Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Empat vs skusenosti
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
filozofka

Založený: 05.07.2009

PríspevokZaslal: Po Feb 08, 2010 21:42    Predmet: Empat vs skusenosti Odpovedať s citátom

Ako rozlisim, ci som empat, alebo ci len skladam na zaklade zivotnych skusenosti z roznych tazkych a rozmanitych situacii to, co preziva iny clovek?

Mozno to bolo na stretnuti empatov povedane. Nebola som, co ma mrzi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Po Feb 08, 2010 22:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Filozofka, rozlíšiť to nemusí byť jednoduché. Empat môže vnímať aj to, na čo nemá skúsenosti. Len to prekopíruje. Tam je niekedy možnosť rozlíšenia, ak si to Empat uvedomí. Uvedomiť si to môže vtedy, ak svoje skúsenosti veľmi dobre pozná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
gabriela

Založený: 01.04.2009

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 2:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Empat môže vnímať aj to, na čo nemá skúsenosti. Len to prekopíruje. Tam je niekedy možnosť rozlíšenia, ak si to Empat uvedomí. Uvedomiť si to môže vtedy, ak svoje skúsenosti veľmi dobre pozná.

Patrik ahoj. Znamená to, že u dobre uvedomelého empata, ktorý sa prečistil od negativizmu svojho okolia, sa empatovstvo javí ako pozitívna vlastnosť? Dám príklad. Uvedomelý empat si je vedomý toho, že musí nájsť v sebe motiváciu pre danú činnosť. Stretne sa s osobou, ktorá je silne motivovaná. Na mieste si uvedomí svoj obdiv k nej a zaželá si, aby sa aj v ňom prebudila motivácia. Potom ide domov a zistí, že už žiadne bloky nemá. Bez akýchkoľvek myšlienok (napr. Nechce sa mi, Prečo to nedokážem? Nedá sa mi pracovať...atď.) sa pustí do práce, ktorú mesiace odkladal. Nespravil nič, len sa stretol s danou osobou. Žiadna terapia, ani autoterapia, jednoducho len prítomnosť danej osoby a prianie nájsť v sebe motiváciu. Píšem samozrejme o sebe, aj keď dodnes neviem, či som empat, alebo to moje preciťovanie druhých malo iný súvis.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 8:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Gabriela, áno takto to môže fungovať. No platí to aj naopak. Stretnutie z demotivovanou osobou, môže "spôsobiť" demotiváciu. Je ale asi jedno či Empat prežíva podľa niekoho pozitívne alebo negatívne prežitky- ide o to, že neprežíva svoje. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
filozofka

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 11:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Gabriela, áno takto to môže fungovať. No platí to aj naopak. Stretnutie z demotivovanou osobou, môže "spôsobiť" demotiváciu. Je ale asi jedno či Empat prežíva podľa niekoho pozitívne alebo negatívne prežitky- ide o to, že neprežíva svoje. Wink

Nepreziva len svoje - znamena to, ze preziva svoje aj cudzie, alebo ze preziva len cudzie?
Návrat hore
filozofka

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 11:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Filozofka, rozlíšiť to nemusí byť jednoduché. Empat môže vnímať aj to, na čo nemá skúsenosti. Len to prekopíruje. Tam je niekedy možnosť rozlíšenia, ak si to Empat uvedomí. Uvedomiť si to môže vtedy, ak svoje skúsenosti veľmi dobre pozná.

Dakujem. Vychadza mi to tak, ze ak zacnem citit nieco, co nema objektivne opodstatnenie (ani v sucasnosti, ani v minulosti), t.j. co nema pricinu alebo suvztaznost, ktoru viem najst, a navyse ak tento pocit zmizne opat bez zjavnej objektivnej priciny - som empat.

Tak az teraz mam pocit, ze mi niet pomoci.

Zazitok takehoto pocitu moze byt totiz niekedy tak silny, ze sa tazko zvlada. A cim viac rozmanitych skusenosti mam, tym su zazivania pocitov silnejsie. Potom je mi az smiesne hovorit o ovladani "svojich" citov.

Este ma zaujima jedno. Citi empat pocity ineho cloveky vzdy? T.j. moze sa stat, ze aj ked chcem citit, co citi clovek vedla mna, neviem to prekopirovat? ... Inymi slovami, vie empat kontrolovat a riadit, kedy citi a kedy nie? Aspon do istej miery.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 12:35    Predmet: Odpovedať s citátom

filozofka Napísal:

Nepreziva len svoje - znamena to, ze preziva svoje aj cudzie, alebo ze preziva len cudzie?

No prežíva aj svoje aj cudzie, akurát to chodí po tých istých linkách, tak to väčšinou nevie rozlíšiť.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 12:38    Predmet: Odpovedať s citátom

filozofka Napísal:

Este ma zaujima jedno. Citi empat pocity ineho cloveky vzdy? T.j. moze sa stat, ze aj ked chcem citit, co citi clovek vedla mna, neviem to prekopirovat? ... Inymi slovami, vie empat kontrolovat a riadit, kedy citi a kedy nie? Aspon do istej miery.

Povedzme vždy, ak tie pocity iného človeka prerazia istý empat-filter. Každý Empat má ten filter nastavený inak a nevie ho ovládať.

Empat to nevie riadiť, keďže všetko prebieha na podvedomej úrovni.

Model Empat je imúnny proti všetkým zaužívaným seba-manipuláciám alebo seba-kontrolám - v tom je zaujímavý. Wink
Návrat hore
gabriela

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 15:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Je ale asi jedno či Empat prežíva podľa niekoho pozitívne alebo negatívne prežitky- ide o to, že neprežíva svoje. Wink

Patrik, mne to jedno nie je, resp. nebolo. Prečo by to malo byť jedno? Prečo by mi malo byť jedno, že som niekoho zoskenovala a mňa začne bolieť hlava, keď viem, že moja hlava nebolí, lebo príčinu mojej bolesti hlavy sme na terapii našli aj vyčistili? Osobne som to brala tak, že ma to má niečo naučiť. Prestala som hovoriť, že to nie je moje, ale povedala som si, že všetko, čo cítim, cítim ja a tak s tým budem pracovať ja. Ak ma začali bolieť pri niekom zuby a bolesť sa u mňa stupňovala, tak som našla myšlienku, ktorá to spôsobila a bolesť odišla. Tá myšlienka nech bola kohokoľvek, mne spôsobovala bolesť. Vďaka fyzickej bolesti som si začala uvedomať myšlienkové programy, ktoré ma nepustili ďalej. To, čo mi v tej chvíli bolo jedno bolo to, že či je to moje alebo kto vie koho. To je moja skúsenosť a verím, že každý to prežíva a chce vyriešieť svojím spôsobom. Takže to, ako k tomu pristupujem ja neznamená, že by tak mali druhí. Čo ma zaujíma je, prečo si myslíš, že Empat nedokáže ovládať to, čo chytí. Myslím si, že keď si Empat uvedomí svoj dar, dokáže časom aj praxou nájsť spôsob, ako nebyť figúrkou vo vesmíre, ale ako byť pánom či paniou svojho vesmíru. Nájde spôsob, ako zapínať a vypínať filter. jednoducho začne žiť svoj vlastný život, bude v kontakte so svojimi vlastnými pocitmi a bude vedieť, kto je. HM?
Návrat hore
gabriela

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 15:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Model Empat je imúnny proti všetkým zaužívaným seba-manipuláciám alebo seba-kontrolám - v tom je zaujímavý. Wink

To je síce pekné, že v tom je zaujímavý, ale osobne verím, že existuje cesta k slobode. Resp. ináč, ak sa Empat rozhodne, že tú cestu nájde, tak by ju mal nájsť. Alebo?
Návrat hore
filozofka

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 16:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Povedzme vždy, ak tie pocity iného človeka prerazia istý empat-filter. Každý Empat má ten filter nastavený inak a nevie ho ovládať.

Empat to nevie riadiť, keďže všetko prebieha na podvedomej úrovni.

Aspon keby sa dal empat-filter nejako identifikovat. Clovek by vedel, comu sa vyhnut, aby ho to nepravalcovalo.

Zaujimavy, to hej, ale je to tazke, zazivat. Fakt. ... Tebe to netreba hovorit, vsak? Smile
Návrat hore
filozofka

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 16:08    Predmet: Odpovedať s citátom

gabriela Napísal:
Patrik, mne to jedno nie je, resp. nebolo. Prečo by to malo byť jedno?

Myslim, ze Patrik hovoril o definicii empata, a Ty o postoji empata.
Návrat hore
gabriela

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 16:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik, a ešte ma čosi napadlo. Píšeš, že každý Empat má filter nastavený inak (--- súhlasím) a že ho nevie ovládať. Ďalej, že to nevie riadiť, keďže všetko prebieha na podvedomej úrovni a že model Empat je imúnny proti všetkým zaužívaným seba-manipuláciám alebo seba-kontrolám...

Ok...ale, pokiaľ myšlienkami tvoríme realitu a do všetkého vkladáme energiu, tak ak sa bavia na tému Empat empati a všetci vysielame myšlienkami energiu, že TO NEVIEM(E OVLÁDAŤ, potom mi príde logické to, čo hovoríš. Na podvedomej úrovni sme poprepájaní a žijeme ako empati program Nevieme resp. Nedokážeme to ovládať. Keby sme sa posunuli v kolektívnom myslení, že to ovládať vieme, tak prestávame žiť to, že "empat to ovládať nevie" a posúvame sa ďalej k otázke, ako ovládať to, čo zatiaľ ovládať nevieme. Keď spoločne zadáme otázku, príde odpoveď. Pokiaľ nehľadáme odpoveď na otázku, lebo tam je "blok", že Empat to ovládať nevie, tak samozrejme to ovládať nevieme.

Na stretnutí Empatov som si povedala, že nájdem spôsob, ako to vedieť ovládať. Dnes som v štádiu, kedy viem, že to ide. Ako? To je v procese poznávania. Wink
Návrat hore
gabriela

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 16:29    Predmet: Odpovedať s citátom

filozofka Napísal:
gabriela Napísal:
Patrik, mne to jedno nie je, resp. nebolo. Prečo by to malo byť jedno?

Myslim, ze Patrik hovoril o definicii empata, a Ty o postoji empata.

Filozofka ahoj. Podľa mňa definícia Empata môže držať v hrsti mnohých empatov. Je fajn, že tu tá definícia je, ale nič nie je definitívne ani konečné. Pokiaľ zaujmem postoj, že sa s tým nedá nič robiť, čo myslíš, ako budem žiť? Napíšem to ináč. Žiješ podvedome postoj, program, myšlienku, nazvi si to ako chceš: Nedá sa s tým nič robiť. A potom niekedy začneš hľadať odpovede na otázku, že čo by sa s tým dalo robiť. Čo myslíš? Na čo prídeš, keď žiješ program, že sa s tým nedá nič robiť?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 09, 2010 20:43    Predmet: Odpovedať s citátom

gabriela Napísal:

Na stretnutí Empatov som si povedala, že nájdem spôsob, ako to vedieť ovládať. Dnes som v štádiu, kedy viem, že to ide. Ako? To je v procese poznávania. Wink

Daj nám vedieť, keď na niečo prídeš.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 1 z 8

Prejdi na: