Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Kradez
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Pi Jan 28, 2011 22:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Khaled Hosseini : Majster šarkanov

" ... Dobre. Baba bludil pohladom. Nech vas mullovia ucia co chcu, je len jeden hriech. A to je kradez. A kazdy iny hriech je len variaciou kradeze. Rozumies ?

Nie Baba Dzan, priznal som sa a zelal si, aby som to vsetko chapal. Nechcel som ho opät sklamat.

... Ked zabijes muza, ukradnes zivot, hovoril Baba. Ukradnes jeho zene pravo na manzela, okradnes deti o otca. Ked klames, kradnes niekomu pravo na pravdu. Ked podvadzas, okradas niekoho o spravodlivost. Chapes ?

... Na cloveka, ktory si zoberie, co mu nepatri, ci je to zivot alebo bochnik chleba, treba len naplut. A ak mi taky pride do cesty, beda mu. Rozumies ? ... "
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Heliana

Založený: 30.01.2010

PríspevokZaslal: So Jan 29, 2011 5:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Každá filozofia vypovedá o človeku, ktorý ju stvoril. Ak niekto rieši svet cez krádež, je to pre neho v skutočnosti krádež a postaví si na tom filozofiu.
Ak je niekoho svet o príležitostiach, alebo o dávaní, tak je to v skutočnosti tak, a jeho filozofia bude postavená na iných základoch.

Ma napadá, ak sa skloňuje slovko krádež, vyvoláva to vo mne dve polohy, a to, človeku bolo ublížené, lebo cítim z toho slova akúsi zatrpknutosť a potom na druhej strane krádež ako spôsob existencie.

Otázka znie, prečo v niekom tak intenzívne rezonuje to slovo a kde je skutočný problém? Prečo sa práve touto oblasťou potrebuje zaoberať ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: So Jan 29, 2011 10:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel, vzťahová teória regresnej terapie hovorí, že všetky vzťahové problémy a možno aj hybná sila vzťahov a tým celého tohoto vesmíru je deficit. Čiže to, že nám niečo chýba a že to neustále hľadáme.
Jednou možnosťou ako tento deficit riešiť, je krádež na rôznych úrovniach. Prichádza pocit uvolnenia, ale ak to, čo sme získali, nie je to pravé naše, zase sa musíme pustiť do hľadania.
Krádežou nie je možné získať nič naše. Je možné ale vylúčiť, čo naše nie je. Asi preto je to najrozšírenejší postup tu na Zemi. A niekedy aj s pocitom čistého svedomia.

K svedomiu. Myslím, že sme si vytvorili tento model, aby nás čiastočne chránil pred sebazničujúcim procesom hľadania. Aby sme jednoducho neprestrelili. Silne ale súvisí s vedomím. S Vedomie - som si vedomý. Ak si vedomý nie som, tak žiadne svedomie nezopne. (Biblické nevedomosť hriechu nečiní) Aj keď z dlhodobého hľadiska by sa všetko malo dostať do vedomia, takže nakoniec zopne. Môže to ale trvať dosť dlho.
Osobne je pre mňa dôležitejšia zodpovednosť za konanie a zároveň komunikovanie so svedomím. Prebratie tej zodpovednosti. A v tomto tiež myslím pomáha, že účel by nemal svätiť prostriedky.

No, nie je až také jednoduché pohybovať sa v tomto svete neustáleho hľadania. Smile

Čo sa týka Rawna Clarka "Jedna z najdôležitejších lekcií, ktorú som sa naučil je VŽDY počúvať moje svedomie. Toto ma nikdy nesklamalo a nikdy nezaviedlo na nesprávnu cestu."
Mám v terapii ľudí, ktorí si povedali opak - sklamalo. "Vždy počúvanie" svedomia ich zaviedlo na cestu depresií, fóbií, anorexií, búlimií...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Ne Jan 30, 2011 20:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Nepochybujem o procese chybania a hladania ... Mam to osobne osahane ... Prosim, podrobnejsie ale vysvetli "Krádežou nie je možné získať nič naše. Je možné ale vylúčiť, čo naše nie je. ...".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Po Jan 31, 2011 8:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak niečo musíme ukradnúť, tak to určite nie je naše. Lebo čo je naše, si môžeme jednoducho zobrať. Z toho vyplýva, že tlak na kradnutie alebo kradnutie nám ukazuje jasne, čo naše je a čo nie. V podstate kto sme a kto nie sme.
Keďže je oooóóóveľa viac vecí, ktoré naše nie sú, tak tento model je celkom dobrým na to odlíšenie. Môžem si to zobrať - to je moje. Musím to ukradnúť, hľadám cesty ako niečo ukradnúť - to moje nie je. Wink
Ak chceme niečo ukradnúť alebo hľadáme cesty ako to ukradnúť, tak to robíme preto, lebo nám niečo naše chýba a týmto sa to len snažíme nájsť. Ak si to uvedomíme, nemusíme "strácať čas" kradnutím, ale sa môžeme venovať tomu, čo nám chýba - tomu čo je naše.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Daniel

PríspevokZaslal: Po Jan 31, 2011 22:56    Predmet: Odpovedať s citátom

... tiper ponimaju ... Laughing
Návrat hore
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: Po Jan 31, 2011 23:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Mám v terapii ľudí, ktorí si povedali opak - sklamalo. "Vždy počúvanie" svedomia ich zaviedlo na cestu depresií, fóbií, anorexií, búlimií...

Pan Balint, navrhujem vytvorit novu temu. Velmi by ma zaujimalo trochu rozviest to co Ste napisal. Tj ako ma svedomie moze naviest napriklad na fobiu, anorexiu, bulimiu...
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: St Feb 02, 2011 22:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmmm, ako viete v sebe pocitovo rozlisit, " jednoducho mozem si zobrat" oproti "musim ukradnut" ?

Zakopnem o cudziu penazenku na zemi, mozem si ju jednoducho zobrat, alebo musim ju ukradnut ???
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Feb 02, 2011 22:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel, cudzia peňaženka nie je Tvoja. Tým je to jasne povedané. Wink Zobrať si ju môžeš, ale po čase zistíš, čo si vlastne vedel na začiatku. Nebola Tvoja. Tak na čo strácať čas na veci, ktoré už vieš a zároveň ich nepotrebuješ???
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Št Feb 03, 2011 5:21    Predmet: Odpovedať s citátom

..a čo je vlastne moje? To čo zrkadlí okolie? Niektoré pocity, vlastnosti?
Tie si môžem brať a použiť? Ako to funguje?

...alebo sa jedná aj o konkrétne veci?
Ako je to s tým, kto si neuvedomuje, že kradne ( nie som kleptoman Very Happy )
ale niekde som si zaknihovala, že kradnúť neviem, tak to jednoducho robiť nebudem.... kradnem aj kdesi na nevedomej úrovni?

Čo je potom Empat na nevedomej úrovni? Zlodej pocitov?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Št Feb 03, 2011 8:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana Napísal:
..a čo je vlastne moje?

To, čo nie je nikoho iného. Alebo to, na čo si nikto íný nerobí opodstatnený vedomý, podvedomý alebo nevedomý nárok.

Heliana Napísal:

Čo je potom Empat na nevedomej úrovni? Zlodej pocitov?

Áno, Empat bude "zlodej-kopírovač" informácií podvedomí, kým neprídeme na to, že všetky informácie sú naše spoločné. Wink Keď si už prestaneme robiť nároky na informácie na úrovni psychiky.

Empat kopíruje, takže neberie, ale zdvojuje.
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Št Feb 03, 2011 17:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Na podvedomé kradnutie, alebo kopírovanie mám v podstate celkom logický dôvod.

Ako dieťa som sa narodila nevítaná, neželaná, nevenovalo sa mi toľko pozornosti, koľko si deti zaslúžia, nemala som dosť podnetov. Potom to zneužívanie, a následné vydieranie, ktoré ma úplne oddelilo od pocitov, od rodičov Sad Potom rozvod rodičov a matka, ktorá chcela dobehnúť, čo zameškala, a zasa na mňa nebol čas..... stále som bola sama...
Je úplne prirodzené, že vzniká akýsi deficit, ktorý sa psychika snaží dobehnúť.....no neviem, aká tu môže byť úspešnosť, a či nejaká môže byť...Sad...ale samozrejme, že to nemusí byť podnet k vzniku empata, ale možno len vznik nejakej psychickej anomálie, choroby. Ale jedno je faktom, že ten deficit tam je......:(

Dá sa predpokladať podľa deficitu, čo bude človek kradnúť? Alebo na akú tému bude náchylný ku kradnutiu?
Návrat hore
Daniel

PríspevokZaslal: Št Feb 03, 2011 21:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:
Daniel, cudzia peňaženka nie je Tvoja. Tým je to jasne povedané. Wink Zobrať si ju môžeš, ale po čase zistíš, čo si vlastne vedel na začiatku. Nebola Tvoja. Tak na čo strácať čas na veci, ktoré už vieš a zároveň ich nepotrebuješ???

... hmmm, naozaj zly priklad ... ospravedlnujem sa za tak lahke cvicenie Laughing
Návrat hore
Heliana

PríspevokZaslal: Pi Feb 04, 2011 19:00    Predmet: Odpovedať s citátom

"kým neprídeme na to, že všetky informácie sú naše spoločné."

Zvádza ma táto veta k rôznym úvahám.....

.....to preto existuje v reinkarnáciach toľko Kleopatier a nie len jedna?...

...ak sú informácie spoločné, načo je vlastne reinkarnácia? A má vlastne opodstatnenie?...

...ak je všetko spoločné, môžeme si vybrať čokoľvek hneď a teraz, načo by potom slúžila reinkarnácia?..

....ak je všetko spoločné tak sa to môže odohrať tu a teraz, v tomto bode a je to potom nadčasové, na čo nám je potom reinkarnácia?????????

.....ak je všetko spoločné, tak naozaj nepotrebujeme kradnúť a zažívať pocity "druhých" ľudí...
Návrat hore
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: Pi Feb 04, 2011 19:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Heliana tiez mam otazku :)

....existuje vobec reinkarnacia?...
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

Prejdi na: