Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Úzkosť, strach ,obavy

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
andyka

Založený: 26.01.2011

PríspevokZaslal: St Jan 26, 2011 23:54    Predmet: Úzkosť, strach ,obavy Odpovedať s citátom

Dobrý deň,

som tu nová, rozmýšlam o absolvovaní regresivnej terapie. Začala som sa o ňu zaujímať, keď sa mi do rúk dostala kniha " Mnoho životov,mnoho majstrov." Je to skutocne citanie,ktore dava podnet zamysliet sa nad nasim zivotom a nad tym co moze nasledovat po ňom.
Napodiv mam podobne priznaky, ako mala pacientka autora... Už dlhšiu dobu mavam stavy uzkosti, strachu v istych situaciach, pred istym casom mi bola diagnostikovana lahsia forma depresie,pri ktorej nebolapotrebna hospitalizacia hoci bolo moje telo znacne oslabene a psychika pomerne vycerpana... Tu najhorsiu cast sa mi podarilo preklenut....Absolvovala som sedenia u psychologicky,kde sme sa formou individualnej psychoterapie snazili preklenut tieto moje stavy... Na niektore traumatizujuce udalosti som si spomenula, na niektore vsak nie,mam v sebe akoby nejaky blok. Do istej miery tieto sedenia pomohli,no po dlhsom case sa mi neprijemne pocity,uzkostne stavy, strach, sebaobvinoanie niekedy za veci,za ktore mozno ani nemozem, vracaju. Dost mi to prekaza v normalnej existencii,ubera mi to energiu a zivotnu silu pokracovat dalej...

Preto by som sa chcela opytat ci uz niekto z Vas absolvoval regresivnu terapiu,a ake mate skusenosti,ci je takato terapia skutocne ucinna ... Pripadne ako Vam pomohla ....

ďakujem za rady,postrehy... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: Pi Jan 28, 2011 13:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj, skusim ti odpovedat.

"Preto by som sa chcela opytat ci uz niekto z Vas absolvoval regresivnu terapiu" Ja napriklad
"a ake mate skusenosti" Skusenosti mam zmiesane, ale bolo to urcite zaujimave.
"ci je takato terapia skutocne ucinna" Podla mna je to iba na tebe ci bude ucinna. Uz aj keby to bolo sarlatanstvo, ta skusenost ta moze naviest na vacsiu tuzbu spoznania seba samej. Ako psycholog a pod.. Preto ucinnost v ziadnom pripade nezavrhujem.

Som nazoru, ze clovek ma v sebe vsetko potrebne k tomu aby prezil. Ak mas blok, to ze si navstivila psychologicku je taka pomocka pre teba, aby si si par veci uvedomila. Ale vsetko to podstatne ostava na tebe. Poznat sa a potom tomu celit. Otazkou je ako velmi sa poznas (mas popisane na papieri ako reagujes, co ti robi problemy, tvoje vlastnosti zle dobre...?).

Davam ti iba postrehy obycajneho cloveka. Nie som odbornik Smile Vela stastia.
Návrat hore
andyka

Založený: 26.01.2011

PríspevokZaslal: Pi Jan 28, 2011 13:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Lysnyt,

ďakujem Ti za odpoveď , a teda privitanie v tomto fóre Smile .

Takže ak som spravne pochopila, tebe tento druh terapie pomohol,teda aspon čiastocne... Je mi jasne, že každý z nás je iný, samostatna osobnosť a teda aj účinky podobnej terapie su asi ine u kazdeho, kto ju absolvuje...
Ja som v zivote prekonala niekolko ťažších medznikov, ktoré akoby doteraz neviem uplne v sebe spracovat a vracaju sa mi...
Okrem ineho som sa aj prave pre toto zacala zaujimat o tento druh terapie.. Mavam totizto stavy uzkosti, stresu, ci strachu ktore neviem z coho pramenia a teda ich ani neviem zial ovplyvnit...

Možem sa ťa spýtat aky problem si potreboval riešiť ty? A mohol by si mi trocha opisať ako to sedenie prebiehalo?

Niečo som si o tom už tak všeobecne prečítala aj na internete... Ale asi je predsa len lepsie vypočuť si názor niekoho, kto s tym ma konkretnu skusenost...

ďakujem za odpoveď... Smile
Návrat hore
Moira

Založený: 09.12.2010

PríspevokZaslal: Pi Jan 28, 2011 16:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Andyka ahoj ,len letmo som si precitala tvoj prispevok,niesom zrovna fanusik for,ani ziaden pisalek .nebudem tu z teba vytahovat podrobnosti k tvojmu prispevku ,z kt. by bolo lepsie z coho vychadzat ,aby bolo aj moje vyjadrenie zmysluplnejsie. Ale v zasade len tolko , obavy strach uzkost ma kazdy...kazdy z niecoho ineho.Aj tie depresie.podla mojho nazoru najviac na tieto veci vplyva prostredie v kt. sa clovek nachadza.Rodina,priatelia ....atd. neviem ako to bolo u teba predtym ,ale u kazdeho snad sa nachadzaju obdobia depresivnejsie smutnejsie,ludia sa uzavru viac do seba...neviem .Citila si sa vzdy takto?Alebo "od" nejakej doby?...kde je tomu zaciatok?......vies myslim ,ze vela veci sa da vyriesit aj bez terapie ...bez nejakych sedeni. Clovek by mal v takom pripade vyhladat viac spolocnost znamych,priatelov,a venovat sa zalubam,rozvijat ich.To proti depresii moze kazdy aj sam urobit.Este ma len napada ,ze problem moze nastat uz az vtedy ked "to" skutocne zachadza do medzi a ovplyvnuje a obmedzuje fungovanie v zivote.a dnes ked je pristup k info. na takej urovni ze clovek je az zahlteny ,sa skutocne niekedy cudujem .a nadobudam dojem ,ze ludia nachadzaju problemy kt. vlastne problemami ani niesu .to ale snad ani nieje tvoj pripad:)
Návrat hore
avalon

Založený: 07.02.2010

PríspevokZaslal: Pi Jan 28, 2011 21:14    Predmet: skusenosť Odpovedať s citátom

ahoj andyka.
ked sa pýtaš na skusenosti s regresom, tak ja som bola na štyroch sedeniach a zatial nevidim efekt z toho. možno som príliš ťažký pripad, lebo riešila som svoj problem viacerymi metodami a všetko to bolo len take motanie sa. ale kludne vyskušaj, snad tebe pomôže, a ked nie, tak budeš mať aspon skusemosť
Návrat hore
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: Pi Jan 28, 2011 22:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano da sa to tak brat, terapia mi ciastocne pomohla. Tym, ze som si zacal klast otazky sam a hladal na ne odpovede zase len v sebe.
Neuraz sa, ale neodpoviem ti na otazku aky problem som potreboval riesit. Mozem vsak povedat, ze slo tiez o urcite bloky
Ako prebiehalo sedenie sa mozes priamo opytat pana Balinta alias Patrika tu na fore. Myslim, ze je to individualne a prve slovo by mal mat on. Rad to potom doplnim
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Pi Jan 28, 2011 23:15    Predmet: Re: skusenosť Odpovedať s citátom

avalon Napísal:
ahoj andyka.
ked sa pýtaš na skusenosti s regresom, tak ja som bola na štyroch sedeniach a zatial nevidim efekt z toho. možno som príliš ťažký pripad, lebo riešila som svoj problem viacerymi metodami a všetko to bolo len take motanie sa. ale kludne vyskušaj, snad tebe pomôže, a ked nie, tak budeš mať aspon skusemosť

Avalon, podla mna je to s psychikou ako so stieracim losom. Myslim viacnasobne opakovane stieratelnym losom. Zakazdym mas moznost ist viac do hlbky. Mechanizmy su nastavene tak, aby sme sa z tych obrazkov, co sa objavia po zotreni uplne nepozvracali. Aby sa ti tvoj operacny system definitivne nezlozil. Uspesny restart isto potesi ...

Teda klient aj ked si to zvacsa neuvedomuje, si sam urcuje mieru hlbky zotretia (obranne mechanizmy) a dokonca za kvalitu terapeuta sa povazuje fakt, ze "netaha" a ani "netlaci" klienta do inej hlbky ... podla toho terapeut voli aj techniku ...

Z vlastnej osobnej skusenosti mozem povedat, ze som niektore svoje tmave kuty v 13. komnate dokazal obchadzat mnoho rokov a dokonca u niektorych som na dno urcite este nedozotieral sa a to som konfrontoval aj take svoje zaznamy, ktore keby natocili v 3d, tak ich by ich zakazali premietat asi aj v specializovanych kinach ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ada715

Založený: 20.03.2011

PríspevokZaslal: St Apr 20, 2011 21:58    Predmet: Odpovedať s citátom

pridam svoju skusenost, ktora je v niecom podobna - aj v ramci "stierania losu"..pred cca 8mimi rokmi som sa odhodlala, ze pojdem k jednej regresnej terapeutke v Bratislave. Kratko pred tym som si kupila velmi zaujimavu knizku o regrese, kde bol navod. Den pred zmienenym regresom u tej terapeutky, som si povedala ze to teda skusim najprv sama. Lahla som si doma na gauc potme a tichu, sustredila som sa a vyzualizovala si vsetko tak ako v navode popisovali.
Za kratko sa mi velmi intenzivne vyjavila scenka z nejakeho ineho storocia ktora ma svojim obsahom silne emocionalne zasiahla. Prezila som v nej velmi traumaticku udalost smrti svojich blyzkych, a citila som tie iste pocity ktore ma od detstva bezdovodne prenasledovali. Vyplakala som sa a ulavilo sami. Napriek tomu vsak ta emocia v ramci sucasnosti neodovodneneho konkretneho strachu a smutku rokmi nevymyzla. Niekolko krat som sa pokusila sama vratit ku korenom tej emocie, a ist dalej, objavovali sa mi vzdy ine konretne velmi autenticke sceny akoby z viacerych zivotov, a dokonca aj z tohto sucasneho - situacia behom mojho porodu, ked mamu nemohli niekolko hodin vobec prebrat a hrozilo ze umrie.
Nakolko som vsak empat, uvedomila som si ze to mozu do istej miery byt aj prebrate nespracovane emocie od mojej mamy, kedze jej v 18tich zomrel pred ocami brat..neviem, kazdopadne pochopila som sama v sebe ze asi v mojom pripade treba pracovat s tou danou emociou nehladiac na udalosti, lebo zrejme je u mna klucova. Alebo sa mylim?co ak sa pri regrese nedari dostat ku korenu problemu, lebo sa objavuju vzdy nove a nove mozne priciny?
..apropo este spomeniem tu terapeutku ku ktorej som potom isla na regres. - napriek tomu, ze pomohla mnohym ludom, ja som mala asi velku mieru vlastnej podvedomej cenzury, lebo behom cca 4hodin co som u nej stravila, sa mi vybavovalo len milion podla mna fantazii, ani jednu som nijak emocionalne neprezivala...ked som odchadzala, mala som silny pocit, ze si pani o mne mysli ze som len nejaky zvedavec ktory sa prisiel pobavit, napriek tomu, ze moje umysli riesit problemy boli uprimne..

Moja dalsia otazka znie- ako to je s tou sebacenzurou pri terapii?? ako sa da odhadnut, ci je to este zdravy pud sebazachovy v danom momente, alebo len nevedomy blok, ktory treba najprv odstranit? .......too many questions I know Very Happy ..dakujem vopred za odpovede
Návrat hore
Daniel

Založený: 30.05.2005

PríspevokZaslal: Pi Apr 22, 2011 22:54    Predmet: Odpovedať s citátom

... hmmm, ada715, ak ti to nebude vadit, navrhujem porozpravat sa o korenoch cez "spravy" v tomto fore ...

... dam tu len vseobecne platnejsie odpovede :

- nie je mozno nutne mat extremne emocie, ale skor odniest si zo sedenia nejake uvedomenie, nejaky ten "med", ktory je "klucikom" do dalsieho levelu = pre dalsie hlbsie stieranie losu ... smerom ku korenom ... kazda izba ktoru navstivis je pripravou na zakceptovanie strasidiel z hlbsich levelov ...

- aj ked sa zda, ze kazda pricina ma svoju pricinu, a ze vsetko moze byt taky nekonecny proces retaziacich sa udalosti, momentalne sa mi celkom paci, a zaujima ma pravdivostna hodnota tvrdenia, ze nejaku temu mozme povazovat za takmer uzavretu = "vyliecenu" az v okamihu ked dojde k prevzatiu svojej zodpovednosti za tu retaz pricin a nasledkov a sucasne k uzdraveniu vztahu s "dizajnerom" tohto vesmiru ... myslim tym stav, v ktorom dobrovolne chapeme, ze my sami a nikto iny, ze sme "jediny zdroj a jediny tvorca vsetkych svojich prezitkov" ...

... cize dokial vidime pricinu svojho stavu v niekom alebo v niecom inom ako sebe samom, tak este nie sme uplne "uzdraveny" ... ale sposob ako k tomu stavu dojst, je prave cesta pocas ktorej ukazujeme prstom na vsetky smery okolo ...

... ta uprimna snaha je ok, napomoct tomu moze prave ochota byt na seba narocny v zmysle potencialneho prijatia hrozby vlastnej "viny", presnejsie prijatia svojej zodpovednosti ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: So Apr 23, 2011 9:32    Predmet: Odpovedať s citátom

ada715 Napísal:

Moja dalsia otazka znie- ako to je s tou sebacenzurou pri terapii?? ako sa da odhadnut, ci je to este zdravy pud sebazachovy v danom momente, alebo len nevedomy blok, ktory treba najprv odstranit?

Pri zdravom pude sebazáchovy sa nie je potrebné k tomu stále vracať. Je to len o zastavení prechodu danou cestou, na ktorú je ešte čas alebo ňou nie je treba isť alebo nie je možné ísť. Pri bloku, ktorý je aktívny, bude psychika neustále daným smerom obracať pozornosť.
V procese terapie sa to prirodzene odhalí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: