Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Tajomstvo vs. transparentnost

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Št Dec 09, 2010 22:50    Predmet: Tajomstvo vs. transparentnost Odpovedať s citátom

Lysnyt Napísal:
Quasar: ...
Dovera sa buduje uz len tym, ze cudziemu cloveku povies svoje tajomstva a v psychologii ide hlavne o tie tajomstva. Je ale na kazdom nedavat hocikomu tu doveru naslepo. ...

Celkom ma zaujal jeden ukaz, ked v inej teme Lysnyt zacal 2. decembra riesit temu tajomstva ... temu nanajvys aktualnu aj preto, ze vsetci synchronne riesime, ci su dolezitejsie tajomstva, alebo transparentnost :

- Global = boj momentalne najvacsieho odkryvaca tajomstiev australcana Juliana Assange a jeho WikiLeaks, proti Obamovi a "najdemokratickejsiej" mocenskej strukture, ktorej niektori clenovia nevahali vyzyvat udajne dokonca na jeho popravu, kvoli skodam, ktore odkryvanie tajomstiev sposobuje ...

- Slovensko = viackrat neuspesny porod - volba generalneho prokuratora vyvolava potrebu najst judasov koalicie, a snahy presvedcit verejnost, ze transpatrentnost je dolezitejsi demokraticky princip ako princip tajnej volby, na ktory nesiahli dokonca ani diktatorski komunisti, ked nas nechavali volit anonymne a za plentou ... a ani jedna strana nenavrhne v zaujme nezavislosti jednotlivych pilierov moci, aby najvyssieho prokuratora, sudcu a obmudsmana sme si mohli volit priamo rovnako ako prezidenta

- osobne = Lysnyt presviedca, ze v psychologii ide hlavne o tajomstva, a treba zvazit komu ich zavesime na nos ... pritom vsak si akakolvek -logia moze vskutku vytriet ..., lebo vzdy ide len a len o individualneho cloveka, ktoreho ulohou na ceste sebapoznania je ztransparentnit SVOJ tien predovsetkym pred samym SEBOU ... bez ohladu na to ci sa mi do rozkroku diva jeden alebo milion parov oci ...

Odkial sa berie tato synchronicita hlupej otazky, ze co je dolezitejsie, tajomstva ci transparentnost ???

Hans Christian Andersen vravi, ze vsetci predsa vieme: "Cisár má nové šaty" ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Št Dec 09, 2010 23:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel v psychológii zaujímajú tajomstvá len tých, čo tajomstvá majú. Čiže len v rámci prenosu a protiprenosu.
Nepoznám psychológa, ktorý by tvrdil, že "psychologii ide hlavne o tie tajomstva". To je taká holywood-ska predstava o psychológii.

Zároveň si zadal zaujímavú tému. Sú dôležitejšie tajomstvá alebo transparentnosť všeobecne? Mal právo Wikileaks stransparentniť info alebo nie? Osobne si zatiaľ len vytváram názor. Zatiaľ mi rezonuje veta "pravda nás oslobodí".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: Pi Dec 10, 2010 14:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel moj nazor - keby neboli tajomstva neboli by ani nedorozumenia (to som velmi jemne charakterizoval). Tu kauzu s Wikileaks sledujem jednym ockom, musim povedat ze ma riadnu odvahu (pripomina mi to kauzu s thepiratebay strankou po ktorej sa rozmohol boom efekt Smile
K tvojej otazke ale Smile .. svet prinasa iba to co sam potrebuje, preto si myslim, ze su dolezite oba prvky -pre naplnenie potrieb cloveka-.

Naposledy upravil Lysnyt dňa So Dec 11, 2010 16:07, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel

PríspevokZaslal: So Dec 11, 2010 0:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Lysnyt Napísal:
Toto tvrdenie je zas z mojej praxe pan Balint.
Zazil som plno ludi, ktori skoncili na psychiatrii iba vdaka tomu, ze mali pristup k informaciam.
Vy skratka nepripustite fakt, ze by sem mohol napr. prist teenager, precitat si co preziva empat a svoje schyzofrenicke ci maniodepresivne stavy necharakterizoval slovami "som empat tak je to v poriadku". Je to extrem, ale zijeme v extremnej dobe.
Desi ma ze Vy, co mate ako vravite kontakty k najlepsim psychologom/psychiatrom na SK/CZ, nepoznate zasady ako nakladat s informaciami. Vasa vec, nebudem bojovat s veternymi mlynmi.

... tento Lysnytov prispevok je z inej temy, ale myslim, ze aj do tejto temy celkom fajn zapadne ... tak kopirujem ... tentokrat vedome :D

... hmmm, ma WikiLeaks potencial zvysit naplnenost psychiatrickych liecebni ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: So Dec 11, 2010 0:13    Predmet: Odpovedať s citátom

... hmmm, stale mi vrta co sa to synchronne teraz deje, pretoze pred kratkym casom (1-3 tyzdne) som aj ja zazil nezavisle asi 3 situacie s roznymi ludmi, ktore ale mali spolocny obsah = nerozpravaj, mlc, nepustaj informacie ... a vyhodnocoval som to v tom case, ako ze nejake konkretne "magicke struktury" mi posielaju roznych "postarov" s rovnakym telegramom ...

... v podstate to je dost podobne aj obsahu, ktory vytyka Lysnyt Patrikovi = "nepustaj info"

... co sa to deje ??? ... preco vsetci paralelne riesime mlcanlivost (tajomstvo, blokacia informacii) vs. transparentnost (spristupnene info) ...

... kto nam manazuje temy rozhovorov ???
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: So Dec 11, 2010 0:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel, ak sa niekomu nepáči čo iný robí a zároveň ho tlačí robiť niečo iné podľa jeho predstáv, väčšinou je za tým nejaký egregor alebo iný nevedomý vplyv. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Heliana

Založený: 30.01.2010

PríspevokZaslal: So Dec 11, 2010 6:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Pripadá mi to, ako nejaké výňatky z bývalého politického režimu o kontrole, hlavne tá voľba GP. Ako keby sme boli nejak priťahovaní do tých myšlienkových štruktúr, možno podvedomou túžbou po istotách. Mne to pripadá tak, že je kríza a vytvára sa nejaký potenciál k tomu, aby sa vytvárali takéto štruktúry. .... ale vraj sa na tomto fóre sa nepolitizuje ...
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: So Dec 11, 2010 7:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana rozoberanie politiky nepustím ďalej a budem aj mazať. Ak ale na nejakej časti politiky môžeme diskutovať o témach psychiky alebo života, tak to čiastočne pustím, ale len na rozbeh diskusie.
Preto aj Teba poprosím nediskutovať o GP a podobne. Diskutujme o tajomstvách vs. transparentnosť z našich skúseností.
Daniel naznačil ako vidí súvislosť medzi tajomstvami vs. transparentnosťou na globálnej, väčšej lokálnej a úplne lokálnej úrovni naraz, čo môže byť zaujímavé.

Patrik
teraz ako site admin
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: So Dec 11, 2010 12:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale však aj ja som chcela naznačiť, že to má spojitosť. Tým, že sa vytvára v ľuďoch neistota, vzniká priestor pre kontrolu. Čim väčšia neistota, tým sa viac volá po kontrole, a nezáleží na tom, či je to politika, alebo niečo iné. Je to jedno ako sa to berie, či už na tej lokálnej úrovni...ale vlastne tam to vzniká, alebo ak sa prejde globálnu úroveň.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: So Dec 11, 2010 14:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to tak Heliana.

To je klasická filozofická dilema. Napríklad: Ak sú medzi nami mimozemšťania, mali by ľudia o tom vedieť, alebo sa to má tajiť, aby sa ľudia chránili pred možným šokom? Spôsobí to nejaký šok alebo nespôsobí?
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: So Dec 11, 2010 15:13    Predmet: Odpovedať s citátom

...no mne by to spôsobilo veľkú traumu, ale ja ju mám vlastne v sebe, niekde na podvedomej úrovni. Ako som k nej prišla netuším, len sa môžem domnievať......pre mňa je to zatiaľ neprekonateľné... je to najháklivejšia téma, dá sa povedať v mojom živote.....ale to je vlastne od veci k tejto téme, ktorá by mala zostať asi vo všeobecnom rámci....
Návrat hore
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: So Dec 11, 2010 16:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Je to tak Heliana.

To je klasická filozofická dilema. Napríklad: Ak sú medzi nami mimozemšťania, mali by ľudia o tom vedieť, alebo sa to má tajiť, aby sa ľudia chránili pred možným šokom? Spôsobí to nejaký šok alebo nespôsobí?

Tuto otazku som casto pocul ci videl. Moj nazor je, ze skryvat sa za takeho idei je nespravne. Klamstvo nabaluje dalsie klamstvo, sirenie dezinformacii a pod. V minulosti toho bolo asi najviac od cirkvi (presadzovanie krestanstva, nedotknutelnost biblie, zem je plocha a slnko sa toci okolo nej, ..)
Ak by boli medzi nami mimozemstania , ludia by to mali vediet. Ci by bol z toho sok? Urcite bol...
Ale ak za seba nebudu zodpovedni ludia tak potom kto?

Zial ludia su teraz ako ovce a akekolvek vychylenie ich zivota moze viest k anarchii. Preto o nas rozhoduju ini. Smutne ze?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: So Dec 11, 2010 16:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono napríklad aj o Tibete sa dá povedať, že tak dlho zadržiavali informácie, až musel ich vodca opustiť domov a vymeniť zadržiavané info za azyl a tibetský ľud je zatiaľ v područí a pod nútenou správou, kde má správca prístup kamkoľvek.
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Ne Dec 12, 2010 7:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono to prebieha vlastne v malom aj na tomto fóre. V podstate, tu hneď vidno, kto chodí s „kožou na trh“ Ruku na srdce, koľkí sa tu dokážeme prezentovať neanonymne ?
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: St Mar 09, 2011 22:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslim podnetny rozhovor na tuto temu ...

http://www.sme.sk/c/5798605/bojuje-sa-o-buducnost-internetu.html

... nedam tu cely rozhovor, ale poukazem aspon na jednu dalsiu "synchronicitu" z Islandu Shocked

"... Nikdy som veľmi nerešpektovala moc. Keď som sa v roku 2009 dostala do parlamentu, pochopila som, že musím kontrolovať to, ako vznikajú zákony. V skutočnosti ich totiž nepíšu zákonodarcovia, ale lobisti na ministerstvách. Ako potom môžete rešpektovať moc, ktorá si je taká blízka s podnikateľmi?“ ... "

... konkretne s tymto nazorom tentokrat slovenskeho novinara ...

http://hnonline.sk/nazory/c1-51025410-lobista-uhliarik

"Lobista Uhliarik

Kľúčový zdravotnícky zákon pre vládu nepripravil minister Uhliarik a jeho úradníci, ale - lobisti. Zástupcovia farmaceutických firiem... Na tomto absurdnom podozrení je smutné to, že je podložené. A zrejme aj pravdivé. Dôkazy sú zverejnené priamo na vládnom webe.

Keď si kliknete na návrh zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, zistíte, že predkladateľ je síce minister, ale autorom je Marko Polakovič. Zástupca farmaceutických firiem. Konečná podoba návrhu zákona ministerstva vznikla buď v jeho počítači , alebo v súbore, ktorý z neho pochádza. Absurdné, úbohé...

Otázka znie, čo je za tým. Náhoda? Nehoda? Nedorozumenie?

Nie, v prípade ministra Uhliarika musíme byť prísnejší. O Uhliarikovi sa už dlho hovorí, že je len bezmocná figúra v rukách finančných skupín a farmaceutických lobistov. Konkrétne Penty. Spomínaný zákon mal pôvodne sprísniť liekovú politiku, tvrdšie regulovať ceny a obmedziť konflikt záujmov. Predbežný návrh bol hotový už v septembri 2010. Potom sa však proces zastavil. Údajne kvôli záujmom Penty, resp. jej ľudí na ministerstve. Rezort totiž pevne ovládli postavy z Penta Group a z jej zdravotnej poisťovne Dôvera.

Zoznam je dlhý. Riaditeľkou kľúčovej sekcie farmácie a liekovej politiky sa stala Gajdošová (z Dôvery). Riaditeľom Všeobecnej zdravotnej je Faktor (z Dôvery). Šéfom Úradu pre dohľad je Gajdoš (z Penty). Vedúcim odboru kategorizácie, cenotvorby a liečiv je Tekel (z Dôvery). Šéfom odboru informatiky Kažík (z Penty). Zo všetkých spomínaných faktov jasne vyplýva, že Penta a farmaceutickí lobisti už nemajú len vplyv. Oni už majú aj moc. Robia rozhodnutia. Diktujú, ako majú vyzerať zákony a ceny. Vládnu. A už sa ani veľmi neobťažujú tým, aby to zakrývali."

Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: