Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Nová

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
sindibad28

Založený: 06.01.2011

PríspevokZaslal: Po Jan 10, 2011 23:12    Predmet: Nová Odpovedať s citátom

No teda, narazila som na túto diskusiu a prelúskala som ju na jedno sústo (usilovne do pol tretej v noci Smile ) Prvý krát som o empatovi počula kedysi dávno v jednom seriály - Chameleón (The Pretender, postava Angelo). Mimoriadne mi utkvel v pamäti. Zrejme odtiaľ v mojom povedomí rezonuje aké "schopnosti" má empat, a častokrát som si v rôznych situáciách pomyslela, že nejaký slabý odvar týchto schopností musím mať aj ja. Bez toho, že by som presnejšie vedela čo to byť empatom znamená. Hlavne v poslednej dobe mi to stále prichádzalo na rozum, až som zadala slovko "empat" do googlu s úmyslom nájsť definíciu, kto to empat vlastne je. Našla som však túto diskusiu, na základe ktorej usudzujem, že niečo ako definícia empata neexistuje. Je to zvláštne, veľa z vecí ktoré tu boli napísané sú mi blízke. Môžem však povedať, že som empat, keď (ako som sa dočítala) je empatovanie podvedomá záležitosť, a empat ani nevie, resp. nemusí vedieť, že emócie, ktoré cíti nie sú jeho? Ako môžem povedať, že som empat keď ide o vec podvedomú? Písalo sa tu veľa tiež o tom, že schopnosť rozlišovať medzi vlastnými a "cudzími" pocitmi sa dá získať len intenzívnym sebaspoznávaním. Na cestu sebaspoznávania v tomto smere by som sa však prirodzene vydala v prípade, že by som bola presvedčená, že som empat. Ale ako môžem vedieť, že som, kým ešte nie som schopná to rozlíšiť? Na základe prečítaného usudzujem, že existuje aj rôzna sila schopnosti kopírovať "cudzie" emócie. Potom by som zvažovala, že som buď len veľmi senzitívna na okolie, alebo som "slabý odvar" empata, alebo to proste nedokážem rozlišovať a teda nemôžem tvrdiť nič Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: