook.com/pages/Martin-Slovakia/Regresna-terapia/256518999905#!/pages/Martin-Slovakia/Regresna-terapia/256518999905?v=wall&story_fbid=111331165562690 ma Jarka opoprosila o vysvetlenie, tak ho prenášam aj sem...

Vysvetlení sa ponúka viac, ale o spánku toho vieme tak tak málo.

Každopádne je to vyskúšané v praxi a zaujímavo to zaberá.
Pokúsim sa o vysvetlenia: Spánková terapia sa prevádza najčastejšie v druhej polovici noci od jednej hodiny. Ide o to, že REM(rapid eye movement) spánková fáza, ktorá je najaktívnejšia je najviac zastúpená práve v druhej polovici noci. Ak "vypneme" depriváciou jej aktivitu akoby sa človeku uľavilo.

Existuje aj medicínsky pohľad, že dochádza k ovplyvneniu transmiterov hlavne cholinergného systému, ktorý podľa medicíny jednej zo zodpovedných za depresie.

Potom je tu aj pohľad, že pri akejkoľvek deprivácii sa dostáva psychika do stavu pozornosti. Akoby sme spánkovou depriváciou vybudili isté imúnne reakcie psychiky, ktoré očistia depresívne procesy. Keďže depresia súvisí s modelom smrti. Deprivácia akoby vytvorí imunitu na tento model.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
coragyps

Založený: 02.01.2011

PríspevokZaslal: Ne Júl 17, 2011 21:36    Predmet: :-) Odpovedať s citátom

Skutečně to funguje, v principu právě jak říkáte. Má to ovšem podstatnou nevýhodu. Doba antidepresivního působení je omezena pouze do příštího usnutí. A zároveň to s sebou přináší i vedlejší účinky spánkové deprivace, které si jistě každý z nás dokáže velmi dobře vybavit. ))
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Po Aug 08, 2011 20:38    Predmet: Odpovedať s citátom

... zdroj "denneho sna" aj "nocneho sna" je ten isty ... karma ...

... ak je jej aktualnym obsahom prezivanie hororu, tak chapem, ze sa niekto snazi zredukovat nocne prezivanie viac v prospech denneho prezivania, lebo prezivanie ma v "bdelom sne" viac pod vedomou kontrolou ako pocas nevedomeho spanku ...

... ak chce trpiaci zmenit obsah snivania, tak efektivnejsie ako menit pomer "premietaciek" je asi skor zvysit intenzitu vylepsovania karmy v "bdelom sne" ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: