Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

zmeny po regresnej terapii
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
avalon

Založený: 07.02.2010

PríspevokZaslal: Pi Máj 07, 2010 11:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Opať sa tu musím ozvať, že po tom prvom sedení sa naozaj cítim rovnako ako pred ním. Možno sa mierne zhoršil a problém sa vystupňoval. No nieje mi z toho do smiechu...bolo to zbytočné...
Pokračovať v terapii si zatial nemôžem dovoliť podla momentálnej finančnej situácie. Takže čo teraz? Sad Co v tom prípade?? Viete sa vžiť do mojej situácie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Ne Máj 09, 2010 22:30    Predmet: Odpovedať s citátom

... prilis malo informacii na konkretne rady ... ale urcite by som to konzultoval s terapeutom ...

... aj "platobne podmienky" su vec, o ktorej sa da vyjednavat ... v obchode bezne byva splatnost faktury aj 3 mesiace Laughing ... ak sa nedohodnete vyhladaj konkurenta ...

... rychla kratkodoba pomoc existuje, ale dolezite je aj pri nej uvedomit si ZDROJ (tvoja pamät, tvoja sucasnost, tvoje okolie) "vyrusujucich" informacii ... ide o to vedome pracovat so svojou pozornostou ... zmen "smer" svojej pozornosti ...

napriklad:
1.) prepnut pozornost na ine temy ...
2.) alebo doplnit "komentar" menej vedome ... napriklad homeopatika
3.) poziadaj o pomoc po vertikale (tych hore) a vsimaj si ako pride po horizontale ...
4.) minimalizovat karmicky "plynovy" pedal = minimalizovat hodnotenia ...
5.) minimalizovat napomocne restimujuce faktory : unavu, hlad, zhon, stres = dovolit si dovolenku a pod.

... vyber si kvalitny material : knihy, hudba, filmy, rozhovory s vybranymi, prechadzka v prirode, praca s telom, praca s dychom ... to vsetko ma potencial doplnat do podvedomia info komentar a aj odlakat pozornost ...

... telo ovplyvnuje psychiku, a naopak psychika ovplyvnuje telo ... ak vela sedis, hyb sa ... ak sa vela hybes, zastav sa ... ak stretavas vela ludi, najdi si cas na seba ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
avalon

PríspevokZaslal: Po Máj 10, 2010 20:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem daniel.
Skusim nejak reagovať na tvoje uvahy.

... prilis malo informacii na konkretne rady ... ale urcite by som to konzultoval s terapeutom ...

Mám obavy, že by mi nerozumel. Sad

... aj "platobne podmienky" su vec, o ktorej sa da vyjednavat ... v obchode bezne byva splatnost faktury aj 3 mesiace ... ak sa nedohodnete vyhladaj konkurenta ...

Ked mne je trapne sa priznavat, že mám problemy s financiami. Je to snad prvykrat, co sa tak zdoverujem. Ale tak uvidim

..rychla kratkodoba pomoc existuje, ale dolezite je aj pri nej uvedomit si ZDROJ (tvoja pamät, tvoja sucasnost, tvoje okolie) "vyrusujucich" informacii ... ide o to vedome pracovat so svojou pozornostou ... zmen "smer" svojej pozornosti ...

napriklad:
1.) prepnut pozornost na ine temy ...
Nech sa snažím prepínať, stale sa problem pripomína a je so mnou. Niečo ho nechce pustiť. Možno Xfaktor-
2.) alebo doplnit "komentar" menej vedome ... napriklad homeopatika
Homeopatika som skúšala, ale ich účinok je slaby skoro 0
3.) poziadaj o pomoc po vertikale (tych hore) a vsimaj si ako pride po horizontale ...
Robim to každý den a bud to nechcem vidiet a počuť a idem proti alebo čosi brani-Xfaktor
4.) minimalizovat karmicky "plynovy" pedal = minimalizovat hodnotenia ...
Nejde to. Akoby ma vyzyval stale viac a viac.

5.) minimalizovat napomocne restimujuce faktory : unavu, hlad, zhon, stres = dovolit si dovolenku a pod.

Uz pomaly nerobím nič, len čo musím a je nutne. Kontakt s ludmi ma vyčerpáva. Myslela som, že som introvert, ale pri testoch aj v horoskope som extrovertny typ. Tak vies si predstaviť, v akom som stave

... vyber si kvalitny material : knihy, hudba, filmy, rozhovory s vybranymi, prechadzka v prirode, praca s telom, praca s dychom ... to vsetko ma potencial doplnat do podvedomia info komentar a aj odlakat pozornost ...

Z filmov a knih ma uz nič neuspokojuje.Venujem sa joge a to je snad moja zachrana. Inak som možno na liekoch.
Nemam sa s kym porozpravat . Nieje nikto, kto by počuval a pochopil. Vzdy sa to obrati, ako som už predtym písala.

... telo ovplyvnuje psychiku, a naopak psychika ovplyvnuje telo ... ak vela sedis, hyb sa ... ak sa vela hybes, zastav sa ... ak stretavas vela ludi, najdi si cas na seba ...

Fyzicky som vyvážená, času pre seba mám až až...utiahla som sa a s ludmi sa stretavam minimálne...len ,ked je to nutné. Prave kvoli problému sa nechcem stretavať. Nejde to.
. Všetky aktivity sa u mna zastavili a neviem prečo,ale prichadzaju nové a už som z toho nervozna, že ich nemôžem zvládať a venovať sa im. Stojim v kaluži aj pod odkvapom.
Je to všetko akesi až príliš zložité.
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Po Máj 10, 2010 22:10    Predmet: Odpovedať s citátom

"... prave kvoli problemu sa nechcem stretavat. Nejde to. ... "

A aky konkretne to je problem ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
avalon

PríspevokZaslal: Ut Máj 11, 2010 18:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
"... prave kvoli problemu sa nechcem stretavat. Nejde to. ... "

A aky konkretne to je problem ?

napísala som Ti do sprav. nechce sa mi to tu už rozmazavať...
Návrat hore
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Št Máj 13, 2010 13:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno by stálo za zváženie na prvom stretnutí explicitne s klientami hovoriť o tom, že terapia nie je mávnutie čarovným prútikom ale beh na dlhé trate, ktorý môže trvať mesiace aj roky. Stretávam sa stým, že klienti majú prehnané očakávania, že jedno sedenie vyrieši ich celoživotné problémy. Jeden intenzívny vstup do posilky nespraví z človeka kulturistu, skôr mu navodí svalovicu. Podobne je to aj so psychoterapiou. Vyriešenie problému za jedno sedenie je skôr výnimka, než pravidlo. Apelujem na regresných terapeutov, aby sa viac uskromnili vo svojich terapeutických očakávaniach a rešpektovali viac prirodzený rast klienta, ktorý je dlhodobým pozvoľným procesom. Nemožno tlačiť rieku aby tiekla rýchlejšie. ;-)

Len tak pre orientáciu, krátkodobá psychoterapia na vyriešenie ohraničeného problému sa zvykne považovať terapia do 25 terapeutických hodín. Dlhodobá psychoterapia, zameraná na rozsiahlejšiu zmenu osobnosti, môže trvať niekedy aj stovky hodín.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Št Máj 13, 2010 20:11    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Apelujem na regresných terapeutov, aby sa viac uskromnili vo svojich terapeutických očakávaniach a rešpektovali viac prirodzený rast klienta, ktorý je dlhodobým pozvoľným procesom. Nemožno tlačiť rieku aby tiekla rýchlejšie.

Loneman, žiadne očakávania nemáme. Nie je to súčasťou procesu.

Niektoré problémy naozaj je možné riešiť efektívne na pár sedeniach a iné trvajú dlhšie. Dopredu to nikto nevie. Žiadne čísla nemáme a ani dávať nemienime.

Je to odveký problém prístupu v psychoterapii. Postulovať klienta na začiatku alebo mu dať úplnú voľnosť? Ja volím vždy individuálne, ale väčšinou dostane klient približný možný scenár terapeutického procesu po prvom sedení. Je v ňom ale obsiahnuté len a len to, o čom sme pri ňom hovorili.

Ono to je aj o spoločenskom postavení psychoterapie a osvete všeobecne. Tá ale patrí na prednášky a do výuky, nie do individuálnej terapie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Loneman

Založený: 18.12.2006

PríspevokZaslal: Pi Máj 14, 2010 10:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Každý máme očakávania (predpoklady), či už explicitné (vedomé) alebo implicitné (nevedomé). Myseľ bez predpokladov nevie fungovať, zavládol by v nej chaos. Vďaka predpokladom vieme veci predvídať a orientovať sa vo svete.

Ale teraz k veci, na internetových stránkach regresných terapeutov často čítam vety typu, že "niekedy je treba na vyriešenie vášho problému viac ako jedno sedenie". To implikuje, že väčšinou sa vyrieši všetko za 1 sedenie a len niekedy je treba viac. Neviem s akou klientelou tí terapeuti pracujú, pokiaľ s "normálnou" populáciou a bežnými životnými problémami, tak by som to ešte vedel akceptovať, no u ľudí s psychiatrickou diagnózou o vyriešení za jedno sedenie silne pochybujem.

Rád by som vedel, či tí terapeuti pracujú aj s ľuďmi, ktorí berú povedzme štvorkombináciu psychofarmák, či dokážu za jedno-dve sedenia dosiahnuť stav aby ich človek viac nepotreboval a dokázal ich bez problémov vysadiť. Taktiež by som rád vedel, či títo "rýchli" terapeuti pracujú aj s diagnostikovanými poruchami osobnosti (http://en.wikipedia.org/wiki/Personality_disorder), kde psychoterapia trvá roky, nezávisle od psychoterapeutického prístupu. Niečo iné sú bežné partnerské hádky alebo jednoduché fóbie a niečo iné poruchy osobnosti, či ťažké depresie, pri ktorých sa berú kombinácie viacerých psychofarmák.

Klient ktorí má vážnejšie problémy a nie je informovaný o tom, že to chce čas (mesiace a niekdy aj roky), môže mať tendenciu po pár sedeniach striedať terapeutov ako ponožky a sťažovať sa, že mu nikto nevie pomôcť. Ako by mu aj mohol niekto pomôcť, keď pri žiadnom terapeutovi nevydrží dostatočne dlho (vzhľadom na povahu jeho problému), aby sa zlepšenie mohlo prejaviť... Málo klientov má vedomosti o tom ako funguje psychoterapia. Väčšina očakáva, že sa im hneď uľaví tak, ako keď im lekár predpíše tabletku. Keď úľava neprichádza hneď, môžu mať pocit, že terapia nefunguje a viac neprídu. Nečudoval by som sa, keby to niektorí "rýchli" regresní terapeuti dokonca považovali za terapeutický úspech (vo viere, že už terapiu nepotrebuje, keď viac neprišiel).
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Pi Máj 14, 2010 13:43    Predmet: Odpovedať s citátom

loneman Napísal:
Každý máme očakávania (predpoklady), či už explicitné (vedomé) alebo implicitné (nevedomé). Myseľ bez predpokladov nevie fungovať, zavládol by v nej chaos. Vďaka predpokladom vieme veci predvídať a orientovať sa vo svete.

Loneman, ja som nehovoril o tom či máme očakávania alebo nemáme ako ľudia. V procese je dôležitá regresná technika, nie očakávania. Verím, že si to pochopil a nebudeme sa slovičkáriť.

loneman Napísal:

Ale teraz k veci, na internetových stránkach regresných terapeutov často čítam vety typu, že "niekedy je treba na vyriešenie vášho problému viac ako jedno sedenie". To implikuje, že väčšinou sa vyrieši všetko za 1 sedenie a len niekedy je treba viac.

Ále, Loneman, ani logicky ani inak to neimplikuje to, čo vravíš. Je to len o tom, čo si predstavíš pod pojmom niekedy. Nie je tam málokedy! Wink
Sú terapeuti, ktorí veľmi často riešia bolesti kolena alebo hlavy a je to hotové za jedno sedenie a sú terapeuti, ktorí riešia osobnostné problémy, kde sú zároveň nasadné psychofarmaká. Je to dosť individuálne.

loneman Napísal:

Klient ktorí má vážnejšie problémy a nie je informovaný o tom, že to chce čas (mesiace a niekdy aj roky), môže mať tendenciu po pár sedeniach striedať terapeutov ako ponožky a sťažovať sa, že mu nikto nevie pomôcť. Ako by mu aj mohol niekto pomôcť, keď pri žiadnom terapeutovi nevydrží dostatočne dlho (vzhľadom na povahu jeho problému), aby sa zlepšenie mohlo prejaviť... Málo klientov má vedomosti o tom ako funguje psychoterapia. Väčšina očakáva, že sa im hneď uľaví tak, ako keď im lekár predpíše tabletku. Keď úľava neprichádza hneď, môžu mať pocit, že terapia nefunguje a viac neprídu. Nečudoval by som sa, keby to niektorí "rýchli" regresní terapeuti dokonca považovali za terapeutický úspech (vo viere, že už terapiu nepotrebuje, keď viac neprišiel).

Loneman, tu myslím trochu plačeš na nesprávnom hrobe.
Každý klient regresnej terapie je informovaný o terapeutickom scénari, kde je súčasťou aj čas. Vo výcviku je tomu venovaný osobitný priestor a každý profesionálny terapeut to robí. Napriek tomu sa dosť často stáva, to čo píšeš. Klient aj po upozorneniach je sklamaný a končí proces.
Lonenam, doporučujem si ísť vysúšať terapiu k certifikovanému terapeutovi, aby si vedel, ako to chodí alebo si dokončiť celý výcvik. Už vyššie som naznačil, že ide o obsiahlejšiu témy ako len o informovaní klienta.

Musím Ti ale dať trochu za pravdu. Klasická Hubbardovská regresná terapia alebo HAP Andreja Dragomireckého je založená na procese : problém -> riešenie. Väčšinou ide o jedno sedenie. Ak je ešte niečo potrebné tak zase : problém -> riešenie. Akoby sa rátalo s tým, že je klient dostatočne uvedomelý, znalý a silný a ... Má to svoje výhody a nevýhody a svojich priaznivcov a odporcov.

Ja razím cestu individuálneho prístupu, kde sa oveľa viac venujeme klientovi a terapeutickému scénaru. Niekedy z toho vychádza až prístup cez kontrakt a niekedy ideme cestou HAP.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Pi Máj 14, 2010 22:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Lentilku zješ naraz, a mamuta nie, toho naozaj len postupne.

Ak nemas chut, tak aj lentilku budes travit rok.

A na mamuta sa mozes tesit ako medved na med, ale budes ho jest aj tak niekolko rokov, bez ohladu na to, ci ho krajas nozikom, alebo motorovou pilou.

Kazdy klient ma obmedzenu kapacitu travenia, a vlastnu volu co a kedy bude travit = to je podla mna rozhodujuci faktor.

Pribor, stolovanie, pocet hviezdiciek, a umenie kuchara su sice zaujimave, ale pre klienta je z toho vsetkeho najdolezitejsia moznost slobodneho vyberu restauracie ... a vybera si ju ako kazdu sluzbu = je to vzdy macka vo vreci ...

A ked sa obcas zadari zmaknut mamuta ako lentilku tak stoji sa za to pozriet ci je to zazracny klient, alebo zazracny kuchar ...

A ked sa dari jest mamuty ako lentilky opakovane, tak to bud nie su mamuty, alebo nejaka cast kucharov ma "ocne" problemy ...

A to sa bavime o "strave", ktoru zväcsej casti nenahmatas, a viac uvidis 3. okom, ako beznymi dioptriami ...
Návrat hore
avalon

PríspevokZaslal: Št Júl 15, 2010 15:53    Predmet: problem stale pretrvava Odpovedať s citátom

Tak bola som na druhom sedení, bolo to zaujímavé, no problém stale pretrvava a nijake zvlastne zmeny nevnimam. Možno hned po sedení som bola v akomsi zvlaštnom klude , ale zrejme sme stale nedošli k pravej príčine Sad
Návrat hore
avalon

PríspevokZaslal: So Nov 20, 2010 18:00    Predmet: ziadna zmena Odpovedať s citátom

Tak sa opať ozývam. Bola som na treťom sedení, bolo to zaujímavé, ale problém stále pretrváva. Neviem, čo mám robiť...či to má vyznam dalej v tom pokračovať. Kolko sedení budem potrebovať, aby sa prišlo na príčinu? fakt neviem ako dalej... Crying or Very sad
je tu niekto na fore, komu regres pomohol??a po akom čase??
Návrat hore
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 1:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj avalon. Nie som odbornik, preto toto ber ako moj nazor.
Ja som bol na dvoch sedeniach. Pocul som na nich zaujimave teorie, ale nezosobnil som sa s metodou "povedz prve co ta napadne". Doteraz mam stale pocit ze som si krasne vymyslal.
Na tretie sedenie som neprisiel, som relativne z daleka a cesta na otocku ma vobec netahala.
Verim tomu, ze tuto metodu treba vylepsit. Dost mi pripomina psychologov. Dlhe tahave sedenia kde si viac budujete doveru k terapeutovi ako k zivotu. Co vnimam ludi, ktori navstevuju psychologov, sa prejavuju ako silni a vyrovnani jedinci ale bez vnutornej skusenosti. A to aj ked dostavaju "domace ulohy" na margo toho, aby sa nieco naucili.
Ale zas nepochybujem o tom, ze aj tato metoda prinasa vysledky.

Naposledy upravil Lysnyt dňa Pi Nov 26, 2010 11:47, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Quasar

Založený: 13.07.2005

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 10:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Lysnyt Napísal:
Co vnimam ludi, ktori navstevuju psychologov, sa prejavuju ako silni a vyrovnani jedinci ale bez vnutorneho presvedcenia. A to aj ked dostavaju "domace ulohy" na margo toho, aby sa nieco naucili.
Ale zas nepochybujem o tom, ze aj tato metoda prinasa vysledky.

Rozpíš, prosím ťa, čo si myslel tým "bez vnútorného presvedčenia"... nejako mi to dnes ťažko páli...
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 11:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Quasar: Ospravedlnujem sa, myslel som vnutornu skusenost (opravene).
Uvediem priklad. Ked sa popalis na ohni, mas prezite ze ohen pali. Naopak ked ti len niekto povie, ze ohen pali a nemas to prezite, vnutorna skusenost nie je taka silna - je to sprostredkovana skusenost.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 3 z 5

Prejdi na: