Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

znásilnenie
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Heliana

Založený: 30.01.2010

PríspevokZaslal: So Jan 30, 2010 16:24    Predmet: znásilnenie Odpovedať s citátom

Chcela by som sa spýtať, či je vhodná regresná terapia pre človeka, ktorý bol znásilnený v piatich rokoch, a nepamätá si okolnosti, ani konkrétnu situáciu. V čom by mohla pomôcť takáto terapia a aké sú riziká.
Zmenilo by to vzťahy a prístup k samej sebe?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marcel

Založený: 10.06.2007

PríspevokZaslal: So Jan 30, 2010 18:47    Predmet: Re: znásilnenie Odpovedať s citátom

Heliana Napísal:
Chcela by som sa spýtať, či je vhodná regresná terapia pre človeka, ktorý bol znásilnený v piatich rokoch, a nepamätá si okolnosti, ani konkrétnu situáciu.

Ano, regresna terapia je vhodna aj na riesenie znasilnenia. Nevadi, ze si clovek na okolnosti a konkretnu situaciu nepamata, vsetky informacie sa pocas terapie vybavia.

Heliana Napísal:
V čom by mohla pomôcť takáto terapia a aké sú riziká.

Regresna terapia moze pomoct odstranit prejavy, ktore suvisia so znasilnenim a trapia cloveka.
Treba ratat s tym, ze terapiu bude sprevadzat uvolnovanie negativnych pocitov a emocii.

Heliana Napísal:

Zmenilo by to vzťahy a prístup k samej sebe?

S najvacsou pravdepodobnostou by sa zmenili aj medziludske vztahy aj pristup k samej sebe.

Pre uplne vyriesenie posobenia znasilnenia na pritomnost, bude potrebnych asi viacero sedeni.

Naposledy upravil Marcel dňa So Jan 30, 2010 23:27, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AndreaRapantova

Založený: 09.01.2006

PríspevokZaslal: So Jan 30, 2010 21:08    Predmet: terapia Odpovedať s citátom

Heliana,
regresna terapia ma techniky, ktore pomahaju spracovat zazitky z minulosti (blizkej a aj davnej), ktore sposobuju problemy v zivote v pritomnosti a nevieme ich ovplyvnit volou, potlacenim, zmenou... su ulozene niekde hlboko v psychike.
Pocas regresu sa udalost prechadza, kym sa neuvolnia vsetky bloky a psychika prestane reagovat na podvedome obsahy, ktore patria minulosti.
Vlastne sa psychike uvolni tlak na vsetky "spinace", ktore s danou traumou suvisia. Jednoducho sa dany zazitok spracuje a ulozi do minulosti, kam aj patri a prestane prekazat v sucasnych vztahoch a najma vo vztahu k sebe.

Regresna terapia je nehypnoticka, nedirektivna metoda a z terapie si klient vsetko pamata. To znamena, ze viete vsetko, co sa s vami deje a terapeut vas odborne vedie naspat vasim zivotom a pomaha vam udalosti spracovat, kym sa od nich neoslobodite.
Preto je potrebnych casto viac sedeni ako spomina aj Marcel.

K rieseniu problemu znasilnenia som sa dostala s klientkou, ktora prisla riesit celkom iny problem. Znasilnenie si vedome nepamatala a vsetky potlacene emocie sa vyplavili nasledne, az ked bola pripravena sa o nich dozvediet a spracovat ich.

Tiez sa mi ozval partner jednej obete, ktory tusil, ze nieco sa jeho priatelke v minulosti "stalo", ale ona sama si to nepamatala a nevedela preco pri jeho zaujme o milovanie urcitym sposobom reaguje...
V tomto pripade bolo najdolezitejsie, aby sa zena sama rozhodla svoj problem riesit a vyhladala pomoc.
Viem, ake tazke je priznat podobne dotknutia z detstva, chce to urcitu odvahu zacat podobny problem riesit. Hlavne, ked si na to vedome nespominame a nevieme, ci sa to skutocne stalo... alebo zijeme s pocitom viny, ze to my nesieme zodpovednost za to, ze sa nam to stalo a sme "necisti".

Fajn aj pre ostatnych, ze sa tu takato tema otvorila.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Jan 31, 2010 9:14    Predmet: Odpovedať s citátom

No ono to vyplávalo na povrch, keď som začala riešiť vzťah s bratom, totiž to on bol aktérom tohoto počinu. Mávam silné migrény a alergie, tak som ich chcela liečiť za pomoci liečiteľa, taktiež vtedy ten pán upozornil na túto skutočnosť. Neviem aké techniky použil, ale pár dní po návšteve som sa zrútila a vyviazla na oddelení psychiatrie, kde som dostala pár diagnóz postupne, panickú poruchu, OCD, a nakoniec schizotypová porucha osobnosti. Asi veľmi citlivo reagujem na takéto podnety, preto sa pýtam, či je to vhodné aj pre mňa. Som dosť impulzívna, introvert, cholerik a trocha sa bojím takýchto metód odkedy sa mi prihodili vyššie uvedené udalosti.
Riešiť by som chcela vzťahové problémy, cítim sa byť trocha schizoidná, neviem či je to dané už do vienka pri narodení, alebo to ovplyvnili udalosti z detstva. Ale myslím si, že by som bola trocha "ľudskejšia" keby sa mi tento problém neprihodill. Som si vedomá, že tie vzťahy v rodine výrazne formovala táto udalosť, nakoľko nikto o nej nevedel a bola som bratom vydieraná, zostala som sama na seba, pravdepodobne táto skutočnosť ovplyvnila aj moje ďalšie vzťahy s okolím.
Návrat hore
Marcel

PríspevokZaslal: Ne Jan 31, 2010 9:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana, znasilnenie ktorym si presla, bolo podla vsetkeho jednym z klucovych faktorov v Tvojom zivote, ktore Ti zapricinili sucastne problemy.
Vsetko o com pises sa da riesit, ale bude to vyzadovat komplexnejsi pristup a bude to istu dobu trvat, s tym treba ratat.

Je uplne pochopitelne, ze sa po negativnych skusenostiach s liecitelom bojis roznych metod, ale bolo by dobre chapat to ako vystrahu, ze si treba dat vacsi pozor pri vybere liecitela/terapeuta a nie ako obmedzenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Jan 31, 2010 11:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Práve som dočítala, niečo o prenatálnej regresnej terapii. Sa mi zdá, že moje problémy môžu vychádzať aj z prenatálneho obdobia. Moji rodičia boli v dosť zložitej situácii vzťahovej. Boli po rozvode a matka si ten rozchod rozmyslela, tak podali odvolanie proti rozsudku. Otec ju vydieral, a súhlasil z návratom, iba ak počnú druhé dieťa, mňa. Asi som mala byť akési nápravné opatrenie v ich vzťahu......ale aj tak sa po rokoch rozpadol. Od matky som cítila chlad a odpor už od najútlejšieho detstva, ako keby tá bezpečná základňa nikdy ani nevznikla. Myslím, že je to dokonalý podklad pre vznik schizoida. Tak, že až tu sú tie korene, a poriadne hlboko....
Návrat hore
AndreaRapantova

PríspevokZaslal: Ne Jan 31, 2010 11:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Podla toho, co pise Haliana, nie je celkom iste, ci sa znasilnenie vlastne stalo.

Stretla som sa vo svojej praxi s traumatickym zazitkom klientky, ked ako male dievcatko sa kupala vo vani s dospelym muzom ( rodinny prislusnik) a ten muz bol vzruseny, ale nic sa neudialo v skutocnosti, len v jeho predstave. Dieta vsak ma schopnost "naladit sa" na myslienky a predstavy a nerozlisuje medzi nimi a realitou, jednoducho predstava, sen, tuzba sa ulozi niekedy v psychike dietata ako skusenost, ako udalost, hoci je to len obraz, projekcia.

Heliana, lekari-psychiatri vam ponukli niekolko diagnoz, ale ponukli vam aj riesenie? Ako pomohli opustit pripadne dotknutia z detstva a spracovat uvedene udalosti?
Regresna terapia toto umoznuje. Tiez vam pomoze priniest odpovede na vase otazky, ci to bolo dane uz do vienka pri narodeni, alebo to ovplyvnili udalosti z detstva. Nasledne je mozne, ze sa zmenia postoje k okoliu k sebe.
Samotne diagnozy su len sprievodne ukazovatele na nejaky hlbsi problem psychiky, ktora niekde "uviazla". Akoby su to prejavy, ale na spracovanie problemu je dolezite najst skutocnu pricinu. Regresna terapia ponuka moznost dozvediet sa ju.
Vase problemy vlastne nastali, ked sa nieco vynorilo, liecitel vam nieco pomenoval...nieco tym sposobil. Otazne je, ci sa jeho odhalenie skutocne v minulosti udialo, ak ano je dolezite spracovat to a oddelit tak, aby to ostalo v minulosti.
Takto by to riesila prax regresnej terapie.

Len vy sama sa mozete rozhodnut, ci ju podstupite. Nikto z nas vam neslubuje uspech po prvom sedeni a ani to, ze na vsetko zabudnete a nebudu viac ziadne problemy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky MSN Messenger
AndreaRapantova

PríspevokZaslal: Ne Jan 31, 2010 11:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana,
medzicasom ste este dopisali svoju reakciu...

Tato okolnost, ktoru uvadzate je uplne ukazkovy priklad, ako psychika dietata aj pred narodenim reaguje a stotoznuje sa s pocitmi a zazitkami okolia... Vstupili ste k svojim rodicom ako "rukojemnik" a mama tym, ze sa otcovi podriadila, mozno aj presla pocitmi znasilnenia...to vsetko pravdepodobne ostalo hlboko vo vas a sposobuje vam to problemy, ktore medicina dokaze rozsifrovat ako diagnozy.
Regresna terapia ich dokaze pomenovat a spracovat. Sama uz vnimate, ze urcite okolnosti pre vznik problemov ste si uz priniesli pri prichode na tento svet v uplnom pociatku.
Ja osobne nepoznam inu bezpecnu techniku, ktora by umoznila navrat az do tychto uplnych pociatkov a nasledne tak aj riesila problemy z tohoto obdobia.
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Jan 31, 2010 11:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Udalosť sa stala. Veci okolo nej si pamätám jasne, ale konkrétne ulaknutie, alebo hrôzu nie. Hoci som dospela k záveru, že zľaknúť som sa mohla krvi a potom cítiť bezradnosť a strach o seba, možno strach zo smrti...však som nevedela, čo sa udialo....nechápala som to.
Návrat hore
Marcel

PríspevokZaslal: Ne Jan 31, 2010 12:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana Napísal:
Uvažujem o terapii a snažím sa s ňou zblížiť a pochopiť ju.

Heliana, pre zaciatok Ti odporucam prestudovat si webstranky niektorych terapeutov. Ak budes mat otazky, kludne sa pytaj. Ak budes citit, ze regresna terapia Ti moze pomoct, potom si uz len vyber terapeuta
Návrat hore
AndreaRapantova

PríspevokZaslal: Ne Jan 31, 2010 13:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana,

opisala som len moju prax s klientkami, ktore tento problem riesili.

Drzala som sa toho, co ste napisali, ze vam to vyplavalo na povrch, ked ste sa chceli liecit u liecitela a on vas upozornil na tuto skutocnost... pochopila som to tak, ze ste o tom vlastne nevedeli.

Nechcela som sa vas nijako dotknut a spochybnit, ci sa tato udalost stala. Ani ju nehcem nijako zlahcovat.

Kedze mate urcite spomienky na tu udalost, bude vhodne ak to zacnete preberat s terapeutom, ktoreho si vyberiete, tak ako vam to navrhuje aj Marcel.
Terapeut vam konkretne odpovie, tiez vas oboznami s technikou a podmienkami, za ktorych je terapia mozna.
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Jan 31, 2010 14:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Vôbec ste sa ma nedotkli, práve že som rada, že ste reagovali. Viem, že ste to mysleli úprimne a cítim ten citlivý prístup, ktorý mate ku svojim klientom .
Som prekvapená, že niekto môže s takou citlivosťou pristupovať k problému, takých ľudí zrejme nie je veľa. Rada čítam v Vaše reakcie a viem,že máte tie najčistejšie úmysly.
Návrat hore
EMA

Založený: 11.01.2010

PríspevokZaslal: St Feb 03, 2010 14:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ajka Rapantová napísala:

Vstupili ste k svojim rodicom ako "rukojemnik" a mama tym, ze sa otcovi podriadila, mozno aj presla pocitmi znasilnenia...to vsetko pravdepodobne ostalo hlboko vo vas a sposobuje vam to problemy, ktore medicina dokaze rozsifrovat ako diagnozy.

Poznám aj ja prípad,keď syn pravdepodobne prišiel k rodičom ,na odporúčanie lekárov, že ďalšie dieťa to vyrieši.Tak vyriešil, zobral na seba a má telesný postih. Nehovoriac o tom, že problémy rodičov pokračovali a syn zdielal s rodičmi spáleň a bol denne svedkom maminho podriaďovania sa otcovi.Prerástlo to do ťažkých až deštruktívnych depresíí, má pocit, že sú mu bližší muži, nemože si nájsť vzťah. Otec medzičasom od mamy odišiel a dieťa bolo pred rozvodom citovo vydierané zo strany otca. Tak bolo treba prevziať aj za toto zodpovednosť....Svoje utrpenie zveril Bohu, možno aj to je pre niekoho cesta....

Preto som aj ja rada, že je tu táto téma.Aj mne bolo od rodičov odovzdané, bolo to treba oddeliť.

Heliana napísala:
Som prekvapená, že niekto môže s takou citlivosťou pristupovať k problému, takých ľudí zrejme nie je veľa. Rada čítam v Vaše reakcie a viem,že máte tie najčistejšie úmysly.

Ajku poznám osobne a presne si ju odhadla.Takých ludí ako ona nie je veľa.

Heliana, už si urobila prvé kroky, najdoležidejšie. Držím palec.
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: St Feb 03, 2010 18:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Vlastne to som sem chcela ešte napísať, že som sa nejak spontánne dostala do obdobia ako keby v maternici a cítila som strach, ako keby to bol existenčný strach matky...možno. Toto mám pocit, že si nesiem so sebou. Tento vzorec, sa so mnou narodil....vzorec strachu.
Niekedy rozmýšľam nad tým, či sú to skutočné pocity, ktoré sa vtedy vpili do môjho charakteru, vždy zneistiem, odkedy mi priklepli diagnózu schizotypová porucha osobnosti.
Necítim sa na schizotypa, napriek tomu je tu možnosť, že ním som, a to sa mi veľmi ťažko znáša. Spochybňuje to u mňa všetko, čo som prežila....
Návrat hore
AndreaRapantova

PríspevokZaslal: St Feb 03, 2010 19:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj EMA,
no a prave cielom regresky je, aby clovek pochopil a precitil, ze "RUKOJEMNIK" bol v minulosti, ze to sa mu uz stalo, ze tato udalost patri do minulosti...
A ze sa moze na seba pozriet cistym pohladom a ist dalej zivotom s novym pocitom.
Ako Patrik hovori "ustrnutie v minulosti" sposobi, ze nedokazeme vystupit z kolesa utrpenia a tocime sa, tocime...

Obe ste pravdepodobne odhalili moju emocionalitu z nedavneho tehotenstva a porodu, moje reagovanie je naozaj citovejsie ako zvycajne...moj exmanzel by vam vedel povedat aka som ja mrcha, bezcitna a egoisticka...;-))))
TO JE ZARTOM.
Dakujem.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 1 z 5

Prejdi na: