Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Empat vs skusenosti
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 20:51    Predmet: Odpovedať s citátom

filozofka Napísal:

Aspon keby sa dal empat-filter nejako identifikovat. Clovek by vedel, comu sa vyhnut, aby ho to nepravalcovalo.

Identifikácia je podľa mňa v reále slepá ulička. Ide o to, že chceš identifikovať niečo na podvedomej úrovni. To jednoducho nejde. Identifikácia môže prebehnúť len na vedomej úrovni.

Chápem, že mať pod kontrolou empat-filter je prvé, čo Empata napadne. Ja som tento postup dávno opustil a prinieslo mi to celkom slušnú úľavu.

Samozrejme existuje jedna cesta na identifikáciu. Rozšíriť si vedomie na "veľkosť" podvedomia. To ale mne bude ešte chvíľu trvať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 20:58    Predmet: Odpovedať s citátom

gabriela Napísal:

Filozofka ahoj. Podľa mňa definícia Empata môže držať v hrsti mnohých empatov.

Môžeš priniesť svoju definíciu.

Okrem toho, aby nejaká definícia držala niekoho v hrsti, to dosť pochybujem. Laughing Chápem ale, že sa definícia Empata nemusí hodiť do krámku tým, čo sa chcú snažiť mať Empat pod kontrolou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
filozofka

Založený: 05.07.2009

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 21:02    Predmet: Odpovedať s citátom

gabriela Napísal:
filozofka Napísal:
gabriela Napísal:
Patrik, mne to jedno nie je, resp. nebolo. Prečo by to malo byť jedno?

Myslim, ze Patrik hovoril o definicii empata, a Ty o postoji empata.

Filozofka ahoj. Podľa mňa definícia Empata môže držať v hrsti mnohých empatov. Je fajn, že tu tá definícia je, ale nič nie je definitívne ani konečné. Pokiaľ zaujmem postoj, že sa s tým nedá nič robiť, čo myslíš, ako budem žiť? Napíšem to ináč. Žiješ podvedome postoj, program, myšlienku, nazvi si to ako chceš: Nedá sa s tým nič robiť. A potom niekedy začneš hľadať odpovede na otázku, že čo by sa s tým dalo robiť. Čo myslíš? Na čo prídeš, keď žiješ program, že sa s tým nedá nič robiť?

Snazila som sa Ti povedat, ze vyvracias nieco, co nebolo ani povedane. Zbytocna strata energie. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
filozofka

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 21:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Chápem, že mať pod kontrolou empat-filter je prvé, čo Empata napadne. Ja som tento postup dávno opustil a prinieslo mi to celkom slušnú úľavu.

Ako sa s tym teda vyrovnavas? Ako to riesis? Prip. ako si dosiahol, ze to nepotrebujes riesit?

S tym podvedomim, co si pisal, to mi dava zmysel. Snazim sa najst nieco, co sa neda najst tam, kde mozem hladat.

Tretiu moznost ani neberiem do uvahy ... i ked by to bolo pekne, keby som to dosiahla ... a prezila to. Very Happy
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 21:06    Predmet: Odpovedať s citátom

gabriela Napísal:
Patrik Napísal:
Je ale asi jedno či Empat prežíva podľa niekoho pozitívne alebo negatívne prežitky- ide o to, že neprežíva svoje. Wink

Patrik, mne to jedno nie je, resp. nebolo. Prečo by to malo byť jedno? Prečo by mi malo byť jedno, že som niekoho zoskenovala a mňa začne bolieť hlava, keď viem, že moja hlava nebolí, lebo príčinu mojej bolesti hlavy sme na terapii našli aj vyčistili?

Čitaj pozorne. Píšem, že je jedno či Empat sníma pozitívne alebo negatívne emócie. Je to jedno preto, lebo tak či tak sa raz dostane k tomu, že nie sú jeho.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 21:08    Predmet: Odpovedať s citátom

filozofka Napísal:

Ako sa s tym teda vyrovnavas? Ako to riesis? Prip. ako si dosiahol, ze to nepotrebujes riesit?

Začal som Empat žiť.
Návrat hore
filozofka

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 21:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Začal som Empat žiť.

Nerozumiem ... vysvetli viac. Neviem, ako to aplikovat.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 22:23    Predmet: Odpovedať s citátom

No na seminári som o tom hovoril dva dni. Vedľa v diskusii tiež celkom dosť: http://forum.regresnaterapia.sk/viewtopic.php?t=475
Asi to nepôjde len tak do jednej odpovede. Wink

Ide o to brať Empat ako súčasť osobnosti. Dá sa to urobiť poznávaním, cvičením, vnímaním... žitím...
Návrat hore
gabriela

Založený: 01.04.2009

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 23:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
gabriela Napísal:

Filozofka ahoj. Podľa mňa definícia Empata môže držať v hrsti mnohých empatov.

Môžeš priniesť svoju definíciu.

Okrem toho, aby nejaká definícia držala niekoho v hrsti, to dosť pochybujem. Laughing Chápem ale, že sa definícia Empata nemusí hodiť do krámku tým, čo sa chcú snažiť mať Empat pod kontrolou.

Možno sa zbytočne bránim a strácam energiu, ako píše filozofka. Definíciu neprinesiem, to nie je mojím cieľom. Zámer, prečo reagujem, je posunúť sa ďalej ako len k bodu: empat to nedokáže mať pod kontrolou, treba epata žiť. Veď ho žijem, som rada za ten dar, len sa pýtam, prečo to nedokáže mať empat pod kontrolou? Kto takto ohraničil empata a kto o tom rozhodol? Pokiaľ som slobodná bytosť, rozhodujem o tom, čo sa mi v živote deje sama. Alebo je to v prípade empata ináč a nech dosiahne akúkoľvek dávku vnútornej slobody, zostane navždy empatom, ktorý to nevie ovládať?

A čo sa týka toho, že definícia môže držať niekoho v hrsti...nemusí byť celá. Stačí jedna veta z nej, ktorá spôsobí človeku negatívny pocit. Mám na mysli dieru do hlavy. Čistila som si ich u seba. U mňa sa to tak dialo.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 23:41    Predmet: Odpovedať s citátom

gabriela Napísal:
Pokiaľ som slobodná bytosť, rozhodujem o tom, čo sa mi v živote deje sama.

To je zaujímavá ilúzia.
Gabriela, môžeš si urobiť pokus. Tvoje podvedomie má napríklad dosah na reguláciu počtu červených krviniek v tele. Zvýš si mentálne, Gabriela, v tele počet červených krviniek o 10 percent keď si slobodná bytosť a rozhoduješ, čo sa Ti v živote deje sama. Razz Podľa definície by sa Ti to nemalo podariť, lebo na to nemáš mentálne najmenší dosah - je to úroveň podvedomia. Možno potom zistíš, že sú Ti kvetnaté reči o slobode alebo o obmedzení definíciou na nič.

Alebo skús vo svojom prostredí (stačí v miestnosti) zvýšiť teplotu o jeden stupeň.

Alebo...

Gabriela podľa mňa človek nerozhoduje v podstate o ničom. Má možno akú-takú možnosť sa niekedy rozhodnúť čo urobí, ale to je tak všetko. Samozrejme sú to len moje postoje, neber to tak, že by Ťa mali nejako obmedziť. Kľudne si ži svoju slobodu. Wink
Návrat hore
filozofka

PríspevokZaslal: St Feb 10, 2010 7:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
No na seminári som o tom hovoril dva dni. Vedľa v diskusii tiež celkom dosť: http://forum.regresnaterapia.sk/viewtopic.php?t=475
Asi to nepôjde len tak do jednej odpovede. Wink

Ide o to brať Empat ako súčasť osobnosti. Dá sa to urobiť poznávaním, cvičením, vnímaním... žitím...

Oki, dakujem. Smile
Návrat hore
filozofka

PríspevokZaslal: St Feb 10, 2010 8:06    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Patrik]Gabriela podľa mňa človek nerozhoduje v podstate o ničom. Má možno akú-takú možnosť sa niekedy rozhodnúť čo urobí, ale to je tak všetko. [/quote]

Clovek ma ale slobodnu volu rozhodovat o svojich postojoch.
Návrat hore
filozofka

PríspevokZaslal: St Feb 10, 2010 8:08    Predmet: Odpovedať s citátom

gabriela Napísal:
Zámer, prečo reagujem, je posunúť sa ďalej ako len k bodu: empat to nedokáže mať pod kontrolou, treba epata žiť.

Myslim, ze diskusia na toto je naozaj vo vedlajsej teme - Patrik na nu dal aj link. Tuto temu som zalozila preto, aby sme sa tu bavili, ako odlisit, ci som empat, alebo su to len poskladane skusenosti. Smile
Návrat hore
gabriela

PríspevokZaslal: St Feb 10, 2010 9:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Clovek ma ale slobodnu volu rozhodovat o svojich postojoch.[/quote]
Ano, má.
Návrat hore
gabriela

PríspevokZaslal: St Feb 10, 2010 10:05    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Patrik"]
gabriela Napísal:
Pokiaľ som slobodná bytosť, rozhodujem o tom, čo sa mi v živote deje sama.

Reaguješ, že je to je zaujímavá ilúzia. A čo je potom definícia Empata?

Navrhuješ mi napr., aby som skúsila vo svojom prostredí (stačí v miestnosti) zvýšiť teplotu o jeden stupeň. To som neskúšala, keď mi bude zima, možno sa začnem na to sústrediť. Skúšala som však mentálne ovplyvniť to, že mi nešiel internet. Technicky nešiel. Mala som ísť vymeniť modem. Myšlienkami som ho dala do pochodu. Našla som príčinu, prečo nefunguje. Tú príčinu som našla v sebe. Táto skúsenosť ma posúva ďalej za hranice hmoty, že myšlienkami ovplyvňujeme to, čo sa deje v nás, ale aj okolo nás. Možno to nemá s Empatom nič spoločné, ale ak zo mňa vychádzajú impulzy, ktoré ovplyvňujú chod techniky v mojej domácnosti, ak to dokážem riadiť, tak potom mi vychádza, že dokážem kontrolovať aj to, čo cezo mňa ako empatku prejde. Pokiaľ to neviem opvplyvniť, a som si istá, že to, čo som chytila, nie je moje, hľadám príčinu v sebe. Ak sme všetci podvedome poprepájaní, tak nejaký negatívny pocit, ktorý chytím od niekoho a začnem ho žiť, súvisí so mnou. Stojím si za tým, že najprv je myšlienka a potom negatívny pocit. Keďže sme každý unikátny, mne môže spôsobovať bolesť chrbta myšlienka: Robím si starosti. Ten, od ktorého som tú bolesť akože chytila, svoju bolesť žije na inej myšlienkovej úrovni, napr. Mám toho veľa. Keďže to precítim, hľadám v sebe. Je to o mne.

A na margo slobody. Pre mňa je sloboda to, že si človek vyberie, čo bude žiť.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 2 z 8

Prejdi na: