Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

zmeny po regresnej terapii
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
avalon

Založený: 07.02.2010

PríspevokZaslal: Po Mar 08, 2010 15:48    Predmet: zmeny po regresnej terapii Odpovedať s citátom

Nikde som sa tu na fore nedočítala, aký čas prejde po regresnej terapii, ked si človek všimne zmenu v probleme, ktorý riešil. Iste je to individuálne, ale predsa aspon tak v priemere aka doba zvykne uplynuť od riešenia.a či je priebeh zmeny sprevadzaný aj nejakými prejavmi v pocitoch a vobec v správaní a v dianí sa navonok aj vo vnutri človeka. dakujem
pekny dnik
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marcel

Založený: 10.06.2007

PríspevokZaslal: Po Mar 08, 2010 17:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj avalon,
sama dobre vies, alebo tusis, ze je to individuálne, presne tak ako pises. Uvadzat akukolvek priemernu dobu od terapie po zmenu, by nebolo na mieste, pretoze v priemere su ukryte aj extremne hodnoty, plusove a minusove. Ak by si clovek precital na tomto fore, ze priemerna doba je XYZ a potom sa sam stretol s takouto extremnou hodnotou, mal by pocit, ze nieco nie je v poriadku, pretoze nezapada do „priemeru“.

Dalsou velkou otazkou je, ci si clovek vobec uvedomi zmenu (vyriesenie problemu). Problemy si vsimame, pretoze sa s nimi stretavame v nasom zivote, casto su prievodnými javmi negativne pocity, ktore nas na problem upozornuju. Ak dojde v terapii k vyrieseniu problemu a my uz nemame negativne pocity a teda nic nas na problem neupozornuje, moze sa lahko stat, ze si tuto zmenu ani neuvedomime. Jedniny sposob ako zistit, ci sa nieco zmenilo, je porovnat sucastny stav s predoslim. Ak si clovek tento stav sam neporovna, ma pocit, ze sa nic nezmenilo a vsetko je po starom a ked pride opat na terapiu, tak na terapeutovu otazku „Co sa zmenilo od posledneho sedenia?“ odpoveda: „vobec nic“. Terapeut sa pyta klienta co robil pocas tejto doby, v akych situaciach sa vyskytol, ako sa citil, …, az si klient uvedomi, ze sa toho zmenilo viac ako dost a na svoj problem zabudol, lebo ho uz nema. Toto sa stava v praxi pomerne casto.

Priebeh zmeny je niekedy tazko postrehnutelny, pretoze pri vyrieseni pricin problemov, sa menime „od zakladu“ a zmeny vnimame prirodzene az tak, ze nemusi byt vzdy lahke si ich uvedomit.

To, do akej miery si uvedomujeme zmeny a ci si ich vobec uvedomujeme, zalezi od nasej schopnosti „zastavit sa“, „pozriet sa“ do doby kedy nas trapil problem a porovnat stav minuly so stavom sucastnym. Je dobre si tymto sposobom uvedomovat nase pocity, myslienky, slova, skutky vo vztahu k svetu vonkajsiemu aj vnutornemu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
avalon

PríspevokZaslal: Ut Mar 09, 2010 9:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem ,marcel za tvoju reakciu. Rozumiem , ako to myslíš. Len budem ti trochu oponovať. Ak idem riešiť problem , ktory sa uz dlhodobo ťahá, lebo vtedy sa človek rozhodne urobiť s tym niečo, ked už nevie ako dalej, tak nezda sa mi , že ako píšeš,žeby si nevšimol , že ten problem už nieje. Napr. ak mám tremu vystupovať pred ludmi a po regrese už nemám, tak si to určite uvedomím a aj postupnu zmenu vnímam v situaciach, ktore boli pre mna zaťažové a uz vlastne niesu.
Preto som sa pytala na ten čas po regrese, lebo už mám skusenosť s kineziologoiu a Rodinnými konšteláciami, ako som uz uvadzala aj v inej teme a facilitatorky tam tiez tvrdia, že u niekoho nastane zmena hned , u niekoho po 2-6mesiacoch. No a u mna ani po rokoch.Moze to byť aj tym, že prave ta terapia nebola pre mna vhodná.
Návrat hore
Marcel

PríspevokZaslal: Ut Mar 09, 2010 10:10    Predmet: Odpovedať s citátom

avalon Napísal:
Ak idem riešiť problem , ktory sa uz dlhodobo ťahá, lebo vtedy sa človek rozhodne urobiť s tym niečo, ked už nevie ako dalej, tak nezda sa mi , že ako píšeš,žeby si nevšimol , že ten problem už nieje.

Vychadzam z vlastnych skusenosti a z praxe. Pisal som: "moze sa lahko stat, ze si tuto zmenu ani neuvedomime" a "Priebeh zmeny je niekedy tazko postrehnutelny", netvrdim, ze to tak je vzdy. To vobec.

avalon Napísal:
Napr. ak mám tremu vystupovať pred ludmi a po regrese už nemám, tak si to určite uvedomím a aj postupnu zmenu vnímam v situaciach, ktore boli pre mna zaťažové a uz vlastne niesu.

Niekto si to urcite uvedomi a vnima to, niekto vobec nemusi.
Je to individualne Smile

avalon Napísal:
Preto som sa pytala na ten čas po regrese, lebo už mám skusenosť s kineziologoiu a Rodinnými konšteláciami, ako som uz uvadzala aj v inej teme a facilitatorky tam tiez tvrdia, že u niekoho nastane zmena hned , u niekoho po 2-6mesiacoch.

Preto som pisal, ze niekedy si zmenu uvedomime, az po opatovnej navsteve terapeuta, ktory nam "pomoze" porovnat obdobie pred terapiou a po nej. Wink

avalon Napísal:
No a u mna ani po rokoch.Moze to byť aj tym, že prave ta terapia nebola pre mna vhodná.

Ano, moze to byt aj tym.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ut Mar 09, 2010 12:09    Predmet: Odpovedať s citátom

avalon Napísal:

Preto som sa pytala na ten čas po regrese, lebo už mám skusenosť s kineziologoiu a Rodinnými konšteláciami, ako som uz uvadzala aj v inej teme a facilitatorky tam tiez tvrdia, že u niekoho nastane zmena hned , u niekoho po 2-6mesiacoch.

Avalon, bolo by možno dobré zájsť za tým terapeutom a skúmať to individuálne. Jednoducho aby si nemusela čakať 6 mesiacov a potom sa dozvedela, že to asi neprebehlo podľa predstáv.

V regresnej terapii to máme tak, že už na terapii by mal klient cítiť nejakú zmenu. Potom prejav v živote sa dá očakávať, ale je prísne individuálny. Hovoríme o takzvanom geste po terapii. Malo by prísť a terapeut ho prípadne bude skúmať alebo sa na neho pýtať na ďalšej terapii. Ak prebehlo už je len otázkou času, kedy sa prejaví aj v ďalšej realite, ak už sa to aj neprejavilo.
Návrat hore
avalon

PríspevokZaslal: St Mar 10, 2010 9:16    Predmet: Odpovedať s citátom

marcel, patrik, dakujem vám za vaše reakcie. Su prte mna povzbudením, že snad táto terapia mi pomôže
Návrat hore
avalon

PríspevokZaslal: Ut Apr 06, 2010 6:17    Predmet: ziadna zmena Odpovedať s citátom

Tak som týžden po 1 sedení a zatiaľ nevidím žiadnu zmenu. Vsetko beží v starom programe. Sad Vnímam skor akoby zhoršenie a zvyraznenie problemu . Tak uvidim co bude dalej Sad
Návrat hore
Marcel

PríspevokZaslal: Ut Apr 06, 2010 7:28    Predmet: Re: ziadna zmena Odpovedať s citátom

avalon Napísal:
Tak som týžden po 1 sedení a zatiaľ nevidím žiadnu zmenu. Sad

Doba, ktora uplynie od sedenia po zmenu je rozna a individualna.

avalon Napísal:
Vnímam skor akoby zhoršenie a zvyraznenie problemu . Tak uvidim co bude dalej Sad

Problem, ktory sa zacal v terapii riesit sa moze prechodne zvyraznit a clovek si moze viac uvedomovat jeho prejavy, pretoze to bolo rozobrate na sedení. Toto sa moze udiat obzvlast, ked terapeut odporucil viacero sedení pre vyriesenie problemu a prvym sedenim ste problem iba uviedli do procesu riesenia.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Apr 06, 2010 9:34    Predmet: Re: ziadna zmena Odpovedať s citátom

avalon Napísal:
Tak som týžden po 1 sedení a zatiaľ nevidím žiadnu zmenu. Vsetko beží v starom programe. Sad Vnímam skor akoby zhoršenie a zvyraznenie problemu . Tak uvidim co bude dalej Sad

Avalon, pocítila si nejakú zmenu už na sedení? Akúkoľvek z pohľadu riešeného problému?

Avalon, sú psychoterapie, ktoré sa rovno netaja tým, že sa zmena prejaví tak po desiatkách sedení - psychoanalýza, Rogers terapia...

Psychoterapia nie je pilulka, ktorá zmení život. Samozrejme je žiadúce hlavne pre motiváciu, aby sa zmena prejavila čím skôr a to je určite aj cieľom každého terapeuta.

Rozdiel medzi alopatickým a psyhoterapeutickým prístupom je ten, že alopatický rieši pôvodcov a prejavy problému na úrovni tela a psychoterapeutický rieši príčiny problému na úrovni psychiky.
Výhoda pri alopatickom prístupe je, že sa často dostaví odoznenie prejavov hneď. Nevýhoda je, že môžeme opomenúť príčiny alebo zastrieť iné prejavy.
Výhoda pri psychoterapeutickom je že rieši príčiny. Ale je potrebné, aby sa vyriešenie príčiny dostalo "na povrch" a prejavilo sa.
Nevýhoda je, že na tej ceste ho môže zastaviť ale aj iná príčina, takže sa prejaví neskôr.

Predstav si to, Avalon, tak ako keď prídeš k lekárovi a on Ti dá liek alebo ideš do Múzea a nájdeš presne ten svoj obraz, ktorý Ti odhalí niečo(pocítiš niečo), čo Ti pomôže prekonať problém.
Na niečo lieky neexistujú a nejaké obrazy treba hľadať dlhšie ako sme si možno na začiatku mysleli.
Návrat hore
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Pi Apr 09, 2010 20:16    Predmet: Re: ziadna zmena Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Avalon, sú psychoterapie, ktoré sa rovno netaja tým, že sa zmena prejaví tak po desiatkách sedení - psychoanalýza, Rogers terapia...
Niekedy aj stovkách (u klasickej psychoanalýzy je to pravidlom). Záleží na tom, čo ktorá psychoterapia považuje za zmenu, aké prísne kritériá používa. Pre KBT je zmena už aj to, keď depresívny klient nemusí spávať 12 hodín, ale stačí mu 10. Pre psychoanalýzu nastáva zmena, až keď sa úplne prebuduje osobnosť. Na takú rozľahlú zmenu niekedy nestačí ani 6 rokov analýzy. Terapie orientované na riešenie konkrétnych ohraničených problémov (napr. KBT, regreska, SFBT) sa zvyknú chváliť, že zmenu dosiahnú oveľa rýchlejšie než tradičné dlhodobé (sebapoznávacie) psychoterapie (napr. psychoanalýza, gestalt, rogers). Niečo sa dá naozaj zmeniť za pár sedení. No som si istý, že na radikálnu zmenu osobnosti treba vyriešiť desiatky problémov a to už sme zasa pri rokoch terapie... a možno aj celoživotnej, či niekoľkoživotnej ceste ;)

Je teda regreska naozaj rýchlejšia, než tradičné dlhodobé psychoterapie?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Apr 11, 2010 18:45    Predmet: Re: ziadna zmena Odpovedať s citátom

loneman Napísal:

Je teda regreska naozaj rýchlejšia, než tradičné dlhodobé psychoterapie?

Je to asi tak ako si naznažil, Loneman. V regreske máme techniky, ktoré vedia efektívne a asi aj relatívne rýchlo riešiť konkrétny problém. Ak hovoríme ale o prebudovaní osobnosti alebo o budovaní niečoho v osobnosti, tak sú to dlhodobé terapie a potom aj úplne iný scénar procesu terapie.
Návrat hore
gabika.slaninkova

Založený: 09.07.2007

PríspevokZaslal: Ne Apr 11, 2010 20:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik, môžeš bližšie naznačiť, ako taký scenár vyzerá?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Apr 11, 2010 21:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Zoznam všetkých tém a pridružených techník k nim. Sledovanie ako sa tie témy vyvíjajú a čo ich spracovávanie otvára a ktoré sa a ako uzatvárajú.
Návrat hore
avalon

PríspevokZaslal: St Apr 28, 2010 15:34    Predmet: Re: ziadna zmena Odpovedať s citátom

ahojte.
Mesiac prešiel po 1.sedení a nevnimam u seba žiadnu zmenu. A ako to tu čítam, tak ked budem chcieť vyriešiť problem, na ktory možno su naviazané dalšie problemy, tak moj život sa bude krutiť neviem kolko rokov okolo terapii a kedy vlastne budem žiť? A to aby som bola Rockefellerova dcera, Wink aby som financne zvladla prebudovanie osobnosti. Myslim si, že v každej metode psychoterapie je doležité "trafiť klinec po hlavičke". Inak je to take motanie sa Sad
Návrat hore
Marcel

PríspevokZaslal: St Apr 28, 2010 16:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, je to tak. Je dolezite "trafit klinec po hlavicke", no najskor je potrebne sa k tomu klincu dostat, niekedy tam totiz mozu zavadzat ine klince, ktore treba vytiahnut, alebo zatlct ako prve.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 1 z 5

Prejdi na: