Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

syndróm vyhorenia

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Bonara

Založený: 25.06.2011

PríspevokZaslal: Pi Mar 02, 2012 21:19    Predmet: syndróm vyhorenia Odpovedať s citátom

Keď som začala robiť v novej robote, bola som plná energie a nádejí. Podarilo sa mi zaviesť veľa zlepšení, ale ešte stále je čo dávať do poriadku. Je to práca s ľuďmi s ich trápeniami, pomocou a hľadaním riešenia. Je to beh na dlhú trať. Po pár mesiacoch sa cítim byť vyčerpaná. Keď som v robote mám zúfalú potrebu po niečom krásnom.V ľuďoch s ktorými pracujem, mi chýba / klientoch/akási jemnosť, cítim len ľahostajnosť voči vlastnému osudu a akúsi hrubosť, ako keby nemali vyššie city. Mám pocit, že je to tam nasiaknuté aj v múroch. Je to náročné, možno som len na to citlivejšia .
Neviem sa brániť, stále sa niečo na mňa ako keby nalepilo, nejaké trápenie druhého človeka, ktoré som potom ako keby nosila, až kým sa to nevyrieši. Je to divný pocit. Niekedy som úplne vyprahnutá ,už som sa pristihla, že bočím od ľudí, dokonca aj od najlepšej priateľky.
Netuším do akej miery som empat , ale vyhorela som mimoriadne rýchlo a nedokážem sa brániť. Dokonca ani, keď sa jedná o nepriateľa neviem zaútočiť, lebo prihliadam na jeho pocity.....niekedy nechápem samú seba....

Ako nahliada regresná terapia na syndróm vyhorenia? Ako ho chápe?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jarkarybka

Založený: 29.10.2006

PríspevokZaslal: St Mar 07, 2012 17:56    Predmet: Odpovedať s citátom

dovolim si vyjadrit vlastnu skusenost: ...ludia, ktorych stretavame nam nastavuju zrkadlo, odrazuju nase vlastne "bolesti, trapenia, problemy...nase stastie, radost...." - ktore nie vzdy sme schopni vedomo vnimat - a tak prichadzaju nasi "klienti", nasi "nepriatelia" ale i "priatelia" - a ukazuju nam, co nas trapi, co nas tesi....na jednej z psychoterapeutickej alebo psychologickej lekcii (uz si presne nepametam, kde to bolo) bol lektorom vyjadreny nazor, ze na studium "psycho"odborov sa hlasia a absolvuju odbor prave ti, co potrebuju riesit vlastne "psycho"otazky najviac.... a ono to vskutku sedi - s ludmi, ktorych stretavame si odovzdavame prave to, co obaja najviac v tu danu chvilu potrebujeme (aj ked mozno casto nevedome)...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bonara

PríspevokZaslal: So Mar 10, 2012 12:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Skutočne mi nastavujú zrkadlo. Lenže ja som to už všetko prežila, čo oni teraz prežívajú. Je to hrozné koľkokrát vidím niekoho ako seba, ako som prežívala tie veci, ktorými sa teraz oni trápia a o to ma to viac bolí. Je to zložité, veci ktoré prežívajú sa vo mne zrkadlia a vyvolávajú spomienky.
Náročnosť mnohých problematík ma neprimerane zaťažuje, niekedy som na pokraji zrútenia.
Návrat hore
jarkarybka

PríspevokZaslal: So Mar 10, 2012 21:23    Predmet: Odpovedať s citátom

,... ono samotne uvedomenie si "ja som to uz prezila"nemusi znament, ze to mam poriesene ... inak - moja skusenost je, ze - problem sa zrkadli, vyvola spomienky no chapem preco som nim presla, aky mal pre mna zmysel a akceptujem, ze ti ktori ho prezivaju v nejakej podobnej forme maju vlastne cesty, vlastne dovody, svoj cas a sposob na ich pochopenie a riesenie ... otazkou vsak ostava, co si mame vzajomne odovzdat, ked prisli prave za mnou, preco som sa ja rozhodla ponuknut svoj cas a priestor prave im....
Návrat hore
Bonara

PríspevokZaslal: Ne Mar 11, 2012 7:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Najprv som si myslela, že som tam preto , aby som im poradila, ako prežiť.
Hladám pre nich tie najvhodnejšie riešenia, lenže časom som pochopila, že veľakrát tie riešenia, ktoré mám k dispozícií a ktoré očakáva spoločnosť, nie sú totožné s tými, ktoré oni potrebujú. Koľkokrát pochádzajú z inej kultúry a očakávajú úplne iné riešenia ako im dokážem ponúknuť.
Potom som si myslela, že ich treba chrániť.......ale pred čím vlastne?
Asi neviem zaujať ten správny postoj a potom ma to vyčerpáva.

Neviem, či ja nedokážem pustiť toho človeka, ktorého riešim, alebo či cítim jeho naliehavé potreby upriamené na mňa, ktoré na mňa v nádeji nájsť riešenie skladá.
Neviem, či je to tým, že nemám doriešenú minulosť, alebo len vyciťujem ich potreby .

Naposledy upravil Bonara dňa Ne Mar 11, 2012 18:00, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
jarkarybka

PríspevokZaslal: Ne Mar 11, 2012 16:20    Predmet: Odpovedať s citátom

ahoj Bonara,... pre mna je zaujimave, ze vedieme dialog....ze akosi nikto iny nema "potrebu"ci chut pridat napad, komentar, myslienku....ale spet - mne sa na regresnej terapii ( ale aj inych nie vsak mnohych terapiach) paci, ze tam si hlada clovek odpovede na svoje otazky a problemy sam - ze tam nie je nikto, kto ma 'patent' na problemy a riesenia .... ... som presvedcena o tom, ze kazdy clovek ma potencial najst pre seba to "pravé a najvhodnejsie"riesenie - ze mozno len potrebuje spravne otazky, ktore ho dovedu k odpovediam, ktore hlada a potrebuje .... a - pokial ja ponuknem radu, riesenie - vyvysujem sa nad cloveka, ktoremu to riesenie/radu davam...co ma privadza k tomu, ze to zase robim - prepac - ...jednoducho neviem (skor sa povazujem za lenivu - hladat vhodne slova, ako povedat, co viem a pritom sa nepovysovat nad toho, komu to chcem sdelit....mam za to, ze 'spasitelsky syndrom' mam porieseny - teraz si mi zrejme ponukla moznost opet zapracovat na svojej 'lenivosti' a hladani tej spravnej cesty ako 'sdielat' myslienky, skusenosti, postoje, ....dakujem...
Návrat hore
Bonara

PríspevokZaslal: Ne Mar 11, 2012 18:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano je to len dialóg, mám pocit, že ostatným dosť leziem na nervy už.
A ďakujem Ti, že si reagovala.
Návrat hore
gabika.slaninkova

Založený: 09.07.2007

PríspevokZaslal: Ne Mar 11, 2012 23:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Bonara, každý, kto pracuje s ľuďmi v akejkoľvek pomáhajúcej profesií, by mal mať svojho terapeuta s ktorým rieši svoje problémy. Môže sa tak vyhnúť prípadnému vzniku syndrómu vyhorenia, čo nie je nič iné, ako nakopenie vlastných problémov. Týka sa to empata aj neempata.
Návrat hore
jarkarybka

PríspevokZaslal: Po Mar 12, 2012 15:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Bonara, celkom by ma zaujimala spetna vazba - ci ta moje reakcie na tvoj 'syndrom vyhorenia' posunuli k viacej 'rozsirenemu vedomiu' alebo ci je pre teba ucinnejsia Gabikina formulacia 'bez servitky' ....
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Po Mar 12, 2012 17:15    Predmet: Odpovedať s citátom

K syndrómu vyhorenia dochádza:
- keď odkladáme riešenie nejakého problému
- keď robíme dlhodobo veci, ktoré nám neprinášajú radosť
- keď nemáme rovnováhu medzi pozornosťou von do okolia a dnu do seba
- keď kvalitatívne nedávame rovnakú váhu trom častiam života: práca, rodina, oddych
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Bonara

PríspevokZaslal: Po Mar 12, 2012 18:05    Predmet: Odpovedať s citátom

každú zásadu mám porušenú na celej čiare.....Sad
Návrat hore
Bonara

PríspevokZaslal: Po Mar 12, 2012 18:28    Predmet: Odpovedať s citátom

jarkarybka,gabika obe vaše odpovede si vážim. Nad oboma som rozmýšľala.
Jarkarybka tvoja odpoveď na mňa pôsobila ako vetrík, sviežo a voňavo. Lenže ja nie som terapeut, nemôžem viesť, alebo sprevádzať človeka.

Teraz ako píšem túto odpoveď, som si zároveň položila aj otázku " a prečo by som nemohla toho človeka sprevádzať" ? len sprevádzať. ....
Možno to je odpoveď a odlahčenie danej tematiky.....čas ukáže či to dokážem.

Druhá odpoveď na mňa pôsobila ako šípy dikobraza, som zostala v takom pomykove, že som sa nezmohla na nažiadnu reakciu. Vyvolalo to vo mne trocha chaos.
Ale potom som si pomyslela, zrejme je to len protireakcia, a vyprovokovala som ju sama, svojim textom v diskusii. Potom som sa zamyslela, prečo ten človek takto reagoval, prečo sa nechal vyprovokovať k takejto reakcii.
Návrat hore
jarkarybka

PríspevokZaslal: Ut Mar 13, 2012 11:15    Predmet: Odpovedať s citátom

...dakujem...
Návrat hore
gabika.slaninkova

Založený: 09.07.2007

PríspevokZaslal: Ut Mar 13, 2012 12:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Bonara Napísal:

Ale potom som si pomyslela, zrejme je to len protireakcia, a vyprovokovala som ju sama, svojim textom v diskusii. Potom som sa zamyslela, prečo ten človek takto reagoval, prečo sa nechal vyprovokovať k takejto reakcii.

Bonara, mrzí ma, ak si myslíš, že si ma niečim vyprovokovala. Práve naopak. Len som vyjadrila svoje myšlienky trochu patriarchálnym spôsobom. To je celé Wink
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Mám problém Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: