Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Svedomie

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ut Feb 01, 2011 8:30    Predmet: Svedomie Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Čo sa týka Rawna Clarka "Jedna z najdôležitejších lekcií, ktorú som sa naučil je VŽDY počúvať moje svedomie. Toto ma nikdy nesklamalo a nikdy nezaviedlo na nesprávnu cestu."
Mám v terapii ľudí, ktorí si povedali opak - sklamalo. "Vždy počúvanie" svedomia ich zaviedlo na cestu depresií, fóbií, anorexií, búlimií...

Založená nová téma Svedomie z témy Krádež tu: http://forum.regresnaterapia.sk/viewtopic.php?t=646&start=17
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 01, 2011 8:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Lysnyt Napísal:
Patrik Napísal:
Mám v terapii ľudí, ktorí si povedali opak - sklamalo. "Vždy počúvanie" svedomia ich zaviedlo na cestu depresií, fóbií, anorexií, búlimií...

Pan Balint, navrhujem vytvorit novu temu. Velmi by ma zaujimalo trochu rozviest to co Ste napisal. Tj ako ma svedomie moze naviest napriklad na fobiu, anorexiu, bulimiu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 01, 2011 8:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Príklad - parafrázujem slová klientov: "svedomie mi hovorí, aby som jedol veľmi striedmo, lebo sú ľudia, ktorí hladujú."
"Svedomie mi nedovolí si toto užiť, aj keď sa mi to ponúka. Nemôžem to urobiť."

Obidva príklady hovoria o konflikte povedzme medzi svedomím a egom. Tieto dve časti psychiky v zásade neustále medzi sebou bojujú. (možno teda ale u Clarka nie) Ak ten boj presiahne isté hranice, môže nastať konflikt, ktorého výsledkom je psychický problém.
Návrat hore
Moira

Založený: 09.12.2010

PríspevokZaslal: Ut Feb 01, 2011 15:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Exclamation velice dobre napisane ......boj svedomia s egom
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lysnyt

Založený: 19.10.2009

PríspevokZaslal: Ut Feb 01, 2011 16:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem za zalozenie temy svedomie, pan Balint.

"Obidva príklady hovoria o konflikte povedzme medzi svedomím a egom. Tieto dve časti psychiky v zásade neustále medzi sebou bojujú. (možno teda ale u Clarka nie) Ak ten boj presiahne isté hranice, môže nastať konflikt, ktorého výsledkom je psychický problém."
Uplne s Vami suhlasim. To je ta zlozka (ego), ktora dovolim si tvrdit s lahkostou prehlusi prave svedomie. Kym ego krici po sebarealizacii, svedomie pripomina dosledky.

Odbehnem zdanlivo od temy. Zaujimave je, ze ego je podla Freuda len jedna z troch zakladnych zloziek ludskej osobnosti (Id - Ego - Superego). Ak by som to chcel co najjednoduchsie pomenovat, rozdelil by som ego na preferujuce vacsie zlo a mensie zlo. Ego presadzujuce sa za kazdu cenu a ego s davkou sebareflexie koketujuce s pravdou, ze vsetko na tomto svete je docasne. Nie vsak nihililisticky pojate. Pri zuslachtovani ducha (zacinnajuc psychikou konciac duchovnou castou cloveka) byva velky zretel prave na potlaceni ega. Otazka je nakolko tym potlaca vlastnu osobnost a teda individualitu prahnucu po zdokonalovani sa.

Svedomie, po takomto zuslachtovani ducha a potlaceni riskatnych pocinov ega, je teda velmi dobry radca v casto nelahkych otazkach zivota.
Pri fobiach moze nabadat k ich zlomeniu a tym prekonaniu strachu, pri moznosti kradeze zastavit cloveka ukradnut, atd atd..
Dovolim si tvrdit, ze svedomie nezahrnuje iba vseobecne poznanie dobra a zla, ale aj to co mozem nazvat ako intuicia. Teda intuitivne poznanie co je spravne bez toho, aby sme skusenostou vedeli co je spravne.

Zdroje:
svedomie - http://sk.wikipedia.org/wiki/Svedomie
ego - http://sk.wikipedia.org/wiki/Ego_(psychoanalýza)
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ut Feb 01, 2011 22:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Lysnyt Napísal:
To je ta zlozka (ego), ktora dovolim si tvrdit s lahkostou prehlusi prave svedomie. Kym ego krici po sebarealizacii, svedomie pripomina dosledky.

To trochu znie, akoby ego bolo to zlé a svedomie to dobré. Smile

Pre mňa sú to dve rovnocenné zložky psychiky.
Presne tak sa dá aj povedať, že - to je ta zlozka (svedomie), ktora dovolim si tvrdit s lahkostou prehlusi prave ego. Kym svedomie krici po moznych dosledkoch, ego pripomina prirodzene oddelenie sa od niecoho alebo niekoho. Wink
Návrat hore
gabika.slaninkova

Založený: 09.07.2007

PríspevokZaslal: St Feb 02, 2011 8:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Napísal:

Obidva príklady hovoria o konflikte povedzme medzi svedomím a egom. Tieto dve časti psychiky v zásade neustále medzi sebou bojujú. (možno teda ale u Clarka nie) Ak ten boj presiahne isté hranice, môže nastať konflikt, ktorého výsledkom je psychický problém.

Čokoľvek, čo bojuje s egom a presiahne to určité hranice, spôsobuje problém?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Feb 02, 2011 10:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Gabika, myslím, že to platí všeobecne.
U svedomia a ega ale zvlášť. Obidve tieto časti našej psychiky strážia hranice. Sú to taký strážcovia prahu. Ego nás oddeľuje(vzďaľuje) a svedomie vystríha(približuje). Ak bojujeme s obidvomi čímkoľvek, tak tam môže vzniknúť problém.
Oni navzájom medzi sebou zvádzajú "nekonečný boj", ktorý je prirodzený vtedy, ak je v rovnováhe. Čiže sú sily vyrovnané. Môžeme tiež povedať, že je tam kľud zbraní. Smile
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: