Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Psychospirituálna kríza
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Heliana

Založený: 30.01.2010

PríspevokZaslal: Ne Feb 14, 2010 8:54    Predmet: Psychospirituálna kríza Odpovedať s citátom

Je zaujímavé, že na celom fóre som nenašla nič o psychospirituálnej kríze, hoci sa mi zdá, že pár ľudí tu ňou určite prešlo. Aký je vzťah regresnej terapie so psychospirituálnou krízou?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ne Feb 14, 2010 12:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana, ak si dáš do hľadania(tlačítko hľadať na vrchu stránky) slovo "psychospirituálna", tak Ti vyjdú všetky témy, kde sa nachádza.

Regresná terapia sa na psychospirit krízu pozerá ako na každú inú tému, ktorú rieši a to individuálne. Regresná terapia má k psychospirit kríze taký istý vzťah ako ku iným problémom alebo krízam. Takže žiaden iný špeciálny vzťah tam nie je.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Feb 14, 2010 13:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik, slovo psychospirituálna kríza som do okienka zadala.Smile
Zaujímajú ma osobné skúsenosti účastníkov fóra, mám pocit, že viacerí niečím takým prešli a v neposlednom rade by som chcela aj porovnávať.
A v podstate ma zaujíma ja to, či regresná terapia "posúva" do blízkosti tejto krízy, a či je vôbec žiadúce ju spustiť.
Tých otázok mám strašne veľa......
A myslím si, že mi odporučíš v najbližšom kroku nejakú literatúru na naštudovanie Smile
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ne Feb 14, 2010 13:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana Napísal:
Patrik, slovo psychospirituálna kríza som do okienka zadala.Smile

Potom nerozumiem Tvojmu prvému príspevku. Je niekoľko tém, kde sa psychospirit kríza objavuje na fóre.

Heliana Napísal:
A v podstate ma zaujíma ja to, či regresná terapia "posúva" do blízkosti tejto krízy, a či je vôbec žiadúce ju spustiť.

Nie. Regresná terapia nemá snahu nič v klientovi spúšťať. Má snahu rieiť nejaký jeho problém.

Heliana Napísal:

A myslím si, že mi odporučíš v najbližšom kroku nejakú literatúru na naštudovanie Smile

Nie, ale literatúry je dosť. Najviac asi o tom píše Grof s manželkou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Feb 14, 2010 15:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Zaujímalo ma, či sa dá regresnou terapiou dostať do psychospirituálnej krízy, ak to vôbec bola ona. Bolo to veľmi ťažké obdobie, pomáhala mi kopa ľudí, je to niečo čoho sa bojím dodnes, že sa môže vrátiť, nakoľko fakt neviem, či to bola psychóza ale psychospirituálna kríza. Ako už vyplynulo z textu asi je to dosť nebezpečné bazírovať medzi psychózou a krízou. Ale aj tak by som sa raz chcela dozvedieť, čo sa to mohlo odohrať. Pozrieť sa tomu do očí a nezblázniť sa pri tom. Je to môj najväčší strach, ktorý neviem či vôbec niekedy prekonám. Lieky neberiem žiadne, brala som ich len v akútnom štádiu asi tri mesiace...je tomu už 8-9 rokov. Ale aj tak mi vrtá v hlave, čo to vlastne mohlo byť, čo mal pre mňa znamenať tento úsek života a prečo sa to vlastne stalo. Je to ohnisko do ktorého neviem, či sa mám silu vrátiť a napriek tomu túžim zistiť, čo sa to vtedy udialo. Aká je šanca, že ak sa dostanem regresnou terapiou do toho stavu, do toho obdobia, neskončím znova na psychiatrii?
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Feb 14, 2010 15:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Vie čo kašli na to.....ešte je to pre mňa stále veľmi silné, stačí keď o tom píšem...nevedela by som sa vrátiť....
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Feb 14, 2010 18:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechápem prečo ma to po rokoch dokáže ešte takto "tresknúť o zem". Sad
Návrat hore
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Ne Feb 14, 2010 23:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana Napísal:
Nechápem prečo ma to po rokoch dokáže ešte takto "tresknúť o zem". Sad

Lebo to asi ešte nemáš vysporiadané. Pretože ťa aj púhe čítanie a komunikovanie o tom, čo sa (ti) stalo, ako sa mi javí, restimuluje...
Heliana

PríspevokZaslal: Ut Feb 16, 2010 5:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Tuším sa dám radšej na štúdium starogréckej mytológie
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: St Feb 17, 2010 17:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Prepáčte, že to sem píšem, ale možno mi niekto poradí....
V súvislosti s úvahami nad psychózou som mala taký zvláštny sen, držala som v ruke hlavu mytologickej medúzy pochádzajúcej so starogréckej mytológie. Odťatú hlavu.....Bol to silne emočný sen, a rada by som rozlúštila túto symboliku, ale nič ma nenapadá.....
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: St Feb 17, 2010 23:53    Predmet: Odpovedať s citátom

... popis si najprv tie emocie ... tie su nitkou veducou k vychodu ... symboly az v 2. kroku ...

... symboly su mnoziny vyznamov ... emocie su to, co z tych mnozin vybera individualny konkretny obsah ...

... mna skratili o hlavu v minulosti viackrat ... ... niekedy to bola ulava, a niekedy to bola trauma, ktora v tejto inkarnacii vyvolavala bezhlave konanie a spravanie ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Heliana

PríspevokZaslal: Št Feb 18, 2010 6:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Pocity?Vlastne ani neviem ako som v tej hlave prišla, zápas ani, stínanie hlavy v tom sne neboli. Zrazu som držala len tú hlavu a bola som veľmi neistá, lebo nevedela, čo s nou, prv som si ju chcela nasadiť Smile, aj som to na chvilu skúsila, ale len tak na oko, ale potom som si uvedomila, že je to blbosť, skúsila som sa pozrieť jej očami, bolo to hrozné. Dala som ju dole a vedela som, že nepatrí na moju hlavu, som ju držala a nevedela čo s ňou. Potom som ju chcela dať niekomu, ale neprijal ju. Napadlo ma, že je to trofej, napadol ma Perzeus, ako zvykne byť zobrazovaný. Bojovník, ktorý drží v rukách nad hlavou medúzinú hlavu. Zdvihla som ju a zrazu som vedela, že som víťaz. Vyhrala som nad ňou. Bola som víťazom ako Perzeus.
Very Happy teraz sa musím smiať už nad tým Smile
Ale , čo by ma zaujímalo, že prečo práve symbol tejto hlavy? Ona tá hlava ešte ale zohrala v tej báji ďalšie úlohy, prečo ju mám práve ja a prečo si ju vybralo moje podvedomie? Čo vlastne symbolizuje?

Neviem, či je to dobré alebo zlé, niekedy aj víťazstvá nesú svoje smútky.
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Št Feb 18, 2010 6:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Nelezie mi to do hlavy, ako keby to nebolo o mne.....ja som sa starogréckou mytologiou nezaoberala....a starogrécka, kde má vlastne pôvod?

Budem rada ak mi k tomuto môjmu schizotypáckemu výstupu niečo napíšete, možno sa budem vedieť lepšie pochopiť.
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Feb 18, 2010 23:26    Predmet: Odpovedať s citátom

... asi by si sa mala povenovat detailnejsie - vsimnut si ako sa vyvijaju -menia tvoje emocie pocas toho procesu ked skusas vyriesit problem co s tou hlavou ...

... akceptujes tu hlavu ako trofej, neakceptujes ju ak je na tvojom krku ...

Ake je divat sa jej ocami ? Nechutne, ale mozno velmi zaujimave ...

http://sk.wikipedia.org/wiki/Med%C3%BAza_(mytol%C3%B3gia)
http://sk.wikipedia.org/wiki/At%C3%A9na

...vsimni si ako casto sa vyskytuje hlava u Ateny (jemny rozum, strategia, taktika, poradkyna hrdinov, ktora nezaziva emocie = nema milencov) ... a zivocisny symbol Sovy (oci, zobak, drapy) mi pride ako taky medziprechod smerom ku extremnejsej Gorgone (agresivnej Meduze, ktora podlahla Zivlu = Poseidon) ... 3 hlavy, 3 tvare ..

... je Gorgona rozum ovladany zivlom ? To mi povedz ty ... divala si sa jej ocami ...

... ked zvitazis, trofejou je basnicky VZLET Pegasov ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Heliana

PríspevokZaslal: Pi Feb 19, 2010 5:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono to vyzerá, ako keby tá medúza bola tieňom. Pozerať jej očami, ? Bolo vidieť jej hnev a urazenú pýchu, zlosť, ničenie, zúfalstvo, beznádej....
O rozume, neviem, či sa dá hovoriť....je to ničiaci živel, prameniaci z jej nešťastia. Rozmýšlam, či to môže byť projekcia mojich negatívnych vlastností...s časti ano, dokážem byť aj ja poriadne zlostná....čo ja viem, ale stotožniť sa s ňou neviem.

Ono to je zvláštne tým, že sa mi to začalo snívať, keď už bola tá hlava sťatá, a preto som nevedela. čo s ňou. Zvláštne je, že aj v živočíšnej ríši, napr mačka alebo pes donesú majiteľovi už zdochnuté zviera. Ale tak isto napr. bojujúce klany, pre výstrahu pošlú mŕtve zviera odsúdencovi. Preto som bola neistá v svojich pocitoch a nevedela som čo s tou hlavou. A nevedela som či je vôbec moja, preto som si ju vyskúšala, aby mi napovedali pocity, kto to je.... Gordona má aj druhú stránku osobnosti, ale tá sa nikdy nespomína, smrť bola jej vykúpením. Bolo to aj víťazstvo nad jej utrpením.

Potom ma napadá, že Jung spomína, zvieratá v snoch a v mandalách. Čím je zviera primitívnejšie, tým hlbšiu časť podvedomia reprezentuje.
A Gordona? je medúza, alebo človek? Akú časť môže reprezentovať.....
Ak je medúzou , tak je to hodne hlboko, lebo je to jeden z najprimitívnejších organizmov na zemi, takmer prvých a to čo symbolizuje je poriadne hlboko . Ak je Gordona medúza- človek, môže to byť niečo , čo je prijateľné a predralo sa do vedomia.

A tým pádom aj to víťazstvo môže byť na mieste. Každé víťazstvo je vznášajúci pocit, ktorý vynesie človeka k oblakom ako bájny Pegas.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 1 z 5

Prejdi na: