Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Vybavovanie nášho "minulého života"..
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: St Jún 22, 2005 9:00    Predmet: Vybavovanie nášho "minulého života".. Odpovedať s citátom

V kategórii Diskusia ..za hranicou hmoty.. v téme Duša v rastlinke sa otvorila otázka, či si v regresnej terapii vybavujeme naozaj naše minulé životy, alebo to len "ťaháme" z nejakej kolektívnej mysle.. Pokračujme v tejto diskusii a skúmaniu z hľadiska regresných techník tu:

Patrik Napísal:
Jan, áno, v tom čo ľudia zažívajú v terapii, môže hrať rolu samozrejme „náhoda“ a záleží to práve na použitej technike. Všetko sa ukladá do nejakej pamäte s tým úplne súhlasím. Ale všetko sa tam musí ukladať aj presným a podrobne definovaným spôsobom ( nie je to len tak leda bolo ), aby sme to z tej pamäte mohli vyberať, ak je to potrebné. Takže dajme tomu, ak zoberieme teóriu minulých životov za platnú, potom ku každému našemu prežitku je priradený aj osobný index ( osobná pamäť ), ktorý ukazuje kto ten zážitok prežil. Potom je už len na technike, ako do minulosti pristupuje a či sa ten index berie do úvahy. Stanislav Grof používa na prístup do minulosti holotropné dýchanie, kde sa o žiaden index neopiera. Jednoducho človek hyperventiluje a volne asociuje, čo mu práve prichádza z pamäte ( väčšinou kolektívnej ).
Jan, presne tak – dôležitý je ZMYSEL – ak už máme niečo popísané, tak to jednoducho už nie je potrebné stretnúť. Preto aj tento popis v regresnej terapii prevádzame. Len je otázkou, čo je efektívnejšie – či budeme poznávať nás samých cez suseda, ktorý má podobný problém, alebo budeme hľadať korene našich problémov v našich osobných prežitkoch. Samozrejme ak naše problémy poznávame aj cez prežitky iných, určite sa niečo dozvieme. Ako som povedal, každá jednotlivá bolesť je pre každého človeka jedinečná ( ako odtlačok prsta ). Postup pri regresných terapiách je rôzny a je ich viacero druhov. Nemôžeme povedať, že niektoré idú len tam a iné len tam, ale môžeme povedať, ktorá ide s väčšou pravdepodobnosťou do kolektívnej pamäte a ktorá do osobnej.
Holotropné dýchanie ( Stanislav Grof ) – technika so zmeneným stavom vedomia - s najväčšou pravdepodobnosťou ide do koletívnej pamäte, kde prežitky rezonujú s problémami klienta.
Jameison-Sigdelova regresná terapia – tu sú využívané symboly na vybavenie prežitkov, takže s väčšou pravdepodobnosťou ide do kolektívnej pamäte.
Tibetská regresná terapia – tiež využíva symboly – skôr do kolektívnej..
Kineziológia ( George Goodheart ) – hlavnou otázkou v terapii je “nájdi vek príčiny” – vybavenie prežitkov s väčšou pravdepodobnosťou ide cez kolektívnu pamäť.
Spiritual Response Terapy ( Robert E. Detzler ) – do minulosti sa pristupuje cez kyvadlo – pravdepodobnosť prístupu do osobnej alebo kolektívnej pamäte závisí na otázkach aké „kladie“ terapeut kyvadlu.
Auditing, HAP ( L.R.Hubbard, Andrej Dragomirecký ) – popisujú sa presne telesné pocity ( jedinečné ) a na ich základe ideme asociatívne do minulosti – s väčšou pravdepodobnosťou ide do osobnej pamäte ( ale samozrejme s určitou pravdepodobnosťou aj do kolektívnej – podľa toho, ako presne sa tá jedinečnosť popíše )
Hlbinná vzťahová terapia ( Patrik Balint ) – popisujeme celkové prežitky v danom vzťahu ( jedinečné ) a na ich základe ideme asociatívne do minulosti - s väčšou pravdepodobnosťou ide do osobnej pamäte ( jedninečnosť sa popisuje na základe jedinečnosti prežitkov aj jedinečnosti vzťahu – pravdepodobnosť prístupu do kolektívnej pamäte je malá ).
Pod pojmom vybavovanie myslím vybavovanie ďalej do minulosti ako tento život.

Pre pokračovanie v tejto tématike otvorím novú tému v kategórii Regresné techniky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jan

Založený: 29.05.2005

PríspevokZaslal: St Jún 22, 2005 17:01    Predmet: Re: Vybavovanie nášho "minulého života".. Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
..., potom ku každému našemu prežitku je priradený aj osobný index ( osobná pamäť ), ktorý ukazuje kto ten zážitok prežil.

Nevidim v tom zmysel, aby som vedel, co som zazil v minulych zivotoch. Pretoze nie som si v beznom zivote vedomy toho, kto som vlastne JA. V principe je mi uplne jedno, koho zazitok sa mi premietne, dolezite je uvedomenie.

Patrik Napísal:

Potom je už len na technike, ako do minulosti pristupuje a či sa ten index berie do úvahy.

:-) ... zvrhol si to na technicky problem "ked pozname index, vieme sa naseekovat na vetu v databaze". Ako primarny kluc pouzijeme "otlacok prsta ducha" ... :-)

Patrik Napísal:

Stanislav Grof používa na prístup do minulosti holotropné dýchanie, kde sa o žiaden index neopiera. Jednoducho človek hyperventiluje a volne asociuje, čo mu práve prichádza z pamäte ( väčšinou kolektívnej ).

Trosku som si to pozrel (suhlasi to s Tvojim kratkym popisom). Grof zaviedol tzv. COEX system (COndensed EXperience), ktore sa skladaju z emocne nabitych vzpomienok z roznych obdobi zivota, ktore su si kvalitou zdielanych emocii alebo fyzickych vnemov velmi podobne, napr. zo zazitkov ponizenia, degradacie osobnosti alebo zahanbenie, ktore nam naburava sebauctu. Pocas holotropneho dychania vyjdu na povrch nie nahodne spomienky, ale spomienky s najproblematickejsimi COEX systemami. To mi dava logiku a koreluje to s nizsie napisanym:

Patrik Napísal:

Jan, presne tak – dôležitý je ZMYSEL – ak už máme niečo popísané, tak to jednoducho už nie je potrebné stretnúť. Preto aj tento popis v regresnej terapii prevádzame.

Patrik Napísal:

Len je otázkou, čo je efektívnejšie – či budeme poznávať nás samých cez suseda, ktorý má podobný problém, alebo budeme hľadať korene našich problémov v našich osobných prežitkoch.

Si si vedomy toho, kto si?

A vdaka za uzitocny prehlad ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Jún 23, 2005 6:02    Predmet: Re: Vybavovanie nášho "minulého života".. Odpovedať s citátom

Jan Napísal:

Si si vedomy toho, kto si?

Jan, otázka na rozsiahlu diskusiu Smile - otvor tému, ak by Ťa to zaujímalo podrobnejšie.

Teraz len stručne - práve konfrontáciou našich osobných zážitkov a "susedových", si môžeme toto zistiť efektívne. Ak by sme nemali túto konfrontačnú možnosť, nemuselo by sa to nikdy podariť. Sad Cez štúdium Budhy nenájdeme sami seba, ale ak ho nezačneme študovať, nemusíme to zistiť. Prosím poslednú vetu nebrať doslova. Môžeme študovať čokoľvek, aby sme to zistili.

Naposledy upravil Patrik dňa Št Jún 23, 2005 6:17, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Jún 23, 2005 6:17    Predmet: Re: Vybavovanie nášho "minulého života".. Odpovedať s citátom

Jan Napísal:
Trosku som si to pozrel (suhlasi to s Tvojim kratkym popisom). Grof zaviedol tzv. COEX system (COndensed EXperience), ktore sa skladaju z emocne nabitych vzpomienok z roznych obdobi zivota, ktore su si kvalitou zdielanych emocii alebo fyzickych vnemov velmi podobne, napr. zo zazitkov ponizenia, degradacie osobnosti alebo zahanbenie, ktore nam naburava sebauctu. Pocas holotropneho dychania vyjdu na povrch nie nahodne spomienky, ale spomienky s najproblematickejsimi COEX systemami. To mi dava logiku a koreluje to s nizsie napisanym:

"Spomienky" s najproblematickejšími systémami - je to tak, Jan - a nie len u holotropného dýchania. Len tam sa to ponecháva na širokom výbere ( podvedomia ) - ktorý systém je najproblematickejší - dýcha sa, dýcha sa a "niečo" sa vybavuje. U iných terapií sa vyberá väčšinou presná oblasť problematiky a potom sa vyberajú konkrétnou technikou najproblematickejšie "spomienky", súvisiace s problémom.
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Št Jún 23, 2005 8:50    Predmet: Re: Vybavovanie nášho "minulého života".. Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Jan, otázka na rozsiahlu diskusiu Smile - otvor tému, ak by Ťa to zaujímalo podrobnejšie.

Teraz len stručne - práve konfrontáciou našich osobných zážitkov a "susedových", si môžeme toto zistiť efektívne. ...

No ... pochybujem, ze konfrontaciou mojich zazitkov a zazitkov niekoho ineho mozem zistit, kto som. Ale temu koli mne neotvarajme, az keby mal niekto iny zaujem.
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Ne Jún 26, 2005 22:41    Predmet: Kolektivna pamät Odpovedať s citátom

Mam uz asi 10 rokov vlastne skusenosti z technik : intoxikacne rozne, holotropne u 2 roznych licencovanych na zemi aj vo vode a auditovacie s viacerymi auditormi. Urcite viac ako 95% takto vybavenych zazitkov a to bez ohladu na techniku povazujem za svoje individualne a to aj preto, ze mozaika o SEBESAMOM sa mi skladala a sklada = a zapadaju do nej zazitky zo vsetkych technik !!! NAVZAJOM !!!

A mam aj zazitky, u ktorych zretelne neslo o moje ... a tiez u niektorych si nie som isty ... a preto v inej teme hladam kriteria triedenia ...

Kedze sprostredkovane poznam aj zazitky inych hladajucich, dovolim si tvrdit, ze pri zacinani sebapoznavania tych 95 % bude platit pre vacsinu obyvatelstva ...

Vravim Vam to obom preto, lebo si myslim, ze prilahko narabate s kolektivnou pamatou !!! Moja skusenost vravi, ze bez ohladu na techniku, je daleko pravdepodobnejsie, ze budete mat zazitky individualne ako kolektivne ... Na to, aby ste mali skusenost = zazitok z kolektivnej pamate = na to treba dalsi FAKTOR = treba nejaku silu, ktora prekona tuto pravdepodobnost !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tym nepopieram, ze pri roznych technikach nie je odlisna pravdepodobnost vybavovania si ineho ako individualneho zazitku !!! , ale suvisi to skor s konkretnym sposobom realizacie ... musia v ich realizacii byt iste prvky, ktore tuto pravdepodobnost prekonaju ...

PS: Este som si spomenul na jedneho indickeho lekara venujuceho sa povodnej tradicnej joge, ktory mal na Slovensku prednasku spojenu s cvicenim a ktory okrem ineho prezentoval jednoduchu techniku popisanu vraj uz kdesi v Upanisadach, techniku ako vylepsovat svoje emocionalne telo ... a podla mna zazitky, ktore si pomocou nich vybavite budu tiez vyhovovat tym 95 % ... vybavujete si sami pri cviceni a nevplyva na vas nic = ani droga, ani hudba, ani iny clovek ... bohuzial, ale jej efektivnejsie vyuzitie je asi pre mensinu obyvatelstva, pre tych, ktori su uz dnes na tom tak dobre, ze si vybavaju bez pomoci inych ludi alebo latok ...

V podstate ma prekvapujete, lebo je asi lahsie dokazat individualnu pamat ako kolektivnu = kde mate dokazy, ze vobec taka je ??? Kolektivna aka ??? Druhova, alebo vsevesmirna atomova ???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Jún 26, 2005 22:55    Predmet: Re: Kolektivna pamät Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:

V podstate ma prekvapujete, lebo je asi lahsie dokazat individualnu pamat ako kolektivnu = kde mate dokazy, ze vobec taka je ??? Kolektivna aka ??? Druhova, alebo vsevesmirna atomova ???

Možno by bolo dobré ujasniť pojem kolektívna pamäť. Ja ho vnímam tak, že mám možnosť pristúpiť do viacerých individuálnych pamätí. To neznamená, že sa tá pamäť musí niekde nachádzať osobitne.
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Ne Jún 26, 2005 23:02    Predmet: Re: Vybavovanie nášho "minulého života".. Odpovedať s citátom

Jan Napísal:

V principe je mi uplne jedno, koho zazitok sa mi premietne, dolezite je uvedomenie.

Jan toto je vyrok, ktory by mozno stal aj za samostatnu temu, pretoze podla mna bude velmi uzitocne ho dokazat alebo vyvratit !!!

Kedze nehovoris nic o tom, ako vznika to uvedomenie, tak to skusim vyvratit sporom ... konkretne ak je tvoj vyrok pravdivy, potom dovedene do dosledkov, potom vlastne tvrdis, ze najlepsim terapeutom je TELEVIZOR !

Staci ze premieta a my si uvedomujeme co premieta ? = denne sa vsetci do tej skatule divame, kto vie preco, a premietame si zazitky = divame sa na tisice roznych pribehov ... a aby to nase premietanie bolo co najzivsie, tak zdokonalujeme premietaciu techniku = vymyslime z ciernobieleho filmu farebny, pridame surround, potom domace kina, potom okuliare na na 3D videnie, potom obleky na ovplyvnenie aj inych zmyslov ako len zrak a sluch ...

Neviem ako ty, ale ja z tohoto trendu nekonecneho technickeho zdokonalovania citim, ze televizor a jeho technika nie je najlepsim terapeutom = ze mu napriek zdokonalovaniu stale nieco chyba !!!!!!!!!!!!!!!

Podla mna TV nema problem v technike ... problem je v scenari tych tisice pribehov na ktore sa pozeras = v tom ze ich napisali ini scenaristi ako my sami !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Takze nestaci premietat si cudzie zazitky ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Jún 26, 2005 23:03    Predmet: Re: Kolektivna pamät Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
bez ohladu na techniku, je daleko pravdepodobnejsie, ze budete mat zazitky individualne ako kolektivne ... Na to, aby ste mali skusenost = zazitok z kolektivnej pamate = na to treba dalsi FAKTOR = treba nejaku silu, ktora prekona tuto pravdepodobnost !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ako si Daniel vysvetľuješ množstvo Kleopatier v regresných terapiách? Ja som sa tohoto problému už dotkol tu : http://www.putnici.sk/newsread.php?newsid=1315 .. Ale viem si predstaviť aj možnosť natiahnutia Kleopatrinho života bez toho aby ten, kto si ho vybavuje, tento život prežil. Ako to vnímaš Ty Daniel?

A ešte jedna otázka - Aký faktor by mal byť použitý? Aká by mala byť tá sila?

Daniel možno rozumiem Tvojmu rozhorčeniu Smile .. Ale tým, že som povedal, že niektoré techniky idú s väčšou pravdepodobnosťou do kolektívnej pamäte som nepovedal, že sa v kolektívnej nenachádza aj naša individuálna. Áno je možné, že si Ty 95% prežitkov mal svojich - to ešte neznamená, že si nemal na výber aj iné ako Tvoje. Preto si myslím, že záleží na technike - je rozdiel či položíš otázku v terapii - nájdi nejaký prežitok alebo nájdi prežitok, ktorý sa podobá tejto Tvojej bolesti.

Naposledy upravil Patrik dňa Ne Jún 26, 2005 23:44, celkom upravené 3 krát
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Jún 26, 2005 23:09    Predmet: Re: Vybavovanie nášho "minulého života".. Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:

Presne tak Daniel - preto zdokonaľujeme techniky, ktoré si vybavujú ( podľa nejakej jedinečnosti ako odtlačku prsta ) naše zážitky.
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Ne Jún 26, 2005 23:21    Predmet: Re: Vybavovanie nášho "minulého života".. Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Jan Napísal:

V principe je mi uplne jedno, koho zazitok sa mi premietne, dolezite je uvedomenie.

...

Kedze nehovoris nic o tom, ako vznika to uvedomenie, tak to skusim vyvratit sporom ... konkretne ak je tvoj vyrok pravdivy, potom dovedene do dosledkov, potom vlastne tvrdis, ze najlepsim terapeutom je TELEVIZOR !
...

:-) ... mimochodom, ja TV pozeram vynimocne, takze pre mna terapeutom urcite nie je. A ked sa nan nahodou pozriem, tak je mi vacsinou na zvracanie. Analogia s TV je mi uplne cudzia, ale je mi jasne, ze doslo k nepochopeniu toho, co som chcel povedat.

Co sa prenasa medzi zivotmi? Je to nesmrtelna cast. A ake su jej vlastnosti? Su to nase cnosti, teda aky sme. A zmena toho, aky sme, vedie napr. cez uvedomenie. Ak prezijem (je jedno, ci ja sam, alebo na zaklade nejakeho pribehu v TV, s ktorym sa stotoznim) nieco, na zaklade coho si v hlbke sameho seba bytostne uvedomim, ze to ma byt tak a tak, potom pretvaram svoju smrtelnu cast na nesmrtelnu a tu si beriem so sebou dalej. Teda nie to, co som zazil, ale to, co som z toho zazitku dokazal pretvorit. A je jedno, ci to je na zaklade osobneho prezitku, citania knihy alebo sledovanim TV.
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Ne Jún 26, 2005 23:40    Predmet: Re: Kolektivna pamät Odpovedať s citátom

Daniel Napísal:
Mam uz asi 10 rokov vlastne skusenosti z technik : ...

Daniel, to je uzasne ... avšak Stanislav Grof opisuje najdolezitejsie varianty technik:

01. šamanská kríza
02. prebudenie hadej sily
03. epizódy zjednocujúceho vedomia
04. psychická obroda návratom do stredu
05. kríza otvárania psychiky
06. zážitky z minulých životov
07. komunikácia s duchovnými sprievodcami a sprostredkovanie odovzdávania informácií - channeling
08. zážitky blízke smrti
09. stretnutia s UFO a zážitky únosu mimozemšťanmi
10.stavy posadnutosti
11. alkoholizmus a drogová závislosť

Skúsil si už všetky menované? Ty máš osobné skúsenosti, to je dobre ... ale okrem Teba ma vlastnu skusenost uplne inu alebo aj rovnaku, na zaklade vyssie uvedenych "technik", miliony ludi.

Daniel Napísal:

Ak som dobre pochopil, tak niekomu sa viac vybavuju individualne a niekomu viac kolektivne. Moze to zavisiet aj od "techniky".
Návrat hore
Jan

PríspevokZaslal: Ne Jún 26, 2005 23:44    Predmet: Re: Vybavovanie nášho "minulého života".. Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Daniel Napísal:

Presne tak Daniel - preto zdokonaľujeme techniky, ktoré si vybavujú ( podľa nejakej jedinečnosti ako odtlačku prsta ) naše zážitky.

Sú ľudia, pre ktorých to je URČITE dôležité a pomôže im to riešiť ich problémy ... nie je to však pre každého potrebné.
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Po Jún 27, 2005 14:32    Predmet: Upresnenie 95% pravidla Odpovedať s citátom

Mam pocit, ze tuto noc som az tak velmi nespal, lebo rano som sa zobudil s jednou myslienkou = ktoru mozte ako hypotezu overovat v praxi = je to vlastne vynimka, ktora potvrdzuje to moje pravidlo o 95 % individualnych zazitkov ... konkretne:

... na ceste sebapoznania, ktora je z 95 % obsiahnuta v individualnych zazitkoch su predsa len casove useky = fazy, kedy je mozne pozorovat castejsi vyskyt cudzich zazitkov !!! = hodnotiac z vlastnej skusenosti by som nazval tieto fazy "preslapovanie na mieste", cize obdobia kedy nie sme este ochotni si pripustit do vedomia nejake hrozy z nasho tiena, cize fazy v ktorych sa pripravujeme na nas individualny "break point", pricom ta priprava pocas preslapovania spociva prave v premietani si cudzich zazitkov, ale s rovnakou temou ! predpokladam, ze takto to funguje aj u inych sebapoznavajucich = ze lahsie je nam si tu hrozu (uvedomenie si vlastnej zodpovednosti) vyskusat najprv akoby nie na nas samotnych ...
Priklad: = tie cudzie zazitky boli zvacsa zazitky mojich privtelencov, pricom neskor som konfrontoval svoje vlastne a podobnosti boli vlastne vzdy ...
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Po Jún 27, 2005 14:46    Predmet: Re: Patrik Odpovedať s citátom

Patrik, nepovedal som , ze na technike nezalezi ... rozdiely medzi technikami samozrejme su ... domnievam sa napriklad, ze pravdepodobnost cudzieho zazitku je napriklad pri intoxikacnej technike vyssia, a je vyssia aj ako u holotropneho dychania, kde napriklad asociacie na pustanu hudbu mozu sposobovat odklon od individualnych zazitkov, preto samotny Grof zdoraznuje pri vybere hudby neutralitu, aby mala co najmensiu asociativnost = ale da sa to vobec, ked hudba su ozvucene emocie a emocie asociuju ???

... a vyssie som uviedol, co je jedna z tych moznych sil, ktora sposobuje odklon od individualneho zazitku = nasa vola = presnejsie nevola ... a jej potencial hodnotim vyssie ako nedokonalosti technik ...

... ale tiez na to mozu vplyvat aj ine faktory = sily = napriklad vola auditora = nevola = on sam nevedomky nechce tuto temu riesit, tiez ine asociacie odvadzajuce inam ...
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Regresné techniky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Strana 1 z 6

Prejdi na: